Zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu już możliwe!

Przepis mówiący o możliwości zachowania tablic rejestracyjnych, którymi posługiwał się poprzedni właściciel auta, pojawił się już w pakiecie deregulacyjnym z końca 2020 roku. Wtedy jednak nie było jeszcze wiadomo, kiedy zacznie obowiązywać. W sierpniu Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że prawo to wejdzie w życie na początku 2022 roku. I rzeczywiście tak się stało.

stare tablice rejestracyjne

Czy nabywcy używanych samochodów mogą zachować tablice rejestracyjne poprzedniego właściciela?

O możliwości zachowania numeru rejestracyjnego, którym posługiwał się poprzedni właściciel samochodu, była mowa już podczas wprowadzania tzw. pakietu deregulacyjnego w 2020 roku. Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które weszły w życie 4 grudnia 2020 roku, uwzględniały możliwość wnioskowania o pozostawienie dotychczasowych numerów rejestracyjnych po zakupie używanego pojazdu, który był już zarejestrowany w Polsce (dotychczasowych, tj. tablic, którymi posługiwał się poprzedni właściciel pojazdu).

Wtedy był to jednak przepis martwy, bo miał on wejść w życie dopiero w chwili, w której wdrożone zostaną w naszym kraju rozwiązania techniczne, umożliwiające korzystanie z tego przywileju. Mimo że postanowienia pakietu deregulacyjnego zaczęły obowiązywać już jakiś czas temu, fizycznie wymiana tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu z drugiej ręki pozostała koniecznością.

W sierpniu 2021 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło jednak, że postanowienie, o którym była mowa pod koniec 2020 roku, stanie się faktem na początku 2022 roku i tak też się stało. Ostatecznie prawo to zaczęło obowiązywać 31 stycznia 2022 roku.

Zachowanie numeru rejestracyjnego zbywcy auta – czy wymiana tablic nie jest już konieczna?

Polscy kierowcy już od 31 stycznia 2022 roku mają możliwość zatrzymania numeru rejestracyjnego po zakupie używanego pojazdu. Ci, którzy nie będą chcieli zmieniać numeru rejestracyjnego, którym posługiwał się poprzedni właściciel auta, będą mogli wnioskować o pozostawienie dotychczasowych numerów, przypisanych do zakupionego pojazdu.

Czy jednak każdy będzie mógł zrezygnować z wymiany tablic? Taką możliwość kierowcy otrzymają pod pewnymi warunkami.

Czy każdy skorzysta z możliwości zachowania tablic rejestracyjnych? Warunki, które trzeba spełnić

Osoby chcące pozostać przy numerze rejestracyjnym, który został nadany zakupionemu pojazdowi jeszcze podczas rejestracji przez poprzedniego właściciela, powinny szczególnie uważnie sprawdzić historię pojazdu, zwłaszcza miejsce jego rejestracji. Dlaczego?

Ponieważ przywilej zachowania numeru rejestracyjnego dotyczy jedynie nabywców tych samochodów, które były już zarejestrowane w Polsce. Pozostawienie starych tablic nie będzie zatem możliwe przy kupnie samochodu zarejestrowanego za granicą. Nie ma natomiast znaczenia to, czy pojazd był zarejestrowany w tym samym województwie/powiecie, w którym mieszka nabywca, czy zakupiono go na drugim końcu kraju.

Przykład

Kierowca z Wrocławia znalazł atrakcyjną ofertę zakupu samochodu osobowego, który znajduje się w Warszawie, gdzie w ostatnim czasie był zarejestrowany. Pojechał obejrzeć samochód i zdecydował się na zakup. Nabywca przy rejestracji samochodu może wnioskować o pozostawienie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, mimo że ten nie będzie wskazywał na miejsce rejestracji pojazdu (numer, zamiast od liter DW, będzie rozpoczynał się od WE).

Czy warto zostawić poprzedni numer rejestracyjny?

Pozostanie przy dotychczasowym numerze rejestracyjnym, którym identyfikował się samochód i poprzedni jego właściciel, daje możliwość pozostawienia również przypisanych do pojazdu tablic rejestracyjnych. Oznacza to, że w kieszeni nabywcy zostanie 80 zł. Istotny będzie jednak stan tablic rejestracyjnych, którymi posługiwał się zbywca.

  • Jeśli będą one czytelne, prawdopodobnie rzeczywiście ich wymiana nie będzie konieczna.
  • Jeśli jednak ich stan będzie uniemożliwiał odczytanie znajdujących się na nich danych (tablice będą wyblakłe, pogięte lub nadruki będą zdrapane), urzędnik może nie zgodzić się na pozostawienie tablic rejestracyjnych.
UWAGA!

Pozostawienie dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie obowiązkowe. Kierowcy, którzy mimo możliwości zachowania starych tablic rejestracyjnych, zechcą je wymienić wraz z numerem rejestracyjnym, będą mieli do tego prawo.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu

Od kiedy można zachować numer rejestracyjny pojazdu, którym posługiwał się poprzedni właściciel samochodu?
Kto będzie mógł zatrzymać dotychczasowe tablice rejestracyjne używanego samochodu?
Jakie są plusy zatrzymania numeru rejestracyjnego pojazdu?
PODSUMOWANIE
  • Wzmianka o możliwości zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego samochodu pojawiła się już podczas prac nad tzw. pakietem deregulacyjnym, który wszedł w życie w grudniu 2020 roku.
  • Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło termin wprowadzenia przywileju pozostawienia starych tablic rejestracyjnych. Przepis zaczął obowiązywać 31 stycznia 2022 roku.
  • Zachowanie numeru rejestracyjnego jest możliwe w przypadku samochodów, które już wcześniej były zarejestrowane w Polsce.
  • Pozostanie przy poprzednim numerze rejestracyjnym to okazja do zaoszczędzenia 80 zł, które kierowca musiałby wydać na nową tablicę rejestracyjną z nowo nadanym numerem.
  • Warunkiem zachowania tablic rejestracyjnych jest ich czytelność. Jeśli będą one porysowane, pogięte lub wyblakłe, a przez to nie będzie można odczytać znajdujących się na nich danych, urzędnik może odrzucić wniosek kierowcy o zachowanie tablic.
Źródła:
  • https://www.gov.pl/web/infrastruktura/ulatwienia-dla-kierowcow-i-wlascicieli-pojazdow2
  • https://auto.dziennik.pl/prawo-na-drodze/artykuly/8229708,tablica-rejestracyjna-czasowe-wycofanie-pojazdu-z-ruchu.html
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

7 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
A co jeśli stary samochód zostanie zezłomowany. Czy istnieje możliwość zarejestrowania nowego samochodu na poprzednich tablicach?
avatar autora komentarza
Sprzedaje używany samochód czy jesli nowy właściciel przerejestruje auto moze mi odesłać stare numery zebym mógł je wykorzystac przy nowym aucie?
avatar autora komentarza
Stare tablice zabiera wydział komunikacji. Te tablice wracają do puli wolnych numerów i zostanę podarowane losowej osobie.
avatar autora komentarza
W żadnym z opisanych przykładów nie ma opcji pozostawienia dotychczasowych tablic przy zakupie nowego auta . Kupuję nowe auto i chciałbym zostawić swoje dotychczasowe tablice. Taka opcja jest np możliwa w Niemczech.
Wydaje mi się, że w Polsce nie ma takiej możliwości.
avatar autora komentarza
Z podanego w artykule przykładu wynika, że możliwość zachowania dotychczasowych tablic będzie możliwa dla transakcji od lutego 2022. Skąd taki pomysł i przykład ? Czy jest jakaś podstawa prawna, że zachować tablice mogą pojazdy, które zostały kupione dopiero po 31.01.2022 r. Czy auta kupione przed 31 stycznia a rejestrowane po 31 stycznia nie mogą zachować tablic ?
Rzeczywiście, w przepisach nie jest wprost wskazane, że tylko pojazdy zakupione po 31 stycznia 2022 roku będą mogły pozostać na tych samych tablicach rejestracyjnych. Nie jest też jednak jednoznacznie powiedziane, że pojazdy zakupione przed tym terminem będą mogły nadal być zarejestrowane na ten sam numer. Prawdopodobnie stąd nieścisłość. Przepraszamy za nadinterpretację przepisów i dziękujemy za czujność. Artykuł zostanie zaktualizowany.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC