Zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu – kiedy będzie możliwe? Czy korzystanie ze starych tablic to korzystne rozwiązanie?

Przepis mówiący o możliwości zachowania tablic rejestracyjnych, którymi posługiwał się poprzedni właściciel auta, pojawił się już w pakiecie deregulacyjnym z końca 2020 roku. Wtedy jednak nie było jeszcze wiadomo, kiedy zacznie obowiązywać. W sierpniu Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że prawo to wejdzie w życie na początku 2022 roku.

Czy nabywcy używanych samochodów mogą zachować tablice rejestracyjne poprzedniego właściciela?

O możliwości zachowania numeru rejestracyjnego, którym posługiwał się poprzedni właściciel samochodu, była mowa już podczas wprowadzania tzw. pakietu deregulacyjnego w 2020 roku. Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które weszły w życie 4 grudnia 2020 roku uwzględniały możliwość wnioskowania o pozostawienie dotychczasowych numerów rejestracyjnych po zakupie używanego pojazdu, który był już zarejestrowany w Polsce (dotychczasowych, tj. tablic, którymi posługiwał się poprzedni właściciel pojazdu). Wówczas był to jednak przepis martwy, bo miał on wejść w życie dopiero w chwili, w której wdrożone zostaną w naszym kraju rozwiązania techniczne, umożliwiające korzystanie z tego przywileju. Mimo że postanowienia pakietu deregulacyjnego zaczęły obowiązywać już kilka miesięcy temu, fizycznie wymiana tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu z drugiej ręki pozostała koniecznością.

W sierpniu 2021 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło jednak, że postanowienie, o którym była mowa pod koniec 2020 roku, niebawem rzeczywiście stanie się faktem.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Zachowanie numeru rejestracyjnego zbywcy auta – kiedy wymiana tablic nie będzie konieczna?

Znany jest już termin wejścia w życie przepisu, o którym była mowa w pakiecie deregulacyjnym z końca 2020 roku. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że polscy kierowcy będą mieli możliwość zatrzymania numeru rejestracyjnego po zakupie używanego pojazdu od 31 stycznia 2022 roku. Polacy, którzy nie będą chcieli zmieniać numeru rejestracyjnego, którym posługiwał się poprzedni właściciel auta, będą mogli wnioskować o pozostawienie dotychczasowych numerów, przypisanych do zakupionego pojazdu. Czy każdy będzie mógł zrezygnować z wymiany tablic? Taką możliwość kierowcy otrzymają pod pewnymi warunkami.

Czy każdy skorzysta z możliwości zachowania tablic rejestracyjnych? Warunki, które trzeba spełnić

Osoby chcące pozostać przy numerze rejestracyjnym, który został nadany zakupionemu pojazdowi jeszcze podczas rejestracji przez poprzedniego właściciela, powinny szczególnie uważnie sprawdzić historię pojazdu, zwłaszcza miejsce jego rejestracji. Przywilej zachowania numeru rejestracyjnego będzie dotyczył bowiem jedynie nabywców tych samochodów, które były już zarejestrowane w Polsce. Przestanie mieć zatem znaczenie to, czy pojazd był zarejestrowany w tym samym województwie/powiecie, w którym mieszka nabywca, czy zakupiono go na drugim końcu kraju.

Przykład

Kierowca z Wrocławia znalazł atrakcyjną ofertę zakupu samochodu osobowego, który znajduje się w Warszawie, gdzie w ostatnim czasie był zarejestrowany. Pojechał obejrzeć samochód i zdecydował się na zakup. Jeśli transakcja odbyłaby się np. w lutym 2022 roku, nabywca przy rejestracji samochodu mógłby wnioskować o pozostawienie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, mimo że ten nie będzie wskazywał na miejsce rejestracji pojazdu (numer, zamiast od liter DW, będzie rozpoczynał się od WE).

Czy warto zostawić poprzedni numer rejestracyjny?

Pozostanie przy dotychczasowym numerze rejestracyjnym, którym identyfikował się samochód i poprzedni jego właściciel, daje możliwość pozostawienia również przypisanych do pojazdu tablic rejestracyjnych. Oznacza to oszczędność w wysokości 80 zł, a jeśli doliczyć do tego koszt nalepki kontrolnej i opłaty ewidencyjnej, które również trzeba obecnie uiszczać przy rejestracji i wymianie numeru, w kieszeni nabywcy zostanie niemal 100 zł.

Istotny będzie stan tablic rejestracyjnych, którymi posługiwał się zbywca. Jeśli będą one czytelne, prawdopodobnie rzeczywiście ich wymiana nie będzie konieczna. Jeśli jednak ich stan będzie uniemożliwiał odczytanie znajdujących się na nich danych (tablice będą wyblakłe, pogięte lub nadruki będą zdrapane), urzędnik może nie zgodzić się na pozostawienie tablic rejestracyjnych.

UWAGA!

Pozostawienie dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie obowiązkowe. Kierowcy, którzy mimo możliwości zachowania starych tablic rejestracyjnych, zechcą je wymienić wraz z numerem rejestracyjnym, będą mieli do tego prawo.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu

Kiedy będzie można zachować numer rejestracyjny pojazdu, którym posługiwał się poprzedni właściciel samochodu?
Przepis umożliwiający zatrzymanie numeru rejestracyjnego samochodu sprzed dnia zakupu wejdzie w życie 31 stycznia 2022 roku.
Kto będzie mógł zatrzymać dotychczasowe tablice rejestracyjne używanego samochodu?
Z możliwości zachowania numeru rejestracyjnego i tablic poprzedniego właściciela auta będą mogli skorzystać kierowcy, którzy nabyli pojazd już wcześniej zarejestrowany w Polsce. Aby móc używać dotychczasowych tablic, muszą one być czytelne.
Jakie są plusy zatrzymania numeru rejestracyjnego pojazdu?
Kierowcy, którzy zdecydują się na pozostanie przy dotychczasowym numerze rejestracyjnym, a tablice ich nowo zakupionego samochodu będą w dobrym stanie, zaoszczędzą prawie 100 zł, bo nie będą musieli płacić za wymianę tablic, nalepki kontrolnej i wnosić opłaty ewidencyjnej.
PODSUMOWANIE
  • Wzmianka o możliwości zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego samochodu pojawiła się już podczas prac nad tzw. pakietem deregulacyjnym, który wszedł w życie w grudniu 2020 roku.
  • Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło termin wprowadzenia przywileju pozostawienia starych tablic rejestracyjnych. Przepis zacznie obowiązywać 31 stycznia 2022 roku.
  • Zachowanie numeru rejestracyjnego będzie możliwe w przypadku samochodów, które już wcześniej były zarejestrowane w Polsce.
  • Pozostanie przy poprzednim numerze rejestracyjnym to okazja do zaoszczędzenia niemal 100 zł, które kierowca musiałby wydać na nową tablicę rejestracyjną z nowo nadanym numerem.
  • Warunkiem zachowania tablic rejestracyjnych jest ich czytelność. Jeśli będą one porysowane, pogięte lub wyblakłe, a przez to nie będzie można odczytać znajdujących się na nich danych, urzędnik może odrzucić wniosek kierowcy o zachowanie tablic.

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/infrastruktura/ulatwienia-dla-kierowcow-i-wlascicieli-pojazdow2
  • https://auto.dziennik.pl/prawo-na-drodze/artykuly/8229708,tablica-rejestracyjna-czasowe-wycofanie-pojazdu-z-ruchu.html
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!