Nie zapłaciłeś raty za OC? Sprawdź, co stanie się z ubezpieczeniem Twojego auta

Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość rozłożenia płatności za OC na kilka rat, a kierowcy chętnie z tej opcji korzystają. Problem pojawia się jednak, gdy ubezpieczony nie zapłaci kolejnej raty w terminie. Jakie są konsekwencje takiej sytuacji? Czy różnią się one w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego i polis dodatkowych?

nieopłacona rata OC

Ubezpieczenie samochodu na raty – co trzeba wiedzieć?

Wysokie koszty ubezpieczenia samochodu to dla wielu kierowców poważny problem. Nawet wyszukując najkorzystniejszą ofertę za pomocą kalkulatora Mubi, jednorazowa zapłata wynoszącej kilkaset złotych składki OC jest często zbyt dużym obciążeniem dla portfela. Nie może zatem dziwić, że ogromnym zainteresowaniem cieszy się wyjątkowo wygodne w takiej sytuacji rozwiązanie, jakim jest płatność ratalna.

Jak można przeczytać w artykule “Gdzie kupić OC na raty?”, zdecydowana większość działających na polskim rynku firm ubezpieczeniowych oferuje już tego rodzaju możliwość, pozwalając swoim klientom na rozłożenie składki na mniejsze części. Najczęściej chodzi tu o 2 lub 4 raty, ale zdarzają się też przypadki, gdy ubezpieczyciel oferuje nawet 12 rat!

Powstaje oczywiście pytanie, czy płacąc w ratach, można znaleźć najtańsze OC? Niestety, możliwość rozłożenia kosztów ubezpieczenia na mniejsze części wiąże się zawsze z tym, że ostateczna kwota do zapłaty będzie nieco wyższa niż w przypadku jednorazowej płatności. Cena wzrasta wówczas od kilku do kilkunastu procent, co w zależności od pierwotnej wysokości składki, oznaczać może nawet kilkaset złotych dopłaty. Nie odstrasza to jednak chętnych od systemu ratalnego – komfort tego rozwiązania przewyższa bowiem związane z nim dodatkowe koszty.

Ekspert Mubi radzi:

Interesuje Cię zakup ubezpieczenia samochodu na raty? Na mubi.pl możesz wygodnie sprawdzić, którzy ubezpieczyciele oferują to rozwiązanie i jakie dokładnie są jego warunki. Wypełnij formularz kalkulatora OC AC Mubi, a na liście otrzymanych wyników kliknij w “Szczegóły oferty”. Znajdziesz tam dokładne omówienie propozycji danej firmy, w tym również możliwą liczbę rat i łączną cenę polisy po wybraniu takiej opcji. Pamiętaj też, że liczba rat może się zwiększyć, jeśli wybierzesz droższy pakiet ubezpieczenia, np. obejmujący też AC, assistance czy NNW

Zapomniałeś o racie za OC? To jeszcze nic strasznego!

Płacenie za OC w ratach sprawia, że całkowita cena polisy będzie nieco wyższa, za to dla właścicieli pojazdów, którzy nie mają środków na zapłacenie całej składki na raz, jest to dobre rozwiązanie. Co stanie się w sytuacji, gdy kierowca zapłaci ratę po terminie? W tym przypadku znaczenie ma, czy będzie to pierwsza, czy kolejna rata!

Pierwsza rata OC po terminie

Zgodnie art. 39 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się z dniem opłacenia składki lub pierwszej raty, chyba że jest ona automatycznie przedłużana lub ubezpieczyciel wskazał późniejszy termin płatności pierwszej raty lub składki – dotyczy na przykład umów krótszych niż 12 miesięcy lub ubezpieczenia przed zarejestrowaniem pojazdu.

Oznacza to, że zapłacenie pierwszej raty jest bardzo ważne. Jeśli w czasie zaległości z jej opłaceniem dojdzie do wypadku lub kolizji, ubezpieczyciel nie pokryje szkód wyrządzonych przez spóźnialskiego kierowcę.

Druga rata OC po terminie

Załóżmy, że wybrałeś opcję płatności ratalnej za ubezpieczenie OC. Podpisałeś umowę z ubezpieczycielem i zapłaciłeś pierwszą ratę, dzięki czemu objęła Cię ochrona OC. Szczęśliwy z powodu znalezienia korzystnej oferty, kompletnie zapomniałeś o terminie płatności kolejnej raty,  przypominając sobie o nim z przerażeniem kilka dni później. I co teraz?

Przede wszystkim, zachowaj spokój. Przeoczenie terminu płatności, czy to za ubezpieczenie, czy cokolwiek innego, może się przecież zdarzyć i najczęściej nie wynika ze złej woli. Roztargnienie, dużo innych spraw na głowie, zwykły pech – przyczyn może być mnóstwo i jeśli tylko brak zapłaty był przypadkowy, nie masz powodów do paniki. Także dlatego, że ochrona OC nie wygaśnie, jeśli zapomniałeś o zapłacie raty w terminie.

Przykład

Bartosz miał w tym roku dużo wydatków, ponieważ wraz z żoną kupili nowe mieszkanie, które musiało zostać wykończone i umeblowane. W związku z tym, gdy zbliżał się termin przedłużenia umowy OC jego samochodu, Bartosz postanowił skorzystać z możliwości rozłożenia płatności na 4 raty. Po zapłaceniu dwóch z nich, mężczyzna spowodował stłuczkę – dopiero wtedy przypomniał sobie, że dzień wcześniej minął termin zapłaty trzeciej raty, o którym kompletnie zapomniał. Odczuł wielką ulgę, gdy okazało się, że pomimo braku terminowości z jego strony, polisa nie wygasła i jego ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania dla drugiego kierowcy.

Towarzystwo ubezpieczeniowe w żadnym wypadku nie ma prawa wypowiedzieć Ci umowy OC samochodu w razie nieopłacenia części składki. Jeżeli tylko umowa została zawarta, a Ty zapłaciłeś pierwszą ratę za składkę, oznacza to, że bez względu na dalsze okoliczności, jesteś objęty ochroną OC aż do końca trwania umowy. Nawet jeśli nie spłacisz już żadnej raty i spowodujesz w tym czasie wypadek, ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanie z Twojego OC.

Trzeba przyznać, że wygląda to na naprawdę fatalny układ dla firm ubezpieczeniowych, które są zmuszone do pokrycia kosztów wynikających z ochrony niezależnie od sytuacji. Nie jest jednak tak, że nieuczciwy klient może długo pozostawać bezkarnym. Wręcz przeciwnie – konsekwencje celowego unikania zapłaty za OC będą dla niego bardzo bolesne.

Zalegasz z zapłatą raty za OC? Przygotuj się na problemy

Jeżeli brak terminowej płatności raty za ubezpieczenie wynika ze zwykłego niedopatrzenia, nie musisz obawiać się poważnych konsekwencji. Ubezpieczyciel z pewnością przypomni Ci o zaległej płatności, której dokonanie zakończy sprawę. Jeżeli jednak będziesz dłużej uchylać się od swoich obowiązków, nie skończy się tak łatwo. Co dokładnie czeka nieuczciwego kierowcę?

Po pierwsze – ponaglenie

W pierwszej kolejności nastąpi wspomniana już próba nawiązania kontaktu z klientem ze strony ubezpieczyciela. W zależności od tego, jak zawarta została umowa, możesz np. spodziewać się telefonu od agenta lub listu ponaglającego z towarzystwa ubezpieczeniowego.

UWAGA!

Pamiętaj, aby podczas zawierania umowy ubezpieczenia zawsze podawać aktualne dane kontaktowe, a także informować ubezpieczyciela, jeżeli zajdą w nich zmiany. W razie np. zmiany miejsca zamieszkania, może się okazać, że ponaglenia będą przychodzić na zły adres i klient nie otrzyma wiadomości o zaleganiu z płatnością.

Po drugie – windykacja

O ile wezwanie do zapłaty może być generowane automatycznie zaraz po upłynięciu terminu płatności ratalnej, o tyle przedłużająca się zwłoka ze strony klienta poskutkuje poważniejszymi krokami, np. ze strony działu windykacji danego towarzystwa ubezpieczeniowego lub zewnętrznej firmy windykacyjnej.

Dalszy brak spłaty zobowiązania będzie się wiązać z rosnącymi odsetkami, a także może spowodować, że informacja o zobowiązaniu trafi do Krajowego Rejestru Długów i Biura Informacji Kredytowej. To natomiast oznacza, że osoba z zalegającą płatnością ratalną będzie mieć ogromne problemy, aby w przyszłości otrzymać kredyt.

Po trzecie – egzekucja

Gdy zawiodą wszystkie wcześniejsze sposoby, dłużnik zostanie poddany egzekucji komorniczej. Wówczas komornik będzie mógł zająć m.in. mienie czy wynagrodzenie takiej osoby.

Nieopłacenie raty a przedłużenie umowy OC

Jak widać, konsekwencje ciągłego uchylania się od zapłaty raty za OC mogą być naprawdę przykre, a to wbrew pozorom wcale nie jest ich koniec. Pozostaje jeszcze kwestia samego ubezpieczenia, które nie może przecież obowiązywać w nieskończoność.

O ile bowiem ubezpieczyciel nie może odmówić ochrony zalegającemu z płatnością klientowi w trakcie trwania umowy, o tyle nie ma on już obowiązku takiej ochrony odnawiać. Pamiętaj zatem, że jeśli nie zapłacisz zaległej raty ubezpieczenia OC do końca trwania umowy, Twoja polisa nie odnowi się automatycznie, jak ma to zazwyczaj miejsce. Wówczas możesz mieć natomiast problem nie tylko z firmą ubezpieczeniową, ale też z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, który zajmuje się nakładaniem kar za brak OC. A wystarczy nawet dzień przerwy w obowiązkowej ochronie, żeby Twoje zobowiązanie powiększyło się o ponad 1 700 zł!

UWAGA!

Kary za brak OC dla właścicieli samochodów osobowych w 2024 roku wynoszą: 1 700 zł (brak ubezpieczenia do 3 dni), 4 240 zł (brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni) i 8 480 zł (brak ubezpieczenia powyżej 14 dni).

Jakie są konsekwencje nieopłacenia raty AC?

Ponieważ OC komunikacyjne jest ubezpieczeniem obowiązkowym, nawet brak płatności za ratę nie spowoduje przedwczesnego zerwania umowy. Co innego jednak w przypadku autocasco i pozostałych ubezpieczeń dobrowolnych – tutaj ubezpieczyciele mają już znacznie większą swobodę i mogą dowolnie kształtować zapisy umowy, w tym także kwestie związane z płatnościami.

W związku z tym, zawierając umowę ubezpieczenia AC na raty, należy dokładnie zapoznać się z zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia danego towarzystwa. W tym dokumencie ubezpieczyciel określa m.in. sposoby postępowania w razie nieopłacenia raty składki przez klienta, jak też późniejsze konsekwencje.

CZY WIESZ, ŻE …

Najczęściej praktykowaną przez ubezpieczycieli w umowach autocasco na raty procedurą w razie uchylania się ubezpieczonego od płatności raty, jest wysłanie do niego ponaglenia po upływie wyznaczonego terminu płatności. Jeżeli w ciągu 7 dni od otrzymania takiego pisma klient wciąż nie zapłaci zaległej raty, umowa ulegnie rozwiązaniu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o niezapłaconą ratę ubezpieczenia samochodu

Nie zapłaciłem raty za OC. Czy wciąż jestem ubezpieczony?
Kiedy wygasa ochrona OC w razie nieopłacenia raty?
Czy ubezpieczyciel przypomni mi o zaległej racie?
PODSUMOWANIE
  • Płatność za ubezpieczenie OC można rozłożyć na 2, 4 lub 12 rat.
  • Nieopłacenie raty za OC nie skutkuje wypowiedzeniem umowy i brakiem ochrony.
  • Brak zapłaty raty za OC sprawia, że umowa ubezpieczenia nie przedłuża się automatycznie.
  • Nieopłacanie rat za OC będzie skutkować ponagleniami od ubezpieczyciela. Kolejne kroki wobec dłużnika mogą objąć np. zaangażowanie firmy windykacyjnej i komornika.
  • Brak opłacenia raty za AC zwykle wiąże się z zerwaniem umowy.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC