Samochód do 50 tys. złotych – rankingi niezawodności, koszty OC!

Tym razem mamy większy budżet i szukamy samochodów mini cars, małych aut, niższej klasy średniej i klasy średniej na podstawie raportów TÜV 2024 i ADAC 2023. Które modele dobrze wypadły w zestawieniu i można je znaleźć w cenie do 50 tys. złotych? Ile trzeba zapłacić za ich ubezpieczenie OC? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, które samochody polecamy!

zobacz samochody do 50 tys

Najmniejsze auta – miasto jest nasze!

Zaczniemy od mini cars, czyli samochodów nadających się idealnie do jazdy po mieście. W tych autach wszystko jest małe – gabaryty, przestrzeń w środku i silnik. Ma to swoje niewątpliwe plusy. Łatwo nimi zaparkować na zatłoczonej ulicy w centrum miasta. Po drugie to samochody przeznaczone do jeżdżenia na zakupy i do pracy. Dodatkowo można je ubezpieczyć niewielkim kosztem!

Z tej kategorii wybraliśmy 3 auta: Toyotę Aygo,Skodę Citigo i Suzuki Ignis. Przypominamy, że dwa pierwsze z wymienionych znalazły się również w naszym zestawieniu samochodów do 20 tys. – tam chodziło jednak o starsze modele.

Przed naszym zestawieniem mamy krótkie przypomnienie:

  • raport TÜV podaje, ile procent samochodów z danego rocznika nie przeszło przeglądu technicznego;
  • raport ADAC wskazuje liczbę samochodów zarejestrowanych na 1000 ze zgłoszonymi usterkami przez kierowców.

Więcej o raporcie TÜV przeczytasz w artykule pod tytułem: Raport TÜV 2024 – co to jest? Natomiast na temat raportu ADAC dowiesz się więcej z artykułu o niezawodnych i tanich samochodach

Przejdźmy więc do tego, co najważniejsze – najlepsze samochody mini cars to:

Marka i modelRocznikCenaCena OC
Suzuki Ignis2017-201834 500 – 49 900 zł494 zł
Toyota Aygo2015-202021 500 – 50 000 zł463 zł
Škoda Citigo2018-201923 499 – 46 900 zł552 zł

Jak widać pod uwagę nie braliśmy również modele, które można kupić za mniej niż 20 tys. złotych. Oznacza to, że w tej kategorii za wyznaczoną przez nas kwotę (do 50 tys. zł) możemy nabyć zaledwie paroletnie roczniki!

Suzuki Ignis

O samochodzie tym Suzuki pisze, że jest to ultra kompaktowy SUV. Nowe modele oferowane są w wersji hybrydowej. Jednak na portach z autami używanymi można znaleźć także wersje benzynowe. 

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC20173,35
ADAC20181,35
ADAC20191,25
ADAC20201,25
Średnia ocena5

Niestety Suzuki Ignis nie znalazło się w raporcie TÜV, ale w ADAC otrzymało wyłącznie bardzo dobre noty, więc nie mogliśmy pominąć tego modelu w naszym zestawieniu. Wnioski? Auto na 5!

Toyota Aygo

To królowa wśród najmniejszych samochodów. Nie dość, że nowy model z salonu jeszcze w 2022 roku można było kupić za niecałe 50 tys. złotych (obecnie za ponad 66 tys. zł oferowana jest Toyota Aygo X, to jeszcze w rankingu ADAC, w którym wzięliśmy pod uwagę roczniki od 2015 do 2019, wypada dobrze lub bardzo dobrze.

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC20157,85
ADAC20165,05
ADAC20175,34
ADAC20185,84
ADAC20193,14
ADAC20201,74
TÜV2014-201520,1%3
TÜV2016-201713,1%3
TÜV2018-201910,6%2
Średnia ocena3,6

Niestety Toyota Aygo nie wypadła w raporcie TÜV najlepiej, ale i tak dostała dwie 3, co jest przyzwoitym wynikiem. Z kolei w raporcie ADAC roczniki 2015-2020 Toyoty Aygo wypadały dobrze, a nawet bardzo dobrze. Możemy więc spokojnie założyć, że egzemplarze z lat 2020-2022 są również mało awaryjne.

Škoda Citigo

To solidne auto, które otrzymało w raporcie ADAC wyłącznie dobre noty. Niewątpliwym plusem Škody Citigo jest jej przystępna cena. Dodajmy do tego niskie koszty eksploatacji, a otrzymamy wzorzec idealnego samochodu do miasta dla osób oszczędnych.

W zestawieniu samochodów do 50 tys. złotych wzięliśmy pod uwagę tylko nowsze używane modele, ponieważ te starsze z roczników 2013-2017 znalazły się w naszym zestawieniu aut do 20 tys. złotych.

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC20185,04
ADAC20192,74
TÜV2018-20198,7%3
Średnia ocena3,7

W raporcie TÜV wyniosła 4,6% Škoda Citigo otrzymała ocenę 3, co jest przeciętną oceną ze środka stawki. Natomiast w ADAC oceny były dobre, więc z czystym sumieniem można polecić ten model mieszkańcom miast – zwłaszcza, że znalazł się on także w naszym zestawieniu aut do 20 tys. złotych w starszych rocznikach.

Małe samochody – małe i zwinne na miejskie drogi

To wyjątkowo wyrównana kategoria! Wybraliśmy więc aż 6 modeli, które osiągnęły dobre lub bardzo dobre wyniki w testach. Znajdziemy tutaj stylowe Mini Mini i Renault Captur, dynamiczne Audi A1, Seata Ibizę, Suzuki Vitarę i Mazdę CX-3. 

Marka i modelRocznikCenaCena OC
Audi A12013-201624 900 – 50 000 zł614 zł
Suzuki Vitara2015-201646 999 – 49 999 zł581 zł
Renault Captur2013-201926 500 – 50 000 zł502 zł
Mazda CX-32015-201726 700 – 50 000 zł597 zł
Škoda Yeti2013-201727 900 – 49 999 zł738 zł
Mini Mini (Cooper)2013-201621 900 – 49 500 zł1 681 zł

Audi A1

To pierwsze, lecz nie jedyne Audi w tym zestawieniu. Audi A1 w cenie do 50 tys. złotych można kupić z roczników 2012-2016, czyli modele z pierwszej generacji. Większość silników montowanych w tych samochodach posiada system start-stop.

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC20138,15
ADAC20148,55
ADAC20155,75
ADAC20164,15
TÜV2012-201319,5%5
TÜV2014-201514,9%4
TÜV2016-20179,9%5
Średnia ocena4,9

W obu rankingach Audi A1 wypadło bardzo dobrze. Wśród ocen były prawie same 5, co potwierdza, że z pewnością jest to niezawodne auto, które świetnie sprawdzi się w mieście, a także poza nim.

Suzuki Vitara

Ta motoryzacyjna gwiazda miejskich dróg osiągnęła znakomite wyniki w raportach ADAC i TÜV. Roczniki 2015-2019 miały jedne z najlepszych wyników wśród małych samochodów w obydwu zestawieniach. Jednak ze względu na cenę używanych egzemplarzy w naszym zestawieniu znalazły się auta z lat 2015-2016. 

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC20155,55
ADAC20165,75
TÜV2016-20178,05
Średnia ocena5,0

Mimo wzięcia pod uwagę niewielkiej liczby roczników, średnia ocena 5,0 to znakomity wynik i nie może być lepsza! 

Renault Captur

Ten francuski crossover produkowany jest od 2013 roku. To stylowe auto często można spotkać z dwukolorową karoserią. Renault Captur ma podniesione zawieszenie względem Clio, co na pewno ułatwi jazdę po licznych progach zwalniających w miastach.

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC20131,85
ADAC20142,15
ADAC20153,15
ADAC20163,65
ADAC20173,35
ADAC20181,75
ADAC20193,04
TÜV2014-201516,7%4
TÜV2016-201712,4%3
TÜV2018-20196,4%4
Średnia ocena4,5

Renault Captur świetnie wypadł w obu rankingach niezawodności. To model, który bez problemu przejdzie badania techniczne, jak i nie sprawia problemów kierowcom. Jednocześnie można go bardzo tanio ubezpieczyć – średnia cena OC w grudniu 2023 roku dla Captura to tylko 502 zł!

Mazda CX-3

Kolejny raz wracamy do japońskiego producenta. Na liście musiała znaleźć się Mazda CX-3, która w rocznikach 2015-2019 uzyskała wyróżniające się noty w raporcie ADAC. Ten miejski crossover produkowany był w latach 2014-2021.

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC20156,95
ADAC20165,35
ADAC20173,05
ADAC20183,94
ADAC20193,34
TÜV2016-20176,5%5
TÜV2018-20195,8%5
Średnia ocena4,7

Najlepsza ocena w rocznikach 2016/2017 w raporcie TÜV ze wszystkich modeli, a dodatkowo dobre lub bardzo dobre wyniki w innych rocznikach to znakomita rekomendacja dla Mazdy CX-3!

Škoda Yeti

Ten osobowy crossover klasy aut miejskich produkowany był do 2018 roku i zdołał osiągnąć sporą popularność. Na pewno po części wynika to z dobrych rezultatów w testach na niezawodność.

Raport Rocznik auta Wynik Ocena (1-5)
ADAC201414,34
ADAC201510,24
ADAC20164,75
ADAC20175,14
TÜV2014-201511,8%4
TÜV2016-201713,2%3
Średnia ocena4,0

Dobre oceny niezawodności przemawiają za wyborem Škody Yeti. Dodatkowo poprawiona stylistyka sprawia, że może być ona kuszącym wyborem dla wielu kierowców. 

Mini Mini (Cooper)

W niemieckich rankingach wyróżniono Mini Mini. W naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę popularnego Mini Coopera – ten pojawia się w przede wszystkim w ogłoszeniach na portach. Wprawdzie to mała nieścisłość, ale i tak warto zwrócić uwagę na ten samochód. To świetne auto dla kogoś, kto chce się wyróżnić!

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC20139,45
ADAC20147,25
ADAC20157,55
ADAC201613,14
TÜV2012-201317,5%5
TÜV2014-201523,7%1
TÜV2016-201718,9%1
Średnia ocena3,7

Roczniki 2013-2015 Mini Mini w raporcie ADAC osiągnęły genialny wyniki! Trzeba jednak mieć się na baczności, ponieważ w zestawieniu TÜV samochody te otrzymały bardzo słabe wyniki.

Niższa klasa średnia – BMW X1, Audi A3, Klasa A i ASX!

W tym segmencie mamy przewagę samochodów z Niemiec. To należące do marek premium BMW X1, Audi A3 i Mercedes Klasa A. Zestawienie zamyka japońskie Mitsubishi ASX. Warto tutaj wspomnieć, że bardzo dobre noty uzyskały także dwa inne modele BMW – seria 1 i seria 2. Jednak zdecydowaliśmy się wybrać tylko jeden model tej niemieckiej marki, czyli X1, by zróżnicować nasz wybór o auta innych producentów. 

Marka i modelRocznikCenaCena OC
BMW X12013-201529 900 – 49 999 zł751 zł
Mitsubishi ASX2013-201727 000 – 49 999 zł600 zł
Audi A32013-201733 900 – 50 000 zł762 zł
Mercedes Klasa A2013-201735 900 – 50 000 zł761 zł
Mazda CX-52014-201639 000 – 49 900 zł670 zł
Seat Leon2013-201923 900 – 50 000 zł639 zł
Škoda Rapid2013-201920 500 – 50 000 zł559 zł

Mitsubishi ASX

W zestawieniu czas na Mitsubishi ASX, czyli japońskiego crossovera, który produkowany jest od 2010 roku. Wyróżnia go dość wysoki prześwit, który ma prawie 20 cm, co pozwala na wygodniejszą jazdę po większych nierównościach – należy jednak pamiętać, że nie jest to samochód terenowy.

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC201311,05
ADAC201411,44
ADAC20156,85
ADAC20168,64
ADAC20174,94
TÜV2012-201318,5%5
TÜV2014-201514,2%5
TÜV2016-20178,7%5
Średnia ocena4,6

Mitsubishi ASX otrzymało dobre lub bardzo dobre noty. Auto świetnie wypada w testach podczas okresowych kontroli, jak i jeśli chodzi o liczbę zgłaszanych usterek. 

Audi A3

W przypadku Audi A3 spoglądamy w kierunku modeli III generacji (pojawiły się w 2012 roku). To wygodne samochody ze sportowym charakterem – oczywiście te z mocniejszymi silnikami.

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC201314,44
ADAC201412.04
ADAC20159,95
ADAC20166,35
ADAC20175,14
TÜV2012-201318,5%5
TÜV2014-201513,1%5
TÜV2016-20179,5%5
Średnia ocena4,6

W rankingach zdecydowanie przeważają “5”, Audi A3 nie przydarzyła się nawet jedna ocena niższa od czwórki. Nie ulega więc wątpliwości, że to mało awaryjne auto, które nie powinno stwarzać zbyt wielu problemów właścicielowi, a dodatkowo zapewnia wysoki komfort jazdy. 

Mercedes Klasa A 

Pojawił się już w naszym zestawieniu samochodów do 20 tys. złotych. Jego znakomite oceny niezawodności i większy budżet sprawiły, że kolejny raz wylądował na naszej liście. Do wyboru tym razem mamy modele z III i IV generacji, które według nas wyglądają dużo lepiej niż wcześniejsze wersje.

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC201312,05
ADAC201410,15
ADAC201511,34
ADAC201611,64
ADAC20179,24
TÜV2012-201321,8%4
TÜV2014-201511,4%5
TÜV2016-20178,6%5
Średnia ocena4,5

Jakiego wyniku można było spodziewać się po Mercedesie? Oczywiście bardzo dobrego! I taki dokładnie jest – to auto dostaje przeważnie oceny 4 i 5! A jakieś wady? Naprawa nie będzie tania. Za to za ubezpieczenie będzie można zapłacić średnio nieco mniej.

Mazda CX-5

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć, któregoś z modeli Mazdy. Marka ta zyskała w Polsce dużą popularność, a jej auta świetnie się sprzedają. Również w niemieckich raportach ADAC i TÜV Mazda prezentuje się nieźle!

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC201414,34
ADAC201513,84
ADAC201610,04
TÜV2014-201518,3%3
TÜV2016-201711,6%4
Średnia ocena3,8

W szkole Mazda CX-5 dostałaby niepełną czwórkę. Kierowcy szukający stylowego auta mogą śmiało decydować się na ten model.

Seat Leon

Model ten produkowany jest od 1999 roku. W 2020 roku na rynku pojawiła się IV generacja Seata Leona. W raporcie ADAC wszystkie analizowane roczniki (od 2013 do 2018 roku) otrzymały dobrą notę!

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC201311,95
ADAC201411,04
ADAC20158,34
ADAC20167,34
ADAC20174,25
ADAC20184,04
ADAC20192,74
TÜV2012-201325,2%3
TÜV2014-201516,1%4
TÜV2016-201712,2%3
TÜV2018-20198,7%3
Średnia ocena3,9

Szczególnie w raporcie ADAC Seat Leon wypadł dobrze. Natomiast w zestawieniu TÜV było nieco gorzej, choć w branych przez nas pod uwagę rocznikach nie spadły poniżej solidnej trójki.

Škoda Rapid

Kolejny raz w zestawieniu pojawia się model z Czech. Tym razem to Škoda Rapid, która produkowana była od 2012 do 2019 roku. To model bardzo podobny do Seata Toledo.

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC201313,14
ADAC201412,64
ADAC20159,94
ADAC20164,95
ADAC20173,55
ADAC20183,24
ADAC20196,34
TÜV2014-201517,7%3
TÜV2016-201713,6%3
TÜV2018-20198,6%3
Średnia ocena3,9

Ogólną ocenę Škody Rapid zaniżają wyniki z raportu TÜV, choć są przyzwoite w porównaniu z samochodami innych marek. Natomiast w zestawieniu ADAC model ten wypadł solidnie – wszystkie oceny były dobre.

Klasa średnia – starsze modele, większa wygoda

W rankingu ADAC w tej klasie najlepsze wyniki osiągnęły auta niemieckie. Zdominowało je Audi i BMW. Do naszego zestawienia, ze względu na limit 50 tys. złotych, wybraliśmy Audi A4, BMW Serię 3, BMW X3 i Mercedesa Klasę C ze starszych roczników.

Marka i modelRocznikCenaCena OC
Škoda Octavia2013-201921 900 – 50 000 zł608 zł
Audi A42013-201522 999 – 50 000 zł703 zł
Mercedes Klasa C2013-201524 900 – 49 900 zł715 zł
BMW Seria 32013-201622 140 – 50 000 zł829 zł

Audi A4 

Kolejne Audi. Kolejne świetne wyniki. W zestawieniu znalazły się głównie modele z IV generacji (V generacja pojawiła się w 2015 roku). To wygodne duże auta oferowane w wersji kombi i sedan, z całą gamą silników (od 1,8 TFSI i 2,0 TDI).

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC20135,85
ADAC20145,65
ADAC20155,95
TÜV2012-201314,7%4
TÜV2014-20159,7%4
Średnia ocena4,6

 

Audi A4 udowodniło, że to nie tylko piękny, ale także niezawodny samochód, który wypadł wyśmienicie w obu testach. Jego ubezpieczenie, zważywszy na spore silniki, nie należy również do najdroższych.

Mercedes Klasa C

Modele Mercedesa Klasy C z roczników 2007-2014 należą do III generacji. Auta te oferowane są z bardzo szeroką gamą silników. Ze względu na cenę pod uwagę wzięliśmy modele z lat 2012-2014.

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC201316,24
ADAC201413,74
ADAC20159,64
TÜV2012-201323,9%3
TÜV2014-201515,5%5
Średnia ocena4,0

Mercedes Klasa C uzyskał dobre wyniki w raportach, więc śmiało można go polecić miłośnikom tej marki. 

BMW Seria 3

Klasyka motoryzacji produkowana od 1975 roku. W zestawieniu znalazły się modele z VI generacji. BMW serii 3 to świetnie wyposażone, wygodne, a jednocześnie szybkie samochody, oferowane głównie z silnikami o pojemności od 2,0 l w górę.

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC20139,95
ADAC201410,15
ADAC20155,95
ADAC20164,65
TÜV2012-201324,4%3
TÜV2014-201518,3%3
TÜV2016-201715,6%2
Średnia ocena4,0

Oceny BMW serii 3 może nie są rewelacyjne w raporcie TÜV, ale same piątki w zestawieniu ADAC mogą zachęcić miłośników niemieckiej motoryzacji do kupna tego modelu. Niewątpliwą wadą wszystkich aut BMW są wysokie ceny ubezpieczenia OC.

Škoda Octavia

W zestawieniu dla kolejnej klasy samochodów znalazł się model Škody. Dlaczego? To auta o dobrych wynikach i wykonaniu z niższą ceną niż ich odpowiedniki z Niemiec. A jak Octavia wypadła w raportach? Dzięki dobrym cenom w zestawieniu znalazły się roczniki 2013-2019.

RaportRocznik autaWynikOcena (1-5)
ADAC201316,14
ADAC201412,44
ADAC201510,34
ADAC20168,94
ADAC20176,34
ADAC20185,74
ADAC20193,84
TÜV2012-201326,1%3
TÜV2014-201516,3%4
TÜV2016-201712,3%4
TÜV2018-20198,4%3
Średnia ocena3,8

W raporcie TÜV wypadło dostatecznie. Za to w raporcie ADAC dobrze, co dało całkowitą ocenę 3,8. Oczywiście w raportach inne auta miały lepsze oceny, ale ich ceny były zbyt wysokie, by zmieściły się w budżecie do 50 000 zł.

Dotarliśmy do końca! Pamiętajmy, że przy wyborze używanego samochodu należy dokładnie go sprawdzić. Pojedyncze egzemplarze mogą mieć większe usterki lub być po kolizji. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najlepsze samochody do 50 tys. zł

Dlaczego w rankingu jest aż tyle modeli niemieckich?
Z jakiego powodu warto przyglądać się raportom TÜV i ADAC?
PODSUMOWANIE
  • W kategorii mini cars mało awaryjne samochody to Suzuki Ignis, Toyota Aygo i Skoda Citigo.
  • W klasie małych aut dobre wyniki osiągnęły: Audi A1, Suzuki Vitara, Renault Captur, Mazda CX-3, Škoda Yeti i Mini Mini.
  • BMW X1, Mitsubishi ASX, Audi A3, Mercedes Klasa A, Mazda CX-5, Seat Leon i Škoda Rapid znalazły się w zestawieniu aut z niższej klasy średniej.
  • W klasie średniej średniej wyróżniliśmy Audi A4, Mercedesa Klasy C, BMW Seria 3 i Škodę Octavię.
Źródła:
  • https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/unfall-schaden-panne/adac-pannenstatistik/
  • https://car-recalls.eu/tuv-report-2024/
  • https://www.tuvsud.com/de-de/publikationen/tuev-report/maengelzwerge-und-fehlerriesen
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC