Motocykle typu naked – maszyny ze sportowym rodowodem!

Nakedy wywodzą się z motocykli sportowych. Pozbawione są jednak owiewek oraz zazwyczaj nie mają przedniej szyby. Część współczesnych modeli ma klasyczną stylistykę. Co jeszcze wyróżnia motocykle tego typu? Kiedy na rynku pojawiły się nakedy? Ile kosztuje ubezpieczenie OC popularnych modeli?

Motocykle typu naked – charakterystyka

Pasjonaci jednośladów mają do wyboru różne typy maszyn. Jedni mogą zdecydować się na sportowe modele, które bardzo szybko przyspieszają, a ich charakterystyka i konstrukcja pozwala na pokonywanie zakrętów przy dużych prędkościach. Inni zdecydują się na cruisera, który gwarantuje przyjemność ze spokojnej jazdy. Niektórzy wybiorą crossa albo skuter, by dojeżdżać do pracy. A czym są motocykle typu naked?

Swoją nazwę nakedy wzięły od angielskiego słowa “naked”, czyli goły. Dlaczego? Ten typ motocykli wywodzi się bezpośrednio od maszyn sportowych. Jednak modele naked pozbawione są (ogołocone!) owiewek, które osłaniają silnik i ramę. Przeważnie nie mają także przedniej szyby. 

Ze względu na zmiany w budowie motocyklista na nakedzie zajmuje inną pozycję niż na motocyklu sportowym. Nie jest on aż tak pochylony, jednak nie siedzi prosto jak na chopperze czy cruiserze. Brak owiewek i przedniej szyby sprawia, że motocyklami typu naked nie jeździe się tak szybko, jak tymi sportowymi. Z drugiej strony maszyny te są bardziej uniwersalne i świetnie nadają się na pierwszy motocykl.

Zmiana stylistyki motocykli naked względem maszyn sportowych to nie jedyna zmiana. Inna jest także charakterystyka silnika i zupełnie inna krzywa mocy. Nakedy mają być wygodne zarówno podczas jazdy po mieście w korkach, jak i nadawać się na wycieczki w góry czy nad jezioro. 

Motocyklami typu naked dużo lepiej się manewruje niż cruiserami. Dodatkowo nie jeździ się nimi z bardzo dużymi prędkościami – brak owiewek i przedniej szyby sprawia, że jazda taka jest niewygodna i ryzykowna. 

Historia “golasów” – sportowy rodowód!

Swoje korzenie nakedy mają w motocyklach sportowych. W latach 80. i na początku lat 90. ten typ maszyn nazywano “streetfighter”. Skąd jednak wziął się pomysł na tego typu motocykle? W tamtych czasach, zresztą podobnie jest dziś, jednoślady sportowe były bardzo drogie, a dodatkowo uszkodzenia podczas kraksy wiązały się z kosztowną naprawą.

Pomysłodawcy nakedów zdecydowali się więc usunąć wszystkie zbędne i kosztowne elementy maszyny. Oczywiście w kolejnych latach ten typ maszyn ewoluował, aż pojawiło się w 1993 roku Ducati Monster!

Ducati uznano za pierwszego prawdziwego producenta nakedów. Wyniki sprzedaży i popularność nowego typu motocykli sprawiła, że inne firmy zaczęły wypuszczać swoje modele. Honda w 1998 roku zaprezentowała CBR600F3, który był ogołoconą wersją istniejacej już konstrukcji. Dzisiaj większość producentów motocykli ma w swojej ofercie nakedy. 

Przykłady motocykli typu naked

Producenci motocykli z całego świata oferują maszyny typu naked. Przyjrzyjmy się popularnym modelom poszczególnych marek:

 • Ducati – Monster 1200, Streetfighter V4 S,
 • Honda – CB125, CB600, 
 • BMW – F 900 R, S1000R,
 • Yamaha – FZ1, MT-10, XSR900,
 • Kawasaki – 900, ER-5, Z650,
 • Suzuki – GSX-750, Katana, SV650,
 • Triumph – Street Triple,
 • KTM – Super Duke,
 • Aprilia – Tuono V4,
 • MV  Agusta – Brutale.

Oczywiście to tylko przykładowe modele. Oferta jest o wiele bogatsza, a nakedy cieszą się dużą popularnością. 

Ubezpieczenie OC nakedów – średnie ceny!

Poznaliśmy już przykładowe motocykle typu naked. Sprawdźmy jeszcze, ile trzeba zapłacić za ich ubezpieczenie. Średnia cena OC dla wszystkich motocykli wyniosła w lipcu 2021 roku 611 zł. A jakie oferty ubezpieczenia otrzymywali właściciele niektórych modeli nakedów?

Model motocykla typu nakedŚrednia cena OCNajtańsze OC
BMW F 900 R809 zł293 zł
Ducati Monster533 zł255 zł
Honda CB600F635 zł222 zł
Yamaha FZ1393 zł240 zł
Kawasaki 900524 zł253 zł
Suzuki GSX-750411 zł192 zł
Triumph Street Triple559 zł318 zł
KTM Super Duke866 zł260 zł
Dane pochodzą z porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Większość średnich cen OC na nakedy była niższa niż średnia dla wszystkich motocykli. Najtaniej w lipcu można było znaleźć polisę na Yamahę FZ1 (393 zł), a najdroższy okazał się KTM Super Duke (866 zł). Pamiętajmy jednak, że wycena składki OC opiera się na indywidualnych danych, więc zawsze warto samemu przeprowadzić kalkulację w porównywarce OC + AC.

FAQ – najważniejsze pytania o motocykle typu naked

Co wyróżnia motocykle typu naked?

Pierwsze motocykle typu naked powstały na bazie maszyn sportowych. W przeciwieństwie do pierwotnych konstrukcji zostały pozbawione owiewek na silnik i ramę oraz przedniej szyby – stąd nazwa naked, czyli golas, nagi.

Jakie są zalety motocykli naked?

Mają one sportowy charakter, lecz jeździ się nimi wygodniej niż motocyklami sportowymi. Motocykli zajmuje na nakedzie bardziej wyprostowaną pozycję. Dodatkowo nadają się świetnie do jazdy w korkach po mieście, jak i do wycieczek poza miasto. Są polecane początkującym motocyklistom.

Czy ceny OC na nakedy są wysokie?

Wycena składki zawsze wynika z indywidualnych danych, takich jak doświadczenie motocyklisty, jego miejsce zamieszkania, wiek czy historia ubezpieczenia. Dlatego zawsze warto zawsze samemu przeprowadzić kalkulację w porównywarce. Jednak statystyki pokazują, że wiele modeli nakedów można ubezpieczyć taniej.

PODSUMOWANIE
 • Motocykle typu naked wywodzą się z motocykli sportowych.
 • Współczesne nakedy nawiązują stylistyką także do klasycznych konstrukcji.
 • Nakedy nie mają owiewek i szyby (często).
 • To motocykle, które nadają się do jazdy po mieście, jak i na wypady poza nie.
 • Pierwsze nakedy pojawiły się w latach 80., a w latach 90. zyskały popularność.
 • Przykładami nakedów jest Ducati Monster, Honda CB600F czy Suzuki GSX-750.
 • Na nakeda można znaleźć tanie OC.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!