Słowacja – przewodnik dla kierowców

Kraj naszych południowych sąsiadów jest bardzo często odwiedzany przez podróżnych z Polski. Dotyczy to nie tylko osób, które wybierają się na narty w Tatry Słowackie lub chcą skorzystać z innych tamtejszych atrakcji, ale również podróżujących dalej na południe Europy. Nieważne, czy Słowacja to dla Ciebie docelowy kierunek, czy jedynie kraj tranzytowy, powinieneś znać panujące tam przepisy drogowe i zawczasu dowiedzieć się, ile kosztuje przejazd autostradami. W naszym poradniku znajdziesz wszystkie odpowiedzi!

panorama bratysławy

Zasady wjazdu na Słowację a COVID-19

Pandemia koronawirusa sprawiła, że do typowych przygotowań czynionych przed każdym zagranicznym wyjazdem doszedł jeszcze jeden punkt: sprawdzanie panujących w danym kraju restrykcji i zasad wjazdowych. Na szczęście te czasy już powoli za nami, ponieważ coraz więcej państw odchodzi od wszelkich ograniczeń. Jednym z nich jest Słowacja.

Wszelkie obostrzenia wjazdowe zostały zniesione za naszą południową granicą 6 kwietnia 2022 roku. Od tego dnia przekraczając polsko-słowacką granicę (a także każdą inną prowadzącą na Słowację), nie potrzebujesz już ani certyfikatu poświadczającego zaszczepienie lub status ozdrowieńca, ani negatywnego wyniku testu. Nie ma również obowiązku testowania i kwarantanny na miejscu, a także rejestracji formularza e-hranica. Innymi słowy: droga wolna!

UWAGA!

Pamiętaj, że zasady wjazdu na terytorium danego państwa mogą ulec zmianie. Na bieżąco aktualizowane informacje na temat Słowacji znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Samochodem na Słowację – podstawowe informacje dla wyjeżdżających

W zależności od tego, w jakiej części Polski mieszkasz, podróż na Słowację może Ci zająć kilkanaście godzin lub kilkadziesiąt minut. Trzeba też wziąć pod uwagę, że Twoja trasa może wyglądać zupełnie inaczej, jeśli wybierasz się na narty do Słowacji i gdy planujesz odwiedzić Bratysławę. Do słowackiej stolicy w wielu przypadkach łatwiej i szybciej niż przez ten kraj jest się bowiem dostać czeskimi drogami. Pamiętaj jednak, że tam również będzie Ci potrzebna winieta! Więcej na temat takiej podróży przeczytasz w naszym przewodniku turystycznym po Czechach.

grafika

A ile zajmie podróż do Bratysławy z wybranych polskich miast?

 • 4 godziny i 30 minut z Krakowa (456 km),
 • 5 godzin i 10 minut z Wrocławia (525 km)
 • 7 godzin z Warszawy (662 km),
 • 7 godzin z Poznania (713 km),
 • 8 godzin i 30 minut ze Szczecina (824 km),
 • 8 godzin i 40 minut z Białegostoku (856 km),
 • 8 godzin i 40 minut z Gdańska (887 km).
UWAGA!

Dokumentem uprawniającym do wjazdu na Słowację może być dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz polisę ubezpieczenia OC. Nie jest wymagana Zielona Karta.

Jeżeli chodzi o stan dróg na Słowacji, to bywa z tym wciąż bardzo różnie, zwłaszcza na drogach lokalnych i poza głównymi trasami. Nie da się natomiast ukryć, że słowacka infrastruktura ulega stałej poprawie. Aktualnie dostępnych jest już ponad 700 km autostrad oraz blisko 1200 km dróg ekspresowych. Remonty i utrudnienia na wielu odcinkach są jednak nadal codziennością – jeśli nie chcesz, aby coś po drodze Cię zaskoczyło, możesz sprawdzić aktualną sytuację na stronie http://www.stellacentrum.sk/.

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii opłat i przepisów, zerknijmy jeszcze na ceny paliwa na Słowacji. Te okazują się nieco wyższe niż w Polsce i wynoszą:

 • 1,59 euro (6,91 zł) za litr Pb95,
 • 1,58 euro (6,86 zł) za litr oleju napędowego.*

*ceny za portalem e-petrol.pl (14.02.2024)

Winiety Słowacja 2024 – ile kosztuje przejazd autostradami na Słowacji?

Benzyna to jedno, ale na niej opłaty na słowackich drogach się nie kończą. Wszystko oczywiście przez to, że odpłatne jest korzystanie z tamtejszych autostrad i dróg szybkiego ruchu. W przeciwieństwie do dróg w Polsce, na Słowacji nie obowiązuje jednak system odcinkowy i płatności na bramkach – będziesz potrzebował winiety.

CZY WIESZ, ŻE …

Na Słowacji obowiązują winiety w formie elektronicznej, nie papierowej. Kupując winietę, otrzymasz tylko potwierdzenie wniesienie opłaty, a numer rejestracyjny Twojego pojazdu zostanie wprowadzony bazy operatora obsługującego drogę.

Gdzie możesz kupić winietę? W wielu miejscach, choćby na stacjach benzynowych. Najwygodniej będzie jednak zrobić to online za pomocą portalu eznamka.sk, który jest dostępny również w polskiej wersji językowej.

Obowiązek posiadania winiety na Słowacji dotyczy wszystkich samochodów o masie do 3,5 t. W przypadku zespołu pojazdów, którego masa całkowita przekracza 3,5 t, konieczny jest zakup winiety osobno dla samochodu oraz dla przyczepy. Motocykliści są zwolnieni z konieczności posiadania winiety.

Ceny winiet na Słowacji 2024

Rodzaj winietyCena winiety 10-dniowejCena winiety 30-dniowejCena winiety rocznej*
Pojazd12 euro17 euro60 euro
Pojazd ciągniony (przyczepa)12 euro17 euro60 euro
Opracowanie własne na podstawie cen z portalu eznamka.sk (20.02.2024).

*winietę roczną można nabyć na 365 dni od dnia zakupu lub od dnia zakupu do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego

Przepisy ruchu drogowego na Słowacji

Podróżując samochodem na Słowację, raczej nie musisz się obawiać, że coś zaskoczy Cię na tamtejszych drogach. Przepisy polskie i słowackie są bowiem do siebie podobne, choć istnieje między nimi kilka różnic, które mogą sprawić, że nieuważny kierowca będzie musiał zapłacić mandat – a te są bardzo wysokie! O czym trzeba pamiętać?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu na Słowacji zaliczają się:

 • kamizelka odblaskowa (pamiętaj, aby znajdowała się w zasięgu ręki kierowcy);
 • apteczka pierwszej pomocy (zawartość zgodna z wymogami w kraju rejestracji pojazdu);
 • trójkąt ostrzegawczy;
 • koło zapasowe;
 • lewarek;
 • zestaw kluczy do demontażu kół.

Ostatnie trzy punkty nie będą Cię dotyczyć, jeśli używasz opon typu run-flat, pozwalających na kontynuowanie jazdy po złapaniu gumy, lub masz zestaw do naprawy uszkodzonych opon bez ich demontażu.

CZY WIESZ, ŻE …

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu na Słowacji nie wliczają się gaśnica, linka holownicza i komplet zapasowych żarówek, ale zaleca się mieć to wszystko ze sobą. Zdarzają się bowiem kontrole w wykonaniu nadgorliwych funkcjonariuszy, którzy chętnie wlepiają kary za brak któregoś z tych elementów.

Ograniczenia prędkości na Słowacji

Samochody osobowe na Słowacji mogą poruszać się z maksymalną prędkością:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym,
 • 90 km/h poza terenem zabudowanym,
 • 130 km/h na drogach ekspresowych i autostradach (90km/h z przyczepą).

Przestrogą dla wszystkich kierowców, którzy pomyślą o mocniejszym naciśnięciu na pedał gazu, mogą być stawki mandatów za przekroczenie prędkości na Słowacji. Za tego typu wykroczenie kierowca może otrzymać od 20 do nawet 1000 euro kary! A jeśli nie zapłacisz kary na miejscu i zostanie przeprowadzone postępowanie mandatowe, mandat może jeszcze wzrosnąć – do 1000 euro.

Inne przepisy

 • Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,00 promila.
 • Światła mijania należy mieć włączone przez cały rok.
 • Opony zimowe są obowiązkowe, jeśli na jezdni zalega zwarta warstwa śniegu, lód albo gołoledź.
 • Jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa obowiązuje wszystkich znajdujących się w samochodzie.
 • Z telefonu podczas jazdy można korzystać wyłącznie za pomocą zestawu głośnomówiącego.
UWAGA!

W razie nieopłacenia mandatu na miejscu zdarzenia, Twoje prawo jazdy zostanie zatrzymane na 15 dni. Jeżeli również w tym czasie nie uregulujesz należności, dokument zostanie zatrzymany bezterminowo do momentu zapłaty.

Ubezpieczenie samochodu na Słowację

Tak jak w każdym innym przypadku, również podróżując na Słowację, musisz mieć oczywiście wykupione ubezpieczenie OC. A czy przed takim wyjazdem warto pomyśleć także o innym ubezpieczeniu samochodu? Odpowiedź może być tylko jedna: tak! Jaka polisa może się przydać?

 1. Autocasco

Wyobraź sobie, że podczas podróży przez Słowację tracisz na moment koncentrację i uderzasz w tył jadącego przed Tobą samochodu. Nikomu nic się nie stało, ale obydwa auta odniosły spore uszkodzenia. Poszkodowany otrzyma odszkodowanie z Twojego OC, a co z Tobą?

Jeżeli wcześniej przezornie pomyślałeś o ubezpieczeniu AC z zakresem ochrony w Europie, możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Otrzymasz ją nie tylko po kolizji czy wypadku, ale także wtedy, gdy Twoje auto zostanie uszkodzone w wyniku działania sił przyrody lub sprawca szkody (np. parkingowej) nie będzie znany. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie również po kradzieży samochodu i szkodzie całkowitej.

Ekspert Mubi radzi:

Nie zapominaj, że w przeciwieństwie do OC, autocasco to ubezpieczenie dobrowolne, a jego zakres nie jest regulowany ustawowo, lecz ustalany w umowie. Dowolnie ją kształtując, możesz sporo zaoszczędzić na składce, np. wybierając zmienną i redukcyjną sumę ubezpieczenia, naprawę na częściach zamiennych czy ustanawiając wysoki udział własny. Zastanów się jednak dobrze, czy na pewno będzie Ci się to opłacać i nie lepiej wydać trochę więcej na składkę, ale mieć pewność, że w razie szkody otrzymasz odpowiednią rekompensatę.

 1. Assistance

O ile w przypadku autocasco ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, ubezpieczenie assistance obejmuje znacznie szerszy zakres usług. W zależności od wybranego wariantu polisy, możesz liczyć m.in. na pomoc techniczną, medyczną, prawną, organizacyjną czy informacyjną. Ubezpieczyciel może gwarantować przykładowo próbę naprawy na miejscu zdarzenia, holowanie do warsztatu, pokrycie kosztów wynajmu samochodu zastępczego, parkingu, zakwaterowania, transportu do domu, opieki nad dziećmi, pomocy tłumacza, itp.

Ubezpieczenie w Tatry Słowackie

Dowiedz się, jakie ubezpieczenie warto mieć w Tatrach Słowackich, aby faktycznie było mocnym wsparciem. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Czytaj dalej
 1. NNW

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to polisa, dzięki której kierowca i pasażerowie mogą liczyć na odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu poniesiony w wyniku wypadku. Ubezpieczyciel wypłaca zadośćuczynienie na podstawie określonej sumy ubezpieczenia i stopnia uszczerbku na zdrowiu zgodnie z tabelą zamieszczoną w OWU. Warto pamiętać, że odszkodowanie z NNW nie wyklucza innych rodzajów rekompensaty – możesz więc otrzymać, np. odszkodowanie zarówno z NNW, jak i z OC sprawcy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na Słowację?

Wiedząc, jakiego rodzaju ochrona może Ci się przydać podczas zagranicznego wyjazdu samochodem, sprawdźmy, ile trzeba będzie za nią zapłacić. Przykładowym kierowcą wybranym do wykonania obliczeń w kalkulatorze Mubi będzie 45-latek z Wieliczki, który jeździ 11-letnim Lexusem CT (pojemność silnika: 1798 cm3), ma prawo jazdy od 22 lat i nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena polisy
TrastiOC + AC + NNW + Assistance1047 zł
mtu24.pl OC + AC mini + NNW + Assistance1060 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance1229 zł
UNIQAOC + AC + NNW + Assistance1422 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance1445,64 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance1641,08 zł
Benefia OC + AC + NNW + Assistance1690 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (20.02.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem na Słowację

Czy autostrady na Słowacji są płatne?
Czy na Słowacji można dostać mandat za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu?
Jakie ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe na Słowacji?
PODSUMOWANIE
 • Aby wjechać na Słowację, potrzebny jest dowód osobisty lub paszport. Kierowca musi posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC.
 • Korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu na Słowacji jest płatne – obowiązuje system winiet elektronicznych.
 • Winiety na Słowację można kupić na 10 i 30 dni lub na cały rok. Ich ceny wynoszą odpowiednio 12, 17 i 60 euro.
 • Wyposażenie samochodu na Słowacji musi obowiązkowo zawierać kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, lewarek, koło zapasowe i zestaw kluczy do demontażu kół.
 • Przekroczenie prędkości jest na Słowacji karane mandatami w wysokości do nawet 1000 euro.
 • Wybierając się na Słowację, warto wykupić wraz z OC pakiet ubezpieczeń dobrowolnych – AC, assistance i NNW – a także polisę turystyczną.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Kierowca nie musi posiadać dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy ani ubezpieczenia OC - informacje ze strony rządowej
avatar autora komentarza
Możesz podać linka ?
avatar autora komentarza
Informacja o obowiązkowym wyposażeniu samochodu jest nieprawdziwa. Samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć gaśnicę i trójkąt. Słowacka policja nie ma prawa wlepić mandatu za brak żarówek, apteczki i czegokolwiek innego - jeśli gliniarz wmawia co innego, to należy wprost odmówić przyjęcia mandatu bez żadnych prób dyskusji i zaraz zmięknie. Bo policjanci doskonale o tym wiedzą, szukają tylko frajerów wśród kierowców z Polski.
avatar autora komentarza
Czyli poruszając się wyłącznie po drogach innych niż szybkiego ruchu i autostrady winieta nie jest potrzebna.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!