Ubezpieczenie do Azerbejdżanu

Kraj, którego stolica Baku położona jest poniżej poziomu morza. Miasto zachwyci Cię mieszanką nowoczesnej i historycznej architektury, orientalną kuchnią i bogatą kulturą. Dodajmy do tego park narodowy z prehistorycznymi petroglifami, a w oddali majestatyczne góry Kaukazu. Jak dojechać do Azerbejdżanu? Jak dobrać ubezpieczenie na taki wyjazd? Podpowiadamy!

ubezpieczenie do azerbejdżanu

Atrakcje turystyczne w Azerbejdżanie – co warto zobaczyć?

Podczas wyjazdu do Azerbejdżanu na pewno trzeba odwiedzić Baku, czyli stolicę kraju. W państwie tym znajduje się jednak kilka innych miejsc wartych zobaczenia, a także wyjątkowe atrakcje przyrodnicze.

atrakcje turystyczne w azerbejdżanie

Baku

Stolica Azerbejdżanu ma przydomek “miasto wiatrów”. Jednak nie to wyróżnia ją spośród innych miast na całym świecie. Baku położone jest 28 metrów pod poziomem morza! Sprawia to, że jest to jednocześnie największe miasto, jak i stolica, która leży poniżej poziomu morza. Jakie atrakcje czekają na nas w Baku?

Bez wątpienia największą atrakcją Baku jest Miasto Wewnętrzne, czyli najstarsza pochodząca z IX wieku część miasta, w której znajdują się Baszta Dziewicza z XII wieku i Pałac Szachów Szyrwanu – obszar ten wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Twoją uwagę może także przyciągnąć meczet Teza Pir.

W stolicy Azerbejdżanu trzeba zobaczyć jeszcze Muzeum Dywanów mieszczące się w budynku, który kształtem nawiązuje do zwiniętego dywanu. W pobliżu znajduje się tak zwana Mała Wenecja. Obok zabytkowej zabudowy wzniesiono nowoczesne budowle o oryginalnej architekturze, która na pewno zapadną Ci w pamięć – Ogniste Wieże czy Centrum Heydara Aliyeva.

Jeśli będziesz chciał odpocząć od miejskiego zgiełku, to odwiedź Park Dagustu (Park Wyżynny), czyli zalesiony teren zielony w centrum Baku. To także świetne miejsce do podziwiania widoku miasta i morza.

Szeki

Miasto położone 240 km od Baku również znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – dokładnie centrum i Pałac Chanów Szekijskich, Ten piękny i charakterystyczny budynek został zbudowany w 1762 roku. Co jednak budzi podziw? Do jego wzniesienia nie użyto ani jednego gwoździa!

Wnętrze pałacu pełne malowideł i witraży robi niesamowite wrażenie. Ponieważ fotografowanie w budynku jest zakazana, na pewno warto na własne oczy przekonać się o pięknie Pałacu Chanów Szekisjkich.

Park Narodowy Qobustan

W Azerbejdżanie można poznać historię jeszcze starszą niż budowle Baku czy Sheki. W Parku Narodowym Qobustan znajdują się ponad 6000 prehistorycznych petroglifów. Na obszarze tym znajdują się także jaskinie z pozostałościami dawnych mieszkańców. Park został wpisany także na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Region Quba

W północno-zachodnim Azerbejdżanie znajduje się region Quba, który zachwyci Cię wspaniałą naturą (wąwóz Tengya Alty), a także malowniczymi krajobrazami i miasteczkami. Odwiedź wioskę Kinaliq, które wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieszkają w niej ludzie od ponad 5 000 lat!

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Azerbejdżanu na mubi.pl?
 • Będziesz mógł skorzystać z pomocy lekarza w prywatnej przychodni. Wizyta kosztuje około 30 euro, a wizyta u stomatologa – około 80 euro.
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli Twój bagaż zostanie uszkodzony lub zaginie w transporcie.
 • Ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci opiekę dla Twoich dzieci, jeśli trafisz do szpitala, a nie będzie drugiej dorosłej osoby, która mogłaby się nimi zająć.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Ubezpieczenie do Azerbejdżanu a sport

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia dopasowane do planowanej aktywności podczas wyjazdu. Podróżni mogą rozszerzyć ochronę o uprawianie sportów wysokiego ryzyka czy sportów ekstremalnych, do których ubezpieczyciele zaliczają na przykład:

 • jazdę na nartach poza wyznaczonymi szlakami,
 • wspinaczkę wysokogórską,
 • sporty wodne na rzekach górskich,
 • sporty motorowodne,
 • żeglowanie w określonej odległości od brzegu.

Dodatkowo w ramach ubezpieczenia turystycznego można tak dobrać ochrony, by zapewniały pełną ochronę podczas uprawiania narciarstwa czy snowboardingu, a także nurkowania.

COVID-19 w Azerbejdżanie – zasady wjazdu i obostrzenia

Strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski podaje, że do Azerbejdżanu podróżni mogą dostać się wyłącznie samolotem. Jednak od 28 marca 2023 certyfikat szczepienia nie jest wymagany.

Podróżni przybywający do Azerbejdżanu nie muszą wykonywać testów i przechodzić kwarantanny. W kraju zniesiono obowiązek noszenia maseczek oraz nie ma lockdownu. 

UWAGA!

Aktualną sytuację w Azerbejdżanie oraz zmiany w obostrzeniach i zasadach wjazdu podaje MSZ na stronie https://www.gov.pl/web/azerbejdzan/idp!

Ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu a COVID-19

W ramach ubezpieczenia turystycznego oferowana jest także ochrona COVID, która zapewnia pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia, testu i transportu do miejsca zamieszkania (jeśli nie dojdzie do niego w planowanym terminie) w przypadku:

 • zachorowania,
 • izolacji,
 • kwarantanny.

Ochrona COVID wchodzi w skład ubezpieczenia kosztów leczenia. Należy pamiętać, że jej zakres może się różnić u poszczególnych ubezpieczycieli i w różnych wariantach ubezpieczenia!

Cena ubezpieczenia turystycznego do Azerbejdżanu – już od 35 zł!

W Azerbejdżanie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie działa. Aby nie płacić za wizytę lekarską czy hospitalizację, trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne. W jego skład wchodzi ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, assistance podróżne, a w wybranych wariantach także OC w życiu prywatnym i inne dodatkowe ochrony.

Sprawdźmy, ile za tygodniowe ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu musi zapłacić osoba w wieku 35 lat, która wybiera się do tego kraju w celach rekreacyjnych – zwiedzanie i wypoczynek.

UbezpieczycielSumy ubezpieczeniaCena ubezpieczenia turystycznego
WienerKoszty leczenia – 172 268 zł;
Assistance;
NNW – 10 000 zł;
OC – 107 667 zł
35 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł,
Assistance;
35,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł;
Assistance
NNW – 20 000 zł;
42,18 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł;
Assistance
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
48,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 200 000 zł;
Assistance
NNW – 10 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
49,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 129 201 zł;
Assistance
NNW – 15 000 zł
50,34 zł
WienerKoszty leczenia – 344 536 zł;
Assistance;
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 215 335 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł
62 zł
GeneraliKoszty leczenia – 800 000 zł;
Assistance
NNW – 60 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 200 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3 000 zł
102,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł;
Assistance
NNW – 50 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł
109,20 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 646 005 zł;
Assistance
NNW – 30 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 129 201 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 2 000 zł
114,26 zł
UNIQAKoszty leczenia – 1 500 000 zł;
Assistance
NNW – 75 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 500 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 5000 zł
135,10 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 40 000 000 zł;
Assistance
NNW – 150 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 1 500 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 6 000 zł
166,01 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [28.02.2024].

Koszt ubezpieczenia turystycznego zależy w dużej mierze od sum ubezpieczenia, co wyraźnie widać po zamieszczonym powyżej zestawieniu (pod uwagę wzięliśmy najtańsze i najdroższe oferty od poszczególnych ubezpieczycieli). Wprawdzie najdroższy pakiet AXA Partners jest pięciokrotnie droższy od najtańszego ubezpieczenia Proamy, ale oferuje o wiele większą ochronę – zarówno pod względem sum ubezpieczenia, jak i dodatkowych ochron.

Ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu a klauzule

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również rozszerzenie ochrony o klauzule:

 • chorób przewlekłych,
 • alkoholową.

W podstawowej polisie turystycznej ubezpieczenie kosztów leczenia nie obejmuje pogorszenia zdrowia ze względu na chorobę przewlekłą. Wykupienie odpowiedniej klauzuli włącza takie zdarzenia w zakres ochrony. Podobnie działa klauzula alkoholowa, która rozszerza ubezpieczenie o wypadki, do których doszło po spożyciu alkoholu.

Wyjazd do Azerbejdżanu – kiedy i w jaki sposób?

Baku, czyli stolica Azerbejdżanu, leży ponad 3000 km na południowy wschód od Warszawy nad Morzem Kaspijskim. Niby bardzo daleko i w kierunku, który rzadko wybierają polscy turyści, ale zapewne każdym z nas słyszał, a przynajmniej powinien słyszeć o tym mieście. Dlaczego? 

To w nim rozgrywa się pierwsza część powieści “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego”. Kiedy więc warto udać się do Baku, by zobaczyć miejsca, w których bywał przed I Wojną Światową Cezary Baryka?

UWAGA!

MSZ odradza podróży do Górskiego Karabachu, sąsiednich regionów oraz pogranicza azerbejdżańsko-armeńskiego – to teren byłych działań wojennych, na którym znajduje się wiele niewybuchów i niewypałów!

Ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu a podróż

Jednym z dodatków w ubezpieczeniu turystycznym jest ochrona bagażu. W jej ramach podróżny otrzyma odszkodowanie w przypadku:

 • utraty lub zniszczenia bagażu podróżnego,
 • utraty sprzętu elektronicznego (także rabunku),
 • opóźnieniu bagażu.

Natomiast assistance podróżne zapewnia świadczenia w przypadku opóźnienia lotu. To niewielkie sumy (zazwyczaj kilkaset złotych) wypłaca na przykład, gdy lot z Baku do Polski jest opóźniony o określoną liczbę godzin – w Generali i AXA Partners to 6 godzin. Zderzenie to musi mieć miejsce poza terytorium Polski i krajem stałego zamieszkania.

Dokumenty na wyjazd do Azerbejdżanu – paszport i wiza

Wjazd na terytorium Azerbejdżanu wymaga posiadania paszportu lub paszportu tymczasowego. Z samym dowodem osobistym nie można przekroczyć granicy. Co ważniejsze, wymagane dokumenty muszą być ważne co najmniej 6 miesięcy od daty początkowej obowiązywania wizy.

Turyści z Polski muszą także posiadać wizę. Na szczęście cała procedura ubiegania się o ten dokument jest bardzo prosta. Azerbejdżan wprowadził na początku 2017 roku usługę wizy elektronicznej. Wniosek można złożyć na stronie www.evisa.gov.az.

Cała procedura kosztuje 25 USD. Natomiast decyzja o przyznaniu wizy zapada w ciągu 3 dni. Po pozytywnym rozpatrzeniu wizę otrzymuje się drogą elektroniczną, trzeba ją wydrukować, by przedstawić dokument podczas kontroli granicznej.

UWAGA!

Od 30 sierpnia 2017 roku można wnioskować o przyspieszone wydanie wizy na tym samym portalu!

Ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu a zgubienie bądź kradzież dokumentów i kart płatniczych

Ochrona w ramach assistance podróżnego zapewnia pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów, takich jak:

 • paszport,
 • dokumenty ubezpieczenia,
 • bilety lotnicze, kolejowe, promowe czy autobusowe,
 • karty płatnicze.

Świadczenie polega na udzieleniu informacji o niezbędnych działaniach w związku z utratą dokumentów oraz krokach, które należy podjąć, by otrzymać dokumenty zastępcze. W przypadku kart płatniczych zostaną podjęte działania w celu zablokowania konta bankowego. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Azerbejdżanu

Co warto zobaczyć w Azerbejdżanie?
Co warto przywieźć z Azerbejdżanu?
Czy warto jechać do Azerbejdżanu?
Co zabrać ze sobą do Azerbejdżanu?
PODSUMOWANIE
 • Obecnie do Azerbejdżanu można dostać się wyłącznie samolotem, a wjazd dla części osób jest utrudniony.
 • Najcieplejszymi miesiącami w Azerbejdżanie są lipiec i sierpień.
 • Do wjazdu potrzebna jest wiza i paszport.
 • Ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu można kupić już od kilkudziesięciu złotych, ale lepiej wybrać to z wyższą sumą ubezpieczenia kosztów leczenia.
 • W Azerbejdżanie warto zobaczyć Baku, Szeki i Park Narodowy Qobustan.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/azerbejdzan/idp
 • https://www.climatestotravel.com/climate/azerbaijan
 • https://whc.unesco.org/en/statesparties/AZ

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!