Czym są motocykle typu trike?

Mówiąc o motocyklach, przyjęło się myśleć o jednośladach, czyli pojazdach, które mają dwa koła zamontowane w jednej osi. Tymczasem wśród motocykli można wymienić także pewien nietypowy model. Jego nieszablonowość tkwi w posiadaniu trzech zamiast dwóch kół: jednego z przodu (w osi pojazdu) oraz dwóch z tyłu, ewentualnie odwrotnie. Taki trójkołowy motocykl nazywany jest trike lub w spolszczonej wersji – trajką.

motocykl typu trike

Motocykle typu trike – czym są?

Niektórym kierowcom nie wystarcza standardowy samochód osobowy z czterema kołami lub zwykły jednoślad, który posiada dwa koła ułożone jedno za drugim. Część miłośników motoryzacji lubi wyróżniać się wśród innych użytkowników ruchu drogowego i przyciągać wzrok przechodniów. Dlatego ich zainteresowanie mogą wzbudzić motocykle typu trike. Nazywane trajkami pojazdy to motocykle posiadające trzy koła zamiast dwóch. Trajki posiadają zazwyczaj jedno koło z przodu, zamontowane na środku, a także dwa koła tylne. Rzadziej spotyka się modele z odwrotnym układem kół: z dwoma zlokalizowanymi z przodu oraz z jednym kołem tylnym. Taki układ ma na przykład Can-Am Spyder z 2007 roku.

UWAGA!

Trajkami nazywane są jedynie motocykle trójkołowe, napędzane silnikiem. Trzykołowe rowery czy riksze nie mogą nosić tego miana.

Korzenie motocykli trójkołowych sięgają ponad wiek wstecz, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze jednoślady, a jednocześnie samochody na trzech kółkach. Pierwowzorem motocykla typu trike był De Dion wyprodukowany pod koniec XIX wieku. Później produkcją pojazdów na trzech kołach zajęły się marki: Harley-Davidson oraz Indiana. Budowa maszyn tego typu wykorzystywała podzespoły Volkswagena Garbusa, Fiata 126 czy rosyjskiego Zaporożca.

Trajki były odpowiedzią producentów na potrzebę kierowców, którzy domagali się bardziej stabilnych pojazdów niż dwukołowce. Ponadto dwa koła zamontowane z tyłu umożliwiały zabudowanie tylnej części, tworząc jednocześnie miejsce do przewozu przedmiotów. Wiele modeli zamiast skrzyni za kierowcą posiadało wygodną dwuosobowa kanapę, która umożliwiała transport osób.

Przykłady motocykli typu trike

Honda GL1500 – jego produkcję rozpoczęto w 1988 roku i był to w pewnym sensie rok przełomowy, bo przyniósł najwięcej zmian w budowie Goldwinga. czterocylindrowy bokser zastąpiono w nim sześciocylindrowym o pojemności 1 520 cm³, wprowadzono cyfrowy zapłon, dzięki czemu motocykl ma większą moc i jest cichszy.

BOOM Mustang ST1 – trajka z silnikiem Forda o pojemności 1 596 cm³, 109 KM.

Yamaha Tricity 125 – trójkołowiec z silnikiem o pojemności 125 cm³. Jego moc wynosi 9 kW (12 KM). Pojazd ma dwa koła z przodu, dzięki czemu jest stabilny i łatwy w prowadzeniu. Powinien przypaść do gustu szczególnie początkującym motocyklistom.

Piaggio MP3 – trike z silnikiem o pojemności 500 cm³ i mocą 28,5 kW (39 KM). Posiada funkcję blokowania zawieszenia, co pozwala maszynie stać stabilnie bez konieczności używania nóżki.

Yamaha Niken – skuter waży 263 kg i jest jednym z najpotężniejszych. Jego silnik ma pojemność 847 cm³ i moc 115 KM. Wyposażono go w 6-biegową automatyczną skrzynię.

Kto może prowadzić trajki?

To, jakie uprawnienia są niezbędne, aby móc zostać kierowcą motocykla trójkołowego, zależy od mocy silnika danego modelu. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami do prowadzenia trójkołowców uprawnia trzy grupy kierowców.

Posiadacz prawa jazdy kat. A1motocykl trójkołowy o mocy do 15 KW
Posiadacz prawa jazdy kat. A2motocykl trójkołowy o mocy do 15 KW
Posiadacz prawa jazdy kat. Bmotocykl trójkołowy

Ile kosztuje ubezpieczenie trajki?

Ubezpieczenie motocykli ogólnie jest tańsze niż ubezpieczenie samochodów. Podczas gdy OC czterokołowców to koszt średnio 719 zł, ubezpieczenie dwóch kółek kosztuje średnio 332 zł. Co jest ważniejsze, wielu motocyklistów płaci za OC około 100-200 zł. Również ci, którzy jeżdżą motocyklami typu trike, płacą za OC w podobnych granicach.

Przykładowo, ubezpieczenie OC motocykla turystycznego marki Honda można było w styczniu nabyć już od 107 zł, a skutera marki Yamaha – od 117 zł. Warto wykonać wyliczenie składki samodzielnie, podając informacje o sobie i swoim pojeździe, aby wiedzieć, jakich kosztów się spodziewać.

Motocykl typu trikeNajtańsze OC motocykla typu trikeŚredni koszt ubezpieczenia motocykla danej marki
Turystyczna Honda Gold Wing GL 1800 A z 2006 roku107 zł135 zł
Skuter Yamaha MW 125A Tricity z 2017 roku117 zł128 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi (styczeń 2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o motocykle typu trike

Czym jest motocykl typu trike?
Które modele są trójkołowcami?
Ile kosztuje OC trójkołowców?
PODSUMOWANIE
 • Motocykle typu trike to motocykle trójkołowe z jednym kołem z przodu i dwoma kołami z tyłu pojazdu lub odwrotnie – z dwoma kołami z przodu oraz z jednym kołem z tyłu.
 • Motocykle typu trike są nazywane trajkami.
 • Trajkami można nazwać jedynie trójkołowce napędzane silnikiem. Nie zaliczają się do nich zatem tricykle ani riksze.
 • Pierwsze pojazdy na trzech kołach powstawały pod koniec XIX wieku.
 • Prekursorem trójkołowców był De Dion, a w późniejszych czasach produkcję motocykli typu trike kontynuował Harley-Davidson i Indiana.
 • W produkcji trajek wykorzystywano podzespoły Fiata 126, Garbusa i Zaporożca.
 • Trajki stworzono dla kierowców, którzy potrzebowali bardziej stabilnych pojazdów.
 • Przykładem motocykla trójkołowego może być m.in. Yamaha Niken, Piaggio MP3 czy Honda GL1500.
 • Motocykle typu trike mogą prowadzić osoby z prawem jazdy kat. A1, A2 oraz B.
 • Ceny ubezpieczenia trajek zaczynają się już w okolicach 100-200 zł.
Źródła:
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Trajka
 • https://swiatmotocykli.pl/motocykle/na-trzy-lapy/
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Honda_Gold_Wing
 • https://autokult.pl/32248,trojkolowce-na-polskim-rynku,all
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC