Fabryczny kolor lakieru po numerze VIN – jak to sprawdzić?

Na parkingu stoi kilkanaście samochodów. Część z nich jest biała, inne są czerwone, a pozostałe srebrne. Niby te białe są białe, a jednak lekko różnią się barwą. Podobnie jest z czerwonymi i srebrnymi samochodami. Jak w takim razie dobrać lakier do zamalowania otarcia lub do wymienianego elementu pojazdu, jeśli każda marka używa innej palety kolorów? Dowiedz się, gdzie znaleźć informację na temat fabrycznego koloru karoserii – VIN, książka serwisowa a może tabliczka znamionowa?

jak sprawdzić kolor lakieru na samochodzie

Numer VIN – jak wygląda?

Interesujący nas numer VIN to nic innego, jak numer identyfikacyjny pojazdu (Vehicle Identification Number). Nadaje go producent samochodu, a potem umieszcza w pojeździe. Obecnie numer ten jest zestandaryzowany w Unii Europejskiej zgodnie z normą ISO-3779. Jakie są konsekwencje ujednolicenia? 

Każdy producent samochodów korzysta z określonych zasad tworzenia numeru VIN – kiedyś stosowane były różne formaty. Współcześnie zapisuje się go cyframi i literami alfabetu łacińskiego z wyjątkiem liter I, O i Q. Numer VIN składa się z 17 znaków, które podzielone są na 3 trzy części:

 • WMI – World Manufacturer Identifier wskazuje region i nazwę producenta (3 znaki),
 • VDS – Vehicle Descriptor Section opisuje typ pojazdu (6 znaków),
 • VIS – Vehicle Identifier Section dotyczy konkretnego egzemplarza (8 znaków).

Pierwsza sekcja jest z góry określona i zakodowana zgodnie z przyjętymi normami. W dwóch następnych (VDS i VIS) producenci mają dowolność zapisu. To tam znajdują się szczegółowe informacje na temat pojazdu – od rodzaju nadwozia, przez typ silnika, aż po oznaczenie zakładu montującego i rok produkcji.  

Numer VIN – gdzie go znaleźć?

Każdy właściciel samochodu może sprawdzić numer VIN swojego samochodu. Oczywiście najprościej jest sięgnąć po dowód rejestracyjny. Interesujący nas kod znajduje się w polu E. Producenci samochodów umieszczają także numer VIN w samochodzie. Niestety mamy złą informację –  panuje tutaj dowolność, więc może znajdować się on w różnych miejscach. Gdzie więc powinniśmy szukać numeru VIN w samochodzie? Najczęściej znajduje się on:

 • na słupku bocznym po stronie kierowcy, 
 • pod maską,
 • pod klapką wlewu paliwa,
 • w bagażniku,
 • na drzwiach kierowcy.

Oczywiście znajdziesz go także w książce serwisowej samochodu. Trudno wyobrazić sobie sytuację, by ktoś zgubił zarówno dowód rejestracyjny, jak i książkę serwisową, jednocześnie nie mogąc znaleźć numeru w swoim aucie. Załóżmy więc, że już go znasz – jak wygląda odczytanie koloru lakieru po numerze VIN?

Kod lakieru po VIN

Nie będziemy ukrywać, że jest to trudne zadanie dla zwykłego kierowcy. Powiedzmy to sobie szczerze – jest ono praktycznie niewykonalne! Teoretycznie można próbować spisać VIN i zdekodować go w dekoderach VIN znajdujących się w internecie, ale efekty nie będą rewelacyjne.

Przykład

Poświęciłem czas, by przetestować kilka z pierwszych dekoderów, które wyświetliły się w wyszukiwarce. Wnioski? To nie ma sensu. Cześć jest irytująco płatna i w sprytny sposób oczekuje opłaty za wyświetlenie wszystkich danych. Jeden dekoder podał błędne dane. Kolejny okazał się bardzo ciekawy – podał bardzo dużo i to prawidłowych informacji o moim samochodzie, ale nie było w raporcie wzmianki o kolorze lakieru.  

O wiele lepszym rozwiązaniem niż korzystanie z internetowych dekoderów jest zadzwonienie do autoryzowanego serwisu. Możemy tam zapytać się o specyfikację samochodu. Oczywiście będziemy musieli przedstawić dane pojazdu, by pracownik miał na podstawie czego sprawdzić interesujące nas informacje. Zazwyczaj niezbędne okaże się podanie roku produkcji samochodu, jego typu oraz modelu lub po prostu numeru VIN. W ten sposób uzyskamy kod fabrycznego lakieru!

Jeśli odczytanie koloru lakieru z numeru VIN jest niemożliwe, to warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Jest nim sprawdzenie informacji na tabliczce znamionowej! Warto dodać, że na niej znajduje się także numer VIN.

Numer lakieru – do czego jest potrzebny?

To dość oczywiste pytanie, ale i na nie warto odpowiedzieć. Numer lakieru będzie nam potrzebny, a także lakiernikowi, gdy na karoserii pojawią się ubytki i będziemy chcieli dokonać poprawek lakierniczych.

Pamiętajmy, że każdy kolor lakieru ma wiele odcieni, które wyraźnie różnią się od siebie. Wybór odpowiedniego wariantu jest ważny, ponieważ po poprawkach lakierniczych auto będzie wyglądać estetycznie.

CZY WIESZ, ŻE …

Przy wyborze odpowiedniego koloru lakieru w zakładzie lakierniczym bierze się pod uwagę nie tylko jego kod, ale także to, jak bardzo ten nałożony na karoserię postarzał się przez lata użytkowania i ekspozycję na słońce oraz warunki pogodowe.

Kolor lakieru u różnych producentów aut – jak go odczytać?

Jak to bywa w świecie motoryzacji, każdy producent wymyśla i stosuje swoje oznaczenia kolorów lakieru. Jak to wygląda u przykładowych marek samochodów?

 • Audi – kod lakieru rozpoczyna się od literu “L”.
 • BMW – podawana jest pełna nazwa koloru lakieru.
 • Ford – kolor ukryty jest pod postacią kodu składającego się z 2 znaków na tabliczce znamionowej.
 • Opel – znajdziemy go na tabliczce, gdzie pierwsza litera oznacza rodzaj lakieru (A to akrylowy, E to wodorozcieńczalny, Y to metaliczny), a kolejne cyfry wskazują na kolor.
 • Renault – kod zaczyna się od liter “TE” a kolejne 3 cyfry wskazują na konkretny kolor lakieru.
 • Volkswagen – specjalny kod rozpoczyna się literą “L”.

Tabliczka znamionowa – źródło wiedzy o pojeździe!

Co to takiego jest? To trwale przymocowana do samochodu tabliczka zawierająca najważniejsze informacje o pojeździe. Powinna być ona odporna na zniszczenia i zamontowana w miejscu łatwo dostępnym dla użytkownika pojazdu. To na niej możemy poszukać kodu OEM, który określa fabryczny kolor lakieru. 

Niestety i tutaj napotykamy na dwa podstawowe problemy:

 • producenci umieszczają tabliczki w różnych miejscach pojazdu,
 • marki stosują unikatowe palety barw lakierów oraz sposób ich zapisu.

Tabliczka znamionowa, zależnie od modelu i producenta samochodu, może znajdować się w bagażniku, na którymś słupku, na drzwiach, pod maską lub pod klapką wlewu paliwa. 

Najprostszym rozwiązaniem, by na podstawie takiej tabliczki znaleźć odpowiedni lakier dla swojego samochodu, jest zrobienie zdjęcia temu elementowi i zgłoszenie się z nim do specjalistycznego sklepu lub lakiernika. Tam pracownik bez problemu odczyta informację i wskaże właściwy lakier.

Warta uwagi jest strona https://paintref.com/paintref/index.shtml, gdzie znajdziemy kody kolorów lakieru dla różnych marek i modeli samochodów. Na podstawie podanych tam informacji można spróbować odczytać z tabliczki znamionowej informacje o kolorze własnego auta lub próbować porównać je z obecnym kolorem auta. 

Na koniec tylko mała uwaga – wraz z wiekiem lakier może ulec odbarwieniu pod wpływem czynników atmosferycznych! Pewnym rozwiązaniem zawsze będzie wizyta u profesjonalnego lakiernika. 

Kolor lakieru – gdzie jeszcze szukać informacji?

Część producentów samochodów informacje o fabrycznym kolorze lakieru umieszcza w dodatkowych miejscach. Na przykład:

 • Fiat – kolor lakieru znajdziemy na srebrnej naklejce przyklejonej na brzegu klapy bagażnika lub spodzie maski (to kilka cyfr, ukośnik i litera).
 • Honda – japoński producent używa czarnych lub białych naklejek naklejanych pod pod maską lub na słupku od strony pasażera (kod zaczyna się od 2 liter).
 • Mercedes-Benz – naklejka na słupku drzwi od kierowcy lub pod maską (kilka cyfr).
 • Peugeot – naklejka przy drzwiach kierowcy (kilka cyfr).
 • Toyota – podobnie jak w Hondzie tutaj umieszcza się kod na czarnej lub białej naklejce (3 znaki).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzanie koloru lakieru po numerze VIN

Jak znaleźć numer VIN samochodu?
Czy z numeru VIN można odczytać fabryczny kolor lakieru?
Czy można odczytać fabryczny kolor lakieru z tabliczki znamionowej?
PODSUMOWANIE
 • Numer VIN składa się z 17 znaków, którymi są cyfry i litery alfabetu łacińskiego (bez I, O, Q).
 • Numer VIN można odczytać z dowodu rejestracyjnego, książeczki serwisowej lub z wnętrza pojazdu.
 • Kolor lakieru bardzo trudno odczytać z numeru VIN. Najlepiej skontaktować się z autoryzowanym serwisem.
 • Internetowe dekodery VIN nie są najlepszym rozwiązaniem.
 • Na tabliczce znamionowej znajdziesz nazwę koloru lub kod, który będzie określał fabryczny kolor lakieru.
 • Producenci samochodów umieszczają kod lakieru także na nalepkach przy drzwiach lub pod maską.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
informacja ciekawa
avatar autora komentarza
jest ok , krotko i na temat
avatar autora komentarza
Na parkingu przy markecie zostałem przerysowany (a raczej mój samochód),policja stwierdziła winę sprawczyni pojazdu biorącego udział w tym zdarzeniu.Ubezpieczyciel przedstawił mi potencjalny zakład,który zajmie się naprawą mojego uszkodzenia.Nie wiem jak ustosunkować się do tego typu interwencji
Poszkodowano ma prawo wybrać warsztat naprawczy, który działa na lokalnym rynku dla miejsca zamieszkania, więc nie musi się Pan na to zgadzać, jeśli Pan nie chce.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC