Ubezpieczenie motocykla Suzuki – średnia cena OC w czerwcu to 597 zł!

Mówi Ci coś nazwa Hayabusa, Intruder, GSX, Marauder lub Burgman? To modele motocykli Suzuki. Ile kosztowało OC w ostatnich miesiącach na maszyny ten japońskiej marki? Które modele można było najtaniej ubezpieczyć? A co z dodatkowym AC – ile trzeba za nie zapłacić? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

OC motocykli Suzuki – średnie ceny z ostatnich miesięcy

Motocykle, podobnie jak samochody, aby poruszać się po drogach publicznych, muszą mieć wykupione OC. Czy w takim razie motocykliści płacą za ubezpieczenie mniej, czy więcej niż kierowcy aut? Z danych porównywarki ubezpieczeń Mubi wynika, że zdecydowanie mniej. Średnia cena ubezpieczenia OC motocykli wyniosła w czerwcu 559 zł, natomiast samochodów 778 zł. A ile trzeba było zapłacić za ubezpieczenie motocykla marki Suzuki?

MiesiącŚrednia cena OC
czerwiec597 zł
maj694 zł
kwiecień706 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzony w porównywarce Mubi w 2021 roku.

Pasjonaci motocykli Suzuki mają powody do radości. Średnia cena OC w ostatnich miesiącach spadła o ponad 100 zł. W najdroższym kwietniu ubezpieczenie kosztowało średnio 706 zł, a już w czerwcu spadło do 597 zł. 

Top 10 najtańszych OC Suzuki – ubezpieczenia za 100 zł

Właściciele motocykli Suzuki mogli znaleźć w czerwcu bardzo tanie OC. W zestawieniu Top 10 pierwsze dziewięć ofert ubezpieczenia było za 100 zł! Dopiero to dziesiąte kosztowało 104 zł. Jak to się dzieje, że część motocyklistów znajduje tak tanie OC, a inni muszą płacić dużo wyższe składki?

To kwestia ryzyka ubezpieczeniowego. Wyobraźmy sobie 2 motocyklistów, którzy chcą ubezpieczyć swoje maszyny. Jeden ma 42 lata, od 15 lat opłaca składki OC i nie spowodował w tym czasie żadnej szkody. Natomiast drugi zdobył prawo jazdy 2 lata temu i dopiero teraz kupił swój pierwszy motocykl. Nigdy nie ubezpieczał pojazd. 

W przypadku pierwszego motocyklisty ubezpieczyciele mogą zaoferować niższą składkę OC, ponieważ znają jego historię ubezpieczeń (lata ubezpieczania, szkody, dodatkowe polisy). Mogą założyć, że po podpisaniu kolejnej umowy OC nie spowoduje on szkody – został on także nagrodzony zniżkami za lata ubezpieczania. Z kolei o tym drugim nic nie wiedzą, więc ubezpieczyciele muszą założyć, że ryzyko jest wyższe, a więc składka OC będzie wyższa.

Top 10 najtańszych OC na motocykle Suzuki znalezione w czerwcu 2021 roku na Mubi:

Marka, model, pojemność silnika, rodzaj motocyklaWiek, płeć i miejsce zamieszkania właścicielaCena ubezpieczenia OC
Suzuki GZ 125 MARAUDER, chopper/cruiser41-letni mężczyzna z powiatu malborskiego100 zł
Suzuki VAN VAN 125, szosowy59-letni mężczyzna z Mysłowic100 zł
Suzuki AP 50, skuter47-letni mężczyzna z Głogowa Małopolskiego100 zł
Suzuki ADDRESS, skuter46-letni mężczyzna z powiatu zgierskiego100 zł
Suzuki 125 BURGMAN, skuter45-letni mężczyzna z powiatu niżańskiego100 zł
Suzuki UC 125 EPICURO, skuter47-letni mężczyzna z Dęblina100 zł
Suzuki VL 125 INTRUDER LC, chopper/cruiser46-letni mężczyzna z powiatu wolsztyńskiego100 zł
Suzuki GN 125 CLASSIC, chopper/cruiserSuzuki GN 125 CLASSIC, chopper/cruiser100 zł
Suzuki 125 BURGMAN, skuter47-letni mężczyzna z Piastowa100 zł
Suzuki GZ 125 MARAUDER, chopper/cruiser41-letni mężczyzna z powiatu gdańskiego104 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w czerwcu 2021 rok w porównywarce Mubi

Na liście dominują dwa rodzaje motocykli – choppery/cruisery i skutery. Poza nimi w Top 10 znalazł się tylko jeden motocykl szosowy Suzuki VAN VAN. Warto także zwrócić uwagę na pojemności silników uwzględnionych w zestawieniu maszyn. Mimo że duża część z nich to ciężkie choppery/cruisery, to są to wersje z niewielkimi silnikami o pojemność 125 cm³ – czyli podobną jak większość skuterów.

A co z miejscem zamieszkania właścicieli motocykli? W końcu informacja ta ma również znaczenie przy wyliczaniu składki OC. Okazuje, że motocykliści z Top 10 pochodzą z różnych regionów Polski, a także z dużych miast (Warszawa), jak i niewielkich miejscowości.

Jednocześnie 9 na 10 z motocyklistów ma więcej niż 40 lat. Tylko jedna osoba ma zaledwie 23 lata – pokazuje to, że bycie młodym nie przekreśla szans na znalezienie bardzo taniego ubezpieczenia OC. Najprawdopodobniej ów młody motocyklista już jakiś czas ubezpiecza motocykl lub auto (ma więc wypracowane zniżki) lub jest współwłaścicielem maszyny z bardziej doświadczoną osobą, która od lata kupuje polisy. 

Chopper, skuter czy sportowy – ceny OC a typ Suzuki

Na liście Top 10 znalazły się przede wszystkim choppery/cruisery i skutery. Czy takie zestawienie przełoży się na średnie ceny tych rodzajów motocykli? Okazuje się, że tak:

Rodzaj motocykla marki SuzukiŚrednia cena OC w czerwcuNajniższa cena OC w czerwcu
chopper/cruiser413 zł100 zł
skuter451 zł100 zł
szosowy do 250 cm³452 zł100 zł
cross/enduro506 zł121 zł
szosowy powyżej 250 cm³651 zł128 zł
sportowy659 zł179 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w czerwcu 2021 rok w porównywarce Mubi.

Średnia cena OC choppera/cruisera Suzuki w czerwcu to 413 zł. Na drugim miejscu znalazły się skutery (451 zł), a zaraz za nimi motocykle szosowe o pojemności silnika do 250 cm³. Natomiast najwięcej za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musieli zapłacić właściciele maszyn sportowych – aż 659 zł. 

Pakiet OC + AC Suzuki – ceny dodatkowych ubezpieczeń

Czas na przeprowadzenie kalkulacji w porównywarce Mubi, by poznać oferty pakietów ubezpieczeń dla przykładowego kierowcy. Do sprawdzenia cen wezmę pod uwagę dwa skrajne pod względem kosztów ubezpieczenia rodzaje motocykli Suzuki – choppera/cruisera i maszynę sportową.

Przykładowym motocyklistą będzie 42-letni Jacek z Piły. Ma on prawo jazdy kategori A od 7 lat, a ubezpieczenie OC wykupuje od co najmniej 10 lat. Do tej pory miał tylko jedną szkodę 7 lat temu. Ubezpieczane motocykle będą z roku 2016 – Jacek jest ich właścicielem od 2018 roku. Sprawdźmy więc najpierw koszt pakietów dla choppera/cruisera!

Ceny pakietów ubezpieczeń dla motocykla Suzuki VL 1500 C INTRUDER TOURING o mocy 79 KM i pojemności silnika 1462 cm³ (ceny zaokrąglono):

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

902

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

977

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 067

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

2 070

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

2 162

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 19.07.2021. 

Najtańsze pakiety ubezpieczeń zaoferował Beesafe, których cena zaczyna się od 902 zł. Różnice między pakietami o takim samym zakresie wynikają z odmiennych warunków ubezpieczeń dodatkowych. Z kolei Wiener zaoferował OC + AC + NNW + Assistance za ponad 2 tys. zł. 

Jeśli Jacek chciałby sprawdzić oferty od Proamy i Generali, to musiałby podać brakujące dodatkowe dane (PESEL, imię i nazwisko). Natomiast otrzymanie wyceny z PZU i Benefii wymaga przejścia na stronę ubezpieczycieli i wypełnienie tam formularza (również z danymi osobowymi). 

Przejdźmy teraz do kalkulacji składki pakietów ubezpieczeń dla motocykla sportowego. Wszystkie dane Jacka pozostają takie same. Zmienia się wyłącznie marka i model maszyny Suzuki.

Ceny pakietów ubezpieczeń dla Suzuki GSX 1300 R HAYABUSA ABS o mocy 197 KM i pojemności silnika 1340 cm³ (ceny zaokrąglono):

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

1 408

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

1 483

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 573

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

2 218

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

2 310

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 19.07.2021. 

Ceny pakietów na tę rakietę na dwóch kołach kosztują więcej niż na statecznego choppera/cruisera. Wysokość składki wzrosła wyraźnie w przypadku ofert Beesafe – o około 500 zł. Natomiast Wiener podniósł ceny o 200 zł. Nie powinno to dziwić, jak porównamy charakterystykę obu maszyn. Hayabusa ma moc prawie 200 KM, a Intruder niecałe 100 KM ( to i tak dużo)!

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie OC motocykli Suzuki

Czy motocykl można ubezpieczyć taniej niż samochód?
Tak wynika ze średnich cen ubezpieczenia OC. Należy jednak pamiętać, że są to średnie ceny, a wycena składki przeprowadzana jest indywidualnie. Część kierowców za ubezpieczenie zapłaci więcej niż średnia dla aut. Warto jednak zawsze za darmo przeprowadzić kalkulację, by poznać oferty ubezpieczycieli.
Co wpływa na cenę OC motocykla?
W formularzu Mubi należy odpowiedzieć na pytania dotyczące motocykla, jego właściciela i sposobu użytkowania pojazdu. Na podstawie tych danych ubezpieczyciele szacują ryzyko ubezpieczeniowe, a potem przedstawiają oferty OC oraz pakietów OC + AC.
PODSUMOWANIE
  • Średnia cena OC motocykli Suzuki w czerwcu to 659 zł.
  • Część motocyklistów znajdowała ubezpieczenia za 100 zł – przeważnie na choppery/cruisery i skutery.
  • To właśnie choppery/cruisery i skuter można było najtaniej ubezpieczyć. Najdroższe OC znajdowali właściciele motocykli sportowych.
  • Ubezpieczyciele oferują także dodatkowe polisy na motocykle.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!