Chip tuning – czym jest i jak wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Jeśli od jakiegoś czasu myślisz o zmodyfikowaniu pojazdu tak, żeby miał większą moc i wyższy moment obrotowy, ale nie chcesz bardzo ingerować w budowę maszyny, być może zainteresuje Cię chip tuning. Czym jest? Czy zastosowanie takich modyfikacji w samochodzie jest bezpieczne? I jaki wpływ będzie to miało na Twoją składkę ubezpieczeniową?

Czym jest chip tuning?

Chip tuning to jedna z metod modyfikacji silnika, po przeprowadzeniu której samochód powinien mieć większą moc i szybszy moment obrotowy. Zastosowanie chip tuningu w celu zwiększenia osiągów pojazdu nie wiąże się z montażem pod maską dodatkowych podzespołów, a raczej z wprowadzeniem zmian w oprogramowaniu sterującym pracą silnika. To zatem zmiana w stu procentach elektroniczna, które sprawia nie tylko to, że auto szybciej reaguje na wciskanie pedału gazu i umożliwia osiąganie większych prędkości (chociaż to zwykle główne powody przeprowadzania chip tuningu). Dodatkowymi “bonusami”, jakie otrzymują właściciele pojazdów po tego typu modyfikacjach oryginalnego oprogramowania jest mniejsze spalanie oraz niższa emisja spalin.

Czy chip tuning jest bezpieczny dla samochodu?

Chociaż funkcjonuje przekonanie, że chip tuning można wykonać samodzielnie lub poprosić o pomoc kogokolwiek, kto oferuje takie usługi, to ta elektroniczna modyfikacja pracy silnika będzie bezpieczna tylko wtedy, gdy zostanie wykonana przez fachowca. Mechanik w pierwszej kolejności sprawdzi, czy auto nie ma jakichś usterek, które ograniczają jego pierwotne możliwości. Ich usunięcie przed wprowadzaniem jakichkolwiek modyfikacji jest niezbędne, aby uniknąć kolejnych, bardziej kosztownych w naprawie awarii.

Zarówno przed usunięciem uszkodzeń, po naprawie, jak i po wprowadzeniu zmian w oprogramowaniu mechanik przetestuje samochód na hamowni. Taki pomiar wykaże zmiany w mocy silnika na każdym etapie pracy nad jej poprawą.

Na pewno zastanawiasz się teraz, czy zwiększanie możliwości pojazdu ponad to, co zaoferował producent jest bezpieczne dla samochodu. Musisz wiedzieć, że większośc producentów nie oddaje w ręce klientów samochodów z ich maksymalnymi możliwościami. Wiele pojazdów pracuje w ograniczonym stopniu, dlatego modyfikacja w postaci przeprowadzenia chip tuningu o kilka, kilkanaście procent nie powinna zaszkodzić maszynie. Osiągi, jakimi pojazd będzie mógł pochwalić się po wprowadzeniu zmian przez mechanika, wciąż będą mieściły się w normie, choć na pewno będą bardziej zbliżone do maksimum.

O ile można podnieść moc i moment obrotowy?

To, jak bardzo możesz zmodyfikować oryginalne oprogramowanie jednostki napędowej Twojego pojazdu, zależy od tego, czym jeździsz. Każde auto charakteryzuje się bowiem innymi parametrami, dlatego zakres zmian jest kwestią indywidualną. Poniżej przedstawiamy moc i moment obrotowy zastosowany w przykładowych modelach, a także ich maksymalne możliwości do wprowadzenia za pomocą chip tuningu.

Model pojazdu Oryginalna moc i moment obrotowy Maksymalna moc i moment obrotowy
Citroen Berlingo I HDI 1,6 75 KM75 KM
170 Nm
109 KM
273 Nm
Dodge Avenger 2,0 CRD 140140 KM
310 Nm
160 KM
380 Nm
Dacia Duster 1,5 DCI 86 KM86 KM
200 Nm
110 KM
240 Nm
Audi A4 1,9 TDI 115 KM115 KM
310 Nm
149 KM
336 Nm
Ford Mondeo MK3 2,0 TDCi 130 KM130 KM
330 Nm
160 KM
365 Nm
Opel Zafira B 1,9 CDTI 100 KM100 KM
260 Nm
130 KM
320 Nm
Mazda 3 1,6 CD 90 KM90 KM
215 Nm
120 KM
255 Nm
Volvo C30 1,6D 115 KM115 KM
270 Nm
140 KM
330 Nm
BMW 3 E46 330d 204 KM204 KM
410 Nm
277 KM
538 Nm
Lamborghini Gallardo 5,0 V10 500 KM500 KM
510 Nm
545 KM
556 Nm
Źródło: www.kreatormocy.pl/katalog/.

Ile kosztuje wykonanie wykonanie chip tuningu?

Ceny usługi dotyczącej chip tuningu w warsztatach samochodowych zaczynają się zwykle od 1000 zł i idą w górę. Koszt ten zależy od mocy silnika Twojego samochodu. Im jest ona większa, tym prawdopodobnie wyższa będzie cena chip tuningu. Należność za usługę może dojść nawet do 3000 zł.

Czym różni się chip tuning od tuningu mechanicznego?

Jak już było wspomniane, chip tuning to zmiany przeprowadzane za pomocą komputera i dotyczące modyfikacji oryginalnego oprogramowania sterującego pracą silnika. Jednak osiągi samochodu można również zwiększyć mechanicznie, tj. poprzez:

 • wymianę filtra powietrza na stożkowy,
 • wymianę świec na sportowe,
 • montaż większej turbosprężarki,
 • wymianę wałka rozrządu,
 • zmianę parametrów przepływu kanałów dolotowych i wydechowych.

Czy po zwiększeniu mocy silnika zapłacisz więcej za ubezpieczenie?

To zależy, czy ubezpieczyciel zapyta Cię o tuningowanie samochodu. Możesz to sprawdzić chociażby w porównywarce ubezpieczeń. Na przykład w formularzu kalkulatora Mubi nie znajdziesz pytania o to, czy modyfikowałeś swój samochód. Możesz być więc spokojny – nie zapłacisz więcej za ubezpieczenie komunikacyjne, kupując je za pośrednictwem tego narzędzia. Niektóre kalkulatory mogą jednak wymagać podania chociażby ogólnej informacji, że auto było lub nie było tuningowane, jednak istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wzrostu ceny OC czy innych rodzajów ochrony z tego powodu. Zwłaszcza jeśli nie zostaniesz zapytany o szczegóły wprowadzanych zmian. Tuning pojazdu może mieć bowiem czysto estetyczny charakter, a to zwykle nie wpływa na bezpieczeństwo na drodze.

Czy warto zdecydować się na modyfikację silnika w samochodzie? Jakie korzyści płyną z wprowadzenia modyfikacji?

 • Większa moc silnika i zwiększony moment obrotowy.
 • Samochód szybciej reaguje, gdy kierowca chce przyspieszyć (większe bezpieczeństwo m.in. podczas wyprzedzania).
 • Ograniczenie ilości spalanego paliwa (samochód jest bardziej ekonomiczny i tańszy w utrzymaniu).
 • Zmniejszenie emisji spalin (samochód po chip tuningu jest bardziej bezpieczny dla środowiska).
PODSUMOWANIE
 • Chip tuning to sposób na zwiększenie mocy i momentu obrotowego pojazdu bez ingerencji w jego budowę. Zmiany wprowadza się za pomocą komputera w oprogramowaniu sterującym pracą silnika.
 • Chip tuning jest bezpiecznym zabiegiem dla Twojego samochodu. Żebyś był w stu procentach pewny, że zabieg ten nie zaszkodzi pojazdowi ani komfortowi podróżujących, wykonaj go u mechanika.
 • To, jak dużych zmian będziesz mógł dokonać, zależy od tego, jakim samochodem jeździsz.
 • Wykonanie chip tuningu to koszt od 1000 zł w górę. Cena zależy od mocy silnika Twojego samochodu.
 • Chip tuning jest dobrą alternatywą dla tuningu mechanicznego.
 • Cena ubezpieczenia OC nie powinna wzrosnąć po zastosowaniu chip tuningu. Zwłaszcza, jeśli kupujesz polisę w porównywarce, która nie pyta w formularzu o modyfikacje auta.
 • Plusem chip tuningu jest m.in. zwiększenie osiągów auta, a także zmniejszenie spalania i emisji zanieczyszczeń.

Źródła:

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!