Wirtualny policjant – co to jest i czy należy się go bać?

Prawie 330 tys. wezwań dotyczących braku ważnego ubezpieczenia OC samochodu wystawił w 2022 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ogromna większość z tych naruszeń została wykryta dzięki ustaleniom własnym Funduszu, za które odpowiada tzw. wirtualny policjant. Co to takiego i dlaczego kierowcy powinni mieć się przed nim na baczności?

wirtualny policjant

Wirtualny policjant, czyli bat na niepłacących OC

Nie płacisz OC? Brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu może sprowadzić na Ciebie szereg problemów, po których szybko pożałujesz “oszczędności” na polisie. Nie ma też co liczyć na to, że Twoje przewinienie pozostanie niewykryte – UFG posiada narzędzia, które pozwalają bezbłędnie namierzać nieubezpieczonych właścicieli pojazdów.

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, to instytucja pilnująca szczelności polskiego systemu ubezpieczeń obowiązkowych. Do jej głównych zadań należy wypłata odszkodowań i świadczeń za nieubezpieczonych właścicieli pojazdów, którzy spowodowali wypadek lub kolizję, ale także dbanie o to, żeby takich osób było jak najmniej. W tym zakresie Fundusz:

 • na podstawie własnych danych kontroluje, czy posiadacz pojazdu mechanicznego wykupił ubezpieczenie OC,
 • reaguje na zawiadomienia o braku ubezpieczenia OC od instytucji uprawnionych do jego kontroli,
 • nakłada kary za brak OC.

Kontrola obowiązku posiadania ubezpieczenia OC przez kierowców jest przeprowadzana przez UFG właśnie za pomocą tzw. wirtualnego policjanta. Mianem tym określa się system wykrywania nieubezpieczonych pojazdów, który przeczesując bazę danych Ośrodka Informacji UFG, znajduje w niej osoby, u których wykryto przerwę w ochronie ubezpieczeniowej. W ten sposób ujawniony może być nawet 1 dzień braku OC.

Dlaczego to istotne? Po pierwsze funkcjonują kary za brak OC, których wysokość może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Po drugie, kwota do zapłaty może jeszcze znacząco wzrosnąć, jeśli nieubezpieczony kierowca spowoduje wypadek. W takiej sytuacji UFG wypłaci za niego odszkodowanie osobom poszkodowanym, jednocześnie zwracając się do sprawcy z tzw. regresem ubezpieczeniowym, czyli żądaniem zwrotu poniesionych kosztów. Za ten odpowiadają solidarnie sprawca i posiadacz pojazdu (jeśli są różnymi osobami), a jego wysokość może sięgać nawet milionów złotych.

CZY WIESZ, ŻE …

Najwyższa kwota regresu, jaką musiał zwrócić nieubezpieczony sprawca wypadku, wyniosła w 2022 roku 2,25 mln zł.

Wirtualny policjant wykrywa 9 na 10 przypadków braku OC

Bycie “przyłapanym” przez wirtualnego policjanta nie należy z pewnością do najprzyjemniejszych rzeczy, ale jak wynika ze statystyk UFG, z roku na rok doświadcza tego coraz więcej kierowców. Jeszcze w 2014 roku większość wezwań dotyczących braku ważnego ubezpieczenia OC pochodziło z zawiadomień od organów zewnętrznych (głównie z kontroli policyjnych). W 2017 roku ustalenia własne Funduszu stanowiły już 67% ogółu wezwań, w 2020 roku – 87%, a w 2022 roku przekroczyły one 90% całości.

Źródło informacji o braku ubezpieczenia OCProcent wystawionych wezwań w 2022 roku
UFG (wirtualny policjant)90,6%
Policja7,5%
Wydziały komunikacji0,7%
Inne organy1,2%
Źródło: Raport “Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w 2022 roku”.

Co istotne, wraz z odsetkiem wezwań wystawionych za pomocą wirtualnego policjanta, lawinowo rośnie też ich ogólna liczba. W 2022 roku UFG wystawiło 327 693 wezwania o braku ważnego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i OC rolników, czyli o 28% więcej niż przed rokiem i o 64% więcej niż przed dwoma laty. Wniosek z tego prosty – uniknięcie kary za brak obowiązkowego OC jest coraz mniej prawdopodobne, głównie za sprawą rosnącej skuteczności wirtualnego policjanta.

Wirtualny policjant, za to kary realne i bardzo wysokie

Czy skoro wirtualny policjant jest tak skuteczny w swoim działaniu, to powinieneś się go bać? O ile jesteś uczciwym kierowcą i regularnie opłacasz składki ubezpieczenia OC, nie masz ku temu najmniejszych powodów. Jeśli jednak przydarzy Ci się przerwa w ochronie ubezpieczeniowej, możesz się spodziewać kary, która w przypadku właścicieli samochodów osobowych wynosi w 2024 roku:

 • 1700 zł za brak OC od 1 do 3 dni,
 • 4240 zł za brak OC od 4 do 14 dni,
 • 8480 zł za brak OC powyżej 14 dni.
grafika

Kary są zatem bardzo wysokie, szczególnie jeśli zestawimy je z kosztami samego ubezpieczenia. Według danych porównywarki Mubi, w styczniu 2024 roku kierowcy płacili za OC średnio 719 zł, czyli o prawie 1000 zł mniej, niż wyniósł najniższy wymiar grzywny za brak ubezpieczenia!

Widać zatem, że próba “zaoszczędzenia” na ochronie jest zwyczajnie nierozsądna i może kierowcę bardzo drogo kosztować. A jeszcze gorzej będzie, jeśli brak OC pójdzie w parze ze spowodowaniem wypadku lub kolizji, co nie jest niestety rzadkością. Jak podaje UFG, liczba toczących się spraw regresowych w 2022 roku przekroczyła już 18 tys., a łączna kwota zwrotu, jakiej domaga się Fundusz od nieubezpieczonych sprawców szkód to 340 mln zł. Chyba nie chcesz dołożyć się do tego długu, prawda?

CZY WIESZ, ŻE …

Średnia wartość regresu w 2022 roku wyniosła 18 794 zł.

Wirtualny policjant – najłatwiej “wpaść” w dwóch przypadkach

Wirtualny policjant jest zatem swoistym “batem” na wszystkich niepłacących ubezpieczenia kierowców. Zarówno tych nieuczciwie i celowo uchylających się od tego obowiązku, jak i zapominalskich, u których przerwa w ochronie ubezpieczeniowej była skutkiem pomyłki. System stosowany przez UFG nie czyni tu rozróżnienia, karząc tak samo jednych i drugich, choć oczywiście wysokość kary może być różna w zależności od długości okresu bez OC.

Najprostszym rozwiązaniem, aby uniknąć zapłaty grzywny, jest rzecz jasna dbanie o ciągłość ubezpieczenia pojazdu. Są jednak sytuacje, w której można ją łatwo utracić, nawet o tym nie wiedząc. Kiedy ten brak czujności może kierowcę słono kosztować?

 1. Gdy nabył używany pojazd i korzystał z polisy poprzedniego właściciela, która nie przedłużyła się automatycznie.
 2. Gdy zapomniał o spłacie raty za OC komunikacyjne.
 3. Gdy wygasło krótkoterminowe OC i nie kupiono ochrony na cały rok.
 4. Gdy nie opłacał OC, ponieważ nie używał samochodu.
grafika

Przerwa w ubezpieczeniu OC nie musi być zatem efektem złej woli kierowcy. W większości przypadków wynika ona ze znacznie bardziej prozaicznych przyczyn, wśród których najczęstsze są korzystanie z polisy po zbywcy samochodu oraz kupno OC na raty i niezapłacenie jednej z nich.

Trzeba koniecznie pamiętać, że w obydwu tych przypadkach umowa OC nie odnawia się automatycznie, jak to ma miejsce w większości sytuacji. Przyzwyczajeni do tego kierowcy mogą więc łatwo przegapić moment, w którym utracili ochronę, o czym przypomni im dopiero wezwanie do zapłaty kary otrzymane od UFG.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wirtualnego policjanta

Czy wirtualny policjant może nałożyć karę, jeśli nie korzystam z samochodu?
Czy można uchylić się od kary nałożonej przez wirtualnego policjanta?
Czy wirtualny policjant może nałożyć karę za brak OC w poprzednich latach?
PODSUMOWANIE
 • Wirtualny policjant to stosowany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny system wykrywania nieubezpieczonych pojazdów.
 • Wirtualny policjant automatycznie wykrywa nawet 1 dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.
 • Wirtualny policjant odpowiadał za 90% wezwań dotyczących braku ważnego ubezpieczenia OC w 2022 roku.
 • Po wykryciu przerwy w ochronie ubezpieczeniowej na właściciela pojazdu nakładana jest kara w wysokości uzależnionej od okresu pozostawania bez OC.
 • Kary za brak OC dla właścicieli samochodów osobowych wynoszą w 2024 roku od 1700 zł do 8480 zł.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC