Jakie ubezpieczenie w Tatry Polskie warto kupić?

W ramach ubezpieczenia na narty lub snowboard w polskich Tatrach możesz dostać różnego rodzaju świadczenia, które zrekompensują okres rekonwalescencji po wypadku na stoku, uszkodzenie sprzętu sportowego czy utratę pieniędzy wskutek nagłego odwołania noclegu. Dowiedz się, jak wybrać ubezpieczenie w polskie Tatry i dlaczego powinno zawierać ubezpieczenie akcji ratowniczej za granicą.

Dlaczego przed wyprawą w Tatry Polskie warto kupić ubezpieczenie akcji górskiej ważne na Słowacji?

Nawet jeśli planujesz wyprawę w Tatry Polskie, zastanów się nad ubezpieczeniem akcji górskiej za granicą. Dlaczego, skoro nie zamierzasz wyjeżdżać z Polski? Niestety media niejednokrotnie podawały informacje o turystach, którzy wyruszyli w Tatry od strony polskiej, ale w wyniku nieszczęśliwego wypadku spadli po słowackiej stronie gór. Mieli szczęście, jeśli zostali uratowani przez miejscowe służby, ale także pecha, jeśli nie kupili ubezpieczenia turystycznego z ochroną aktywną na Słowacji. 

Turysta bez odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego musi zapłacić za akcję ratowniczą w słowackich górach z własnych środków.

Ekspert Mubi radzi:

Koszt ratownictwa górskiego i transportu medycznego z miejsca wypadku do najbliższego szpitala w Słowacji może wynieść nawet tysiące euro, zwłaszcza jeśli akcja ratunkowa trwa kilkanaście godzin i konieczne jest użycie śmigłowca. Ponadto poszkodowany turysta, który nie ma EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, musi ponieść koszty leczenia. Oczywiście po powrocie do Polski można złożyć wniosek do NFZ o zwrot wydatków, ale nie jest gwarantowane, że odzyskasz całą wydaną kwotę.

Otwórz poradnik Ubezpieczenie sportowe na narty i snowboard: Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Włochy >>>, aby sprawdzić ceny akcji ratowniczych przeprowadzanych przez Górskie Pogotowie Ratunkowe w Słowacji.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w polskie Tatry?

Cenę ubezpieczenia turystycznego w polskie Tatry, które będzie pokrywało jednocześnie koszty akcji ratowniczej po słowackiej stronie oraz amatorskie uprawianie sportów górskich, można sprawdzić, korzystając z kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych poszczególnych ubezpieczycieli. Sprawdźmy zatem koszt ubezpieczenia na tygodniowy wyjazd.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena ubezpieczenia turystycznegoZakres ochrony
Europa Ubezpieczenia53 złKoszty leczenia, ratownictwo i transport: 300 00 zł,
NNW: 25 000 zł,
Assistance: 300 000 zł,
Przymusowa kwarantanna lub izolacja związana z Covid-19: 9 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż podróżny/sprzęt sportowy: 2 000 zł,
Ubezpieczenie podróży samolotem: 400 zł,
Ochrona w zakresie COVID-19: 300 000 zł,
Klauzula alkoholowa, choroby przewlekłe, amatorskie uprawianie sportu.
Proama95 złKoszty leczenia, assistance: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż podróżny: 500 zł,
Kradzież mienia na czas wyjazdu: 5 000 zł,
Narciarstwo/Snowboarding.
Generali105 złKoszty leczenia, assistance: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż podróżny: 500 zł,
Kradzież mienia na czas wyjazdu: 5 000 zł,
Narciarstwo/Snowboarding.
Źródło: Kalkulacje wykonane w kalkulatorach poszczególnych ubezpieczycieli (25.09.2022).

Jak sprawdzić, czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje narciarstwo i snowboard w Tatrach?

Ubezpieczyciele dzielą sporty na amatorskie, wysokiego ryzyka, a nawet ekstremalne, przy czym klasyfikują różne dyscypliny w tych kategoriach. Ponadto wyróżniają wyczynowe uprawianie sportu. Do tej kategorii należy np. udział w zawodach, imprezach, obozach szkoleniowych, kondycyjnych, także w ramach przynależenia do klubów, związków, organizacji sportowych.

Sprawdź w OWU, które sporty są objęte ochroną przez firmę ubezpieczeniową i czy musisz wykupić rozszerzenie w zależności od planowanej aktywności sportowej na stoku.

Przykład

Ania uczyła się jazdy na nartach pod okiem brata. Niestety dziewczyna wywróciła się na stoku tak niefortunnie, że złamała nadgarstek. Mimo że rodzeństwo miało wykupione ubezpieczenie turystyczne, Ania nie otrzyma odszkodowania z NNW. Dlaczego? Okazało się, że powinna rozszerzyć ubezpieczenie górskie o ryzyko amatorskiego uprawiania sportów zimowych.

Na przykład Generali uznaje za sporty wysokiego ryzyka m.in.:

 • alpinizm, 
 • wspinaczkę górską i skałkową, 
 • speleologię, 
 • jazdę na quadach
 • jazdę na nartach lub snowboardzie poza oznakowanymi trasami, 
 • skoki narciarskie,
 • freesking,
 • heliskiing,
 • heliboarding,.

Czy narciarz lub snowboardzista musi wykupić rozszerzenie ubezpieczenia na wyjazd w Tatry?

Generali

Tak. W przypadku amatorskiego uprawiania narciarstwa i snowboardingu lub jazdy na nartach lub snowboardzie poza wyznaczonymi trasami. Firma ma przygotowane rozszerzenie również dla osób uprawiających sport wyczynowo.

LINK4

Tak. Ubezpieczyciel oferuje rozszerzenie ubezpieczenia górskiego o takie ryzyka dodatkowe jak amatorskie uprawianie sportów zimowych czy uprawianie sportów wysokiego ryzyka.

Allianz

Tak. Allianz proponuje dodatkowe ubezpieczenia sportów zimowych (np. kite-skiing, kite-snowboarding, narciarstwo biegowe, narciarstwo po oznaczonych trasach, saneczkarstwo, snowboard zjazdowy), sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka.
Podstawowe ubezpieczenie obejmuje rekreacyjne uprawianie sportu, np. trekking do wysokości 5500 m n.p.m.

Warta

Tak. Aby ubezpieczenie obejmowało skutki zdarzeń związanych z uprawianiem sportów zimowych (narciarstwa zjazdowego, biegowego i snowboardingu na oznaczonych trasach), Warta wymaga od klienta zakupu rozszerzenia. Identycznie jest w przypadku sportów ekstremalnych.

Czy ubezpieczenie sprzętu sportowego na wyprawę w Tatry się opłaca?

Tak! Ubezpieczenie sprzętu sportowego w Tatrach zapewnia ochronę na wypadek jego uszkodzenia, zniszczenia lub utraty wskutek zagubienia przez przewoźnika, kradzieży z przechowalni czy kradzieży z włamaniem do samochodu.

Pamiętaj, że ubezpieczyciele różnie definiują sprzęt sportowy, więc przeczytaj, co dokładnie jest objęte ochroną finansową. Na przykład Compensa definiuje zimowy sprzęt sportowy jako deskę snowboardową, sanki, narty, kijki, kask, gogle, buty narciarskie, buty snowboardowe, łyżwy, osprzęt narciarski lub snowboardowy. Wybierając ubezpieczenie sprzętu sportowego, sprawdź również, ile wynosi maksymalna suma ubezpieczenia turystycznego i czy odpowiada wartości Twojego sprzętu. Zweryfikuj też, czy ubezpieczyciel stosuje franszyzę integralną.

Jeśli nie masz własnego sprzętu narciarskiego lub nie jesteś w stanie zabrać go na wyjazd, sprawdź ubezpieczenie wypożyczonego sprzętu sportowego. Ochroni Cię finansowo na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub utraty wypożyczonych nart, deski, kijków, kasku, itp.

Ekspert Mubi radzi:

Ubezpieczenie sportowe w Tatry może obejmować również zwrot kosztów niewykorzystanego skipassa lub niewykorzystanego wypożyczonego sprzętu sportowego. Jak to działa? Jeśli osoba ubezpieczona nie może wykorzystać karnetu lub sprzętu do końca opłaconego okresu z powodu urazu odniesionego w nieszczęśliwym wypadku, ubezpieczyciel wypłaca świadczenie do kwoty określonej w umowie, np. 200 euro.

Zalety assistance turystycznego w Tatrach Polskich

Część zalet assistance podróżnego jest zbliżona do atutów assistance komunikacyjnego. Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku konieczna będzie hospitalizacja osoby poszkodowanej, ubezpieczyciel może opłacić pobyt w hotelu włącznie ze śniadaniem dla jednej osoby towarzyszącej. 

oczekiwanie na lawetę
Wyłączenia i ograniczenia w assistance – kiedy ubezpieczenie nie zadziała?

Ubezpieczenie assistance jest bardzo przydatne w podróży. Jednak mogą się zdarzyć sytuacje, w których ubezpieczyciel nie będzie w stanie pomóc!

Czytaj dalej

Osoba hospitalizowana może liczyć również na:

 • opiekę i transport dzieci do miejsca zamieszkania,
 • organizację rehabilitacji,
 • transport ze szpitala do miejsca zamieszkania, jeśli stan zdrowia poszkodowanego nie pozwala na np. wcześniej zaplanowany powrót samochodem czy pociągiem.
Przykład

Błażej wybrał się z dwójką dziewięcioletnich bliźniąt w Tatry, aby dzieciaki wzięły pierwsze lekcje jazdy na nartach na oślej łączce. Niestety wskutek potrącenia przez samochód w Zakopanem Błażej musiał zostać hospitalizowany na 7 dni. Ubezpieczyciel pokrył dojazd i pobyt żony Błażeja w hotelu, dzięki czemu mogła zająć się dziećmi i odwiedzać męża w szpitalu.

Zalety ubezpieczenia kosztów leczenia w Tatrach w Polsce

W przypadku podróży krajowej, firma ubezpieczeniowa ponosi koszty leczenia, które nie zostały pokryte z ubezpieczenia społecznego. O ile dzięki niemu nie musisz płacić za doraźną pomoc lekarską czy pobyt w szpitalu włącznie z badaniami i zabiegami, o tyle przyda Ci się wsparcie finansowe w zakupie lekarstw, środków ortopedycznych, środków opatrunkowych.

Przykład

Patrycja w wyniku pechowego upadku na stoku doznała stłuczenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Konieczne było unieruchomienie ciała za pomocą specjalnego gorsetu. Patrycji przydały się również kule, które pomagały jej w poruszaniu się. Koszty zakupu pomocniczych środków ortopedycznych pokrył ubezpieczyciel.

Czy ubezpieczenie NNW na narty w Tatrach jest potrzebne?

Dzięki NNW otrzymasz środki finansowe które ułatwią Ci powrót do zdrowia po wypadku w Tatrach. Im wyższa jest suma ubezpieczenia NNW, tym większe będzie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu powstały wskutek wypadku na tatrzańskim stoku.

Ponadto ubezpieczenie pokryje m.in. koszt rehabilitacji, zakupu sprzętu ortopedycznego i leków, a nawet operacji plastycznej, jeśli zderzenie z innym narciarzem poskutkowało ranami, które pozostawiły mocno widoczne blizny.

nnw komunikacyjne
Poznaj ważne zapisy z OWU NNW, aby trafnie wybrać ubezpieczenie!

Ubezpieczenie NNW chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ale czy chroni również pasażerów? Jakie są wyłączenia odpowiedzialności? O tym w artykule.

Czytaj dalej

Jeśli po urlopie w Tatrach nie będziesz w stanie wrócić do pracy, świadczenie z NNW wynagrodzi Ci częściowo okres, w którym nie możesz zarabiać. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaca określoną kwotę za każdy dzień niezdolności do pracy. Świadczenie jest obliczane w promilach bądź procentach od sumy ubezpieczenia.

Jakie ubezpieczenia dodatkowe warto kupić na urlop w polskich Tatrach?

Wyobraź sobie, że na kilka dni przed planowanym wyjazdem w góry idziesz kupić nową bluzę termoaktywną, ale podczas spaceru do sklepu potrąca Cię rowerzysta bądź hulajnogista. Wskutek tego nieszczęśliwego wypadku masz złamaną rękę. Niestety, nie możesz pojechać na kilkudniową wycieczkę w Tatry. Dzięki ubezpieczeniu kosztów odwołania noclegów lub ubezpieczeniu kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej,możesz odzyskać wcześniej wydane pieniądze, których organizator Ci już nie zwróci.

Ekspert Mubi radzi:

Sprawdź w OWU, czy ubezpieczenie kosztów odwołania noclegów dotyczy wyłącznie zarezerwowania noclegu przez organizatora, pośrednika lub agenta turystycznego, czy także samodzielnych rezerwacji.

Opcją, która często interesuje narciarzy, jest klauzula alkoholowa, o której możesz przeczytać więcej w poradniku Alkohol na stoku a ubezpieczenie turystyczne. Jak działa klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu podróżnym?. Dzięki niej możesz otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia NNW bądź KL za obrażenia powstałe wskutek wypadku na stoku, jeśli zostanie u Ciebie wykryty alkohol we krwi. Oczywiście klauzula alkoholowa nie jest przyzwoleniem na nielimitowane spożywanie alkoholu na urlopie w górach. Ubezpieczyciele stosują pewne ograniczenia, a narciarzy i tak obowiązują generalne wyłączenia odpowiedzialności.

Przeczytaj też: Za co można dostać mandat w górach?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie w Tatry Polskie

Czy ratownictwo górskie w Polsce jest płatne?

Nie, poszkodowany nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej w polskich górach, w tym w Tatrach. Trzeba jednak pamiętać, że już na Słowacji tego rodzaju pomoc jest płatna, a nieraz zdarzało się, że turyści wyruszali w polskie góry, by mieć wypadki po słowackiej stronie. Jeśli nie chcesz ponieść kosztów pomocy w takim wypadku, pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu.

Czy ubezpieczenie turystyczne chroni narciarzy i snowboardzistów?

To zależy od ubezpieczyciela, jednak w większości przypadków konieczne jest dokupienie odpowiedniego rozszerzenia do podstawowej polisy turystycznej. Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie podchodzą do tematu, klasyfikując jazdę na nartach i snowboardzie niekiedy jako amatorskie uprawianie sportu, a niekiedy jako sporty wysokiego ryzyka, dlatego przed zakupem polisy należy to sprawdzić w OWU.

Jakie dodatkowe ubezpieczenia mogą się przydać w Tatrach?

Ubezpieczyciele oferują całą paletę możliwych rozszerzeń ochrony – warto wybrać takie, z których rzeczywiście możesz skorzystać. Narciarzom i snowboardzistom poleca się m.in. ubezpieczenie sprzętu sportowego, NNW czy assistance podróżne. Przezorni turyści wybierają również ubezpieczenie kosztów odwołania noclegu czy uczestnictwa w imprezie turystycznej oraz klauzulę alkoholową.

PODSUMOWANIE
 • Wyjeżdżając w Tatry, warto mieć ubezpieczenie akcji ratowniczej na Słowacji. Niestety wielokrotnie zdarzało się, że polscy turyści doznawali obrażeń po słowackiej stronie gór i nie mieli ubezpieczeń, które pokryłyby koszty akcji ratowniczych i leczenia za granicą.
 • Podstawowe ubezpieczenie turystyczne zwykle nie obejmuje ochroną nieszczęśliwych wypadków powstałych wskutek narciarstwa czy snowboardingu w Tatrach. Jeśli chcesz mieć aktywną ochronę na tatrzańskim stoku, musisz wykupić odpowiednie ubezpieczenie.
 • Ubezpieczenia w Tatry Polskie mogą obejmować ochroną również wypożyczony sprzęt sportowy – zarówno na wypadek uszkodzeń, utraty, jak i niewykorzystania z różnych powodów, np. zdrowotnych.
 • Ubezpieczenie górskie w Tatry powinno zawierać ubezpieczenie NNW i KL.
 • Polecane rozszerzenie ubezpieczenia w Tatry to m.in. klauzula alkoholowa.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!