Ubezpieczenie domu – co obejmuje i jaką ochronę zapewnia?
Ubezpieczenie domu zapewnia ochronę finansową mienia, a więc nieruchomości, elementów stałych i ruchomości domowych, które znajdują się w środku i na terenie posesji. Jakie budynki można ubezpieczyć? Jaki jest zakres ubezpieczenia domu? O jakie ryzyka można rozszerzyć ochronę? Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu domu!
Spis treści:
- Co to jest ubezpieczenie domu?
- Jak definiowany jest dom przez ubezpieczycieli?
- Jakie mienie można ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia domu?
- Co obejmuje ubezpieczenie domu, czyli jaki jest zakres ochrony?
- O jakie opcje można rozszerzyć ubezpieczenie domu?
- Kiedy ubezpieczenie domu nie działa?
- Ile kosztuje ubezpieczenie domu?
- Dlaczego warto ubezpieczyć dom?
- Gdzie kupić ubezpieczenie domu?
- Ubezpieczenie domu to ubezpieczenie majątkowe, które chroni właściciela nieruchomości przed stratą finansową.
- Dom w rozumieniu ubezpieczycieli to nie tylko dom jednorodzinny, ale również ten w zabudowie szeregowej, grupowej czy bliźniaczej, który przeznaczony jest do celów mieszkaniowych (do 50% jego powierzchni może być miejscem działalności gospodarczej).
- W ramach polisy na dom chroniona może być nieruchomość w użytku, elementy stałe, ruchomości domowe, garaż wolnostojący, budynki gospodarcze, budowle czy domek letniskowy.
- Ubezpieczenie obejmuje ochroną różne zdarzenia losowe, pożar, powódź czy kradzież zwykła i z włamaniem.
- Ubezpieczony nie może liczyć na wypłatę odszkodowania, gdy szkoda wynika ze zdarzenia znajdującego się wyłączeniach odpowiedzialności.
- Polisę na dom wygodnie można kupić przez internet za pomocą kalkulatora ubezpieczeń.
Co to jest ubezpieczenie domu?
Ubezpieczenie domu to rodzaj ubezpieczenia majątkowego. Jego zadaniem jest ochrona finansów ubezpieczonego w razie uszkodzenia, zniszczenia lub utraty mienia, które objęte jest ubezpieczeniem. W ramach ubezpieczenia domu można ubezpieczyć nieruchomość, a także elementy stałe oraz ruchomości, które znajdują się w budynku i poza nim na posesji.
Dzięki ubezpieczeniu domu ubezpieczony otrzyma ochronę przed różnymi zdarzeniami losowymi, takimi jak ogień, powódź czy silny wiatr, a także kradzież z włamaniem. Dodatkowo polisę można rozszerzyć o inne ryzyka, a także dokupić ubezpieczenia chroniące właściciela i lokatorów – np. NNW czy OC w życiu prywatnym.
Przy zakupie ubezpieczenia domu lub mieszkania możesz wybrać wariant ochrony. Każdy ubezpieczyciel oferuje wybór między opcją All Risk, która chroni przed wszystkimi zdarzeniami losowymi poza tymi wymienionymi w wyłączeniach odpowiedzialności, a ubezpieczeniem ryzyk nazwanych – np. od ognia i kradzieży z włamaniem (zawsze można rozszerzyć ochronę).
Ubezpieczenie na dom możesz wykupić na okres od roku do trzech lat.
Jak definiowany jest dom przez ubezpieczycieli?
Przedmiotem ubezpieczenia może być nie tylko dom, ale również jego elementy oraz wyposażenie, a nawet dodatkowe budowle na terenie posesji. Warto w tym miejscu pochylić się również nad definicją domu, ponieważ pojęcie “dom” należy rozumieć szerzej niż tylko dom jednorodzinny.
Na przykład UNIQA definiuje w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) dom jako:
budynek mieszkalny jednorodzinny, tj. budynek w zabudowie pojedynczej (wolno stojącej), bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni nie przekraczającej 50% powierzchni całkowitej budynku.
Źródło: Ogólne warunki ubezpieczeń mieszkaniowych „Twoje miejsce” UNIQA.
Z kolei Generali w definicji domu wskazuje, że jest to:
- budynek wolnostojący,
- budynek w zabudowie bliźniaczej,
- budynek w zabudowie szeregowej,
- budynek w zabudowie grupowej,
który stanowi konstrukcyjnie samodzielną całość. Jego głównym przeznaczeniem są potrzeby mieszkaniowe, ma do 4 wydzielonych lokali mieszkaniowych i maksymalnie do 50% powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą. Generali jednocześnie podaje, że:
garaż stanowiący jedną bryłę z domem traktowany jest jako jego integralna część; ogrodzenie i jego elementy zainstalowane w sposób trwały (bramy, furtki, skrzynka na listy, urządzenia instalacji domofonowej, wideo-domofonowej, siłowniki i napędy bram) traktowane są jako integralna część domu przy czym ogrodzeniem w rozumieniu niniejszych OWU nie jest mur oporowy;
Źródło: Ogólne Warunki Ubezpieczenia Domów, Mieszkań oraz Odpowiedzialności Cywilnej w Życiu Prywatnym „Generali, z myślą o domu i rodzinie”.
Dom można ubezpieczyć na podstawie prawa własności, współwłasności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego prawa własności.
Jakie mienie można ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia domu?
W ramach ubezpieczenia można ubezpieczyć następujące mienie:
- dom w użytkowaniu (zgodnie z definicją w OWU),
- stałe elementy,
- budowle na terenie nieruchomości,
- ruchomości domowe,
- dom letniskowy,
- garaż wolnostojący,
- budynek gospodarczy na posesji,
- rzeczy osobiste poza miejscem ubezpieczenia.
Zakres ochrony zależy od oferty konkretnego ubezpieczyciela, więc nie zawsze będzie można ubezpieczyć na przykład dom letniskowy czy garaż wolnostojący.
Ubezpieczyciele oferują również możliwość ubezpieczenia domu w budowie!
Które elementy domu są chronione w ramach ubezpieczenia?
Dom to skomplikowana konstrukcja, która zbudowana jest z wielu elementów. LINK4 wskazuje w OWU, że do domu jednorodzinnego zalicza:
- fundamenty, dach, ściany działowe, parapety zewnętrzne i wewnętrzne, tynki zewnętrzne, elewacje, izolacje cieplne, przeciwwodne i dźwiękochłonne, schody, baterie słoneczne – kolektory słoneczne, kolektory fotowoltaiczne, instalacje odgromowe, rynny, śniegołapy dachowe;
- wszelkie instalacje podtynkowe wmurowane w ściany, sufity czy podłogi (np. instalacja elektryczna, wodna, kanalizacyjna);
- urządzenia techniczne (np. grzejniki, piece grzewcze);
- zewnętrzne elementy domu jednorodzinnego (np. rolety okienne, elementy oświetlenia,).
Oprócz wymienionych elementów ubezpieczeniem mogą zostać objęte elementy wbudowane w konstrukcję budynku, które można zdemontować tylko za pomocą narzędzi, a więc zabudowane meble, stałe wyposażenie łazienki i WC, okładziny podłóg, tynki wewnętrzne oraz stolarka (drzwi i okna).
Co obejmuje ubezpieczenie domu, czyli jaki jest zakres ochrony?
Ubezpieczenie domu, również ubezpieczenie mieszkania, można kupić w różnych wariantach z mniejszym lub większym zakresem ochrony – opcja ryzyk nazwanych (np. ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych) i All Risk. Tak więc ubezpieczenie domu może chronić przed szkodami spowodowanymi przez ogień, siły natury czy działania osób trzecich.
Zakres ubezpieczenia domu zapewnia ochronę mienia w przypadku:
- pożaru,
- uderzenia pioruna,
- wybuchu,
- huraganu,
- powodzi,
- zalania,
- uderzenia pojazdu mechanicznego,
- upadku statku powietrznego,
- uderzenia fali ponaddźwiękowej,
- dymu i sadzy,
- lawiny,
- silnego wiatru,
- trzęsienia ziemi,
- zapadania i osuwania ziemi,
- upadku drzewa i budowli (np. maszt),
- śniegu i lodu,
- deszczu,
- pękania na skutek mrozu,
- kradzieży zwykłej,
- kradzieży z włamaniem,
- wandalizmu,
- przepięcia.
Ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych, a także All Risk, obejmuje ochroną również ruchomości domowe, takie jak meble, dywany, sprzęt RTV i AGD, ubrania, sprzęt fotograficzny, sportowy czy instrumenty muzyczne, biżuterię i inne wskazane przedmioty.
Rozszerzenie zakresu ochrony o niektóre ryzyka następuje za opłaceniem dodatkowej składki!
O jakie opcje można rozszerzyć ubezpieczenie domu?
Polisę mieszkaniową, a więc również ubezpieczenie domu, można rozszerzyć o dodatkowe ochrony. Mogą one dotyczyć przedmiotów znajdujących się w domu i ryzyk z nimi związanych lub właściciela i lokatorów. Do popularnych dodatkowych ochron zalicza się:
- ubezpieczenie szyb i elementów szklanych,
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC w życiu prywatnym),
- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
- assistance domowy,
- pomoc i opiekę medyczną,
- ubezpieczenie zwierząt domowych (pupili),
- ubezpieczenie przedmiotów wartościowych,
- ubezpieczenie sprzętu elektronicznego od przepięcia,
- ubezpieczenie pomocy prawnej,
- ubezpieczenie domu letniskowego.
To właściciel domu przy wyborze wariantu ubezpieczenia podejmuje decyzję o ubezpieczeniach, które znajdą się w zawartej umowie.
Kiedy ubezpieczenie domu nie działa?
Ubezpieczenie domu podobnie jak inne ubezpieczenia nie zapewnia nieograniczonej ochrony. W ogólnych warunkach ubezpieczenia domu ubezpieczyciele zamieszczają wyłączenia odpowiedzialności, które wskazują, kiedy ochrona nie zadziała. Do tych podstawowych zalicza się szkody:
- wyrządzone umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa;
- powstałe w wyniku działań wojennych, zamieszek, strajków czy aktów terroryzmu;
- związane z działaniem materiałów rozszczepialnych;
- górnicze;
- związane z decyzjami administracyjnymi (np. wywłaszczenie nieruchomości).
Natomiast w części OWU poświęconej ubezpieczeniu mienia znajduje się o wiele więcej wyłączeń odpowiedzialności. Warto się z nimi zapoznać – najlepiej przed, ale również po zakupieniu polisy na dom. Ubezpieczenie domu nie chroni w przypadku szkód, których bezpośrednią przyczyną było:
- osunięcie lub zapadanie ziemi na skutek działania człowieka;
- nieprzestrzeganie przepisów Prawa budowlanego i przepisów o ochronie przeciwpożarowej;
- skażenia, zanieczyszczenia czy nagromadzenia osadów;
- brak konserwacji;
- naturalne zużycie i starzenie się;
- działanie pleśni, grzybów czy fermentacji;
- braku utrzymania mienia w należytym stanie poprzez konserwację bieżącą i naprawy.
Pełną listę wyłączeń odpowiedzialności znajdziesz w OWU. W dokumencie tym zapisuje się również informacje, które budynki i przedmioty nie mogą być objęte ochroną.
Ile kosztuje ubezpieczenie domu?
Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa wielu czynników, takich jak rodzaj budynku i jego wartość, wiek czy powierzchnia. Za ile więc można kupić ubezpieczenie? Sprawdźmy ceny ubezpieczenia dla domu o powierzchni 160 metrów kwadratowych, który wybudowano w Smolcu pod Wrocławiem. Nieruchomość warta jest 560 000 zł.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Cena ubezpieczenia domu |
---|---|
LINK4 | 519,29 zł |
mtu24.pl | 524 zł |
Generali | 699 zł |
UNIQA | 868 zł |
Dlaczego warto ubezpieczyć dom?
Uszkodzenie lub zniszczenie domu jednorodzinnego czy tego znajdującego się w szeregu to potężna strata finansowa. Już samo włamanie i kradzież wyposażenia domu oraz inne szkody spowodowane przez złodziei mogą być bardzo kosztowne. Dzięki ubezpieczeniu jego właściciel otrzyma wsparcie ubezpieczyciela w przypadku kradzieży i wielu innych zdarzeń losowych.
Przy wyborze polisy na dom warto dobrać wariant ochrony do swoich potrzeb. Należy również wskazać realną wartość nieruchomości, ruchomości czy elementów stałych, by nie doszło do nadubezpieczenia lub niedoubezpieczenia. Warto również rozważyć rozszerzenia ochrony adekwatne do posiadanego mienia i lokalizacji nieruchomości – np. ubezpieczenie od powodzi czy ubezpieczenie od przepięcia, które chroni sprzęt AGD i RTV.
Gdzie kupić ubezpieczenie domu?
W dobie internetu najwygodniejszym sposobem zakupu ubezpieczenia nieruchomości jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń. Takie narzędzi oferują na swoich stronach internetowych czołowi ubezpieczyciele na rynku. Jak wygląda proces zakupu polisy w kalkulatorze ubezpieczenia mieszkania i domu?
Najpierw należy wypełnić formularz, w którym trzeba podać:
- rodzaj nieruchomości (dom, mieszkanie, domek letniskowy),
- adres nieruchomości,
- informacje o nieruchomości (np. powierzchnia, rok budowy, prowadzona działalność gospodarcza na jej terenie),
- informacje o ubezpieczającym (np. wiek, historia ubezpieczenia).
Zakres pytań zależy od konkretnego kalkulatora ubezpieczeń. Po odpowiedzi na wszystkie pytania użytkownik otrzyma propozycje różnych wariantów ubezpieczenia oraz możliwość zakupu rozszerzeń ochrony czy zmiany sum ubezpieczenia.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu
Zakres ochrony ubezpieczenia można sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W dokumencie zamieszczone są informacje o przedmiotach ochrony, a więc jakie nieruchomości, elementy stałe czy ruchomości domowe można ubezpieczyć, a także jakie zdarzenia są objęte ochroną (np. pożar, zdarzenia losowe, kradzież).
Ubezpieczeniem tym może zostać objęty dom wolnostojący lub budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Przedmiotem ochrony oprócz samej nieruchomości (domu) mogą zostać stałe elementy, budowle, ruchomości domowe, elementy zewnętrzne czy dom letniskowy oraz budynki gospodarcze na terenie posesji, na której stoi dom.
Przy zakupie ubezpieczenia domu ważny jest zakres ochrony. Ubezpieczyciele oferują opcję All Risk lub ubezpieczenia ryzyk nazwanych, zazwyczaj od ognia, zdarzeń losowych i kradzieży. Istotne są również sumy ubezpieczenia, które powinny być adekwatne do wartości ubezpieczanego mienia. Koniecznie należy również zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności.
W polisie mieszkaniowej oferowane jest nie tylko ubezpieczenie nieruchomości, ale również ubezpieczenie ruchomości domowych, a więc przedmiotów, które znajdują się w środku. Ubezpieczenie to zapewnia ochronę na wypadek szkód powstałych w związku ze zdarzeniami losowymi, ogniem czy kradzieżą zwykłą oraz kradzieżą z włamaniem.
Ubezpieczyciele oferują wiele rozszerzeń, które mają za zadanie chronić przed określonymi ryzykami. W polisie na dom może więc znaleźć się home assistance (zapewnia usługi assistance), ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie pupili, ubezpieczenie przedmiotów wartościowych czy ubezpieczenie szyb i elementów stałych.
Co do zasady ubezpieczenie na dom jest dobrowolne. Jednak w przypadku posiadania kredytu hipotecznego bank wymaga wykupienia polisy na nieruchomość. W ten sposób kredytodawca zabezpiecza się na wypadek szkody w kredytowanej nieruchomości.
Dołącz do dyskusji