Auto uszkodzone na hotelowym parkingu – kto za to odpowiada? Jak znaleźć sprawcę?

Wyjechałeś wreszcie na długo wyczekiwany wypoczynek? Już pierwszego dnia pobytu w hotelu ktoś przerysował Twój samochód zaparkowany przed obiektem? Możesz ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia hotelu. Kiedy przysługuje Ci takie świadczenie? Co, jeśli zadośćuczynienie Ci się nie należy? Jak zidentyfikować sprawcę zdarzenia?

samochód uszkodzony na parkingu hotelowym

Kto odpowiada za własność gości hotelowych?

Osoby prowadzące hotele, pensjonaty i domki wczasowe są odpowiedzialne za własność gości, których przyjmują. Według przepisów kodeksu cywilnego właściciel hotelu ponosi pełną odpowiedzialność za rzeczy wniesione przez gości. Zalicza się do nich wszystkie przedmioty, które znajdują się w pokoju wynajętym przez wczasowicza na czas jego pobytu. Żaden regulamin, którym posługuje się pensjonat, nie ma wpływu na tę zasadę. 

A co z autem pozostawionym na parkingu przed hotelem? Samochód, którym przyjechałeś, także jest narażony na zniszczenia lub kradzież. Pojazd, razem z pozostawionymi w nim rzeczami, nie jest natomiast uznawany za tak zwaną rzecz wniesioną. W regulaminie obiektów noclegowych często znajdziesz zapis, który mówi, że parking nie jest strzeżony, a jedynie dozorowany, więc hotel nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie czy kradzież pozostawionych na nim pojazdów. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Czym różni się umowa przechowania samochodu od umowy najmu miejsca parkingowego?

O umowie przechowania samochodu mówimy, gdy parking znajdujący się przy hotelu oznaczony jest jako miejsce strzeżone. Oznacza to, że obiekt zobowiązuje się do sprawowania opieki nad pozostawionym przez Ciebie pojazdem. Ponosi zatem pełną odpowiedzialność za jego uszkodzenie lub kradzież. W związku z tym wszelkie postanowienia znajdujące się w hotelowym regulaminie, które temu zaprzeczają, uznawane są za nieważne. 

Jeśli nie ma oznaczenia informującego o tym, że parking jest strzeżony, możesz to stwierdzić, gdy:

  • teren nadzoruje pracownik,
  • następuje weryfikacja, kto wjeżdża i opuszcza teren,
  • obiekt jest ogrodzony i posiada zabezpieczenia mechaniczne,
  • otrzymasz dokument potwierdzający, że zaparkowałeś pojazd na wskazanym terenie,
  • obiekt posiada regulamin,
  • obiekt pobiera opłatę za postój.

Jeśli jedyną ochroną parkingu, na którym pozostawisz swoje auto, jest ogrodzenie, oznacza to najem miejsca postojowego. W takiej sytuacji właściciel obiektu nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia lub kradzież Twojego samochodu. 

Czy możesz uzyskać odszkodowanie, jeśli ktoś uszkodził Twoje auto na parkingu przed hotelem?

Jeśli ktoś uszkodził lub ukradł Twój pojazd z hotelowego parkingu, możesz ubiegać się o wypłatę odszkodowania w ramach ubezpieczenia obiektu. Oczywiście o ile Twój samochód objęty jest umową przechowania i znajduje się na parkingu strzeżonym. Polisa pokryje koszty naprawy szkód, które powstaną np. w wyniku nieuwagi personelu hotelowego. Świadczenie wypłacane przez ubezpieczyciela przysługuje Ci bez względu na to, w jaki sposób zawinił obiekt. Wysokość zadośćuczynienia powinna wystarczyć na naprawę Twojego pojazdu. 

Ubezpieczenie chroni obiekty hotelowe przed dużymi stratami finansowymi i gwarantuje bezpieczeństwo również gościom. Dzięki temu żadna ze stron nie jest poszkodowana, np. kiedy dojdzie do uszkodzenia kilku aut przez wandala.

Jeżeli podpisałeś umowę wynajmu miejsca postojowego, a zaparkowałeś samochód poza parkingiem strzeżonym, wówczas nie możesz liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia hotelu. W takiej sytuacji, kiedy nieznany sprawca uszkodzi Twój pojazd, możesz ubiegać się o odszkodowanie jedynie w ramach posiadanej ochrony autocasco.

Jak zidentyfikować sprawcę szkody powstałej w pojeździe?

Zauważyłeś, że ktoś uszkodził pojazd, który zostawiłeś na hotelowym parkingu? Nieważne, czy zaparkowałeś swoje auto w miejscu strzeżonym, czy w terenie bez żadnego nadzoru. Bez odpowiednich dowodów trudno Ci będzie odnaleźć sprawcę. 

Co powinieneś zrobić, jeśli nie znasz sprawcy?

  1. Zgłoś sprawę na policję.
  2. Poinformuj o zdarzeniu właściciela hotelu i ewentualną osobę nadzorującą parking. Być może któryś z pracowników zauważył coś niepokojącego lub widział sam moment zdarzenia.
  3. Poproś o nagrania z monitoringu. Być może sam teren parkingu lub okolica wokół hotelu znajduje się w polu widzenia kamer.
  4. Poszukaj świadków zdarzenia. Jeśli przechodzień zapamiętał szczegóły z tego zdarzenia lub nagrał całą sytuację wideorejestratorem zamontowanym w pojeździe, będziesz miał dowód.
  5. Jeśli posiadasz kamerę samochodową, sprawdź, czy nagrała zdarzenie.
  6. Obejrzyj auta znajdujące się na parkingu. Być może na którymś z nich znajdziesz ślady świadczące o spowodowaniu szkody.

Jeśli mimo wszystko nie uda Ci się znaleźć osoby, która uszkodziła Twój samochód, możesz ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia hotelu, o ile zaparkowałeś pojazd na parkingu strzeżonym. W innym przypadku jedyną pomoc może zaoferować Ci ubezpieczenie AC Twojego pojazdu.

Jak zabezpieczyć się przed skutkami zniszczeń pojazdu przez nieznanego sprawcę?

W sytuacjach, kiedy nieznany sprawca uszkodzi auto, które zaparkowałeś na niestrzeżonym parkingu przed hotelem, ochrona autocasco może okazać się niezbędna. W innym przypadku koszty naprawy swojego pojazdu będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Wówczas wyjazd, na którym miałeś wypocząć, będzie dla Ciebie przykrym wspomnieniem, a ponadto nadszarpnie Twój budżet.

AC to ochrona, dzięki której gwarantujesz sobie pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach. Ubezpieczyciel zaoferuje Ci wsparcie, jeśli:

  • wandal zniszczy Twój pojazd,
  • ktoś ukradnie Twoje auto lub jego część, 
  • to Ty będziesz sprawcą wypadku z udziałem innego auta, przedmiotu, zwierzęcia, 
  • potrącisz pieszego,
  • dojdzie do uszkodzenia Twojego auta przez żywioły.

Ile zapłacisz za ochronę autocasco dla swojego pojazdu? Choć zależy to od wielu czynników i nie ma jednej ogólnej ceny AC dla poszczególnych samochodów, spróbujemy Ci to zobrazować na przykładzie 48-letniego Wojtka. Właściciel pojazdu marki Mazda CX-3 napędzanego silnikiem benzynowym o pojemności 2,0 l, szuka ubezpieczenia OC oraz AC. Wojtek jest mieszkańcem Zielonej Góry. Posiada prawo jazdy od ponad 30 lat i ma co najmniej 20-letnią historię ubezpieczenia. Nie spowodował dotąd żadnej szkody. Otrzymał od towarzystw oferty, które znajdziesz w tabeli poniżej.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
UNIQAOC AC assistance 1148 zł
UNIQAOC AC NNW assistance 1352 zł
TrastiOC AC NNW assistance 1358 zł
BenefiaOC AC NNW 2925 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [kwiecień 2024].

Ubezpieczenie OC i AC dla Wojtka waha się w granicach 926–1637 zł. Oferty charakteryzują się różnymi wariantami ochrony. Wojtek planuje podjąć ostateczną decyzję po zapoznaniu się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia towarzystwa UNIQA, Trasti oraz Benefia. Chce zweryfikować dokładny zakres ofert i wyłączenia odpowiedzialności. Pozwala to na dostosowanie ochrony autocasco do potrzeb i sposobu użytkowania pojazdu. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o szkody powstałe na parkingu przed hotelem

Czy właściciel hotelu odpowiada za własność gości?
Czym różni się umowa przechowania samochodu od umowy najmu miejsca parkingowego?
Jak zidentyfikować sprawcę szkody powstałej w pojeździe?
PODSUMOWANIE
  • Hotel odpowiada za wszystkie rzeczy wniesione przez gości na teren obiektu. Zalicza się do nich przedmioty, które znajdują się w wynajętym przez przyjezdnego pokoju.
  • Samochody pozostawione na parkingu znajdującym się przed hotelem nie należą do rzeczy wniesionych przez gości.
  • Właściciel hotelu, który oferuje dla swoich gości miejsca postojowe na parkingu strzeżonym, jest w pełni odpowiedzialny za wszelkie kradzieże i uszkodzenia pojazdów powstałe na tym terenie.
  • W ramach ubezpieczenia hotelu poszkodowany może uzyskać zadośćuczynienie, które pozwoli na naprawę wyrządzonych w pojeździe szkód.
  • Jeśli parking znajdujący się przed hotelem nie jest strzeżony, jedynym ratunkiem dla pokrzywdzonego właściciela samochodu jest ubezpieczenie AC. Dzięki niemu otrzyma on odszkodowanie, które może przeznaczyć na naprawę pojazdu.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC