Zderzenie dwóch rowerzystów – jak ustalić odpowiedzialność? Co z odszkodowaniem?

Do kolizji dochodzi nie tylko pomiędzy samochodami a rowerzystami, ale także między rowerzystami. Jak w takiej sytuacji ustalić winnego? Czy osoba poszkodowana może liczyć na odszkodowanie od sprawcy zdarzenia? Jaki mandat grozi sprawcy kolizji? Przyjrzyjmy się zderzeniu rowerzystów!

zderzenie dwóch rowerzystów

Rowerzyści na drodze – pamiętajmy, że rower to pojazd!

Wydawać by się mogło, że kolizja dwóch rowerzystów to całkowicie marginalna sprawa. Jednak tak nie jest, a jej skutki mogą być poważne dla jej uczestników. Media od czasu do czasu informują o takich zdarzeniach, których konsekwencją są złamania czy inne urazy.

Wiosną, latem i wczesną jesienią na ulice oraz drogi wyjeżdża wielu rowerzystów. W godzinach szczytu w miastach nie tylko na jezdniach, ale również na ścieżkach rowerowych panuje bardzo duży ruch i nietrudno o kolizję – zwłaszcza jeśli któryś z uczestników łamie zasady ruchu.

Na jakie więc przepisy powinien baczyć rowerzysta? Oczywiście chodzi o przepisy ruchu drogowego. Pamiętajmy, że kodeks drogowy nie dotyczy wyłącznie kierowców pojazdów silnikowych, ale także pieszych, rowerzystów, użytkowników hulajnóg i innych urządzeń przeznaczonych do transportu.

Zgodnie z art. 2. ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd definiowany jest jako:

środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane, z wyjątkiem urządzenia wspomagającego ruch.

Źródło: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Rower również jest pojazdem w świetle prawa, więc rowerzysta powinien przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego, które odnoszą się do pojazdów. Dodatkowo art. 3.1 wskazuje obowiązki każdego uczestnika ruchu:

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

Źródło: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Rowerzysta na drodze powinien stosować się do znaków drogowych. Dodatkowo na drodze rowerowej obowiązuje także ruch prawostronny, więc podczas jazdy należy się trzymać możliwie blisko prawej strony – jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy ścieżka jest dwukierunkowa.

Poruszając się na rowerze, należy także pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości między poprzedzającym rowerzystą. Kodeks drogowy jasno wskazuje poprzez art.19.2., że kierujący pojazdem jest obowiązany:

utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

Źródło: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Powyższe artykułu to jedynie podstawowe przykłady. W kontekście tego artykułu jest to o tyle ważne, by przypomnieć, że rowerzystów obowiązują niektóre przepisy kodeksu drogowego i powinni się oni do niego stosować. Oczywiście nie wszystkie przepisy ruchu drogowego obowiązują rowerzystów. Są jednak takie, które są im dedykowane.

Zderzenia dwóch rowerzystów – jak ustalić winnego?

Ustalenie osoby odpowiedzialnej za zderzenie pomiędzy dwoma rowerzystami odbywa się na takiej samej zasadzie jak określenie winnego w przypadku kolizji dwóch samochodów. Sprawca odpowiada na zasadzie winy, dlatego tak ważna jest znajomość przepisów ruchu drogowego oraz świadomość, że dotyczą one także rowerzystów.

Jeśli w zderzeniu rowerzystów jeden z nich ucierpiał, to należy wezwać pogotowie i policję. W takim przypadku to funkcjonariusze wskazują winnego. Natomiast gdy w wyniku kolizji nikt nie ucierpiał, a jedynie doszło do szkody materialnej (uszkodzony rower), to nie trzeba wzywać służb – zdecydowanie lepiej się porozumieć.

Poszkodowany rowerzysta – czy może starać się o odszkodowanie?

Jeśli dojdzie do zderzenia dwóch rowerzystów i zostanie ustalony sprawca zdarzenia, to poszkodowany rowerzysta ma prawo domagać się odszkodowania za wyrządzone szkody od osoby, która ją wyrządziła. Wskazuje na to art. 415 Kodeksu cywilnego:

Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Źródło: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Prawo do uzyskania odszkodowania za szkodę nie ma związku z posiadaniem ubezpieczenia przez sprawcę zdarzenia. Bez względu na to, czy ma on polisę, czy nie, poszkodowany może ubiegać się o naprawienie szkód. 

Jednak warto posiadać ubezpieczenia OC, by w przypadku spowodowania szkody innym, to ubezpieczyciel wziął odpowiedzialność za nasze działanie i zapłacił odszkodowanie. Ubezpieczenie to obowiązkowe jest w dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, ale rowerzysta może kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie OC dla rowerzysty – czy można je kupić?

Odpowiedź może być tylko jedna – oczywiście, że tak. Ubezpieczenie OC roweru czy rowerzysty to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Chroni ono cyklistę w przypadku spowodowania szkody osobom trzecim. Oferowane jest przez wybranych ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie roweru to nie tylko OC – w kontekście tego artykułu najważniejsze – ale także assistance, NNW i casco. Taka ochrona oferowana jest między innymi przez:

 • TUW w pakiecie “Bezpieczny rowerzysta”,
 • Nationale Nederlanden “Na dwa koła” (można rozszerzyć o OC),
 • PZU ubezpieczenie dla rowerzystów.

Szczegółowy opis ubezpieczeń roweru oraz dodatkowe informacje o nich zamieściliśmy w naszym poradniku PZU, Nationale Nederlanden, TUW – gdzie kupisz ubezpieczenie roweru?

Mandat dla rowerzysty za kolizję – ile zapłaci?

Podobnie jak kierowcy pojazdów mechanicznych rowerzyści także są karani mandatem za spowodowanie kolizji, chodzi między innymi o złamanie art. 86 § 1 Kodeksu wykroczeń, czyli:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

Źródło: Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń.

Rowerzysta za takie przewinienie może być ukarany kwotą mandatu karnego w wysokości kwoty przypisanej za naruszenie stanowiące znamię zagrożenia oraz dodatkowych 500 zł.

Jeśli kolizja rowerzystów okaże się poważniejsza i dojdzie także do naruszenia narządu ciała lub rozstroju zdrowia, to wysokość mandatu dla rowerzysty będzie sumą mandatu karnego przypisanego za naruszenie stanowiące znamię zagrożenia oraz 1 000 zł – wysokość mandatu nie może być niższa niż 1 500 zł.

Dokładne informacje na temat mandatów dla rowerzystów znajdziesz w naszym poradniku Kiedy dostaniesz mandat za jazdę na rowerze?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zderzenie dwóch rowerzystów

Jakich przepisów musi przestrzegać rowerzysta?
Czy poszkodowany rowerzysta w wyniku zderzenia z innym rowerzystom może ubiegać się o odszkodowanie?
Jak ustalić sprawcę zderzenie dwóch rowerzystów?
PODSUMOWANIE
 • Rower to pojazd, więc obowiązują go przepisy ruchu drogowego.
 • Na drodze rowerowej obowiązuje ruch prawostronny.
 • Odpowiedzialność w przypadku zderzenia dwóch rowerzystów określa się na zasadzie winy.
 • Poszkodowany rowerzysta ma prawo domagać się odszkodowania od sprawcy kolizji.
 • Ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie roweru, w tym OC w życiu prywatnym dla rowerzystów.
 • Za spowodowanie kolizji lub wypadku rowerzysta otrzyma mandat.
Źródła:
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf
 • https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000248401.pdf
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!