Iluletnie auta kupują młodsi i starsi kierowcy?

Można przypuszczać, że kierowcy w zależności od wieku będą gustowali w młodszych lub starszych samochodach. Którzy z nich wybiorą nowsze modele, a którzy zadowolą się kilkunastoletnimi pojazdami? Sprawdźmy to na podstawie danych dostarczonych przez porównywarkę ubezpieczeń Mubi.

wiek kierowcy a wiek samochodu

Wiek kierowcy i wiek samochodu – dlaczego mają znaczenie dla ubezpieczycieli?

Podczas przygotowywania oferty towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników, które mają niebagatelny wpływ na wysokość składki, a niejednokrotnie również na zakres ochrony, którą zostanie objęty pojazd i jego właściciel. Wśród dany potrzebnych do wyliczenia składki ubezpieczeniowej i przygotowania oferty jest m.in. wiek właściciela oraz kierowców, a także wiek pojazdu. O czym świadczą?

Wiek właściciela/kierowcy – może świadczyć o jego podejściu do prowadzenia pojazdu (młodsze osoby zazwyczaj są nastawione na brawurową, szybką jazdę, którą mogliby zaimponować rówieśnikom, natomiast starsi zazwyczaj jeżdżą rozważniej i bezpieczniej, ciesząc się z funkcjonalności pojazdu, a w mniejszym stopniu z jego osiągów). Oprócz tego pozwala wyciągnąć wnioski co do doświadczenia kierującego na drodze. Nie jest to reguła, ale najczęściej starsze osoby mogą pochwalić się wieloletnią jazdą, natomiast dwudziestokilkulatkowie siłą rzeczy mieli mniej czasu na zdobycie obycia na drodze.

Wiek pojazdu – im starszy samochód, tym niższa jest jego wartość. I odwrotnie – nowsze pojazdy są więcej warte. Od ich wartości będzie zależała cena zakupu pojazdu. Można przypuszczać, że młode osoby, które nie mają jeszcze stałych dochodów, a jednak chciałyby mieć samochód na własność, będą szukały auta za niewielkie pieniądze, a więc prawdopodobnie ich samochód będzie leciwy. Starsi kierowcy (starsi, tzn. już trzydziestokilkuletni) przeważnie mogą pozwolić sobie na zakup droższego pojazdu, niejednokrotnie nowego, z salonu.

Czy młodzi kierowcy gustują w starszych autach?

Dane pochodzące z porównywarki ubezpieczeń Mubi potwierdzają, że młodzi kierowcy najczęściej ubezpieczają wiekowe samochody. Są to zazwyczaj 18-letnie auta, jeśli mówimy o grupie osób uznawanych przez ubezpieczycieli za młodych kierowców ze względu na ich wiek, czyli tych między 18. a 25. rokiem życia.

MiesiącŚredni wiek pojazdów ubezpieczanych na mubi.pl przez kierowców w wieku 18-25 lat
Styczeń 202418 lat
Grudzień 202317 lat
Listopad 202317 lat
Październik 202318 lat
Wrzesień 202318 lat
Sierpień 202318 lat
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń Mubi.

Nie zawsze jest to kwestia gustu, a zwyczajnie możliwości finansowych kierowców. Osoby w wieku 18 czy 20 lat zwykle nie mogą pozwolić sobie na zakup nowego samochodu, który kosztowałby przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ze względu na brak środków szukają więc pojazdów na rynku wtórnym, a w zasięgu ich możliwości często pozostają jedynie auta kilkunastoletnie, a nawet starsze.

Przeczytaj też: Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Czy starsi kierowcy zwykle kupują nowsze modele?

Analizując dane, łatwo zauważyć, że samochody ubezpieczane przez starszych kierowców, tj. tych spoza grupy największego ryzyka (między 18. a 25. rokiem życia), są nieco młodsze od tych, których używają właściciele w wieku poniżej 25 lat. Nie jest to jednak znaczna różnica. Osoby mające od 26 lat wzwyż jeżdżą przeważnie 15- lub 16-letnimi samochodami. Oczywiście zdarzały się wyjątki od tej reguły.

Wiek kierowcówŚredni wiek ubezpieczanych pojazdów
18-25 lat18
26-35 lat16
36-45 lat15
46-55 lat15
56-65 lat16
65 lat i więcej16
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń Mubi (styczeń 2024).

Jak widać w powyższym zestawieniu, to najmłodsi kierowcy szukają ubezpieczenia OC na najstarsze samochody. Wynikać to może z faktu, że zazwyczaj pierwsze szlify za kierownicą zdobywają oni na używanych pojazdach po dziadkach, rodzicach czy rodzeństwie. Oczywiście większości młodszych osób nie stać na nowe auto, a bardzo chcą mieć własne, więc kupują te wieloletnie.

W pozostałych grupach wiekowych średni wiek samochodów to zazwyczaj 15-16 lat.

CZY WIESZ, ŻE …

Właściciele samochodów zabytkowych nie muszą zachowywać ciągłości ubezpieczenia. Jeśli pojazdy z żółtymi tablicami nie są użytkowane ciągle, na czas chowania ich do garażu, czyli na przykład w miesiącach zimowych, nie muszą posiadać ubezpieczenia OC, które w innych przypadkach jest obowiązkowe.

Ile za OC płacą młodzi kierowcy, a ile starsi?

Oczywiście statystyki przedstawiają tylko tendencję, dlatego możliwe są przypadki, w których młodzi kierowcy jeżdżą młodszymi samochodami, a starsi posiadają leciwe auta. Mając jednak na uwadze powyższe dane, sprawdźmy, ile za OC płacą kierowcy w poszczególnych przedziałach wiekowych?

Przedział wiekowy kierowcówŚrednia cena OC
18-25 lat1 432 zł
26-35 lat761 zł
36-45 lat576 zł
46-55 lat592 zł
56-65 lat542 zł
powyżej 65 lat594 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń Mubi (styczeń 2024).

Wyraźnie widać, że najwyższe składki dotyczą młodych kierowców. Płacą oni nawet dwa razy więcej niż ci starsi. Wraz z wiekiem rośnie doświadczenie na drodze, a także, jak widzieliśmy w tabelach przedstawiających średni wiek pojazdów w poszczególnych grupach wiekowych kierowców, wzrasta także statystycznie wiek ubezpieczanych samochodów, co również nie jest bez znaczenia dla ubezpieczycieli. Nic zatem dziwnego, że młode osoby płacą za OC więcej, a bardziej doświadczeni kierowcy, którzy są jednocześnie posiadaczami nowszych (a co za tym idzie, bardziej sprawnych) modeli – mniej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zależności między wiekiem kierowcy a wiekiem pojazdu

Jakie dane są potrzebne podczas wyliczenia składki ubezpieczeniowej?
O czym świadczy wiek kierowcy?
O czym świadczy wiek samochodu?
PODSUMOWANIE
  • Podczas przygotowywania oferty i wyliczania składki ubezpieczyciele biorą pod uwagę m.in. wiek kierowcy i wiek samochodu, który ma być objęty ochroną.
  • Wiek kierowcy wskazuje na jego doświadczenie na drodze, natomiast wiek pojazdu świadczy o jego sprawności, a przede wszystkim wskazuje jego wartość.
  • Młodzi kierowcy ubezpieczają średnio 17- lub 18-letnie auta.
  • Kierowcy w wieku powyżej 25 lat są właścicielami samochodów w wieku średnio 15-16 lat.
  • Samochodami w jakim wieku jeżdżą kierowcy z danej grupy wiekowej, prawdopodobnie zależy głównie od ich możliwości finansowych.
  • Najwięcej za OC płacą młodzi kierowcy, natomiast wraz z wiekiem ceny ubezpieczenia maleją.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC