Wypadek autokarem – kiedy należy Ci się odszkodowanie?

Chociaż najwygodniejszym i najszybszym sposobem dotarcia na miejsce wypoczynku jest zazwyczaj podróż samolotem, oferta wycieczek autokarowych w biurach podróży nie maleje. Zwłaszcza udział w wycieczkach objazdowych wiąże się ze spędzeniem wielu godzin w trasie. Chociaż zawodowi kierowcy mają duże doświadczenie na drodze, podczas jazdy wiele może się zdarzyć, a im dłuższa podróż, tym ryzyko wypadku wzrasta. Czy pasażer autokaru może domagać się odszkodowania po takim wypadku?

wypadek z autobusem

97 wypadków, których sprawcą był kierowca autobusu, miało miejsce w 2022 roku w Polsce

Biura podróży oferują całą gamę wycieczek objazdowych, podczas których w krótkim czasie można zwiedzić wiele ciekawych miejsc (często znajdujących się w różnych krajach). Wybierając się na taki wyjazd, mało kto bierze pod uwagę, że podczas wakacji może zdarzyć mu się coś złego. Tymczasem wypadki chodzą po ludziach. Zdarza się, że również autokary biorą w nich udział. Jak podaje policyjny raport Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku w tym czasie doszło do 97 wypadków z winy kierujących tymi właśnie pojazdami. Biorąc pod uwagę owe zdarzenia drogowe z zeszłego roku z udziałem autokarów, okazuje się, że zginęło w nich 11 osób, a 151 zostało rannych.

Poszkodowanym w wypadkach zazwyczaj przysługuje odszkodowanie. Warto wiedzieć, z jakiego tytułu można się o nie starać i do kogo należy się zwrócić, aby otrzymać rekompensatę.

CZY WIESZ, ŻE …

Gdybyśmy do liczby wypadków spowodowanych przez kierujących autobusami w 2022 roku zaliczyli także pojazdy komunikacji publicznej, wzrosłaby ona do 399.

Z jakiego tytułu pokrzywdzony otrzyma odszkodowanie po wypadku autokarowym?

Pasażer autokaru jest uczestnikiem ruchu drogowego. Jeśli w czasie podróży tym środkiem transportu dojdzie do wypadku drogowego, w którym uczestnik wycieczki dozna obrażeń ciała, może domagać się odszkodowania przede wszystkim z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego, a mianowicie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W niektórych przypadkach, tj. gdy szkodzie będzie winny przewoźnik, z którym podróżuje poszkodowany, możliwe jest także otrzymanie odszkodowania za uszkodzony bagaż przewożony w autokarze.

CZY WIESZ, ŻE …

Odszkodowanie za szkody osobowe, tj. obrażenia ciała lub śmierć, przysługuje z więcej niż jednego tytułu. Oznacza to, że pasażer, który ucierpi w wypadku drogowym, może domagać się odszkodowania z OC sprawcy wypadku, a jeśli posiadał ubezpieczenie NNW (biura podróży zwykle zapewniają ubezpieczenie na czas wyjazdu), może wnioskować o wypłatę odszkodowania także w ramach tej polisy.

W niektórych przypadkach, tj. gdy szkodzie będzie winny przewoźnik, z którym podróżuje poszkodowany, możliwe jest także otrzymanie odszkodowania za uszkodzony bagaż przewożony w autokarze.

Za rzeczy, które podróżny przewozi ze sobą pod własnym nadzorem, przewoźnik ponosi odpowiedzialność, jeżeli szkoda powstała z jego winy.

Art. 63 ust. 1 ustawy Prawo przewozowe

Wypadek autokarowy – kiedy i z czyjego OC zostanie wypłacone odszkodowanie?

To, kto wypłaci odszkodowanie pasażerom autokaru, który uczestniczył w wypadku, zależy od tego, kto był sprawcą tego zdarzenia. Do wypadku może dojść bowiem z winy przewoźnika, tj. kierowcy autokaru, którym podróżują poszkodowani, ale także z winy zupełnie innego kierowcy (np. innego autokaru poruszającego się po drodze lub kierowcy ciężarówki czy samochodu osobowego).

 1. Jeśli do wypadku z udziałem autokaru doszło, bo zawinił inny kierowca, np. właściciel samochodu osobowego, to z jego OC poszkodowani powinni oczekiwać rekompensaty.

Przykład nr 1:

Kierowca autokaru wiozący uczestników wycieczki objazdowej po Francji jechał przepisowo. W jednym z miast, które znalazły się na trasie wycieczki, kierowca autobusu zbliżał się do skrzyżowania. Zwalniał, jednak światło zmieniło się na zielone, dlatego przyspieszył do dozwolonej prędkości i wjechał na skrzyżowanie. Mimo że zachował ostrożność, nie udało mu się uniknąć stłuczki z kierowcą osobówki poruszającej się droga prostopadłą, który przejechał na czerwonym świetle, licząc, że zdąży. Z racji tego, że zawinił kierowca samochodu osobowego, który nie zatrzymał się przed sygnalizacją, gdy zapaliło się czerwone światło, to jego ubezpieczyciel powinien zrekompensować straty poszkodowanych w zdarzeniu pasażerów autokaru.

 1. Jeśli zawinił przewoźnik, poszkodowani powinni ubiegać się o odszkodowanie z OC właściciela autokaru, czyli firmy przewozowej. To ubezpieczyciel, który udzielił ochrony w ramach OC komunikacyjnego firmie przewozowej, wypłaci pieniądze za doznane przez uczestników wycieczki szkody.

Przykład nr 1:

Kierowca autokaru wiozący uczestników wycieczki objazdowej po Francji nie zachował wystarczającej odległości od samochodu osobowego jadącego przed nim na autostradzie. Przez to nie zdążył wyhamować, gdy tamten zwolnił przy jednym ze zjazdów. Autobus uderzył w tył osobówki, a w efekcie zderzenia kilku pasażerów autobusu doznało obić i złamań. Poszkodowanym należało się odszkodowanie z OC przewoźnika.

Przykład nr 2:

Kierowca autokaru wiozący uczestników wycieczki objazdowej po Francji był zmęczony długą podróżą, co doprowadziło do zaśnięcia za kierownicą. W efekcie tego autobus zjechał z drogi i uderzył w rosnące na poboczu drzewo. Wielu pasażerów ucierpiało w wypadku. Były także ofiary śmiertelne. Poszkodowani pasażerowie, a także rodziny zmarłych uczestników wycieczki podróżujących tym autobusem otrzymali odszkodowania z OC przewoźnika.

Przewoźnik ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że nawet jeśli nie można udowodnić mu winy, pasażerowie mają prawo dochodzić roszczeń wobec niego. Taka sytuacja będzie miała miejsce jednak tylko wtedy, jeśli do wypadku nie doszło:

 • z wyłącznej winy poszkodowanego,
 • z wyłącznej winy osoby trzeciej, np. innego kierowcy,
 • za sprawą działania siły wyższej.

Czy każdemu poszkodowanemu pasażerowi autokaru przysługuje odszkodowanie po wypadku?

Zasadniczo uprawnienie do uzyskania odszkodowania daje zawarcie umowy z przewoźnikiem. Do zawarcia takiej umowy dochodzi w momencie zakupu wycieczki w biurze podróży, które organizuje transport, a także w momencie zakupu biletu u przewoźnika.

UWAGA!

Odpowiedzialność przewoźnika i prawo pasażera do odszkodowania po wypadku w czasie podróży powstaje w momencie wejścia turysty do autokaru. Dlatego też nawet osoba, która nie zakupiła biletu ani nie podpisała umowy z przewoźnikiem, może domagać się odszkodowania po szkodzie.

Czego może żądać pasażer autokaru w ramach odszkodowania po wypadku?

Pasażer autokaru, który ucierpiał w wypadku drogowym, ma prawo zarówno do zadośćuczynienia za cierpienie i ból, jak i do odszkodowania, które pokryje koszty związane m.in. z leczeniem czy przekwalifikowaniem. Jakie koszty może pokryć odszkodowanie?

 • Koszty pobytu w szpitalu i innych placówkach medycznych, np. w sanatorium,
 • koszty związane z zakupem środków pomocniczych, np. urządzeń ortopedycznych, wózka inwalidzkiego,
 • koszty związane z zakupem leków i opatrunków,
 • koszty specjalistycznej diety,
 • koszty transportu poszkodowanego do placówki medycznej i do miejsca zamieszkania,
 • wyrównanie utraty dochodu, gdy niemożliwy jest powrót do pracy,
 • koszty kursów pozwalających na przekwalifikowanie,
 • renty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie za wypadek autokarowy

Jakie świadczenia pokryje odszkodowanie z OC sprawcy wypadku?
Kiedy przewoźnik nie odpowie za szkody powstałe w wypadku drogowym z udziałem autokaru?
Czy przewoźnik wypłaci odszkodowanie za uszkodzony bagaż?
PODSUMOWANIE
 • W 2022 roku na polskich drogach doszło do 97 wypadków, których sprawcą był kierowca autokaru.
 • Poszkodowany pasażer może domagać się odszkodowania z OC przewoźnika lub z OC innego kierowcy, który spowodował wypadek.
 • Jeśli wypadek spowodował uszkodzenia ciała, a poszkodowany miał wykupione na przykład ubezpieczenie NNW, może dochodzić odszkodowania z więcej niż jednego tytułu.
 • Jeśli to przewoźnik jest winny szkodzie, odpowiada również za uszkodzenie mienia poszkodowanego, np. bagażu.
 • Kierowca autokaru odpowiada na zasadzie ryzyka, więc jeśli szkoda powstała nie z wyłącznej winy pasażera lub osoby trzeciej ani nie była wynikiem działania siły wyższej, to przewoźnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, nawet jeśli nie można mu jednoznacznie udowodnić winy.
 • Prawo do odszkodowania po wypadku powstaje w momencie zawarcia umowy z przewoźnikiem (również za pośrednictwem biura podróży), tj. w momencie zakupu biletu oraz w momencie wejścia do autokaru.
 • Poszkodowany pasażer może liczyć na zadośćuczynienie za ból i cierpienie oraz na odszkodowanie pokrywające koszty leczenia.
Źródła:
 • http://www.obserwatoriumbrd.pl/app/?lang=pl
 • Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Raport “Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku”: https://statystyka.policja.pl/download/20/403374/Wypadkidrogowe2022.pdf
 • https://auxilia.pl/odszkodowanie-za-wypadek-autobusu-jak-uzyskac/
 • https://votum-sa.pl/wiedza/ekspert-radzi/odszkodowanie-za-wypadek-autokarowy/
 • http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19840530272/U/D19840272Lj.pdf
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC