Bezpieczeństwo w podróży – jak ubezpieczenie turystyczne chroni przed nieprzewidzianymi sytuacjami?
- Podczas wyjazdu za granicę może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń, w tym do nagłego zachorowania, nieszczęśliwego wypadku, utraty lub uszkodzenia bagażu czy spowodowania szkody osobie trzeciej.
- Ubezpieczenie turystyczne zapewnia różnorodne wsparcie w czasie podróży zagranicznych, a więc pokrycie kosztów leczenia i transportu medycznego, a także wiele usług assistance, odszkodowanie z NNW czy pomoc z OC w życiu prywatnym w przypadku spowodowania szkody.
- Ubezpieczenie turystyczne powinno być dobrane do celu i charakteru wyjazdu, a także do indywidualnych potrzeb podróżnego.
- Wybierając ubezpieczenie turystyczne, sprawdź zakres ochrony, sumy ubezpieczenia, limity, wyłączenia odpowiedzialności czy dodatkowe rozszerzenie ochrony.
- W przypadku upadku biura podróży odszkodowanie otrzymasz od podmiotu zabezpieczającego organizatora wyjazdu lub gdy dojdzie do wyczerpania środków w I filarze ochrony od Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
- Część ubezpieczycieli w przypadku upadku biura podróży podczas wyjazdu zapewnia pokrycie kosztów noclegu i wyżywienia czy przedłużenie ochrony.
Podróżowanie to nie tylko przyjemność i radość z wypoczynku, ale także potencjalne ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą zepsuć wymarzony wyjazd. Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci spokój ducha i ochronę finansową w trudnych sytuacjach. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy polisa podróżna będzie przydatna podczas zagranicznego wyjazdu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie nieprzewidziane sytuacje mogą się zdarzyć podczas podróży zagranicznej?
Podczas wyjazdu za granicę może przydarzyć się wiele niespodziewanych sytuacji, które mogą skomplikować, utrudnić lub nawet przerwać podróż. Na część z nich podróżny ma wpływ, jednak wiele z nich to przypadkowe zdarzenia lub sytuacje niezależne od woli i działań turysty.
Nagłe zachorowania i urazy
Wymarzona podróż za granicę o każdej porze roku może zostać przerwana lub zakłócona przez chorobę. W kontekście tego zagrożenia można mówić o zachorowaniu na zwykłą chorobę, tę tropikalną, pogorszenie zdrowia w związku z chorobą przewleką czy zachorowaniem na covid 19, co dalej jest uwzględnianie przez ubezpieczycieli.
Największe ryzyko wiąże się z podróżami do krajów egzotycznych, gdzie występują choroby tropikalne. Dlatego przed taką podróżą należy odwiedzić lekarza medycy podróży/chorób tropikalnych, który wskaże obowiązkowe i zalecane szczepienia – trzeba to zrobić na 6-8 tygodni przed wyjazdem.
Zagrożeniem podczas podróży zagranicznej są także różnego rodzaju urazy i uszkodzenia ciała, których można doznać na skutek nieszczęśliwego wypadku. Na takie zdarzenia podróżni mają ograniczony wpływ – w końcu potknąć się czy poślizgnąć można również w hotelu, a wypadek samochodowy może mieć miejsce z winy innego kierowcy. Co innego z uprawianiem niektórych sportów, które uznawane są za ryzykowne.
Utrata lub kradzież bagażu
Trudno wyobrazić sobie wyjazd za granicę bez bagażu. Również on narażony jest na wiele nieprzewidzianych zdarzeń podczas podróży. Walizki, torby, rzeczy osobiste czy sprzęt elektroniczny mogą zostać skradzione z pojazdu czy wynajętego pokoju, utracone w wyniku rabunku, a także zniszczone w nieszczęśliwym wypadku czy podczas akcji ratunkowej.
Problemy z bagażem mogą pojawić się na lotnisku. W końcu często słyszy się o opóźnieniu w jego dostarczeniu czy zwykłym zaginięciu, gdy znajdzie się pod opieką profesjonalnego przewoźnika. Bagaż może zostać uszkodzony czy zniszczony, gdy trafi na przechowanie.
Odwołanie lub opóźnienie lotu
Bez wątpienia opóźnienie czy odwołanie lotu mogą poważnie pokrzyżować plany wyjazdu. Takie sytuacje będą szczególnie dotkliwe dla osób, które odbywają daleki lot międzykontynentalny wymagający przesiadki na innym lotnisku. Jedno opóźnienie czy odwołanie lotu może uruchomić całą kaskadę problemów z dotarciem do miejsca docelowego.
Szkody wyrządzone osobom trzecim
Niewątpliwym zagrożeniem dla finansów podróżnego jest spowodowanie szkody osobom trzecim. Mowa tutaj zarówno o szkodach w mieniu, jak i na osobach. Taka sytuacja może być błaha, jak choćby przypadkowe zbicie lustra czy szyby w pokoju hotelowym, jak i poważniejsza, choćby potrącenie innego narciarza podczas zjazdu na stoku czy pieszego w czasie rowerowej wycieczki.
Pamiętaj, że pełnoletnie osoby odpowiadają za swoje czyny i spowodowane szkody, to odpowiedzialność cywilna. Dodatkowo rodzice ponoszą konsekwencje działań nieletnich dzieci, a właściciele zwierząt zapłacą za szkody spowodowane przez swoje pupile.
Klęski żywiołowe i niepokoje społeczne
Z pewnością dużym zagrożeniem podczas zagranicznej podróży są klęski żywiołowe i niepokoje społeczne. Dlatego przed wyjazdem do kraju, w którym nie wiesz, co się aktualnie dzieje, warto zapoznać się z ostrzeżeniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych – znajdziesz tam również wytyczne i rekomendacje dotyczące wyjazdu w niebezpieczne miejsca (odradza się takich podróży).
W wielu wyłączeniach odpowiedzialności NNW w polisie turystycznej znajdują się szkody powstałe w wyniku klęsk żywiołowych, niepokojów społecznych, działań wojennych, aktów terroryzmu, strajkami i zamieszkami!
Śmierć za granicą
W przypadku śmierci za granicą najważniejszą kwestią jest sprowadzenie zwłok do kraju. Taki transport często wymaga skomplikowanej organizacji i sporych nakładów finansowych – zwłaszcza gdy odbywa się z dalekiego kraju leżącego na innym kontynencie. Bliscy zmarłego otrzymają odszkodowanie z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, jeśli takie znajdowało się w pakiecie ubezpieczenia turystycznego.
Jak ubezpieczenie turystyczne chroni przed nieprzewidzianymi zdarzeniami?
Ubezpieczenie turystyczne to pakiet ubezpieczeń. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ jego zadaniem jest zapewnienie kompleksowej ochrony w różnych sytuacjach, które mogą pojawić się w czasie podróży. Przede wszystkim chodzi o wsparcie finansowe.
Zakres ochrony w przypadku problemów zdrowotnych
Największe obawy podczas zagranicznej podróży mogą budzić koszty leczenia w przypadku zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Zapewne wiele razy słyszałeś o astronomicznych rachunkach wystawianych przez szpitale w Stanach Zjednoczonych. Również w wielu innych krajach mogą być one bardzo wysokie. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie kosztów leczenia, czyli najważniejszy element w polisie turystycznej.
W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia ubezpieczyciel pokryje koszty związane:
- hospitalizacją;
- konsultacjami lekarskimi (w tym dojazdem lekarza);
- badaniami i zabiegami ambulatoryjnymi;
- leczeniem, zabiegami i operacjami w szpitalu;
- leczeniem stomatologicznym nagłych stanów bólowych i zapalnych,
- leczeniem w razie zachorowania na covid,
- naprawą lub zakupem okularów korekcyjnych i protez,
- transportem medycznym (np. do Polski),
- zakupem leków i środków pomocniczych.
Ubezpieczenie kosztów leczenia pokrywa rachunki za usługi medyczne w publicznych i prywatnych placówkach medycznych. Wysokość wparcia zależy od sumy ubezpieczenia i rodzaju świadczenia, ponieważ niektóre z nich ograniczone są limitem – szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia wsparcie w ograniczonym zakresie w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego!
Z ubezpieczeniem kosztów leczenia związane jest ubezpieczenie assistance podróżne, które również występuje w każdej polisie na zagraniczny wyjazd. Ubezpieczenie to zapewnia wiele usług, w tym: pokrycie kosztów transportu (np. z placówki medycznej), transportu i zakwaterowania bliskich w razie hospitalizacji ubezpieczonego czy akcji ratowniczej w górach i na morzu (koszty ratownictwa).
Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym podczas podróży
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest dobrowolne i może znaleźć się w pakiecie ubezpieczenia turystycznego, gdy wybierzesz odpowiedni wariant ochrony. Dzięki niemu ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania za spowodowane przez Ciebie szkody w mieniu lub osobach, do których doszło podczas wyjazdu za granicę.
W standardowej polisie turystycznej OC zadziała, gdy szkody zostaną spowodowane w trakcie wykonywania czynności życia prywatnego, do których zalicza się również rekreacyjne i wypoczynkowe uprawianie niektórych sportów – jazda na rowerze, pływanie czy gra w piłkę. Natomiast inne uznawane są za sporty zimowe, sporty wysokiego ryzyka czy sporty ekstremalne (zależy od ubezpieczyciela), a taka aktywność wymaga rozszerzenia ochrony.
Ochrona bagażu i mienia osobistego
W polisie turystycznej może znaleźć się również ubezpieczenie bagażu. Zadaniem tej ochrony jest zapewnienie wsparcia ubezpieczonemu w przypadku jego uszkodzenia, zniszczenia lub utraty, w tym kradzieży. Za bagaż podróżny uznaje się zarówno walizki, torby czy plecaki, jak i rzeczy osobiste, ubrania, obuwie, śpiwory, namioty, rowery, wybrany sprzęt elektroniczny czy wózek dziecię oraz inwalidzki.
Ubezpieczyciele wskazują również przedmioty, które wyłączone są z ochrony ubezpieczenia bagażu. Zazwyczaj są to pieniądze, papiery wartościowe, biżuteria czy działa sztuki. Dokładną listę rzeczy chronionych i wyłączonych z odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w OWU.
Odszkodowania za opóźnienia i odwołania środków transportu
Ubezpieczenie turystyczne może być również przydatne, gdy dojdzie do opóźnienia lub odwołania środka transportu. W takiej sytuacji będziesz mógł liczyć na przedłużenie ochrony bez konieczności opłacania dodatkowej składki do momentu zakończenia podróży zagranicznej. Liczba dodatkowych dni ochrony zależy od konkretnego ubezpieczyciela – zazwyczaj jest to od 1 do nawet 7 dni.
W ramach ubezpieczenia turystycznego znajdziesz również specjalne świadczenie związane z opóźnieniem i odwołaniem lotu. Gdy dowiesz się o takiej sytuacji na lotnisku, to ubezpieczyciel pokryje koszty związane z zakupem napojów, jedzenia i artykułów pierwszej potrzeby, a także noclegów do określonej limitem kwoty – wsparcie dotyczy zakupów niepokrywanych przez linie lotnicze.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczny?
Ubezpieczenie podróży zagranicznej nie jest trudne. Jednak wymaga zwrócenia uwagi na kilka kwestii, w tym na charakter i miejsce wyjazdu oraz warunki ochrony, w tym wyłączenia odpowiedzialności. Dlatego najlepiej porównać oferty od różnych ubezpieczycieli w jednym miejscu, by wybrać opcję najlepiej dopasowaną do podróży.
Charakter, miejsce wyjazdu za granicę i indywidualne potrzeby
Ubezpieczenie turystyczne powinno być dopasowane do charakteru i miejsca wyjazdu, a także uwzględniać indywidualne potrzeby podróżnego. Na czym to dokładnie polega? Łatwo sobie wyobrazić, że wypoczynkowy wyjazd za granice do Barcelony, gdzie większość czasu spędzisz na zwiedzaniu miasta lub opalaniu się na plaży jest zupełnie czymś innym niż wyjazd do Kanady w celu uprawiania heliskiingu w stanie Alberta.
Czym różnią się przytoczone powyżej przykłady wyjazdów? Od razu widać, że podróż do Kanady, gdzie koszty leczenia są wysokie, by uprawiać sport ekstremalny, a Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie działa, wiąże się z o wiele większym ryzykiem strat finansowych w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub zachorowania.
To jest właśnie kluczowe – dobranie ubezpieczenia do ryzyka, by zapewniało maksymalną ochronę podczas wyjazdu. Dlatego, gdy będziesz wybierać ubezpieczenie podróżne, to wskaż w formularzu cel wyjazdu – wypoczynek, uprawianie sportów ekstremalnych, wyczynowe uprawianie sportów czy praca fizyczna – by ubezpieczyciel zaproponował Ci polisę chroniącą podczas takich aktywności.
Gdy celem Twojego wyjazdu jest kraj poza Europą, to wybierz wariant z wyższą sumą ubezpieczenia kosztów leczenia, by maksymalna kwota wsparcia starczyła na ewentualne rachunki za usługi medyczne. Na taką podróż warto również rozważyć zakup dodatkowego NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenia bagażu.
Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe, to ważne jest, by w zakresie ubezpieczenia znalazły się następstwa chorób przewlekłych. Część ubezpieczycieli oferuje taką ochronę w standardzie, a u innych wymaga odpowiedniego rozszerzenia!
Porównanie ofert ubezpieczycieli
Oferta ubezpieczeniowa dla turystów jest bogata i zróżnicowana. Każdy ubezpieczyciel przygotowuje co najmniej 2 warianty ubezpieczenia podróżnego, więc przeglądanie tak wielu propozycji na kolejnych stronach zabrałoby wiele czasu. Z pomocą przychodzi porównywarka ubezpieczeń Mubi, w której łatwo i szybko zestawisz różne warianty od wielu znanych towarzystw ubezpieczeniowych.
Poniżej znajdziesz przykład kalkulacji ubezpieczenia turystycznego dla 29-letniej turystyki, która wybiera się na 7 dni do Hiszpanii w celach wypoczynkowych. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na taki wyjazd?
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ochrony i sumy ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia turystycznego |
---|---|---|
mtu24.pl | KL: 80 000 zł, OC: 50 000 zł | 22,00 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 85 344 zł, NNW: 15 000 zł | 25,09 zł |
Proama | KL: 100 000 zł | 31,00 zł |
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2 000 zł | 32,34 zł |
AXA Partners | KL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł | 32,69 zł |
Wiener | KL: 170 688 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 106 680 zł | 36,00 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 53,00 zł |
ERGO Hestia | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5 000 zł | 68,00 zł |
Na co zwrócić uwagę w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)?
Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) to dokument, w którym znajdziesz najważniejsze informacje o działaniu ubezpieczenia. Szczególną uwagę warto zwrócić na:
- zakres ochrony – jakie ubezpieczenia mogą znaleźć się w pakiecie i jakie mają warunki, czyli co ubezpieczenie obejmuje ochroną w trakcie podróży zagranicznej;
- wyłączenia odpowiedzialności – ubezpieczenie działa w określonych sytuacjach, a wyłączenia wymieniają sytuacje i szkody, za które ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności, a więc nie wypłaci odszkodowania i pokryje kosztów leczenia czy nie zapewni innego świadczenia;
- sumy ubezpieczenia i limity odpowiedzialności – określają górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, na przykład, jak wysokie może być pokrycie kosztów leczenia;
- zasady zgłoszenia szkody – ubezpieczyciele wymagają zgłoszenia szkody w określonym terminie i we wskazany sposób, a także postępowania zgodnie z obowiązkami ubezpieczonego;
- dodatkowe klauzule/rozszerzenia ochrony – oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia, asssitance, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej czy ochrony bagażu polisa turystyczna może zawierać dodatkowe rozszerzenie ochrony, na przykład ubezpieczenie sprzętu sportowego, moto assistance czy kontynuacja leczenia po powrocie do kraju.
Ubezpieczenie na wyjazd za granicę zapewnia kompleksową ochronę, gdy jest dobrze dobrane i rozbudowane do celu i miejsca wyjazdu.
Z kim się skontaktować, gdy upadnie biuro podróży podczas wakacji za granicą?
Jeśli planujesz wybrać się na zagraniczny wyjazd z biurem podróży, to warto zawsze wybrać to sprawdzone i oferujące usługi od lat. Gdy nie znasz danego biura, to sprawdź, czy działa ono leganie w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.
Co zrobić w przypadku ogłoszenia upadłości biura podróży?
Jeśli wyjazd za granicę z biurem podróży nie odbędzie się ze względu na jego upadek lub został skrócony z powodu kłopotów finansowych, to należy przede wszystkim:
- skontaktować się z wojewódzkim urzędem marszałkowskim właściwym dla siedziby biura podróży,
- przygotować i dostarczy do urzędu następujące dokumenty: kopię umowy zawartej z biurem, kopię dowodu wpłaty za wyjazd, formularz zgłoszenia roszczenia.
W przypadku, gdy o upadłości biura podróży dowiedziałeś się podczas wyjazdu za granicę, to o pomoc możesz zgłosić się do ambasady lub konsulatu RP – dlatego zawsze warto wcześniej zapisać sobie numer telefonu placówki.
Rola ubezpieczenia turystycznego w sytuacji upadku organizatora wyjazdu
Ubezpieczenie turystyczne nie odgrywa istotnej roli w przypadku upadku biura podróży podczas wyjazdu, ponieważ organizator wpisany do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych jest zobowiązany do posiadania zabezpieczenia finansowego (gwarancje bankowe, ubezpieczenie czy gwarancje ubezpieczeniowe) na wypadek niewypłacalności.
Natomiast część ubezpieczycieli w OWU wskazuje, że w ramach usług assistance w przypadku upadłości biura podróży pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia (np. Wiener) czy zapewnia przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej (np. SIGNAL IDUNA).
Jak uzyskać zwrot kosztów za niezrealizowaną usługę turystyczną po upadku biura podróży?
Organizatorzy wyjazdu czy biuro podróży w momencie płatności za usługę ma obowiązek przekazać Ci potwierdzenia posiadania zabezpieczeń finansowych i przekazywania składek do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. W tym dokumencie znajdziesz wskazówki, co do postępowania w przypadku niewypłacalności biura podróży.
Roszczenie o zwrot kosztów za imprezę turystyczną lub inną powiązaną usługę należy kierować do podmiotu zabezpieczającego finansowo biuro podróży. Na weryfikację zgłoszenia trzeba czekać do 30 dni (w wyjątkowych sytuacjach 90 dni). Po dokonaniu weryfikacji i wyliczeniu należnego kwoty do zwrotu powinna ona zostać wypłacona w ciągu 30 kolejnych dni.
W Polsce działa również Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, które zapewnia dodatkową ochronę w przypadku upadku biura podróży (II Filar), gdy wyczerpie się zabezpieczenie finansowe podmiotu, który zabezpieczał organizatora wyjazdu (I Filar)!
FAQ – najczęściej zadawane pytania o bezpieczeństwo podróży a ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie turystyczne w internecie kupisz w porównywarce ubezpieczeń Mubi. W jednym miejscu sprawdzisz oferty od wielu ubezpieczycieli, dobierzesz sumę ubezpieczenia i zakres ubezpieczenia do celu miejsca wyjazdu, a także sprawdzisz szczegóły każdej propozycji.
Ubezpieczenie turystyczne dopasowane do celu wyjazdu i miejsca wyjazdu zapewnia wszechstronną ochronę. W skład polisy podróżnej zawsze wchodzi ubezpieczenie kosztów leczenia oraz assistance. Dodatkowo może znaleźć się tam OC w życiu prywatnym, NNW czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
Ubezpieczyciele oferują również ubezpieczenie chroniące w przypadku rezygnacji z wyjazdu ze względów na poważne zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek czy inne zdarzenie losowe. Dzięki niemu ubezpieczony otrzyma zwrot całości lub części kosztów poniesionych w związku planowaną podróżą. Taką ochronę należy wykupić odpowiednio wcześniej przed wyjazd za granicę.
Dołącz do dyskusji