NNW komunikacyjne 2024 – co warto wiedzieć?

Nie zawsze poszkodowani w wypadku drogowym mogą liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy. Dzieje się tak chociażby wtedy, gdy sami są winni wypadkowi. Jednak w przypadku konieczności leczenia, poddania się badaniom, zabiegom, zgłaszania na konsultacje specjalistyczne, rehabilitację czy nawet przekwalifikowania po doznaniu uszczerbku na zdrowiu, przyda się finansowe wsparcie ubezpieczyciela. Z pomocą przychodzi wówczas ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Z jego tytułu można bowiem otrzymać rekompensatę bez względu na to, czy już pobraliśmy odszkodowanie z OC sprawcy, czy ono nam nie przysługuje.

zdarzenie drogowe

Co to jest NNW komunikacyjne?

Wyobraź sobie sytuację, w której jedziesz samochodem do pracy, gdy na oblodzonej drodze tracisz przyczepność i z impetem uderzasz w pojazd zaparkowany przy ulicy. W wypadku zniszczeniu uległy zaparkowany samochód i Twoje auto, a Ty sam ucierpiałeś. Twój ubezpieczyciel będzie musiał zatem wypłacić poszkodowanemu pieniądze z Twojego OC, Ty zlikwidujesz szkody na swoim pojeździe z AC lub z własnej kieszeni, a kto zrekompensuje Ci ból, cierpienie i pokryje koszty leczenia i rehabilitacji złamanej ręki? Jeśli wykupiłeś wcześniej ubezpieczenie NNW, prawdopodobnie będziesz mógł liczyć na pieniądze od ubezpieczyciela. Jeśli jednak nie jesteś posiadaczem tej polisy, opłaty za rehabilitację złamanej w wypadku ręki pozostaną po Twojej stronie.

Ubezpieczenie NNW jest jednym z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków (skąd skrót NNW), do których dojdzie w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej w Polsce lub za granicą.

NNW, podobnie jak ubezpieczenie OC czy autocasco, jest zazwyczaj przypisane do pojazdu. Oznacza to, że zapewnia ochronę kierowcy i pasażerom podróżującym ubezpieczonym samochodem. Nie zawsze zatem właścicielowi pojazdu i jego rodzinie jako pasażerom. W umowie ubezpieczeniowej zatem rzadko wskazuje się z imienia i nazwiska osoby ubezpieczone w ramach NNW. Zdarzają się jednak wyjątki. Przykładowo w PZU przy zakupie ubezpieczenia Auto NNW Max wskazuje się ubezpieczone osoby, a polisa działa bez względu na to, czy są pasażerami, czy kierowcą, a także bez względu na to, czym podróżują (własnym samochodem, taksówką czy autobusem). Różnice w działaniu ochrony ubezpieczenia NNW można zauważyć również w ofercie Generali. To towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje dwa rodzaje ubezpieczenia NNW:

 • NNW w Pojeździe, które zapewnia ochronę kierowcy i pasażerów ubezpieczanego samochodu;
 • NNW Kierowcy, które zapewnia ochronę kierowcy bez względu na to, jakim samochodem jedzie.

Roczne ubezpieczenie NNW lub polisa do końca umowy OC

Zasadniczo ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem rocznym. Często stanowi dodatek do polisy OC lub pakietu OC+AC. Wówczas kupowane w pakiecie będzie obowiązywało 12 miesięcy, podobnie jak pozostałe ubezpieczenia. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają dokupienie NNW już po zakupie OC. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, NNW będzie obowiązywało do końca umowy OC, a nie przez pełny rok od zakupu. 

Przykład

W listopadzie 2022 roku pani Izabela kupiła ubezpieczenie OC samochodu, a po 5 miesiącach od zakupu obowiązkowej polisy – w kwietniu 2023 roku – zdecydowała, że potrzebuje NNW komunikacyjnego. Dokupiła je więc w tym samym towarzystwie, jednak NNW nie zostało zawarte do kwietnia 2024 roku, a do listopada 2023 roku, jak polisa OC.

NNW komunikacyjne – co obejmuje? Te świadczenia otrzymasz w ramach ubezpieczenia NNW komunikacyjnego

Ubezpieczenie NNW zapewnia odszkodowanie, gdy ubezpieczony poniósł śmierć w wyniku zdarzenia. Wówczas odszkodowanie jest wypłacane rodzinie zmarłego. Rodzina może domagać się od ubezpieczyciela również pokrycia kosztów pogrzebu, trumny lub urny oraz kremacji.

Pieniądze z NNW należą się też ubezpieczonemu kierowcy lub pasażerowi pojazdu, który doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, tj. uszkodzenia ciała, które skutkowało ograniczeniem sprawności. Jakie świadczenia może otrzymać poszkodowany w tym drugim przypadku?

 • Pokrycie kosztów hospitalizacji,
 • pokrycie kosztów leczenia,
CZY WIESZ, ŻE …

Firma ubezpieczeniowa może wprowadzić pewne ograniczenia w tym świadczeniu, np. do wsparcia poszkodowanego tylko po wypadku na terenie Polski czy do wskazanej kwoty.

 • pokrycie kosztów rehabilitacji,
 • pokrycie kosztów zakupu leków,
 • pokrycie kosztów sprzętu ortopedycznego i przedmiotów pomocniczych,
 • pokrycie kosztów operacji plastycznych mających na celu np. usunięcie blizn powstałych w wyniku gojenia się ran powypadkowych,
 • wypłata odszkodowania za każdy dzień niezdolności do pracy,
 • pokrycie kosztów przekwalifikowania, jeśli przez doznane w wypadku obrażenia nie może wykonywać wyuczonego zawodu.

W tych towarzystwach ubezpieczeniowych kupisz NNW komunikacyjne

Ubezpieczenie NNW komunikacyjne jest jednym z bardziej popularnych rodzajów ochrony. Można je zatem wykupić niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Sprawdźmy, które firmy ubezpieczeniowe zaoferują NNW 39-letniemu kierowcy z Żyrardowa, który jeździ Oplem Astrą z 2018 roku.

FirmaZakresCena
TrastiOC, NNW455 zł
BenefiaOC, NNW479 zł
UNIQAOC, NNW, Assistance504 zł
WienerOC, NNW, Assistance521 zł
LINK4OC, NNW, Assistance545,12 zł
BeesafeOC, NNW553,05 zł
mtu24.plOC, NNW, Assistance573 zł
Źródło: kalkulator OC AC na mubi.pl

Jak widać w powyższym zestawieniu, oferta ubezpieczeń NNW jest dosyć szeroka. Można je otrzymać m.in. w firmach: UNIQA, Trasti, Beesafe, Benefia, mtu24.pl, LINK4 czy Wiener.

Suma ubezpieczenia NNW – jakie limity obowiązują w towarzystwach ubezpieczeniowych?

To jak wysokie świadczenie będzie przysługiwało ubezpieczonym po zajściu zdarzenia ubezpieczeniowego, zależy m.in. od sumy ubezpieczenia, jaka zostanie wybrana podczas podpisywania umowy. Nie jest to jednak całkowicie dowolna kwota, bo wielu ubezpieczycieli określa maksymalną sumę, a niektórzy również minimalną. Rozpiętość maksymalnych sum ubezpieczenia NNW jest dosyć duża. Przykładowo, w mtu24.pl można ubezpieczyć się maksymalnie na 15 000 zł, w Trasti – 50 000 zł, a w PZU oferują 100 000 zł. Oprócz tego w ramach PZU Auto NNW Max można wybrać sumę w wysokości nawet 500 000 zł.

Towarzystwo ubezpieczenioweGórny limit sumy ubezpieczenia NNW komunikacyjnego
PZU500 000 zł
Trasti50 000 zł
mtu24.pl15 000 zł
Źródło: Strony internetowe ubezpieczycieli i kalkulator ubezpieczeń Mubi.

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW komunikacyjne?

Podobnie jak w przypadku kalkulowania składki innych ubezpieczeń komunikacyjnych, również wysokość składki za NNW będzie zależała od wielu czynników. W tym przypadku dochodzi jeszcze suma ubezpieczenia. Można domniemywać, że im będzie ona wyższa, tym wyższa może być cena polisy. Sprawdźmy to na przykładzie kalkulacji przeprowadzonej dla wyżej wspomnianego kierowcy z Żyrardowa.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronySuma ubezpieczenia NNWCena pakietu na mubi.pl
TrastiOC + NNW50 000 zł460 zł
BenefiaOC + NNW10 000 zł479 zł
UNIQAOC + NNW + Assistance10 000 zł501 zł
LINK4OC + NNW + Assistance10 000 zł527,28 zł
WienerOC + NNW + Assistance10 000 zł531 zł
BeesafeOC + NNW50 000 zł (dla kierowcy)
i 10 000 zł (dla pasażerów)
539,55 zł
mtu24.plOC + NNW + Assistance15 000 zł567 zł
Źródło: kalkulator OC AC na mubi.pl

Okazuje się, że ta zależność nie zawsze ma zastosowanie. Nawet najdroższa w zestawieniu oferta firmy mtu24.pl oferuje NNW z sumą w wysokości tylko 15 000 zł, natomiast o około 100 zł niższa cena pakietu w Trasti idzie w parze z wysoką sumą ubezpieczenia w wysokości 50 000 zł.

Trzeba wziąć pod uwagę, że zróżnicowany jest też zakres ochrony. W pakiecie często znajduje się (oprócz OC i NNW) assistance, a niekiedy też AC.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu NNW komunikacyjnym – kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?

To czy danemu kierowcy należy się odszkodowanie z ubezpieczenia NNW, czy nie, nie zawsze jest takie oczywiste. Może dojść bowiem do sytuacji, w której ubezpieczyciel odmówi wypłaty pieniędzy, powołując się na wyłączenia odpowiedzialności.

W każdym OWU znajduje się bowiem punkt, w którym są określone sytuacje ograniczające odpowiedzialność ubezpieczyciela, czyli tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Również ubezpieczenie NNW komunikacyjne jest opatrzone takim zapisem. Zatem kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z NNW? Oto niektóre wyłączenia odpowiedzialności:

 • wypadek został spowodowany umyślnie,
 • wypadek został spowodowany przez osobę bez uprawnień do kierowania pojazdem,
 • wypadek został spowodowany podczas popełniania przestępstwa,
 • do wypadku doszło podczas rajdu lub wyścigu,
 • szkoda powstała w wyniku działań wojennych i ataków terrorystycznych,
 • szkoda powstała w czasie nauki jazdy,
 • szkoda powstała podczas odpłatnego wynajmu pojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o NNW komunikacyjne

Czy mogę otrzymać odszkodowanie z NNW komunikacyjnego, mimo że już otrzymałem pieniądze z OC sprawcy?
Czy NNW komunikacyjne jest obowiązkowe?
Czy ubezpieczeniem NNW jest objęty tylko kierowca, czy pasażerowie również?
PODSUMOWANIE
 • NNW komunikacyjne jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które zapewnia rekompensatę finansową kierowcy, a w niektórych wariantach również pasażerom, gdy doznają oni trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku drogowego.
 • NNW komunikacyjne jest przypisane do samochodu, jednak niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają zakup takiej wersji NNW, która będzie chroniła kierowcę bez względu na to, jakim pojazdem będzie podróżował.
 • Umowa NNW komunikacyjnego jest zawierana zazwyczaj na 12 miesięcy.
 • W niektórych towarzystwach istnieje możliwość dokupienia NNW komunikacyjnego do wcześniej zakupionego OC lub pakietu OC + AC. Wówczas NNW obowiązuje do końca umowy OC lub OC + AC.
 • NNW komunikacyjne zapewnia pomoc finansową po śmierci ubezpieczonego (wówczas odszkodowanie otrzymuje jego rodzina) lub gdy dozna on trwałego uszczerbku na zdrowiu.
 • Posiadacze NNW komunikacyjnego, którzy doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu, mogą liczyć na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, hospitalizacji, zakupu leków, środków pomocniczych i ortopedycznych oraz innych.
 • NNW komunikacyjne oferują m.in. UNIQA, Trasti, LINK4, mtu24.pl, Beesafe, Benefia, Wiener i inni ubezpieczyciele.
 • Ubezpieczyciele ustalają minimalną i maksymalną sumę ubezpieczenia, na jaką można zawrzeć umowę NNW komunikacyjnego.
 • Od tego, jak wysoką sumę ubezpieczenia wybierze właściciel samochodu, zależy, jak wysokie odszkodowanie otrzyma po wypadku.
 • Im wyższa suma ubezpieczenia w jednym towarzystwie, prawdopodobnie tym wyższa będzie składka ubezpieczenia NNW komunikacyjnego. Nie oznacza to jednak, że NNW z sumą ubezpieczenia w wysokości 50 000 zł w jednym towarzystwie będzie z pewnością droższe od ubezpieczenia z sumą 10 000 zł w innej firmie.
 • Ubezpieczyciele umieszczają w OWU listę wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których ochrona w ramach NNW komunikacyjnego nie będzie działała.
 • NNW komunikacyjne może nie chronić m.in. wtedy, gdy do szkody dojdzie podczas udziału w wyścigach samochodowych lub gdy pojazd prowadziła osoba bez uprawnień.
Źródła:
 • https://www.generali.pl/
 • https://www.proama.pl/
 • https://www.pzu.pl/
 • https://mtu24.pl/
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Witam, czy będąc poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, kiedy dostaniemy zadośćuczynienie z polisy OC sprawcy i skorzystamy z własnego ubezpieczenia NNW to czy dostaniemy zwyżkę, tj. czy zapłacimy więcej przy zakupie naszej następnej polisy OC?
Cena OC poszkodowanego nie powinna wzrosnąć z powodu uzyskania odszkodowania z OC sprawcy szkody.
avatar autora komentarza
Żona wsiadając do samochodu złamała sobie nogę, dopiero teraz dowiedziałem się że może ubiegać się o odszkodowanie. Proszę o informacje do kiedy mogę się ubiegać o odszkodowanie.
Jeśli chcą Państwo ubiegać się o rekompensatę z ubezpieczenia NNW, termin zgłoszenia należy sprawdzić w OWU ubezpieczyciela, u którego wykupiono tę polisę. Znajdą tam Państwo instrukcje dotyczące całej procedury likwidacji szkody.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC