Bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z auta – kwestia OC czy NNW?

Komunikacyjne NNW to, w odróżnieniu od polisy OC na samochód, ubezpieczenie dobrowolne właściciela pojazdu. Obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków, czyli drobne urazy i poważne obrażenia, jakich mogą doznać kierowca i pasażerowie w samochodzie. Niebezpieczne zdarzenie może wydarzyć się w trakcie podróży, ale również na postoju – podczas wsiadania do auta lub opuszczania kabiny!

bezpieczne wsiadanie do auta

Nie masz pewności, czy ubezpieczenie podstawowe obejmuje wejście i wyjście z auta? Zastanawiasz się, czy ochrona podczas wsiadania lub wysiadania z pojazdu obowiązuje w ramach polisy OC czy konieczne jest dokupienie innej polisy dodatkowej? Te kwestie porusza i wyjaśnia niniejszy poradnik.

Wsiadasz albo wysiadasz z auta – czy chroni Cię polisa OC?

Bezpieczeństwo jest priorytetem podczas podróży samochodem. Istotne jej momenty są na początku jazdy, w trakcie postojów w trasie oraz na koniec przejazdu danego odcinka. Co to takiego? Chodzi o wsiadanie i wysiadanie z auta. Niektórzy podróżni zastanawiają się, jakie ubezpieczenie chroni kierowcę i pasażerów w takich chwilach – OC czy NNW. Odpowiedź nie jest prosta, gdyż wszystko zależy od okoliczności zdarzenia i konkretnej sytuacji.

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kierowcy pojazdu samochodowego (OC) chroni innych uczestników ruchu drogowego w przypadku szkód wyrządzonych podczas przemieszczania się. Zapewnia ochronę również pasażerom samochodu.

Przykład

Znajomy często podwozi Cię do szkoły lub pracy? Jeśli w momencie wsiadania lub wysiadania z pojazdu auto stoczy się, przejedzie po Twojej stopie i uszkodzi ją, to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC posiadacza auta.

Ochrona przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta w NNW

Kompleksowa ochrona pasażerów i kierowcy znajdujących się w pojeździe jest w ramach polisy dodatkowej NNW. To dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne można zawrzeć razem z OC. Pakiet ubezpieczeniowy OC/AC z NNW wychodzi taniej niż zakup pojedynczych polis osobno. Pakietowanie pozwala również na jednakową datę startu i płatność jednorazową lub rozbicie sumy na dogodne raty.

Ekspert Mubi radzi:

Komunikacyjne NNW chroni wszystkich w aucie. Ochrona działa również w momencie wsiadania i wysiadania z pojazdu. Jeśli więc, coś się wtedy wydarzy, poszkodowani otrzymają odszkodowanie stosowne do uszczerbku na zdrowiu. Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia NNW i ustalana jest procentowo – 100% wypłacane jest w przypadku śmierci podróżnych.

Jak wygląda bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z auta?

Regularne korzystanie z samochodu wiąże się z pewna czynnością, do której nie przywiązuje się szczególnej uwagi. Wsiadanie i wysiadanie z auta wykonuje się wielokrotnie w ciągu dnia i niemal całkowicie machinalnie. Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą, czy pasażerem musisz zachować ostrożność podczas zajmowania i opuszczania miejsca w kabinie, aby nie doprowadzić do groźnej sytuacji. Podczas wchodzenia i wychodzenia z pojazdu może dojść do wypadku, którego można uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie wsiadać i wysiadać z auta?

Bezpieczne wsiadanie do auta przebiega według poniższego schematu (krok po kroku):

 • Upewnij się, że możesz bezpiecznie podejść do auta, rozglądając się (w lewo-prawo-lewo).
 • Sprawdź, czy w pobliżu drzwi nie znajduje się żadna przeszkoda;
 • Złap za klamkę i delikatnie pociągnij;
 • Ostrożnie otwórz drzwi;
 • Zajmij miejsce w środku;
 • Zamknij za sobą drzwi i zapnij pasy bezpieczeństwa.
bezpieczne wsiadanie do auta
UWAGA!

Przed zajęciem fotela kierowcy lub pasażera odsuń siedzisko do tyłu. W ten sposób uzyskasz dodatkowe miejsce, które umożliwi Ci usadzenie się na fotelu bokiem (plecami do wnętrza), a dopiero potem przekręcenie się zgodnie z kierunkiem jazdy. Takie siadanie i wstawanie eliminuje ruch skrętny całego ciała. Ten sposób zajmowania miejsce polecają fizjoterapeuci, gdyż pozwala uniknąć problemów zdrowotnych z kręgosłupem.

Bezpieczne wysiadanie z auta przebiega analogicznie i wygląda następująco:

 • Upewnij się, że możesz bezpiecznie wyjść ze środka, rozglądając się dookoła pojazdu;
 • Sprawdź, czy w pobliżu drzwi nie znajduje się żadna przeszkoda;
 • Odepnij pas.
 • Złap za klamkę i delikatnie pociągnij;
 • Ostrożnie otwórz drzwi;
 • Opuść wnętrze pojazdu;
 • Delikatnie zamknij za sobą drzwi;
 • Rozejrzyj się na boki i ostrożnie oddal się od pojazdu.
bezpieczne wysiadanie z auta

Stosując się do powyższych reguł, można uniknąć wielu kolizji, które mają miejsce podczas tego newralgicznego momentu, jaki jest zajęcie i opuszczenie miejsca w kabinie. Ostrożność trzeba zachować szczególnie na zatłoczonych parkingach lub przy ruchliwej trasie.

NNW komunikacyjne – ile kosztuje?

Do polisy OC na samochód można dokupić NNW. To dodatkowa ochrona dla pasażerów i kierowcy na wypadek groźnego zdarzenia w pojeździe z udziałem podróżnych. Jak już ustaliliśmy komunikacyjne NNW obejmuje również wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Ile kosztuje tego typu ochrona? Otóż nie jest droga, choć jej cena zależy w głównej mierze od sumy ubezpieczenia NNW, która uzależnia kwotę wypłacanego odszkodowania.

Na mubi.pl polisa NNW dostępna jest jako dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia OC na samochód lub motocykl. Dopłata do niego jest różna w zależności od konkretnej oferty, ale waha się przeważnie w przedziale od kilku do kilkunastu złotych. To niewielka kwota, zważywszy na sumy ubezpieczenia, które wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy.

Sprawdźmy, ile wyniesie polisa NNW na Volkswagena Golfa z 2003. Poniżej przedstawiamy oferty 4 towarzystw, które były korzystne.

TowarzystwoCena bez NNWCena z NNW
Trastib.d.544,00 zł
TUZ Ubezpieczenia 598,88 zł624,78 zł
Beesafe678,71 zł708,71 zł
UNIQA663,00 zł735,00 zł

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu

Czy polisa OC zapewnia ochronę przy wsiadaniu do auta?
Czy NNW komunikacyjne jest w standardzie?
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie OC nie zapewnia wystarczającej ochrony pasażerom i kierowcy podczas obecności w pojeździe. Odszkodowanie z polisy OC kierowcy może być wypłacone jedynie obcej osobie, która zostanie poszkodowana w trakcie poruszania się autem.
 • Zadbaj o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu. Oprócz obowiązkowego OC nabądź dodatkowe NNW komunikacyjne, które obejmuje ochronę na wypadek urazów przy zajmowania miejsca za kierownicą lub na fotelu pasażer oraz w trakcie opuszczania wnętrza auta.
 • Na kierowcy spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo podróżnych. Zachowaj szczególną podczas wysiadania i wsiadania pasażerów zwłaszcza na zatłoczonych parkingach lub przy ruchliwej drodze.
 • Nie puszczaj dzieci samych podczas wchodzenia i opuszczania pojazdu. Upewnij się, że dookoła panują odpowiednie warunki i pomóż im bezpiecznie wyjść z auta lub do niego wsiąść.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC