Nieczytelny numer VIN – co zrobić w takiej sytuacji?

Numer VIN sprawdzany jest podczas okresowych badań technicznych. Również policja podczas kontroli może chcieć go sprawdzić. Dlatego powinien być on zawsze czytelny. Jeśli pole z numerem ulegnie uszkodzeniu i nie można go naprawić, to powinniśmy go wyrobić na nowo. Sprawdź, jak to zrobić i ile kosztuje cała procedura!

nieczytelny vin

Numer VIN – które pojazdy nie muszą go mieć?

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, że samochód dopuszczony do ruchu posiada VIN, czyli numer identyfikacyjny (z ang. Vehicle Identification Number). Zgodnie z przepisami prawa oprócz tego numeru pojazd może być identyfikowany za pomocą numeru nadwozia, podwozia bądź ramy. Dodatkowo na elemencie konstrukcyjnym pojazdu musi być umieszczona tabliczka znamionowa.

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia wskazano, że z obowiązku posiadania numeru VIN zwolnione są:

 • pojazdy zarejestrowane po raz pierwszy przed 1 stycznia 1995 roku,
 • motocykle zarejestrowane po raz pierwszy przed 1 stycznia 2003 roku,
 • ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne, przyczepy przeznaczone do łączenia z tymi pojazdami oraz pojazdy z nadanym i wybitym numerem nadwozia lub podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami.

Numer VIN, podobnie jak tabliczkę znamionową, umieszcza się w sposób trwały na podstawowym elemencie konstrukcyjnym, ramie, nadwoziu lub podwoziu. Dodatkowo powinien on znajdować się w widocznym miejscu, by w razie kontroli policji czy podczas badań technicznych pojazdu można było go łatwo znaleźć i odczytać.

Nieczytelny numer VIN – przyczyny

Wprawdzie numer VIN jest trwale umieszczony na konstrukcji pojazdu, ale czasami dochodzi do uszkodzenia powierzchni lub całego elementu, na którym się on znajduje. Na szczęście dzieje się to rzadko. Co może spowodować, że numer VIN stanie się nieczytelny?

Do uszkodzenia miejsca, na którym znajduje się identyfikujący pojazd ciąg liter i cyfr, może dojść podczas amatorskich czy nieprofesjonalnych napraw pojazdu. Pole może zostać także zniszczone podczas wypadku. Numer VIN może pokryć się rdzą, co uniemożliwi jego odczytania. Na większe ryzyko jego uszkodzenia narażone są pojazdy, które biorą udział w off-roadowych wyjazdach. 

UWAGA!

Celowe uszkodzenie numeru VIN zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat!

Nieczytelny numer VIN – co teraz?

Jeśli zauważymy, że numer VIN w samochodzie jest nieczytelny, to nie powinniśmy zwlekać z działaniem. Jednak nie powinno ono polegać na samodzielnej próbie naprawy i ingerencji – jeśli on jest brudny, to możemy go umyć. Z pewnością nie możemy sami przebijać czy poprawiać numeru VIN. Dlaczego?

Gdy dojdzie do kontroli drogowej, to policjant może uznać, że ma do czynienia z kradzionym pojazdem. Pamiętajmy także, że każda ingerencja w numer VIN jest nielegalna i można za takie działanie trafić nawet na 3 lata do więzienia. Co więc powinniśmy zrobić, gdy pole numeryczne stało się nieczytelne?

Nadanie nowego numeru VIN – procedura krok po kroku

Jeśli dojdzie do uszkodzenia numeru VIN, przez co stanie się on nieczytelny, to czeka nas spory wydatek, a do tego wizyty w wydziale komunikacji i w okręgowej stacji kontroli pojazdów, a także spotkanie z rzeczoznawcą. Jak wygląda cała procedura?

Rzeczoznawca samochodowy

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić po stwierdzeniu, że numer VIN jest nieczytelny, to skontaktowanie się z odpowiednim rzeczoznawcą. W ujednoliconym tekście ustawy Prawo o ruchu drogowym znajdziemy zapis, który jasno wskazuje, że starosta wydaje decyzję o nadaniu cech identyfikacyjnych między innymi w przypadku pojazdu (art. 66a. ust. 2 pkt 6):

w którym cecha identyfikacyjna uległa skorodowaniu lub została zniszczona podczas wypadku drogowego albo podczas naprawy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

W dalszej części art. 66a możemy przeczytać, że okoliczności uszkodzenia numeru VIN powinny być potwierdzone pisemnie przez rzeczoznawcę samochodowego. Opinia powinna zawierać jedną z trzech informacji:

 • wskazywać pierwotną cechę identyfikacyjną,
 • w sposób jednoznaczny wykluczyć umyślną ingerencję w pole numerowe w celu fałszerstwa lub jego zniszczenia,
 • brak umieszczenia oryginalnej cechy identyfikacyjnej.

W tym momencie należy zadać sobie pytanie – najpierw kontaktujemy się z rzeczoznawcą, czy naprawiamy uszkodzony numer VIN w warsztacie? W przypadku, gdy pojedziemy najpierw do warsztatu, to koniecznie zróbmy zdjęcie nieczytelnego numeru i postarajmy się o zaświadczenie dotyczące zakresu wykonanych robót. Jednak bezpieczniej jest najpierw skontaktować się z rzeczoznawcą i poinformować go o planowanej naprawie.

Rzeczoznawca po przeprowadzeniu oględzin wystawia zaświadczenie, które będzie nam potrzebne w wydziale komunikacji. W internecie można znaleźć informacje, że ekspertyzę można uzyskać online lub korespondencyjnie. Koszt oględzin jest różny – od 250 do 500 zł.

Wydział komunikacji

Po uzyskaniu zaświadczenia od rzeczoznawcy samochodowego musimy udać się do wydziału komunikacji. Jeśli jako właściciele pojazdu nie mamy na to czasu, to może formalności w urzędzie załatwić za nas pełnomocnik – opłata skarbowa za złożenie dokumentów o udzieleniu pełnomocnictwa wynosi 17 zł.

Aby wyrobić nowy numer VIN, który został uszkodzony lub skorodował, potrzebne są następujące dokumenty:

 • wniosek o nadanie cech identyfikacyjnych lub tabliczki znamionowej zastępczej,
 • dowód rejestracyjny,
 • oryginał opinii rzeczoznawcy samochodowego,
 • dowód uiszczenia opłat skarbowych.

Za nadanie pojazdowi nowego numeru VIN i wykonanie tabliczki znamionowej zastępczej zapłacimy 10 zł we Wrocławiu i 20 zł w Poznaniu. W innych miastach koszt może być inny, ale nie powinien przekroczyć 50 zł.

Okręgowa stacja kontroli pojazdów

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji w wydziale komunikacji musimy udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów. Tam diagnosta naniesie na element konstrukcyjny samochodu nowy numer VIN. Koszt takiej operacji to około 100 zł. 

Wydział komunikacji

Niestety czeka nas kolejna wizyta w urzędzie. Tym razem, gdy już nowy numer VIN znajduje się na naszym samochodzie, czeka nas wymiana dowodu rejestracyjnego, by dane z auta były zgodne z tymi zapisanymi w dokumencie. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku Wymiana dowodu rejestracyjnego.

Koszt wyrobienia nowego numeru VIN – czas i pieniądz

Niestety cała procedura zajmuje sporo czasu i jest droga. Całkowity koszt wyrobienia nowego numeru VIN wraz z opłatami administracyjnymi może wynieść od 500 do 700 zł, a nawet 1000 zł – największy wpływ ma cena oceny jakości i oryginalności pola numeru.

Pamiętajmy, by nie zwlekać, gdy odkryjemy, że numer VIN w naszym samochodzie jest nieczytelny. Po pierwsze podczas kontroli drogowej mogą spotkać nas nieprzyjemności, a co gorsza pojazd taki nie przejdzie okresowych badań technicznych. Po drugie na pewno będziemy mieli problem ze sprzedażą auta z nieczytelnym VIN-em.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o nieczytelny numer VIN

Czy mogę sam poprawić częściowo uszkodzony numer VIN?
Czy koniecznie muszę otrzymać opinię rzeczoznawcy?
Ile zapłacę za wydanie nowego VIN-u?
PODSUMOWANIE
 • Numer VIN ma większość pojazdów, choć prawo dopuszcza od tego obowiązku wyjątki.
 • Pole z numerem VIN może zostać uszkodzone w wyniku wypadku lub źle przeprowadzonej naprawy, a także ulec korozji.
 • Nigdy nie należy samemu przebijać i poprawiać numeru VIN.
 • Wyrobienie nowego VIN-u wymaga otrzymania opinii rzeczoznawcy samochodowego, dwóch wizyt w wydziale komunikacji i w okręgowej stacji kontroli pojazdów.
 • Koszt wyrobienia nowego numeru VIN waha się od 500 do nawet 1000 zł.
Źródła:
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030320262/O/D20030262.pdf
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • https://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/8657/nadawanie-cech-identyfikacyjnych-na-nadwoziu-i-podwoziu-ramie-oraz-wykonanie-tabliczki-znamionowej-zastepczej
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Ciągnik rolniczy zarejestrowany 89 R tabliczka jest a numeru vin nigdzie nie można znaleść co w takiej sytuacji
Nr VIN można znaleźć właśnie na tabliczce (chyba, że jest uszkodzona), a także w dowodzie rejestracyjnym.
avatar autora komentarza
Artykuł wprowadza w błąd, cytuję: "W internecie można znaleźć informacje, że ekspertyzę można uzyskać online lub korespondencyjnie." Jak można online w sposób jednoznaczny wykluczyć umyślną ingerencję w pole numerowe w celu fałszerstwa lub jego zniszczenia, ...,nie można bez oględzin. Bez oględzin można natomiast poświadczyć nieprawdę co grozi odpowiedzialnością karną art. 233 par. 1 KK. Nawet jeśli jakiś uprawniony rzeczoznawca wykonuje takie usługi "korespondencyjnie" to powinny być one piętnowane, a nie przywoływane w poczytnym portalu. Z pozdrowieniami

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC