Bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z auta – kwestia OC czy NNW?

Komunikacyjne NNW to, w odróżnieniu od polisy OC na samochód, ubezpieczenie dobrowolne właściciela pojazdu. Obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków, czyli drobne urazy i poważne obrażenia, jakich mogą doznać kierowca i pasażerowie w samochodzie. Niebezpieczne zdarzenie może wydarzyć się w trakcie podróży, ale również na postoju – podczas wsiadania do auta lub opuszczania kabiny!

bezpieczne wsiadanie do auta

Nie masz pewności, czy ubezpieczenie obowiązkowe obejmuje wejście i wyjście z auta? Zastanawiasz się, czy ochrona podczas wsiadania lub wysiadania z pojazdu obowiązuje w ramach polisy OC, czy może konieczne jest dokupienie innej polisy dodatkowej? Te kwestie porusza i wyjaśnia niniejszy poradnik.

Wsiadasz albo wysiadasz z auta – czy chroni Cię polisa OC?

Bezpieczeństwo jest priorytetem podczas podróży samochodem. Istotne jej momenty występują jednak nie tylko w ruchu, ale również na początku jazdy, w trakcie postojów w trasie, oraz na sam koniec przejazdu danego odcinka. O co chodzi? O wsiadanie i wysiadanie z auta.

Niektórzy podróżni zastanawiają się, jakie ubezpieczenie chroni kierowcę i pasażerów w takich chwilach – OC czy NNW? Odpowiedź nie jest prosta, gdyż wszystko zależy od okoliczności zdarzenia i konkretnej sytuacji.

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kierowcy pojazdu samochodowego, czyli po prostu ubezpieczenie OC, chroni innych uczestników ruchu drogowego w przypadku szkód powstałych w związku z ruchem pojazdu mechanicznego. Zapewnia ono ochronę również pasażerom samochodu i dotyczy, oprócz oczywistych kolizji i wypadków, także zdarzeń powstałych podczas:

  • wsiadania i wysiadania z pojazdu,
  • załadunku i rozładunku pojazdu,
  • zatrzymania lub postoju auta.
Przykład

Znajomy często podwozi Cię do szkoły lub pracy? Jeśli w momencie wsiadania lub wysiadania z pojazdu auto stoczy się, przejedzie po Twojej stopie i uszkodzi ją, to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC posiadacza auta.

Trzeba natomiast pamiętać, że odszkodowania z własnego ubezpieczenia OC nie otrzyma właściciel pojazdu. Jeżeli więc on sam doznałby szkód, np. podczas spowodowanego przez siebie wypadku, nie będzie mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela w tym zakresie, chyba że będzie miał wykupioną dodatkową ochronę NNW.

Ochrona przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta w NNW

Kompleksowa ochrona pasażerów i kierowcy znajdujących się w pojeździe jest możliwa w ramach zawarcia polisy dodatkowego ubezpieczenia NNW. Dzięki niemu kierowca lub kierowca i pasażerowie (w zależności od wybranego zakresu ochrony), będą mogli liczyć na wypłatę odszkodowania w razie doznania uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku związanego z samochodem.

To dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne można zawrzeć razem z OC. Pakiet ubezpieczeniowy OC/AC z NNW wychodzi taniej niż zakup pojedynczych polis osobno. Pakietowanie pozwala również na jednakową datę startu i płatność jednorazową lub rozbicie sumy na dogodne raty.

Ekspert Mubi radzi:

Komunikacyjne NNW chroni wszystkich w aucie. Ochrona działa również w momencie wsiadania i wysiadania z pojazdu. Jeśli więc coś się wtedy wydarzy, poszkodowani otrzymają odszkodowanie stosowne do uszczerbku na zdrowiu. Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia NNW i ustalana jest procentowo – 100% wypłacane jest w przypadku śmierci podróżnych.

Jak wygląda bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z auta?

Regularne korzystanie z samochodu wiąże się z pewna czynnością, do której nie przywiązuje się szczególnej uwagi. Wsiadanie i wysiadanie z auta wykonuje się wielokrotnie w ciągu dnia i niemal całkowicie machinalnie. Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą, czy pasażerem, musisz zachować ostrożność podczas zajmowania i opuszczania miejsca w kabinie, aby nie doprowadzić do groźnej sytuacji. Podczas wchodzenia i wychodzenia z pojazdu może dojść do wypadku, którego można uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie wsiadać i wysiadać z auta?

Bezpieczne wsiadanie do auta przebiega według poniższego schematu (krok po kroku):

  • upewnij się, że możesz bezpiecznie podejść do auta, rozglądając się w lewo-prawo-lewo,
  • sprawdź, czy w pobliżu drzwi nie znajduje się żadna przeszkoda,
  • złap za klamkę i delikatnie pociągnij,
  • ostrożnie otwórz drzwi,
  • zajmij miejsce w środku pojazdu,
  • zamknij za sobą drzwi i zapnij pasy bezpieczeństwa.
bezpieczne wsiadanie do auta
UWAGA!

Przed zajęciem fotela kierowcy lub pasażera odsuń siedzisko do tyłu. W ten sposób uzyskasz dodatkowe miejsce, które umożliwi Ci usadzenie się na fotelu bokiem (plecami do wnętrza), a dopiero potem przekręcenie się zgodnie z kierunkiem jazdy. Takie siadanie i wstawanie eliminuje ruch skrętny całego ciała. Ten sposób zajmowania miejsce polecają fizjoterapeuci, gdyż pozwala uniknąć problemów zdrowotnych z kręgosłupem.

Bezpieczne wysiadanie z auta przebiega analogicznie i wygląda następująco:

  • upewnij się, że możesz bezpiecznie wyjść ze środka, rozglądając się dookoła pojazdu,
  • sprawdź, czy w pobliżu drzwi nie znajduje się żadna przeszkoda,
  • odepnij pas,
  • złap za klamkę i delikatnie pociągnij,
  • ostrożnie otwórz drzwi,
  • opuść wnętrze pojazdu,
  • delikatnie zamknij za sobą drzwi,
  • rozejrzyj się na boki i ostrożnie oddal się od pojazdu.
bezpieczne wysiadanie z auta

Stosując się do powyższych reguł, można uniknąć wielu kolizji, które mają miejsce podczas tego newralgicznego momentu, jakim jest zajęcie i opuszczenie miejsca w kabinie. Ostrożność trzeba zachować szczególnie na zatłoczonych parkingach lub przy ruchliwej trasie.

NNW komunikacyjne – ile kosztuje?

Do polisy OC na samochód można dokupić NNW. To dodatkowa ochrona dla pasażerów i kierowcy na wypadek groźnego zdarzenia w pojeździe z udziałem podróżnych. Jak już ustaliliśmy komunikacyjne, NNW obejmuje również wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Ile kosztuje tego typu ochrona?

Nie jest ona droga, choćby w porównaniu z innymi dodatkowymi polisami (np. autocasco), ale jej cena zależy w głównej mierze od sumy ubezpieczenia NNW, która uzależnia kwotę wypłacanego odszkodowania. Im ona wyższa, na tym większą rekompensatę będzie można liczyć po zdarzeniu, zatem tym droższa będzie cena polisy.

Na mubi.pl polisa NNW dostępna jest jako dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia OC na samochód lub motocykl. Dopłata do niego jest różna w zależności od konkretnej oferty, ale waha się przeważnie w przedziale od kilku do kilkunastu złotych. To niewielka kwota, zważywszy na sumy ubezpieczenia, które wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy.

Sprawdźmy, ile wyniesie polisa ubezpieczeniowa na Volkswagena Golfa z 2007 roku (benzyna, pojemność silnika: 1595 cm3) w zależności od tego, czy kierowca wybierze ofertę z NNW, czy bez tej dodatkowej ochrony. Właścicielem pojazdu uczyniliśmy 35-letniego mężczyznę z Koszalina, który ma prawo jazdy od 16 lat i nigdy nie spowodował żadnej szkody. W ofertach niektórych towarzystw zawarta jest także ochrona assistance.

TowarzystwoCena ubezpieczenia bez NNWCena ubezpieczenia z NNWSuma ubezpieczenia NNW
Trasti631 zł646 zł50 000 zł
mtu24.pl773 zł856 zł15 000 zł
UNIQA853 zł919 zł10 000 zł
Beesafe979 zł1009 zł50 000 zł dla kierowcy,
10 000 zł dla pasażerów
LINK41217 zł1243 zł10 000 zł
Wiener1526 zł1562 zł10 000 zł
Źródło: kalkulator OC AC Mubi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu

Czy polisa OC zapewnia ochronę przy wsiadaniu do auta?
Czy NNW komunikacyjne jest w standardzie?
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie OC nie zapewnia wystarczającej ochrony kierowcy podczas obecności w pojeździe. Odszkodowanie z polisy OC kierowcy może być wypłacone jedynie innej osobie, która zostanie poszkodowana w trakcie poruszania się autem – innemu uczestnikowi ruchu lub pasażerowi.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu. Oprócz obowiązkowego OC nabądź dodatkowe NNW komunikacyjne, które obejmuje ochronę na wypadek urazów przy zajmowania miejsca za kierownicą lub na fotelu pasażer oraz w trakcie opuszczania wnętrza auta.
  • Na kierowcy spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo podróżnych. Zachowaj szczególną podczas wysiadania i wsiadania pasażerów zwłaszcza na zatłoczonych parkingach lub przy ruchliwej drodze.
  • Nie puszczaj dzieci samych podczas wchodzenia i opuszczania pojazdu. Upewnij się, że dookoła panują odpowiednie warunki i pomóż im bezpiecznie wyjść z auta lub do niego wsiąść.
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC