5 sytuacji, w których przydaje się NNW komunikacyjne

O ile w przypadku szkód rzeczowych, jak te związane z uszkodzeniem czy utratą samochodu, można ubiegać się o odszkodowanie tylko z jednego tytułu, to szkody osobowe (np. zranienie człowieka jadącego innym pojazdem) może rekompensować więcej polis. Oznacza to, że jako poszkodowany w wypadku drogowym, spowodowanym przez innego kierowcę możesz otrzymać odszkodowanie zarówno z OC sprawcy, jak i z NNW komunikacyjnego, jeśli takie zostało wcześniej wykupione.

W jakich sytuacjach będzie działała ochrona w ramach NNW dla kierowcy i pasażerów? Co obejmuje ubezpieczenie NNW? Czy warto je kupić? Poznajmy 5 sytuacji, w których poszkodowani na drodze otrzymają pieniężne zadośćuczynienie od ubezpieczyciela w ramach NNW komunikacyjnego.

Gdy podczas wysiadania z samochodu potrąci Cię samochód i złamiesz rękę

Przykład

Pewnego sobotniego wieczoru pani Martyna wracała swoją Toyotą Corollą z koncertu, na którym występowała wraz z kwartetem smyczkowym. Grała w nim na skrzypcach. Niestety w drodze powrotnej zaświeciła się jedna z kontrolek w jej samochodzie, dlatego kobieta postanowiła zatrzymać auto na poboczu i sprawdzić, co dzieje się pod maską. Gdy wysiadała z pojazdu, potrącił ją jadący skrajnym pasem samochód. Kierowca zatrzymał się i wezwał pogotowie, bo ku przerażeniu skrzypaczki, jej ręka była zniekształcona w nadgarstku, który zaczął puchnąć i boleć. Niestety lekarz potwierdził skomplikowane złamanie z przemieszczeniem, a to oznaczało zabieg i długie tygodnie z ręką w gipsie. Po okresie rekonwalescencji okazało się, że ręka nie jest całkiem sprawna, a pani Martyna może zapomnieć o kontynuowaniu muzycznej kariery.

Omówienie problemu

Jeśli kierowca doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, czyli takiego, którego skutki odczuwa się jeszcze długo po wypadku, jak w sytuacji, w której znalazła się pani Martyna, może liczyć na rekompensatę finansową z NNW komunikacyjnego. Bohaterka naszej historii otrzymała odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, a także zwrot kosztów związanych z rehabilitacją, której poddała się po zdjęciu gipsu. Wszystko dzięki temu, że wraz z OC kupiła także ubezpieczenie NNW.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie komunikacyjne w pakiecie, przeczytaj artykuł: Pakiet OC + AC – ile kosztuje ubezpieczenie w pakiecie?

Gdy ucierpiał sprawca wypadku

Przykład

Pan Krystian wracał z pracy w Niemczech do domu. Na jednym ze skrzyżowań, jeszcze przed przekroczeniem granicy, właśnie zapaliło się żółte światło. Kierowca myślał, że zdąży przejechać, zanim samochody z uliczki po prawej stronie ruszą na zielonym. Niestety pan Krystian wjechał na skrzyżowanie już po tym, jak żółte światło zmieniło się na czerwone. Wówczas jedno z aut uderzyło z dużą siła w samochód pana Krystiana i zepchnęło pojazd pod sam budynek po drugiej stronie skrzyżowania. Pan Krystian doznał poważnych obrażeń, dlatego musiał przejść operację i spędzić kilka tygodni w szpitalu. Policja uniewinniła drugiego kierowcę, uznając, że zawiniła osoba, która wjechała na skrzyżowanie, gdy już paliło się czerwone światło.

Omówienie problemu

Szczęście w nieszczęściu, że pan Krystian wykupił wcześniej NNW komunikacyjne. W jego ramach ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, które zrekompensowało czasową niezdolność do pracy kierowcy, a dodatkowo towarzystwo ubezpieczeniowe opłaciło pobyt w szpitalu za granicą i pokryło koszty badań. Bez NNW pan Krystian nie mógłby liczyć na dodatkową pomoc finansową.

Gdy w wypadku samochodowym kierowca stracił stopę, a pasażer doznał ciężkich obrażeń

Przykład

Pan Marcel jechał z żoną samochodem na zakupy do oddalonego o 80 km większego miasta. Jadąc drogą ekspresową, poruszał się prawym pasem. Nigdy nie lubił szybkiej jazdy. Jeździł uważnie i bezpiecznie, ale to nie zawsze wystarcza na drodze, po której porusza się mnóstwo pojazdów. Nawet nie zdążył zauważyć, że z dużą prędkością zbliża się inny samochód. Gdy znalazł się na wysokości auta pana Marcela, kierowca jadący szybko stracił panowanie nad kierownicą i z impetem uderzył w samochód bohatera naszej historii, spychając go na pobocze, gdzie auto zahaczyło bokiem o znajdujący się tam znak i zatrzymało się w rowie. Pan Marcel z żoną zostali uwięzieni w pojeździe. Wyciągnęła ich dopiero straż wraz z ratownikami pogotowia. Niestety kierowca miał zmiażdżoną stopę, a jego żona była nieprzytomna.

Omówienie problemu

Pogotowie zabrało poszkodowanych do szpitala, gdzie żona pana Marcela przeszła operację, a on sam dowiedział się, że stopy nie da się uratować. Żadne pieniądze nie zrekompensują takiej straty. Mogą jednak wiele ułatwić i odciążyć finansowo poszkodowaną parę. Kierowca wykupił wraz z OC ubezpieczenie NNW, które zapewniło odszkodowanie zarówno panu Marcelowi jako kierowcy, jak i jego żonie jako pasażerce. Pan Marcel otrzymał rekompensatę za niezdolność do pracy. Ubezpieczyciel pokrył również koszty rehabilitacji i zakupu protezy. Żona kierowcy także otrzymała ekwiwalent za nieobecność w pracy i środki na zakup lekarstw, których potrzebowała jeszcze jakiś czas po wypadku.

Oprócz odszkodowania z ich własnego ubezpieczenia NNW, poszkodowani otrzymali także rekompensatę z OC sprawcy. W przeciwieństwie do szkody rzeczowej, np. na samochodzie, po szkodzie osobowej można ubiegać się o odszkodowanie z więcej niż jednego tytułu. Jest o tym mowa w artykule: 15 pytań o ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Kierowcom brakuje tej wiedzy, a Tobie?

Gdy obrażenia doznane w wyniku wypadku drogowego wymagały hospitalizacji

Przykład

Pani Hanna jechała ze swoim tatą odwiedzić mamę, która wyjechała do pracy za granicę. W pewnym momencie w prawy bok samochodu, czyli od strony, po której znajdowała się bohaterka naszej historii, uderzył inny pojazd. O ile tato pani Hanny wyszedł z tego bez szwanku, to ona sama w wyniku zderzenia uderzyła głową w szybę i straciła przytomność.

Omówienie problemu

Pogotowie zabrało poszkodowaną do szpitala, gdzie musiała zostać kilka dni na obserwacji. Przeszła szereg badań, a gdy okazało się, że jej zdrowiu i życiu nic nie zagraża, została wypisana do domu. Wypadek miał miejsce już poza Polską, a podróżujący nie wyrobili przed wyjazdem karty EKUZ. Mieli za to wykupione NNW kierowcy i pasażerów. Dzięki temu pani Hanna nie musiała płacić za hospitalizację i badania z własnej kieszeni. Koszty związane z pobytem w szpitalu pokrył ubezpieczyciel.

Gdy oszpecona w wypadku osoba chce usunąć pozostałe na twarzy blizny

Przykład

Pani Nina wybrała się ze znajomymi na wycieczkę w góry. Dzień zapowiadał się cudownie: piękna pogoda, wszyscy w dobrych humorach, trasa wypadu przygotowana. Zanim jednak zdążyli dojechać do celu, uczestniczyli w wypadku drogowym. W wyniku uderzenia innego samochodu w auto przyjaciół, zbiła się tylna szyba, a potłuczone szkło, wpadając do wnętrza pojazdu, zraniło twarz pani Niny, która podróżowała na tylnym siedzeniu tuż obok okna. Oczywiście poszkodowana trafiła do szpitala, gdzie usunięto odłamki szkła i zaszyto rany. Po zdjęciu szwów okazało się jednak, że na twarzy pani Niny zostały blizny, których kobieta nie potrafiła zaakceptować.

Omówienie problemu

Miała szczęście, że właściciel samochodu, którym podróżowała, wykupił wcześniej NNW komunikacyjne dla kierowcy i pasażerów, które nie tylko rekompensowało trwały uszczerbek na zdrowiu, ale pokrywało także koszty operacji plastycznych osób, które po wypadku drogowym zostały oszpecone. Pani Nina nie zastanawiała się ani chwili i postanowiła skorzystać z tej możliwości.

Ekspert Mubi radzi:

Jak w przypadku innych dobrowolnych ubezpieczeń, tak i przy wyborze ochrony od następstw nieszczęśliwych wypadków należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W nich określone są kwoty, do których firma pokrywa koszty leczenia. Mogą być podane w formie procentu sumy ubezpieczenia. Poza tym ubezpieczyciel może wymagać przedstawienia faktur lub rachunków za leczenie, a także uzależnić wypłatę odszkodowania na przykład od długości hospitalizacji poszkodowanego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o NNW komunikacyjne

Kiedy można liczyć na odszkodowanie z NNW?

Rekompensata w ramach ubezpieczenia NNW komunikacyjnego jest wypłacana, gdy kierowca w wyniku wypadku dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. Chodzi zatem o sytuacje, w których doznana szkoda jest odczuwalna przez dłuższy czas po zdarzeniu, np. z powodu potrzeby przejścia skomplikowanego zabiegu, poddania się rehabilitacji lub utraty zdolności do pracy.

Czy odszkodowanie z NNW przysługuje sprawcy wypadku?

Tak. O ile straty poszkodowanego są likwidowane z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, o tyle on sam nie może liczyć na pomoc swojego ubezpieczyciela, chyba że ma wykupione NNW. To właśnie z tego tytułu wypłacane jest odszkodowanie, którym można pokryć koszty doznanego uszczerbku na zdrowiu i nie ma tu znaczenia, czy ubezpieczony zawinił w wypadku, w którym ucierpiał.

Czy odszkodowanie z NNW przysługuje również pasażerowi?

Jeśli właściciel pojazdu wykupił odpowiedni wariant NNW, tzn. NNW kierowcy i pasażerów, to tak. Ubezpieczeniem objęci są zarówno kierowca, jak i jego pasażerowie. Jeżeli więc wszyscy ucierpią w wypadku, mogą liczyć na odszkodowanie za doznane uszczerbki na zdrowiu. Co więcej, jeżeli wypadek spowodowała osoba trzecia, oprócz rekompensaty z NNW, poszkodowani mają prawo także do odszkodowania z OC sprawcy.

Czy NNW pokryje koszty leczenia i innych zabiegów?

Szczegóły ubezpieczenia zależą zawsze od oferty przygotowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe, dlatego przed zakupem trzeba je sprawdzać w OWU. Niektóre polisy oprócz odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu gwarantują również pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji (także za granicą), a nawet operacji plastycznych i innych zabiegów.

PODSUMOWANIE
  • W przypadku szkód na osobie poszkodowani mogą ubiegać się o odszkodowanie z więcej niż jednego tytułu (np. z OC sprawny i z własnego NNW komunikacyjnego).
  • NNW kierowcy i pasażerów działa nie tylko wtedy, gdy do wypadku dojdzie podczas jazdy, ale także w czasie wsiadania i wysiadania z pojazdu oraz w kilku innych sytuacjach.
  • W zależności od oferty, jaką przygotowało wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe, w ramach NNW, poszkodowany otrzyma odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, polisa pokryje koszty leczenia i hospitalizacji, rehabilitacji, zakupu protez, a w niektórych towarzystwach nawet operacji plastycznych.
  • Ubezpieczenie NNW komunikacyjne można kupić w pakiecie z OC i innymi ubezpieczeniami.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
23,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!