Przegląd motocykla 2024 – ile kosztuje i co trzeba o nim wiedzieć?

Podobnie jak samochód, również motocykl musi przechodzić regularne badanie techniczne uprawniające go do jazdy po polskich drogach. Jak wygląda przegląd jednośladu i czym różni się od wizyty na stacji diagnostycznej z autem? Jakie są jego koszty i co grozi za jego brak? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

przegląd motocykla 2021

Na czym polega przegląd motocykla?

Okresowe badanie techniczne motocykla pod pewnymi względami nie różni się od przeglądu samochodu. Motocyklistów i kierowców dotyczą te same przepisy i terminy, dlatego część informacji podanych w tym tekście może być Wam już znana. Nie wszystko jednak wygląda tak samo, dlatego jeśli jesteś właścicielem jednośladu, warto sprawdzić, co czeka Cię podczas wizyty na stacji diagnostycznej.

UWAGA!

Przeglądu motocykla nie dokonasz na każdej stacji kontroli pojazdów. Uprawnienia do ich przeprowadzania posiadają wyłącznie SKP oznaczone literą A. Symbolu należy szukać np. w szyldzie stacji lub na pieczątce diagnosty.

Podstawowe różnice w przeglądzie motocykla i samochodu wynikają oczywiście ze specyfiki tych pojazdów, jednak same cele wykonywania badania są identyczne. Chodzi zatem o:

 • identyfikację pojazdu i sprawdzenie jego legalności,
 • wprowadzenie danych do systemu CEPiK,
 • sprawdzenie stanu technicznego maszyny.

Cały ten konieczny do przejścia proces nie jest długi. Diagnosta powinien uporać się ze wszystkim w ok. 20 minut, po czym pozostawić informację o pozytywnym wyniku badania w dowodzie rejestracyjnym i wprowadzić ją do bazy danych.

Kto przeprowadza badanie techniczne motocykla?

Tak jak w przypadku samochodów osobowych przegląd techniczny motocykla wykonują stacje kontroli pojazdów. Istotne jest jednak to, że nie każda z nich obsługuje jednoślady. Punkty uprawnione do przeprowadzania kontroli motocykli oznaczone są literą A. Jeśli udasz się do stacji kontroli pojazdów, która nie jest przeznaczona dla jednośladów, diagnosta odeśle Cię z kwitkiem.

Przegląd techniczny motocykla – przebieg poszczególnych etapów

Na początek diagnosta musi ustalić, czy dane motocykla zgadzają się z jego dokumentami. W tym celu sprawdzi i porówna numery rejestracyjne w dowodzie i na tablicy, skontroluje naklejki legalizacyjne oraz stan tablicy. Kontrola obejmuje również sprawdzenie numeru ramy z tym wpisanym w dowodzie rejestracyjnym. Na koniec tego etapu diagnosta sprawdzi również przebieg motocykla i zaktualizuje dane na ten temat w bazie CEPiK. Później przejdzie do sprawdzenia jego stanu technicznego.

Jak wygląda sprawdzenie stanu technicznego motocykla?

Kolejnym etapem jest już sprawdzenie stanu technicznego motocykla. Proces ten obejmuje kontrolę:

 • stanu opon,
 • działania układu hamulcowego oraz kondycji klocków i tarcz,
 • naciągu i stanu łańcucha,
 • stanu ramy,
 • ustawienia i działania świateł,
 • działania klaksonu,
 • sprawności układu kierowniczego,
 • poziomu emisji spalin,
 • głośności układu wydechowego.
CZY WIESZ, ŻE …

Motocykl z silnikiem o pojemności do 125 cm3 może emitować hałas nieprzekraczający 94 dB. Dla maszyn powyżej tej pojemności norma jest nieco wyższa i wynosi 96 dB.

W teorii do sprawdzenia jest zatem sporo, ale w praktyce wszystkie wymienione elementy są kontrolowane w podstawowym zakresie. Celem przeglądu jest wszak określenie tylko ogólnej kondycji motocykla przed dopuszczeniem go do jazdy, dlatego diagności nie zagłębiają się w jego szczegółowe parametry, nie sprawdzają poziomu płynów, stanu filtrów, itp. To wszystko pozostaje obowiązkiem motocyklisty, który jeśli tylko dba o swoją maszynę w normalnym stopniu, na pewno nie będzie miał problemu z uzyskaniem pozytywnego wyniku przeglądu.

Różnice między badaniem technicznym i przeglądem gwarancyjnym

Często badanie techniczne i przegląd gwarancyjny to pojęcia, które stosowane są zamiennie. Nie oznaczają one jednak tego samego i nie należy ich ze sobą utożsamiać. Jakie są różnice między badaniem technicznym a przeglądem gwarancyjnym?

Przede wszystkim według prawa badanie techniczne jest obowiązkowe. Polega ono na weryfikacji sprawności pojazdu. Bez niego samochód nie może być dopuszczony do ruchu. Badanie techniczne wykonują stacje kontroli pojazdów.

Przegląd gwarancyjny z kolei nie jest obowiązkowy. To jedynie kontrola zalecana przez producenta auta bądź jego części. Wykonuje się go zwykle okresowo. Na przegląd gwarancyjny można udać się do warsztatu lub autoryzowanego serwisu.

Co ile trzeba wykonać przegląd motocykla?

W tym względzie motocyklistów obowiązują dokładnie takie same zasady jak kierowców samochodów. Badanie okresowe motocykla przeprowadza się zatem co roku, chyba że dotyczy ono nowej maszyny.

Wówczas pierwszy przegląd należy wykonać przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Powtórnie na stacji diagnostycznej trzeba będzie się stawić przed upływem kolejnych 2 lat, a każde następne badanie techniczne odbywać się będzie już standardowo co 12 miesięcy.

CZY WIESZ, ŻE …

Zwykłe terminy przeglądów nie dotyczą motocykli zabytkowych. Te muszą przejść badanie jedynie przed pierwszą rejestracją – potem są z niego zwolnione, chyba że wykorzystuje się je w celu zarobkowego transportu drogowego.

Warto też wspomnieć, że w tym roku może wreszcie dojść (dokładny termin nie jest jeszcze ustalony) do zapowiadanych od dawna zmian w przepisach dotyczących przeglądów, zgodnie z którymi do przeglądu motocykla będzie można zgłosić się przed obowiązującym terminem. Po zmianach w prawie motocykliści, którzy na badanie techniczne jednośladu zgłoszą się w okresie 30 dni przed ustalonym terminem, otrzymają wpis liczony nie od daty przeprowadzenia przeglądu, lecz od terminu aktualnego badania. Czyli przykładowo, jeśli data ważności badania technicznego upływa 31 maja 2024 roku, a Ty zgłosisz się na SKP 11 maja, to data kolejnego przeglądu i tak zostanie ustalona na 31 maja 2025 roku.

Ile kosztuje przegląd motocykla w 2024 roku?

Koszty utrzymania motocykla są zwykle tańsze niż samochodu i znajduje to odzwierciedlenie również w kwestii przeglądu technicznego. Motocykliści płacą bowiem za niego mniej od kierowców, dla których cena wynosi 99 zł. W przypadku motocykla wizyta na stacji kontroli pojazdów wiąże się z wydatkiem:

 • 62 zł za badanie techniczne,
 • 1 zł opłaty ewidencyjnej za wpis do bazy CEPiK.

W sumie koszt przeglądu motocykla wynosi zatem 63 zł i jest to stawka niezmienna, ustalona przez Ministerstwo Infrastruktury. Możesz więc udać się ze swoim motocyklem na dowolną stację kontroli pojazdów i zawsze zapłacisz tyle samo, o ile oczywiście pojazd przejdzie badanie pozytywnie.

Negatywny wynik przeglądu motocykla – co teraz?

Pojechałeś motocyklem na okresowy przegląd i okazało się, że z jakiegoś powodu nie otrzymałeś pozytywnego wyniku? Spokojnie, to jeszcze żadna tragedia!

Po wykryciu w motocyklu jakichś usterek, diagnosta przeprowadzający badanie odnotowuje ten fakt w bazie CEPiK (aby uniknąć sytuacji, w której motocyklista zgłosiłby się do innej stacji, licząc na bardziej przychylne podejście), a następnie daje właścicielowi pojazdu 14 dni na usunięcie problemu. Należy to zrobić we własnym zakresie, po czym ponownie zgłosić się na stacji diagnostycznej w celu uzyskania pozytywnego wyniku przeglądu.

UWAGA!

Po usunięciu problemu możesz zgłosić się na badanie w dowolnej SKP, ale warto wybrać tę samą, co wcześniej. Zapłacisz wówczas nie za pełen przegląd, a jedynie za badanie konkretnej części, która wcześniej go nie przeszła.

Konsekwencje braku ważnego przeglądu motocykla

Zarówno brak pozytywnego wyniku przeglądu motocykla, jak i przegapienie terminu na jego przeprowadzenie skutkują jazdą bez ważnego badania technicznego. Ta natomiast wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Jakimi?

W razie przeprowadzenia kontroli drogowej, funkcjonariusz policji, który stwierdzi brak przeglądu, nałoży na motocyklistę mandat w wysokości od 1500 do nawet 3000 zł. A to nie musi być wszystko, bo może on również stracić dowód rejestracyjny (np. jeśli termin badania minął już dawno temu), a w przypadku gdy jego motocykl będzie stwarzał zagrożenie dla ruchu drogowego, zostanie odholowany na koszt właściciela.

Po zatrzymaniu dowodu masz 7 dni na przeprowadzenie przeglądu. Dopiero z jego pozytywnym wynikiem możesz stawić się w wydziale komunikacji, aby odzyskać dowód.

Jeszcze gorsze mogą być natomiast konsekwencje, jeśli nie mając ważnego przeglądu motocykla, weźmiesz udział w kolizji lub wypadku. Wówczas ubezpieczyciel będzie miał prawo znacząco obniżyć przysługujące Ci odszkodowanie z AC lub OC, a nawet całkowicie go odmówić.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przegląd motocykla

Czy przegląd motocykla różni się od przeglądu samochodu?
Czy przegląd motocykla jest obowiązkowy?
Zapomniałem o przeglądzie motocykla. Co mi grozi?
PODSUMOWANIE
 • Przegląd motocykla jest obowiązkowy i obejmuje identyfikację pojazdu oraz kontrolę jego stanu technicznego.
 • Diagnosta sprawdza podczas przeglądu motocykla m.in. stan opon i ramy, działanie układów kierowniczego i hamulcowego czy poziom emisji spalin.
 • Przegląd trzeba wykonywać co roku. Nowe motocykle muszą go przejść do 3 lat od pierwszej rejestracji, a następnie po upływie kolejnych 2 lat.
 • Cena przeglądu motocykla wynosi 63 zł.
 • W razie negatywnego wyniku przeglądu, masz 14 dni na usunięcie problemu i ponowne zgłoszenie się do kontroli.
 • Za brak ważnego przeglądu motocykla grozi mandat w wysokości od 1500 zł nawet do 3000 zł.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

26 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
"Warto też pamiętać, że do przeglądu motocykla możesz zgłosić się przed obowiązującym terminem. Na podstawie nowych przepisów motocykliści...". Jesteście pewni, że te przepisy weszły już w życie? Diagnosta z pobliskiej stacji twierdzi, że musi podstęplować bieżącą datę. Mamy kwiecień 2022r.
Przepraszamy za błąd. Wspomniana zmiana w przepisach jest planowana od dłuższego czasu i ma w końcu wejść w życie 1 września 2022 roku.
avatar autora komentarza
Czy grozi mi jaka kara jak kupiłam skutera bez ważnego przeglądu?
Tak, grozi kara, jeżeli dojdzie do kontroli drogowej, podczas której stwierdzony zostanie brak ważnego przeglądu. Można wówczas otrzymać mandat lub stracić dowód rejestracyjny.
avatar autora komentarza
proszę podać podstawę prawną dotyczącą określenia daty następnego badania technicznego dla motocykla zabytkowego wykorzystywanego do celów zarobkowych
Art. 81 ust. 10 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: "Przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym. W przypadku pojazdu zabytkowego, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego podlega on corocznym badaniom technicznym.".
avatar autora komentarza
Witam a jak wygląda sprawa z przeglądem wstecznym na dzień dzisiejszy na motocykl/skuter licząc jeśli przegląd był do zeszłego miesiąca jeśli teraz zgłoszę się na stację kontroli pojazdów to będą tego jakieś dodatkowe koszta bądź kara?
Zgodnie z planowanymi na ten rok zmianami w przepisach dotyczących przeglądu, zgłoszenie się na badanie 30 dni po terminie będzie skutkowało naliczeniem podwójnej opłaty za przegląd. Póki co jednak ta regulacja nie weszła jeszcze w życie, dlatego zgłaszając się na przegląd po terminie, nie powinien Pan ponieść żadnych konsekwencji.
avatar autora komentarza
Dzień dobry. Proszę o informację do następującej sytuacji. 13 miesięcy temu zakupiłem ostatnią ratą leasingową 6 letni już, motocykl (leasing na firmę). Bank dostarczył fv wykupową oraz dokumenty pojazdu książkę i dowód rejestracyjny. Od tego czasu nie rejestrowałem pojazdu, nie wykupywałem polisy oraz motocykl nie przechodził badania technicznego (nie użytkowałem pojazdu). Jaka czeka mnie procedura aby przywrócić pojazd na drogę? Najpierw wydział rejestracji pojazdów, badanie techniczne (przegląd zerowy), oc ? Proszę o korektę jeśli jestem w błędzie. Dziękuję.
Aby zarejestrować/przerejestrować pojazd, musi on mieć aktualny przegląd (zaświadczenie o nim w razie braku informacji w dowodzie rejestracyjnym) i ubezpieczenie OC. Powinien Pan więc zacząć od tego, a na koniec udać się do wydziału komunikacji. Informacje na temat pojazdu w polisie będzie można zaktualizować po rejestracji.
avatar autora komentarza
Co ustawodawca mówi o owiewkach? Czy mogę usunąć owiewki z lampy przedniej i przejść przegląd pozytywnie?
O ile motocykl spełnia warunki techniczne dotyczące m.in. rozmiaru i masy określone w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030320262/O/D20030262.pdf), to nie powinno być problemów z przeglądem. Najlepiej jednak skontaktować się w tym celu z diagnostą.
avatar autora komentarza
5000 za brak przeglądu... złodzieje
avatar autora komentarza
Dzień dobry co zrobić jeśli motocykl 7 dni przed terminem przeglądu uległ wypadkowi?.
avatar autora komentarza
Kupilem motocykl w UE..sprowadzilem tydzien temu do polski ...jak nim jechac na przeglad pierwszej rejestracji
avatar autora komentarza
Na lawecie/przyczepce.
avatar autora komentarza
Witam. Co grozi za brak uprawnień na motor który na dodatek nie posiada przeglądu technicznego oraz OC?
Karę za prowadzenie samochodu lub motocykla bez uprawnień nakłada sąd - może ona wynieść od 1500 zł do nawet 30 000 zł. Brak przeglądu technicznego oznacza mandat w wysokości od 1500 zł do 5000 zł, a także zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Kary za brak OC motocykla wynoszą natomiast od 230 zł (brak OC od 1 do 3 dni) do 1160 zł (brak OC powyżej 14 dni).
avatar autora komentarza
chyba 31 05 2024
Oczywiście. Przepraszamy za błąd i dziękujemy za czujność.
avatar autora komentarza
prosze o info gdzie można sie odwołać od przeglądu technicznego motocykla zabytkowego? diagnosta stwierdzil ze mozna bedzie poruszac sie motocyklem max do 50 km/h po wszystkich drogach, zakaz wjazdu na ekspresówki i autostrady, brak mozliwosci ciągnięcia przyczepki i jeszcze parę innych.. nie uzasadnil tego w zaden sposob, chcemy sie odwolac, ktory organ sie tym zajmuje i jaki jest na to czas?
Zgodnie z zakładaną nowelizacją w przepisach, odwołanie od wyników przeglądu będzie się składać do Transportowego Dozoru Technicznego, który wyznaczy nowy termin badania i oddeleguje do niego eksperta. Jednakże nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie, dlatego sądzę, że odwołanie w tej sprawie powinna Pani złożyć do starosty, który zgodnie z art. 83b ust. 1 Kodeksu drogowego sprawuje nadzór nad stacjami kontroli pojazdów.
avatar autora komentarza
ok, dziekuję
avatar autora komentarza
co w przypadku gdy mam niesprawny motocykl? silnik do remontu. Termin przeglądu minął miesiąc temu. Wiem również ze naprawę zakończę najwcześniej za rok. OC płacę. Oczywiste jest ze nie będę jeździł motocyklem do momentu naprawy a na przegląd lawetą. Czy grozi mi coś za brak przeglądu przez ten rok? Załóżmy że nie chcę wyrejestrowywać czasowo.
Jeżeli nie jeździ Pan motocyklem, to nie poniesie Pan konsekwencji za brak przeglądu. Kary są wymierzane jedynie w przypadku zatrzymania pojazdu przez organ uprawniony.
avatar autora komentarza
Ja mam badanie wyznaczone na 23 grudnia. Przecież to absurd jechać wtedy na testy

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC