Ubezpieczenie mieszkania a wymiana pionów – co warto wiedzieć?

Wymiana pionów wodnych i kanalizacyjnych w bloku czy kamienicy może być uciążliwa dla mieszkańców. Oprócz braku wody podczas niektórych remontów dochodzi do zniszczeń w mieszkaniach w związku z koniecznością dostania się do szybu instalacyjnego, w którym są rury. Kto odpowiada za powstałe szkody? Ile trwa wymiana rur? Czy ubezpieczenie mieszkania może być w takiej sytuacji pomocne? Dowiedz się więcej o wymianie pionów w budynku wielorodzinnym!

wymiana pionów
Najważniejsze informacje:
  • Piony wodno-kanalizacyjne dostarczają wodę i odprowadzają ścieki z mieszkań na poszczególnych kondygnacjach budynku wielorodzinnego.
  • Wymiana pionów w bloku to skomplikowane i uciążliwe przedsięwzięcie, które zazwyczaj wymaga przeprowadzenia poważnych prac, w tym skucia ściany czy płytek w mieszkaniach.
  • Wymiana pionów w bloku to skomplikowane i uciążliwe przedsięwzięcie, które zazwyczaj wymaga przeprowadzenia poważnych prac, w tym skucia ściany czy płytek w mieszkaniach.
  • Zniszczenia związane z wymianą pionów są naprawiane przez wykonawcę prac lub administrację budynku na własny koszt.
  • W przypadku uszkodzenia elementów mieszkania podczas wymiany pionów (np. zbicie kabiny prysznicowej, umywalki, muszli klozetowej) za szkody odpowiada wykonawca lub administracja budynku, więc właściciel mieszkania otrzyma odszkodowanie z ich OC.
  • Ubezpieczenie mieszkania w podstawowej wersji zawiera ochronę na wypadek zalania z rur znajdujących się w nieruchomości.
  • Ochronę na wypadek zalania sąsiada zapewnia OC w życiu prywatnym, które może znaleźć się w polisie mieszkaniowej.

Co to jest pion?

Pion wodno-kanalizacyjny to pionowa instalacja znajdującą się w budynku mieszkalnym, której zadaniem jest dostarczanie wody do poszczególnych mieszkań i odprowadzanie ścieków oraz użytej zanieczyszczonej wody. W jego skład wchodzi:

  • pion wodny – to rury, które dostarczają wodę na poszczególne kondygnacje budynku;
  • pion kanalizacyjny – to rury odprowadzające ścieki i zużytą wodę ze wszystkich pięter.

Gdzie znajdują się piony wodno-kanalizacyjne? Zazwyczaj umieszcza się je w szybach instalacyjnych bądź specjalnie do tego przygotowanych wnękach, by ułatwić dostęp do rur w celu przeprowadzania prac konserwacyjnych i remontowych.

Kto odpowiada za pion wodno-kanalizacyjny w bloku mieszkalnym?

Pion wodno-kanalizacyjny w budynku wielorodzinnym jest elementem współwłasności przymusowej. Oznacza to, że nie należy, i nie może należeć, do jednego właściciela mieszkania, ale jest częścią wspólną, która służy wszystkim mieszkańcom. Dlatego za stan techniczny pionów odpowiada zarządca nieruchomości, a więc spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa.

Jak przebiega wymiana pionów w bloku?

Z biegiem lat instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku ulega stopniowej degradacji, a jej tempo zależy od ułożenia, zastosowanych komponentów i konserwacji. W konsekwencji nagromadzony kamień z twardej wody czy osady zmniejszają światło rur, co może doprowadzić do ich zatkania. Dlatego pojawia się konieczność przeprowadzenia wymiany pionów. Prace takie są szczególnie uciążliwe dla mieszkańców bloków i budynków wielorodzinnych.

Wymiana pionów organizowana jest przez spółdzielnię mieszkaniową, wspólnotę lub innego zarządcę budynku. W przypadku spółdzielni to pewnie najczęstszy przykład, odpowiada ona za organizację i realizację prac. Najpierw przygotowywany jest plan remontu uwzględniający jego zakres, a potem zatrudniana firma budowlana, która przeprowadza prace.

UWAGA!

Właściciele mieszkań mają obowiązek udostępnić swoje lokale na czas prac związanych z wymianą pionów we wskazanym przez spółdzielnię terminie!

Wymiana pionów, jak i inne prace remontowe na terenie spółdzielni, realizowane są ze środków spółdzielni mieszkaniowej, a dokładnie z funduszu remontowego – czasami konieczne jest zaciągnięcie kredytu, który spłacany jest właśnie z tego funduszu.

Kto ponosi odpowiedzialność za dewastację łazienki po wymianie pionów przez wspólnotę?

W czasie wymiany rur w pionie największym problemem jest dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wprawdzie rury zazwyczaj znajdują się w szybach instalacyjnych lub specjalnych wnękach, ale czasami wyciągnięcie starych rur i włożenie nowych może wymagać poszerzenia otworu – w mieszkaniach zazwyczaj jest on niewielki (to ten, gdzie możesz odczytać liczniki z wodą).

Ekipa remontowa, aby dostać się do rur, musi czasami dokonać określonych zniszczeń w prywatnym mieszkaniu. Najczęściej chodzi o skucie kafelków lub ściany, demontaż zabudowy czy innych urządzeń. Zazwyczaj prace te odbywają się w łazience, toalecie lub kuchni (w zależności od konstrukcji budynku i planu mieszkania). Kto więc zapłaci za powstałe zniszczenia?

Za zniszczenia powstałe przy wymianie pionów wodno-kanalizacyjnych w bloku odpowiada administrator budynku lub wykonawca usługi. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych wskazuje, że:

Wszelkie zmiany w stosunku do istniejących rozwiązań, dokonywanie w związku z wykonywaniem robót remontowych, nie powinny powodować pogorszenia stanu technicznego i właściwości użytkowych elementów budynku oraz naruszać interesów użytkowników lokali lub osób trzecich.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.

Jeśli więc w czasie wymiany pionów konieczne będzie skucie ściany czy płytek, to ekipa remontowa ma obowiązek odbudowy zniszczonych elementów w mieszkaniu, czyli uzupełnić płytki czy zabudować ścianę.

Kto odpowiada za szkody w wyposażeniu mieszkania spowodowane podczas robót związanych z wymianą pionów?

W przypadku, gdy podczas przenoszenia rur, sprzętu budowlanego czy ogólnie prac remontowych zostanie coś uszkodzone – np. rozbita umywalka, kabina prysznicowa, muszla klozetowa czy inny element mieszkania – to za takie szkody odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa lub wykonawca robót.

Gdy dojdzie do szkody w mieniu prywatnym podczas wymiany pionów, to będą one objęte zakresem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej spółdzielni lub firmy budowlanej. Dlatego po zakończeniu robót właściciel mieszkania powinien sprawdzić, czy stan sprzed remontu został przywrócony i czy nie ma dodatkowych szkód w mieszkaniu.

Jak długo trwa wymiana rur w mieszkaniu własnościowym?

Niestety nie można wskazać dokładnego czasu, który jest potrzebny do wymiany pionów. Zależy on od wielu czynników, w tym od liczby kondygnacji i mieszkań, dostępu do rur oraz technologii stosowanej przez ekipę remontową. Dlatego wymiana pionów wodnych w bloku może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Znaczenie ma również to, czy wymieniane są rury wodne lub kanalizacyjne, czy wszystkie rury w pionach znajdujące się w budynku.

Rodzaj i zakres prac zależy również od stanu rur. Jeśli nie są one zatkane i nie wymagają natychmiastowej wymiany, to modernizacja pionów kanalizacyjnych może polegać na zastosowaniu metody natryskowej. Polega ona na wtryskiwaniu do rur kanalizacyjnych specjalnego polimeru, który zabezpiecza je od wewnątrz. Tego typu renowacja nie wymaga prac budowlanych w mieszkaniach i trwa zazwyczaj jeden dzień.

Jak działa ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Wprawdzie ubezpieczenie mieszkania nie przyda się bezpośrednio przy wymianie pionów, ale może być ono przydatne w wielu innych sytuacjach. Jedną z nich jest ochrona w przypadku zalania mieszkania. Nie chodzi tutaj o wyciek wody z rur w pionie, które podłączone są do miejskiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, a o poziome odcinki rur znajdujące się w mieszkaniu (np. doprowadzające wodę do kranów).

Drugą istotną ochroną, która może znaleźć się w polisie mieszkaniowej, jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Zapewni ono wsparcie ubezpieczonemu, gdy w wyniku awarii rury w jego lokalu dojdzie do zalania mieszkania sąsiada lub części wspólnych nieruchomości. Przy wyborze ubezpieczenia mieszkania warto sprawdzić, czy polisa obejmuje ryzyko zalania i jakie są warunki takiej ochrony.

Jak zgłosić zalanie mieszkania?

Jeśli dojdzie do zalania mieszkania z instalacji wodnej lub kanalizacyjnej znajdującej się w ubezpieczonym lokalu, ważne jest, aby działać szybko i skutecznie. Przede wszystkim należy:

  • zminimalizować szkody – w praktyce chodzi o zamknięcie zaworów, co zatrzyma dostarczanie wody z pionu do rur w mieszkaniu, a więc powiększanie się wycieku;
  • zabezpieczyć mienie – chodzi przede wszystkim o osuszenie, usuniecie wody z podłóg czy zabezpieczenie cennych przedmiotów;
  • powiadomić o awarii sąsiadów – należy to zrobić jak najszybciej, by ograniczyć szkody w ich mieszkaniach (jeśli woda przedostaje się na niższą kondygnację);
  • przygotować dokumentację do zgłoszenia szkody – należy wykonać zdjęcia szkód, sporządzić listę zniszczeń z ich wyceną (protokół szkód);
  • zgłosić szkodę ubezpieczycielowi – należy to zrobić zgodnie z wytycznymi z OWU w dostępny sposób, najwygodniej zgłosisz szkodę telefonicznie lub poprzez stronę ubezpieczyciela.

Ubezpieczyciel wyśle rzeczoznawcę, który powinien przybyć na oględziny w ciągu 7 dni od daty zgłoszenia szkody. Jeśli przyczyną zalania było pęknięcie rury u sąsiada, to należy sporządzić oświadczenie osoby odpowiedzialnej za zniszczenia, ponieważ odszkodowanie będzie wypłacone z jego polisy. Gdy dojdzie do zalania z pionów, to jak najszybciej należy zgłosić awarię administracji budynku.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na wypadek zalania?

Polisę mieszkaniową od zalania można kupić w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. W tym celu warto porównać różne oferty i zestawić je, by zobaczyć, które propozycje są najbardziej atrakcyjne i dopasowane do indywidualnych potrzeb. Ile więc może kosztować polisa mieszkaniowa?

Oto przykładowe ceny ubezpieczenia mieszkania, które chroni również w przypadku zalania. Lokal ma 55 m2 i znajduje się na 2 piętrze 5-kondygnacyjnego bloku mieszkalnego we Wrocławiu. Jego wartość to 600 tys. złotych.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena polisy
ProamaOgień, naturalne zdarzenia, zalanie – 600 000 zł,
Kradzież ruchomości domowe – 10 500 zł,
Ogień, naturalne zdarzenia, zalanie – 10 500 zł
OC w życiu prywatnym (Europa) – 30 000 zł.
192 zł
mtu24.plUbezpieczenie nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych (np. zalanie) – 600 000 zł,
Ubezpieczenie elementów stałych od kradzieży – 7 000 zł,
Ubezpieczenie wyposażenia od ognia i zdarzeń losowych (np. zalanie) – 10 500 zł,
Ubezpieczenie wyposażenie od kradzieży – 10 500 zł.
258 zł
UNIQAOgień i zdarzenia losowe (np. zalanie)– 600 000 zł,
Kradzież z włamaniem lub rabunek – 9 100 zł,
Ruchomości od ognia i zdarzeń losowych (np. zalanie) – 10 500 zł
Assistance Domowy,
Pomoc Medyczna 24,
OC w życiu prywatnym (Standard, Polska ) – 20 000 zł.
418 zł
GeneraliOgień, naturalne zdarzenia, zalanie – 600 000 zł,
Kradzież ruchomości domowe – 10 500 zł,
Ogień, naturalne zdarzenia, zalanie – 10 500 zł
OC w życiu prywatnym (Europa) – 50 000 zł,
Opieka medyczna po nieszczęśliwym wypadki – 3 000 zł.
419 zł
Źródło: kalkulatory ubezpieczenia mieszkania na stronach ubezpieczycieli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania a wymianę pionów

Kto pokrywa koszty remontu pionów kanalizacyjnych w blokach spółdzielczych?
Czy ubezpieczenie mieszkania chroni w przypadku zalania?
Dlaczego podczas wymiany pionów może dojść do zniszczeń w mieszkaniu?
Co to są piony wodno-kanalizacyjne?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC