Ubezpieczenie roweru a ubezpieczenie rowerzysty – czym się różnią i co zapewniają?

Jako rowerzysta jesteś narażony na wiele niebezpieczeństw. Nie zawsze uda Ci się uniknąć wypadku czy kradzieży Twojego roweru, ale możesz zmniejszyć skutki takich zdarzeń. Ubezpieczenie jednośladu gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli ktoś ukradnie Twój rower. Dzięki polisie dla rowerzysty ubezpieczyciel pokryje koszty związane z naprawą wyrządzonych przez Ciebie szkód. Co jeszcze zyskasz dzięki ubezpieczeniu roweru i ubezpieczeniu rowerzysty? Czym różnią się te formy ochrony? Ile za nie zapłacisz?

ubezpieczenie roweru i rowerzysty

Ubezpieczenie roweru a ubezpieczenie rowerzysty

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty to ochrona dobrowolna. Minimalizuje ona skutki nieprzewidzianych zdarzeń losowych oraz zapewnia organizację i pokrycie kosztów pomocy. Jeśli ulegniesz wypadkowi podczas jazdy na rowerze, z pewnością odniesiesz obrażenia ciała. Oprócz tego uszkodzisz swój rower, a być może nawet sprzęt lub samochód osoby trzeciej. Jeśli nie masz ubezpieczenia, koszty naprawy swojego roweru i czyjegoś mienia musisz pokryć z własnej kieszeni.

Co dokładnie obejmuje polisa roweru i polisa rowerzysty?

ubezpieczenie roweruubezpieczenie rowerzysty
pokrywa koszty naprawy Twojego roweru, jeśli zniszczysz go w wypadku,
gwarantuje odszkodowanie, jeśli dojdzie do kradzieży Twojego roweru lub jego części,
przyznaje świadczenie związane z utratą lub zniszczeniem rzeczy, które przewozisz na rowerze,
organizuje transport do serwisu, jeśli Twój rower ulegnie awarii lub wypadkowi.
gwarantuje pokrycie szkód, które wyrządzisz osobie trzeciej (materialne i osobowe),
przyznaje świadczenie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.
UWAGA!

Ubezpieczenie rowerzysty obejmuje ochroną szkody, które wystąpią podczas jazdy na rowerze. Pamiętaj jednak, aby podczas zakupu polisy związanej z uprawianiem sportów, czytać ogólne warunki ubezpieczenia. Większość towarzystw dzieli kolarstwo np. na zwykłe oraz górskie. O ile powszechna jazda na rowerze zazwyczaj jest traktowana jako sport amatorski, o tyle kolarstwo górskie to już sport ekstremalny lub wysokiego ryzyka. Wymaga więc wykupienia rozszerzenia.

Ochronę roweru towarzystwa często oferują w ramach polisy mieszkaniowej, która obejmuje wyposażenie, czyli ruchomości znajdujące się w domu. W tym przypadku zyskujesz ubezpieczenie roweru od tych samych ryzyk, którymi objęta jest Twoja nieruchomość. Ochronie podlegają także elementy dodatkowe i akcesoria do roweru.Ubezpieczenie roweru możesz kupić oddzielnie. W tym przypadku firmy oferują polisę głównie dla rowerów klasycznych oraz elektrycznych. Ochronę możesz kupić na cały rok. Ta forma będzie szczególnie przydatna, jeśli często uprawiasz kolarstwo. Istnieje także możliwość zawarcia polisy krótkoterminowo, np. na okres zagranicznego wyjazdu. Wówczas możesz też kupić ubezpieczenie kosztów leczenia. Dzięki takiej ochronie nie jesteś zobowiązany do pokrycia horrendalnie wysokich kosztów opieki zdrowotnej czy transportu medycznego, jeśli ulegniesz wypadkowi w innym kraju.

W jakich sytuacjach ubezpieczyciele nie świadczą pomocy?

Ubezpieczenie roweru i polisa rowerzysty nie zapewniają wsparcia bez ograniczeń. Każda ochrona posiada pewne wyłączenia odpowiedzialności. W większości towarzystw odmowa udzielenia pomocy dotyczy tych samych lub podobnych sytuacji. Z reguły mają one związek z celowym działaniem, niedbalstwem, łamaniem prawa i brakiem rozszerzenia ochrony. Więcej na ten temat znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia każdej z firm.

Zwykle towarzystwa nie odpowiadają za szkody, które powstaną, jeśli:

 • jesteś pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
 • dopuszczasz się rażącego niedbalstwa,
 • łamiesz prawo,
 • działasz umyślnie,
 • wypadek dotyczy zdarzeń, których nie ująłeś w ochronie, np. sportów ekstremalnych,
 • zostawiasz swój rower w niebezpiecznym, niezabezpieczonym miejscu i dojdzie do jego kradzieży.

Powyższe wyłączenia odpowiedzialności to tylko niektóre sytuacje, w których towarzystwa odmawiają wypłaty świadczenia i organizacji pomocy. Ograniczenia dotyczą każdego rodzaju ubezpieczenia: AC, assistance, NNW, OC oraz ochrony bagażu.

Co powinno zawierać ubezpieczenie roweru i rowerzysty?

To, co powinieneś zawrzeć w ubezpieczeniu roweru i polisie dla rowerzysty, zależy od Twoich oczekiwań. Rodzaj ochrony dopasuj do tego, czy kupujesz ją w ramach ubezpieczenia mieszkania, czy oddzielnie. Ważne jest także to, czy jest to polisa krótkoterminowa, którą zawierasz tylko na czas podróży, czy całoroczna. 

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty niekiedy możesz zawrzeć w jednym pakiecie. Takie rozwiązanie oferuje np. Nationale-Nederlanden. Oprócz tego tę ochronę kupisz między innymi w firmie Balcia, ERGO Hestia, PZU czy TUW.

Przeczytaj też: PZU, Nationale Nederlanden, TUW – gdzie kupisz ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie roweru może zawierać:

 • AC 

Gwarantuje ono pokrycie kosztów naprawy Twojego roweru, jeśli go uszkodzisz, a także wypłatę odszkodowania, jeśli dojdzie do jego kradzieży.

 • assistance 

Otrzymasz pomoc, jeśli dojdzie do awarii lub wypadku na rowerze. Ubezpieczyciel zorganizuje też transport jednośladu do serwisu.

 • ochronę bagażu, który przewozisz na rowerze

Jeśli ktoś ukradnie przedmioty, które przewozisz na rowerze lub uszkodzisz je w wypadku, otrzymasz odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie rowerzysty może zawierać:

 • OC

Nie będziesz musiał płacić odszkodowania osobom, którym wyrządzisz szkodę. Zapłaci za Ciebie ubezpieczyciel.

 • NNW

Gwarantuje świadczenie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku jazdy na rowerze.

Podczas zakupu obu polis pamiętaj o odpowiedniej sumie ubezpieczenia. W przypadku ochrony, która obejmuje jednoślad, ważne jest to, aby suma odpowiadała wartości roweru. Wówczas, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, otrzymasz odszkodowanie w odpowiedniej wysokości i będziesz mógł przeznaczyć je na zakup nowego jednośladu. 

W przypadku ubezpieczenia dla rowerzysty ważne jest to, abyś skupił się na odpowiedniej sumie NNW. Pozwoli Ci ona na pokrycie kosztów np. późniejszej rehabilitacji, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu. Dzięki odpowiedniej sumie ubezpieczenia OC nie będziesz musiał pokrywać kosztów związanych ze zniszczeniem mienia. Poszkodowana przez Ciebie osoba będzie mogła naprawić szkodę.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru, a ile rowerzysty?

Cena ubezpieczenia na rower i dla rowerzysty zależy od tego, jak bardzo chcesz je rozbudować. Towarzystwa oferują wiele rodzajów polis. Na różny okres ochrony, zakres terytorialny czy sumę ubezpieczenia.

Przyjrzyjmy się propozycjom od PZU, które otrzymał Patryk. Planuje on ubezpieczyć swój świeżo zakupiony rower. Nie bierze udziału w zawodach i nie uprawia sportu wysokiego ryzyka. Jeździ amatorsko. Bierze pod uwagę ubezpieczenie dla siebie i dla roweru. Jakie oferty uzyskał od towarzystwa?

ubezpieczenie roweruubezpieczenie rowerzystyubezpieczenie roweru i rowerzysty
okres ochrony: 365 dni
zakres ochrony: AC
zakres terytorialny: Polska
wartość roweru w dniu zakupu: 3500 zł
cena: 140 zł
okres ochrony: 365 dni
zakres ochrony: OC w kwocie 200 000 zł i NNW w kwocie 50 000 zł
zakres terytorialny: Polska
cena: 396 zł
okres ochrony: 365 dni
zakres ochrony: AC, OC w kwocie 200 000 zł, NNW w kwocie 50 000 zł,
ubezpieczenie bagażu w kwocie 1000 zł
zakres terytorialny: Polska
wartość roweru w dniu zakupu: 3500 zł
cena: 636 zł
okres ochrony: 365 dni
zakres ochrony: AC
zakres terytorialny: cały świat
wartość roweru w dniu zakupu: 3500 zł
cena: 210 zł
okres ochrony: 365 dni
zakres ochrony: OC w kwocie 200 000 zł i NNW w kwocie 50 000 zł
zakres terytorialny: cały świat
cena: 1030 zł
okres ochrony: 365 dni
zakres ochrony: AC, OC w kwocie 200 000 zł,
NNW w kwocie 50 000 zł,
ubezpieczenie bagażu w kwocie 1000 zł
zakres terytorialny: cały świat
wartość roweru w dniu zakupu: 3500 zł
cena: 1374 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń PZU [kwiecień 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie roweru i polisę dla rowerzysty

Czym różni się ubezpieczenie roweru od ubezpieczenia rowerzysty?
Co zawiera ubezpieczenie roweru?
Co zyskasz dzięki ubezpieczeniu rowerzysty?
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie roweru i rowerzysty możesz kupić w jednym pakiecie lub oddzielnie.
 • Ochrona roweru występuje w ramach polisy mieszkaniowej oraz jako samodzielne ubezpieczenie.
 • Zwykle ubezpieczyciele oferują ochronę roweru dla jednośladów klasycznych oraz elektrycznych.
 • Ubezpieczenie rowerzysty nie zadziała, jeśli dopuścisz się rażącego niedbalstwa, będziesz działał umyślnie lub pod wpływem alkoholu, środków odurzających.
 • Ochrona dla Ciebie i Twojego jednośladu za cały rok, z uwzględnieniem AC, OC, NNW oraz ubezpieczenia bagażu, to koszt około 636 zł na terenie Polski i 1374 zł na terenie całego świata.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!