306 zł za ubezpieczenie Pontiaca. Kto otrzymał tak tanie OC?

Miłośników sportowych samochodów, zwłaszcza amerykańskich, nie brakuje. Ich zamiłowanie do tego rodzaju pojazdów nie ogranicza się jedynie do podziwiania ich, gdy któryś z przyciągających wzrok modeli właśnie przejeżdża ulicą. Nawet w Polsce kierowcy chętnie sięgają po auta jak Pontiac. Jednak czy wiedzą, ile będzie kosztowało jego ubezpieczenie? Sprawdzamy.

oc dla pontiaca

Czy OC Pontiaca jest drogie?

Za ubezpieczenie OC Pontiaca polscy kierowcy płacą średnio 661 zł. Jak za ubezpieczenie sportowego samochodu, do którego części mogą być trudno dostępne z racji pochodzenia pojazdu, jest to bardzo przystępna cena. Widać to w zestawieniu ze średnimi kosztami ubezpieczenia wszystkich marek, które wyniosły we wrześniu 711 zł.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że cena OC Pontiaca z września jest jedną z niższych zanotowanych dla tej marki na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy! W porównaniu do średniej z lipca 2023 roku (która wyniosła 1 006 zł i była najwyższą w ciągu ostatnich 12 miesięcy) spadła ona o ponad 300 zł! Bardzo duża różnica, ale gdy spojrzy się na wyniki uzyskane w porównywarce Mubi, widać, że spore wahania cen są całkiem typowe dla aut tej marki.

MiesiącRokCena
Wrzesień2023661 zł
Sierpień2023572 zł
Lipiec20231 006 zł
Czerwiec2023990 zł
Maj2023532 zł
Kwiecień2023491 zł
Marzec2023503 zł
Luty2023707 zł
Styczeń2023856 zł
Grudzień2022576 zł
Listopad2022455 zł
Październik2022519 zł
Dane na podstawie kalkulacji użytkowników mubi.pl

Jak ceny OC Pontiaca wypadają na tle innych marek samochodowych?

Średnie ceny ubezpieczenia OC samochodów marki Pontiac plasują w górnej połowie stawki w rankingu najtańszych w ubezpieczaniu marek samochodowych. Można je zestawić między innymi z cenami ubezpieczenia Subaru, Mercedesa czy Audi. Tańsze było OC m.in. Dacii, Suzuki czy Citroena. Więcej z kolei trzeba zapłacić m.in. za OC BMW oraz Lamborghini.

Marka samochoduŚrednia cena OC we wrześniu 2023
Daihatsu531 zł
Suzuki564 zł
Dacia590 zł
Hyundai614 zł
Toyota632 zł
Citroen645 zł
Pontiac707 zł
Ford668 zł
Peugeot686 zł
Opel687 zł
Volkswagen700 zł
Subaru743 zł
Mercedes-Benz745 zł
Audi785 zł
BMW894 zł
Bentley1 350 zł
Lamborghini1 392 zł
Dane na podstawie kalkulacji wykonanych przez użytkowników porównywarki Mubi [wrzesień 2023]

Jak widać, różnice w średnich cenach OC dla różnych marek samochodowych są spore. O ponad 700 zł droższe od OC Pontiaca jest ubezpieczenie Lamborghini (1 392 zł), a nieco mniej płacą właściciele Bentleya (889 zł). Powyżej tysiąca złotych na ubezpieczenie wydają właściciele samochodów dużych, szybkich lub luksusowych (albo wszystko razem):

OC Pontiaca od 306 zł!

Chociaż za ubezpieczenie Pontiaca płaci się średnio 661 zł, to niektórzy właściciele aut tej marki otrzymują jeszcze tańsze oferty. Najmniej za ubezpieczenie zapłacił 28-letni mężczyzna z powiatu piotrkowskiego, która jeździ Pontiakiem Fiero. Jej OC kosztowało tylko 306 zł. Silnik jego samochodu ma pojemność aż 2,8 l. Czy inni kierowcy, którzy jeżdżą samochodami o dużo mniejszych silnikach, zapłacą za ubezpieczenie dużo mniej? Dlaczego?

Im większy silnik samochodu, tym większa możliwość osiągania dużych prędkości. Ubezpieczyciele nie patrzą przychylnym okiem na osoby posiadające takie auta. Wiąże się to bowiem z większym ryzykiem spowodowania wypadku, a co za tym idzie – wypłaty odszkodowania pokrzywdzonym. Widocznie rekordzista z września ma długoletnie doświadczenie i dobrą historię ubezpieczeniową, co przeważyło szalę na ich korzyść podczas wyliczania składki ubezpieczeniowej.

Kto jeszcze zapłacił niewiele za ubezpieczenie Pontiaca we wrześniu?

Marka, model i pojemność silnikaWiek, płeć i miejsce zamieszkania kierowcyCena ubezpieczenia OC
Pontiac Fiero (2,8 l)28-letni mężczyzna z powiatu piotrkowskiego306 zł
Pontiac Firebird (5,0 l)45-letni mężczyzna z Gorlic333 zł
Pontiac Bonneville (3,8 l)47-letni mężczyzna z powiatu zduńskowolskiego333 zł
Pontiac Vibe (1,8 l)47-letni mężczyzna z Gniewu368 zł
Pontiac Trans Sport (2,3 l)47-letnia kobieta z Warszawy375 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.
CZY WIESZ, ŻE …

Wpływ na cenę ubezpieczenia OC mają nie tylko parametry samochodu i historia ubezpieczeniowa jego właściciela, ale również takie cechy kierowcy, jak jego wiek czy nawet miejsce zamieszkania. Droższe składki płaci się w największych miastach, gdzie liczba ludności i zarejestrowanych samochodów wpływają na zagęszczenie ruchu, z kolei tańsze jest OC kierowców z małych miejscowości, w których mniejsze jest prawdopodobieństwo spowodowania wypadku.

Firebird, Vibe i Fiero – dla tych modeli Pontiaka kierowcy szukali OC w porównywarce ubezpieczeń Mubi

Porównywarka ubezpieczeń Mubi zanotowała we wrześniu kalkulacje dla Pontiaków w kilku modelach. Ile najtaniej mogli zapłacić za OC kierowcy takich samochodów, jak Pontiac Firebird, Fiero czy Vibe? Okazuje się, że w niektórych przypadkach pojazdy tej marki można było ubezpieczyć nawet poniżej 300-400 zł.

Model PontiakaNajtańsze OC
Fiero306 zł
Firebird333 zł
Bonneville333 zł
Vibe368 zł
Trans Sport375 zł
Dane na podstawie kalkulacji wykonanych przez użytkowników porównywarki Mubi [wrzesień 2023]

AC dla Pontiaca nie musi być drogie

Chociaż samochody marki Pontiac przyciągają wzrok innych osób (nie zawsze życzliwych), co zwiększa ryzyko kradzieży czy uszkodzenia, a dodatkowo części do niego mogą nie być tak łatwo dostępne, jak części do Forda czy Opla, to ubezpieczyciele oferują właścicielom tychże pojazdów także autocasco. I nie zawsze jest ono tak bardzo drogie, jak mogłoby się wydawać.

Sprawdźmy, ile za pakiet ubezpieczeń zawierający AC zapłaciłby 32-letni mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego, żonaty mężczyzna bez dzieci, który ma prawo jazdy od 2010 roku i do tej pory nie spowodował żadnej szkody. Kierowca jeździ Pontiakiem Solstice z 2010 roku, napędzanego benzyną, którego silnik ma pojemność 2,4 l. Przebieg auta to 187 tys. km, a w najbliższym roku właściciel planuje przebyć dystans do 10 tys. km. Auto jest parkowane na ulicy, a więc rośnie ryzyko kradzieży lub zniszczeń spowodowanych przez wandala lub siły przyrody.

FirmaZakresCena
mtu24.pl OC, AC mini571 zł
WienerOC, AC, NNW, Assistance1 168 zł
TrastiOC, AC, NNW, Assistance1 178 zł
mtu24.pl OC, AC, NNW, Assistance1 314 zł
BeesafeOC, AC, NNW, Assistance1 342 zł
TUZ Ubezpieczenia OC, AC, NNW, Assistance1 396 zł
ERGO Hestia OC, AC, Assistance4 361 zł
Obliczenia wykonane za pomocą kalkulatora na mubi.pl (27.10.2023).

Najtańsze AC w wersji mini od mtu24.pl można mieć już za 571 zł. Trzeba jednak pamiętać, że taka wersja polisy oferuje ochronę w ograniczonym zakresie – w tym przypadku wyłącznie na wypadek kradzieży.

Z kolei chcąc sobie zapewnić ochronę AC w pełnym zakresie (w razie kradzieży, szkody częściowej i całkowitej), kierowca musiałby wydać już co najmniej 1 168 zł w towarzystwie ubezpieczeń Wiener. Przy zakupie koniecznie trzeba też zwracać uwagę na warunki umowy, w tym m.in. określenie udziału własnego ubezpieczonego w likwidacji szkody. Im on wyższy, tym korzystniejsza cena polisy, ale jednocześnie niższa kwota odszkodowania, jakie wypłaci ubezpieczyciel.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najtańsze OC Pontiaca

Czy każdy Pontiac będzie mógł zostać objęty ochroną w ramach autocasco?
Jakie inne czynniki, poza marką samochodu, biorą pod uwagę ubezpieczyciele, wyceniając ubezpieczenie komunikacyjne?
Czy ubezpieczenie Pontiaka jest drogie?
PODSUMOWANIE
  • Samochody marki Pontiac są ubezpieczane średnio za 661 zł.
  • Średnia cena OC samochodów marki Pontiac znajduje się w górnej części rankingu najtaniej ubezpieczanych pojazdów.
  • Droższe w ubezpieczaniu są m.in. samochody marki Rolls-Royce, Ferrari i Lamborghini.
  • Najtańsze OC Pontiaca wyniosło we wrześniu 2023 roku tylko 306 zł.
  • Użytkownicy porównywarki Mubi szukali ostatnio ubezpieczeń m.in. dla Pontiaca Firebird, Vibe oraz Bonneville.
  • Ubezpieczyciele oferują właścicielom Pontiaków atrakcyjne pakiety zawierające także ubezpieczenie AC.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC