Finlandia – przewodnik dla kierowców

Podróż samochodem do Finlandii zajmuje ponad 15 godzin, a trasa biegnie przez 5 krajów. Dodatkowo kierowcę czeka przeprawa promowa przez Zatokę Fińską, po której trafi prosto do Helsinek. Na drogach fińskich należy uważać przede wszystkim na dzikie zwierzęta, a szczególności na łosie i renifery w Laponii!

drogi w finlandii

Zasady wjazdu do Finlandii – brak obostrzeń

Wjazd na terytorium Finlandii dla turystów z Polski jest nieograniczony. Od 1 lipca 2022 roku zniesiono w tym kraju wszystkie obostrzenia. Sytuacja związana z COVID-19 obecnie w Europie jest stabilna. Warto jednak przed wyjazdem zajrzeć na stronę MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/finlandia.

Samochodem z Polski do Finlandii – podróż przez kraje bałtyckie i przeprawa promowa

Trasa z Warszawy do stolicy Finlandii Helsinek liczy 1069 km i biegnie w kierunku północno-wschodnim. Polski odcinek przebiega przez Ostrów Mazowiecki, Łomżę i obwodnicę Suwałk. Granicę z Litwą przekracza się przez dawne przejście Budzisko-Kalvarija.

Następnie trasa prowadzi przez Kowno i Poniewież na Litwie w kierunku granicy z Łotwą. W kolejnym bałtyckim kraju objeżdżą się Rygę i jedzie na północ wzdłuż wybrzeża Zatoki Ryskiej. W Estonii trasa biegnie przez Parnawę i kończy się w Talinie, gdzie trzeba przepłynąć promem do Helsinek. Cena rejsu zależy od operatora i pojazdu – dla samochodu osobowego i dwóch osób  dorosłych waha się od niecałych 200 do około 300 zł. 

Sama podróż samochodem do Finlandii może być świetną przygodą, ponieważ za jednym razem można zwiedzić 4 kraju z pięknymi stolicami. Do tego letni przejazd wzdłuż wybrzeża Zatoki Ryskiej można zawsze umilić chwilą przerwy na jednej z tamtejszych plaż. 

Drogi w Finlandii – uważaj na zwierzęta!

Mimo niewielkiej gęstości zaludnienia w Finlandii infrastruktura drogowa jest dobrze rozwinięta. Główne drogi klasy I łączące miasta oznaczone są liczbami od 1 do 39, natomiast klasy II od 40 do 99 prowadzą między regionalnymi ośrodkami. W Finlandii sieć autostrad nie jest rozbudowana tak jak w Polsce, liczy zaledwie 926 km – jednak są one darmowe. 

Drogi w Finlandii są dobrze utrzymane, nawet te lokalne i szutrowe, które prowadzą przez słabo zaludnione obszary. Należy jednak pamiętać, że w kraju, który tak kocha naturę, trzeba bardzo uważać na dzikie zwierzęta – łosie, a także renifery w Laponii, często pojawiają się na drogach!

Przepisy ruchu drogowe w Finlandii – zimą jeździmy wolniej!

Fińskie przepisy drogowe nie powinny zaskoczyć polskich kierowców. Pamiętajmy jednak, że mówimy o kraju, który leży daleko na północy i tamtejsze zimy potrafią być srogie. Dlatego w Finlandii obowiązują inne limity prędkości na drogach poza obszarami zabudowanymi – w miastach ograniczenie wynosi tak jak w Polsce 50 km/h. Natomiast poza terenem zabudowanym:

 • 100 km/h – w sezonie letnim,
 • 80 km/h – w sezonie zimowym.

Z kolei na autostradach:

 • 120 km/h – w sezonie letnim,
 • 100 km/h – w sezonie zimowym.

O jakich przepisach ruchu drogowego należy jeszcze pamiętać?

 • Na światłach mijania należy jeździć przez cały rok.
 • Opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do końca lutego (zaleca się jeździć na “zimówkach” dłużej).
 • Kierowca ma zakaz używanie telefonu komórkowego w samochodzie (może korzystać z zestawu głośnomówiącego).
 • Zapinanie pasów jest obowiązkowe na wszystkich siedzeniach.
 • Dzieci, które mają mniej niż 135 cm wzrostu, muszą jeździć w odpowiednio dobranych fotelikach.
 • Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu to 0,5 promila.
 • Za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu można trafić do więzienia nawet na 6 miesięcy!
 • Motocykliści i rowerzyści muszą używać kasków.
 • Obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest trójkąt ostrzegawczy.
 • Aby wyjść z samochodu na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu, trzeba mieć na sobie kamizelkę odblaskową. 
 • Zaleca się posiadanie apteczki i gaśnicy.

Warto także wspomnieć o parkowaniu! W Finlandii na ulicach bez specjalnych oznaczeń można parkować tylko po prawej stronie drogi, czyli w tym samym kierunku, w którym się poruszamy (nie dotyczy to ulic jednokierunkowych). Dodatkowo zakazane jest parkowanie na chodnikach, co akurat jest częstym widokiem w polskich miastach. 

W Helsinkach godzina parkowania w strefie 1, czyli centrum miasta, kosztuje 4 euro – w dni powszednie od 9.00 do 21.00 i w soboty od 9.00 do 18.00. Natomiast w strefie 2 opłata wynosi 2 euro za godzinę. Co ważniejsze, płatne strefy parkowania są oznaczone. 

Ważne numery telefonów w Finlandii:

 • 112 – europejski numer alarmowy (wezwanie w przypadku kolizji lub wypadku),
 • 0294 1000 – ratownictwo morskie,
 • 358 503 818 653 – telefon dyżurny konsula polskiego w nagłych sytuacjach.
ważne numery telefonów w finlandii

Niezbędne dokumenty – co musi mieć ze sobą kierowca?

Do Finlandii wjedziemy na dowód osobisty albo paszport. Natomiast jako kierowcy samochodu musimy mieć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie posiada ubezpieczenia OC. 

Wszyscy turyści powinni wyrobić sobie w Polsce Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), aby móc korzystać z państwowej opieki medycznej w Finlandii. Dodatkowo warto wykupić także ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Finlandii – AC, NNW i assistance wielce wskazane!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe we wszystkich krajach europejskich, a więc w  Finlandii również. Jednak wybierając się do tego północnego kraju, powinniśmy posiadać także dodatkowe ubezpieczenia, które zwiększą naszą ochronę. Dlaczego?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, na fińskich drogach pojawiają się łosie i w północnej części kraju renifery. Wprawdzie znaki ostrzegają o miejscach, w których ryzyko takie jest szczególnie duże, jednak nigdy nie możemy być na 100% pewni, że unikniemy zderzenie ze zwierzęciem, gdy wybiegnie ono na drogę. W takiej sytuacji przyda nam się assistance i autocasco – ceny usług mechaników są w Finlandii wysokie!

Przed wyborem dobrowolnego ubezpieczenia zawsze sprawdzajmy jego warunki w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Assistance możemy wykupić przed samym wyjazdem – część ubezpieczycieli oferuje assistance krótkoterminowe na 7, 15 czy 30 dni. Jest ono polecane podczas wyjazdu zagranicznego samochodem i zapewnia między innymi holowanie, podstawową naprawę na miejscu, samochód zastępczy czy noclegi na czas naprawy auta (zakres usług zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia).

Z kolei NNW będzie dodatkowym wsparciem w razie wypadku. W razie spowodowania wypadku otrzymamy odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, a w przypadku bycia poszkodowanym dostaniemy dodatkowe wsparcie oprócz tego z OC innego kierowcy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Finlandii?

Wiemy już, jakie ubezpieczenia mogą się przydać kierowcy w Finlandii, a ile trzeba za nie zapłacić? Za pomocą kalkulatora OC AC Mubi obliczyliśmy koszty pakietu ubezpieczenia zawierającego OC, AC, NNW i Assistance dla 36-letniego kierowcy z Kołobrzegu, który jeździ Audi A4 z 2014 roku (pojemność silnika: 1984 cm3), ma prawo jazdy od 2006 roku i żadnych szkód w swojej historii ubezpieczenia.

UbezpieczycielPakiet ubezpieczeńCena polisy
mtu24.pl OC + AC mini + NNW + Assistance*995 zł
UNIQAOC + AC + NNW + Assistance*1262 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance*1329 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance*1348 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance*1378,57 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance*1775,98 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (21.02.2024). *assistance działające w Polsce
PODSUMOWANIE
 • Trasa z Warszawy do Helsinek liczy ponad 1000 km i przebiega przez kraje bałtyckie.
 • Drogi w Finlandii są w dobrym stanie, ale trzeba na nich uważać na dzikie zwierzęta.
 • W Finlandii jest obowiązek jazdy na zimowych oponach i włączonych światłach.
 • Zimą na autostradach i drogach poza obszarem zabudowanym obowiązują niższe dopuszczalne prędkości.
 • Wyjeżdżając autem do Finlandii, należy mieć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i potwierdzenie ubezpieczenia OC.
 • Przy każdym wyjeździe zagranicznym warto posiadać dodatkowe ubezpieczenia AC, NNW i assistance komunikacyjne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Finlandii

Czy podróż samochodem do Finlandii jest długa?
Czy przepisy ruchu drogowego w Finlandii bardzo różnią się od tych polskich?
Dlaczego warto mieć dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne podczas zagranicznej podróży samochodem?
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/finlandia
 • https://new.visitfinland.com/en/articles/guide-to-drive-in-finland/
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!