Fabryczny kolor lakieru po numerze VIN – jak to sprawdzić?

Na parkingu stoi kilkanaście samochodów. Część z nich jest biała, inne są czerwone, a pozostałe srebrne. Niby te białe są białe, a jednak lekko różnią się barwą. Podobnie jest z czerwonymi i srebrnymi samochodami. Jak w takim razie dobrać lakier do zamalowania otarcia lub do wymienianego elementu pojazdu, jeśli każda marka używa innej palety kolorów? Dowiedz się, gdzie znaleźć informację na temat fabrycznego koloru karoserii – VIN, książka serwisowa a może tabliczka znamionowa?

Numer VIN – jak wygląda?

Interesujący nas numer VIN, to nic innego jak numer identyfikacyjny pojazdu (Vehicle Identification Number). Nadaje go producent samochodu, a potem umieszcza w pojeździe. Obecnie numer ten jest zestandaryzowany w Unii Europejskiej zgodnie z normą ISO-3779. Jakie są konsekwencje ujednolicenia? 

Każdy producent samochodów korzysta z określonych zasad tworzenia numeru VIN – kiedyś stosowane były różne formaty. Współcześnie zapisuje się go cyframi i literami alfabetu łacińskiego z wyjątkiem liter I, O i Q. Numer VIN składa się z 17 znaków, które podzielone są na 3 trzy części:

 • WMI – World Manufacturer Identifier wskazuje region i nazwę producenta (3 znaki),
 • VDS – Vehicle Descriptor Section opisuje typ pojazdu (6 znaków),
 • VIS – Vehicle Identifier Section dotyczy konkretnego egzemplarza (8 znaków).

Pierwsza sekcja jest z góry określona i zakodowana zgodnie z przyjętymi normami. W dwóch następnych (VDS i VIS) producenci mają dowolność zapisu. To tam znajdują się szczegółowe informacje na temat pojazdu – od rodzaju nadwozia, przez typ silnika, aż po oznaczenie zakładu montującego i rok produkcji.  

Numer VIN – gdzie go znaleźć?

Każdy właściciel samochodu może sprawdzić numer VIN swojego samochodu. Oczywiście najprościej jest sięgnąć po dowód rejestracyjny. Interesujący nas kod znajduje się w polu E. Producenci samochodów umieszczają także numer VIN w samochodzie. Niestety mamy złą informację –  panuje tutaj dowolność, więc może znajdować się on różnych miejscach.Gdzie więc powinniśmy szukać numeru VIN w samochodzie? Najczęściej znajduje się on:

 • na słupku bocznym po stronie kierowcy, 
 • pod maską,
 • pod klapką wlewu paliwa,
 • w bagażniku,
 • na drzwiach kierowcy.

Oczywiście znajdziesz go także w książce serwisowej samochodu. Trudno wyobrazić sobie sytuację, by ktoś zgubił zarówno dowód rejestracyjny, książkę serwisową jak i nie mógł znaleźć numeru w swoim aucie. Jak więc wygląda odczytanie koloru lakieru po numerze VIN?

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Kolor lakieru – jak go odczytać z VIN?

Nie będziemy ukrywać, że jest to trudne zadanie dla zwykłego kierowcy. Powiedzmy to sobie szczerze – jest ono praktycznie niewykonalne! Teoretycznie można próbować spisać VIN i zdekodować go w dekoderach VIN znajdujących się w internecie. 

Przykład

Poświęciłem czas, by przetestować kilka z pierwszych dekoderów, które wyświetliły się w wyszukiwarce. Wnioski? To nie ma sensu. Cześć jest irytująco płatna i w sprytny sposób oczekuje opłaty za wyświetlenie wszystkich danych. Jeden dekoder podał błędne dane. Kolejny okazał się bardzo ciekawy – podał bardzo dużo i to prawidłowych informacji o moim samochodzie, ale nie było w raporcie wzmianki o kolorze lakieru.  

O wiele lepszym rozwiązaniem niż korzystanie z internetowych dekoderów jest zadzwonienie do autoryzowanego serwisu. Możemy tam zapytać się o specyfikację samochodu. Oczywiście będziemy musieli przedstawić dane pojazdu, by pracownik miał na podstawie czego sprawdzić interesujące nas informacje. Zazwyczaj niezbędne okaże się podanie roku produkcji samochodu, jego typu oraz modelu lub po prostu numeru VIN. W ten sposób uzyskamy kod fabrycznego lakieru!

Jeśli odczytanie koloru lakieru z numeru VIN jest niemożliwe, to warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Jest nim sprawdzenie informacji na tabliczce znamionowej! Warto dodać, że na niej znajduje się także numer VIN.

Tabliczka znamionowa – źródło wiedzy o pojeździe!

Co to takiego jest? To trwale przymocowana do samochodu tabliczka zawierająca najważniejsze informacje o pojeździe. Powinna być ona odporna na zniszczenia i zamontowana w miejscu łatwo dostępnym dla użytkownika pojazdu. To na niej możemy poszukać kodu OEM, który określa fabryczny kolor lakieru. 

Niestety i tutaj napotykamy na dwa podstawowe problemy:

 • producenci umieszczają tabliczki w różnych miejscach pojazdu,
 • marki stosują unikatowe palety barw lakierów oraz sposób ich zapisu.

Tabliczka znamionowa, zależnie od modelu i producenta samochodu, może znajdować się w bagażniku, na którymś słupku, na drzwiach, pod maską lub pod klapką wlewu paliwa. 

Najprostszym rozwiązaniem, by na podstawie takiej tabliczki znaleźć odpowiedni lakier dla swojego samochodu, jest zrobienie zdjęcia temu elementowi i zgłoszenie się z nim do specjalistycznego sklepu lub lakiernika. Tam pracownik bez problemu odczyta informację i wskaże właściwy lakier.

Warta uwagi jest strona https://paintref.com/paintref/index.shtml, gdzie znajdziemy kody kolorów lakieru dla różnych marek i modeli samochodów. Na podstawie podanych tam informacji można spróbować odczytać z tabliczki znamionowej informacje o kolorze własnego auta lub próbować porównać je z obecnym kolorem auta. 

Na koniec tylko mała uwaga – wraz z wiekiem lakier może ulec odbarwieniu pod wpływem czynników atmosferycznych! Pewnym rozwiązaniem zawsze będzie wizyta u profesjonalnego lakiernika. 

PODSUMOWANIE
 • Numer VIN składa się z 17 znaków, którymi są cyfry i litery alfabetu łacińskiego (bez I, O, Q).
 • Numer VIN można odczytać z dowodu rejestracyjnego, książeczki serwisowej lub z wnętrza pojazdu.
 • Kolor lakieru bardzo trudno odczytać z numeru VIN. Najlepiej skontaktować się z autoryzowanym serwisem.
 • Internetowe dekodery VIN nie są najlepszym rozwiązaniem.
 • Na tabliczce znamionowej znajdziesz nazwę koloru lub kod, który będzie określał fabryczny kolor lakieru.

Źródła:

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Vehicle_Identification_Number
 • https://www.autozone.com/diy/trustworthy-advice/what-does-each-digit-in-a-vin-mean
 • https://paintref.com/paintref/index.shtml
 • https://www.zssplus.pl/transport/pin/identyfikacja_pojazdow_VIN.pdf
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!