Zdjęcia do AC – jak samodzielnie wykonać dokumentację fotograficzną samochodu do umowy autocasco?

Inspekcja pojazdu przy zakupie AC jest obowiązkowa. Część ubezpieczycieli umożliwia ubezpieczającemu wykonanie dokumentacji fotograficznej we własnym zakresie, zamiast umawiać się na inspekcję przedstawiciela ubezpieczyciela. Jak w takim razie wykonać takie zdjęcia? Ile ma ich być? Jakie są zasady fotografowania pojazdu do umowy AC? Podpowiadamy!

zdjęcia do ac

Zdjęcia do autocasco – właściciel pojazdu czy przedstawiciel ubezpieczyciela?

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni finansowo od skutków zdarzeń losowych, a więc uszkodzeń, zniszczenia lub utraty pojazdu, jego części i wyposażenia. Aby zawrzeć umowę AC, musimy udostępnić ubezpieczany pojazdu do oględzin w celu oceny jego stanu technicznego oraz zgodności między stanem faktycznym a danymi, które podaliśmy we wniosku ubezpieczeniowym. 

Sprawa jest prosta, gdy kupujemy polisę w punkcie stacjonarnym lub u agenta ubezpieczeniowego, a w pobliżu znajduje się nasz pojazd. Wtedy wykwalifikowany pracownik w dniu podpisywania umowy od ręki wykonuje dokumentację fotograficzną auta. Co jednak w przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia AC online – na przykład w porównywarce ubezpieczeń?

W takiej sytuacji czeka nas jedna z dwóch możliwości:

  • udostępnienie pojazdy do dokonania oględzin w umówionym terminie przez przedstawiciela ubezpieczyciela,
  • samodzielne wykonanie zdjęć zgodnie z wytycznymi ubezpieczyciela.

To, które rozwiązanie będzie nas dotyczyć, zależy od ubezpieczyciela. Jedni wysyłają przedstawiciela w ciągu określonego czasu po podpisaniu umowy, a inni umożliwiają wykonanie zdjęć przez ubezpieczającego –  część ubezpieczycieli przygotowało specjalne aplikacje, które mają ułatwić całą procedurę (link do nich dostaje się SMS-em).

UWAGA!

W przypadku wątpliwości co do dokumentacji zdjęciowej wykonanej samodzielnie przez właściciela pojazdu ubezpieczyciele zastrzegają sobie prawo do przeprowadzenia oględzin pojazdu przez ich przedstawiciela!

Prawidłowe wykonanie zdjęć do AC – nie tylko przód, tył i boki

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dokumentacja fotograficzna służy ocenie stanu technicznego pojazdu w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia, a także weryfikacji informacji podanych przez nas we wniosku ubezpieczeniowym. Musi więc być wykonana w odpowiedni sposób, który u poszczególnych ubezpieczycieli może się różnić.

Liczba niezbędnych zdjęć zależy od wymagań konkretnego ubezpieczyciela. Na pewno musimy zrobić zdjęcie bryły pojazdu. Ubezpieczyciele wymieniają dwa sposoby wykonania dokumentacji poglądowej:

  • zdjęcie przodu, tyłu, boku lewego i boku prawego (4 zdjęcia),
  • zdjęcie przodu i prawego boku po przekątnej, tyłu i lewego boku po przekątnej (2 zdjęcia).
jak zrobić zdjęcia do ac

To dwa podstawowe sposoby wykonania zdjęć całego pojazdu – pamiętajmy, że nasz ubezpieczyciel może wymagać nieco innego wykonania ujęć, choć jest to mało prawdopodobne. 

Dodatkowo musimy zrobić także zdjęcia:

  • numeru VIN pojazdu, który jest wybity na stałym elemencie pojazdu,
  • wnętrza pojazdu z widocznym wyposażeniem,
  • licznika,
  • wyposażenia dodatkowego (instalacja LPG, bagażnik dachowy, foteliki dziecięce, alufelgi),
  • uszkodzeń pojazdu (rysy, wgniecenia, korozja).

Sposób sfotografowania wnętrza może różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli. Na przykład Allianz wskazuje, by takie zdjęcie zostało wykonane przez otwarte drzwi, wykadrowane tak, aby było widoczne całe wnętrze kabiny pojazdu. 

Z kolei TUZ Ubezpieczenia w OWU AC zaznacza, że na fotografii musi znaleźć się stan licznika wraz z deską rozdzielczą widoczną na pierwszym planie. Inni ubezpieczyciele mogą oczekiwać wykonania zdjęcia wnętrza pojazdu z tylnego siedzenia.

Niektórzy ubezpieczyciele mogą dodatkowo wymagać wykonania zdjęcia:

  • komory silnika,
  • zestawu kluczyków lub karty do otwierania.

Podane powyżej wytyczne dotyczą samochodów osobowych. W przypadku innych rodzajów pojazdów będą się one różnić – choćby dokumentacja fotograficzna ciężarówki czy ciągnika siodłowego będzie wymagać wykonania większej liczby zdjęć.

Warunki wykonania zdjęć do autocasco – na to uważaj!

Zdjęcia pojazdu wykonane do dokumentacji fotograficznej powinny być ostre, wyraźne i wykonane w dobrej jakości. W dzisiejszych czasach, gdy prawie wszyscy mają telefony ze świetnymi aparatami, zrobienie takich zdjęć nie powinno być żadnym problemem.

Powinniśmy jednak pamięć o podstawowych zasadach związanych z wykonaniem fotografii pojazdu do umowy ubezpieczenia AC. A więc nie powinno się robić zdjęć:

  • pod światło,
  • podczas opadów atmosferycznych,
  • brudnego pojazdu,
  • po zmroku lub w słabym świetle,
  • pojazdu, który jest różnie oświetlony (cienie).

Dzięki wykonaniu zdjęć zgodnie z zaleceniami unikniemy dodatkowej inspekcji przedstawiciela ubezpieczyciela w celu oceny stanu pojazdu.

UWAGA!

Zdjęcia pojazdu muszą być aktualne i wykonane w dniu zawarcia umowy lub w okresie wskazanym przez ubezpieczyciela (w Allianz jest to 7 dni, w TUZ Ubezpieczenia 3 dni)!

Zdjęć do AC nie trzeba robić – w jakich przypadkach?

Dokumentacja fotograficzna do AC jest niezbędna, gdy pierwszy raz wykupujemy to ubezpieczenie. Ubezpieczyciele wymieniają jednak okoliczności, w których mogą odstąpić od konieczności jej wykonania. Zazwyczaj dzieje się tak podczas:

  • zawierania umowy na kolejny 12 miesięcy,
  • zakupu fabrycznie nowego pojazdu w autoryzowanym salonie sprzedaży, a ubezpieczenie zawierane jest przed jego odbiorem,
  • kontynuacji umowy po szkodzie, gdy wykonano zdjęcia do doubezpieczenia.

Okoliczności, w których nie trzeba robić dokumentacji zdjęciowej, mogą się od siebie różnić u poszczególnych ubezpieczycieli.

Brak zdjęć do AC – co teraz?

Załóżmy, że ubezpieczyciel wskazał, że to my samodzielnie mamy wykonać dokumentację fotograficzną. Zgodnie z wytycznymi nie zrobiliśmy tego w określonym terminie. Co się teraz stanie? Czy nasza indolencja lub zignorowanie obowiązku będzie mieć jakieś konsekwencje w kontekście ubezpieczenia AC?

Zdecydowanie tak! W takiej sytuacji ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę. Benefia wskazuje, że to zrobi z ważnego powodu, jakim jest:

nieprzedstawienie ubezpieczonego pojazdu do oględzin przedstawicielowi TOWARZYSTWA lub nieprzedstawienia (za pomocą narzędzia informatycznego udostępnianego przez TOWARZYSTWO) dokumentacji zdjęciowej ubezpieczonego pojazdu do zapoznania się przez TOWARZYSTWO z jego aktualnym stanem.

Źródło: Benefia OWU pojazdów – PROGRAM SERWIS.

Trasti również wspomina o ważnych powodach rozwiązania umowy ubezpieczenia AC. Są to:

  • odmowa udostępnienia pojazdu do oględzin,
  • niewykonanie w określonym czasie dokumentacji zdjęciowej,
  • wykonanie dokumentacji zdjęciowej niezgodnie z otrzymaną instrukcją.

Podobne zapisy znajdziemy także u innych ubezpieczycieli.

Wykonanie dokumentacji zdjęciowej do autocasco – przykładowe zasady

Zasady wykonania dokumentacji fotograficznej pojazdu różnią się u poszczególnych ubezpieczycieli. Oto przykładowe wymagania przygotowane przez ubezpieczycieli:

UbezpieczycielZasady wykonania zdjęć do AC
AllianzZdjęcia należy wykonać za pomocą Foto Asystenta – narzędzia nie trzeba ściągać, działa online. Link do niego otrzymuje się SMS-em. Zdjęcia muszą być w formacje JPG.
TrastiUbezpieczyciel wysyła za pomocą SMS-a link do aplikacji, która pozwala na zrobienie prawidłowych zdjęć.
TUZ Ubezpieczenia Zdjęcia do inspekcji należy wysłać online poprzez stronę TUZ https://tuz.pl/ogledziny-pojazdu-online lub poprzez aplikacje TUZ Ubezpieczenia. Zdjęcia muszą być w formacie JPG oraz wadze do 5 MB (komplet nie powinien mieć więcej niż 50 MB).

Szczegółowe informacje na temat wykonania zdjęć otrzymamy od ubezpieczyciela w momencie kupna AC. W większości przypadków będzie nas czekać inspekcja i sami nie będziemy musieli wykonywać dokumentacji fotograficznej. Informacje na temat sprawdzenia pojazdu przez przedstawiciela ubezpieczyciela zawarliśmy w artykule Inspekcja auta a AC. Na czym polegają oględziny samochodu objętego autocasco i jakie są ich skutki?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zdjęcia do AC

Czy do umowy AC trzeba zrobić zdjęcia?
Jak zrobić zdjęcia do AC?
Czy na zdjęciach do AC powinny znaleźć się uszkodzenia pojazdu?
Ile czasu mam na zrobienie zdjęć do AC?
PODSUMOWANIE
  • Dokumentacja fotograficzna ubezpieczanego pojazdu jest niezbędna do zawarcia umowy ubezpieczenia AC.
  • W zależności od ubezpieczyciela zdjęcia wykonuje jego przedstawiciel lub ubezpieczający.
  • Na zdjęciach musi znaleźć się bryła pojazdu ze wszystkich stron z tablicami rejestracyjnymi, nr VIN na trwałym elemencie, wnętrze auta, stan licznika oraz ewentualne uszkodzenia.
  • Należy także wykonać zdjęcia dodatkowego wyposażenia, a dla niektórych ubezpieczycieli także komory silnika.
  • Zdjęcia należy wykonać w dzień przy dobrym oświetleniu. Auto powinno być umyte.
  • W niektórych sytuacjach zdjęć nie trzeba wykonywać, np. przedłużenie ubezpieczenia o kolejne 12 miesięcy.
  • Brak przesłania dokumentacji fotograficznej w wyznaczonym terminie wiąże się z wypowiedzeniem umowy przez ubezpieczyciela.
  • Część ubezpieczycieli przygotowało specjalne aplikacje ułatwiające samodzielne wykonanie dokumentacji fotograficznej do autocasco.
Źródła:
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC