Benefia – zgłoszenie szkody. Jak i kiedy zgłosić szkodę?

Benefia należy do Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group. W swojej ofercie ma pełny pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. W jaki sposób można skontaktować się z Benefią? Ile jest na to czasu? Po ilu dniach można liczyć na otrzymanie odszkodowania z OC i Assistance? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące zgłoszenia szkody w Benefii!

Benefia zgłoszenie szkody

Benefia – gdzie zgłosić szkodę?

Po powstaniu szkody można ją zgłosić na dwa sposoby – telefonicznie i poprzez formularz na stronie Benefii. Dotyczy to zarówno szkód związanych z pojazdem czy majątkiem, jak i osobowych. 

Szkodę można zgłosić od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 18.00 pod numerem:

 • +48 (22) 212 20 30

Numer ten jest nieczynny w święta. 

Natomiast przy zgłaszaniu szkody z Assistance należy posłużyć się numerem telefonu +48 (22) 639 20 10.

Szkodę można zgłosić także przez internet. Aby to zrobić, należy wejść na podstronę zawierającą formularz zgłoszeniowy. Ubezpieczyciel zastrzega, że koniecznie trzeba wypełnić wszystkie pola – umożliwi to prawidłową obsługę. Błędne wpisanie danych może wydłużyć proces likwidacji szkody.

formularz zgłoszenia szkody w benefii

Przed przystąpieniem do wypełniania formularza należy przygotować następujące dokumenty i informacje:

 • dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu,
 • prawo jazdy kierowcy,
 • dane uczestników zdarzenia – kierującego, poszkodowanych, sprawcy i ewentualnie właścicieli pojazdów,
 • informacje o pojeździe sprawcy.

Na wypełnienie formularza potrzeba około 15 minut. Nawet jeśli nie uda Ci się tego zrobić w tym czasie albo przerwiesz w połowie, to na podany przez Ciebie adres e-mail zostanie wysłany link, który pozwoli Ci w innym momencie dokończyć proces.

UWAGA!

Nie musisz od razu dołączać dokumentów. Jednak jeśli to zrobisz, to procedura likwidacji szkody przebiegnie szybciej!

Benefia – warunki zgłoszenia szkody z OC

Warunki ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. To tam znajdziemy zapisy dotyczące zakresu, wyłączeń oraz likwidacji szkody z OC. Są one takie same dla wszystkich ubezpieczycieli.

Ze zgłoszeniem szkody z polisy OC nie musisz się spieszyć. Co prawda rzadko się zdarza, by ktoś świadomie zwlekał z kontaktem z ubezpieczycielem, jednak zgodnie z prawem masz na to 3 lata od dnia, w którym dowiedziałeś się o szkodzie. W szczególnych sytuacjach może to być nawet 10 lat – jeśli szkoda powstała w wyniku przestępstwa. Roszczenia związane z obrażeniami ciała lub śmiercią przedawniają się po 20 latach.

Oczywiście najlepiej zgłosić szkodę jak najszybciej, ponieważ z czasem trudnej będzie wycenić straty i określić w pełni rozmiar szkód. Dodatkowo mogą powstać kolejne zniszczenia, które utrudnią ocenę stanu pojazdu.   

Kolizja drogowa to stresująca sytuacja. Zanim jednak zgłosisz się do ubezpieczyciela po odszkodowanie, powinieneś zabezpieczyć miejsce zdarzenia drogowego, a potem wezwać policję lub sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

CZY WIESZ, ŻE …

Nie w każdej sytuacji konieczne jest wzywanie policji na miejsce zdarzenia. Jeśli doszło tylko do kolizji, w której nikt nie ucierpiał, w zupełności wystarczy sporządzenie oświadczenia podpisanego przez obie strony. Funkcjonariuszy należy wezwać, jeśli żaden z uczestników nie chce się przyznać do winy lub np. zachodzi podejrzenie, że sprawca kolizji jest pod wpływem alkoholu.

Benefia wypłaci Ci odszkodowanie z polisy sprawcy w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia. W razie wątpliwości związanych ze sprawstwem czas ten może się wydłużyć, lecz nie może być dłuższy niż 14 dni od ustalenia przebiegu zdarzeń i wskazania winnego. Termin ten nie powinien być dłuższy jednak niż 90 dni od dnia zgłoszenia, chyba że otrzymanie odszkodowania związane jest z postępowaniem sądowym.

Benefia – likwidacja szkody z AC

W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia autocasco warunki polisy zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia Benefia. To tam znajdziemy wskazania dotyczące zgłoszenia szkody Benefii. Oto, co powinieneś zrobić:

 • szkodę należy zgłosić niezwłocznie, ale nie później niż w terminie 5 dni roboczych od daty jej stwierdzenia,
 • należy wyjaśnić okoliczności, opisać rozmiar szkód oraz możliwości realizowania roszczeń regresowych wobec sprawcy szkody lub innego ubezpieczyciela,
 • w przypadku kradzieży szkodę należy zgłosić najpóźniej w ciągu 2 dni,
 • jeśli szkoda powstała poza RP, należy ją zgłosić do 5 dni roboczych od daty przekroczenia powrotnego granicy, a wcześniej powiadomić o tym miejscową policję lub inne organy ścigania,
 • jeśli istnieje podejrzenie, że szkoda powstała w wyniku czynu karalnego, należy niezwłocznie powiadomić o zdarzeniu policję.

Koniecznie trzeba pamiętać o powyższych obowiązkach, ponieważ jeśli nie wypełnisz ich umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa, to Benefia nie odpowie za szkody powstałe z tego powodu – również odszkodowanie może zostać zmniejszone!

Odszkodowanie od Benefii w ramach autocasco otrzymasz w ciągu 30 dni od daty przyjęcia zgłoszenia. Podobnie jak w przypadku OC, jeśli pojawią się wątpliwości co do okoliczności zdarzenia i będą one wymagały wyjaśnienia, to termin ten może się przedłużyć. Pełne odszkodowanie otrzymasz do 14 dni od zakończenia analizy zajścia, które spowodowało szkodę, natomiast jego bezsporną część dostaniesz w terminie 30 dni.

Benefia – zgłoszenie w ramach Assistance

Jeśli będziesz zgłaszał zdarzenie w ramach ubezpieczenia assistance, to pamiętaj, by szkodę zgłosić niezwłocznie. Gdy nie będziesz w stanie tego zrobić od razu, to masz na to 7 dni od dnia zdarzenia, a w przypadku, gdy miało ono miejsce poza granicami Polski, 7 dni od dnia powrotu do kraju – zapisy te dotyczą także świadczeń służb drogowych na autostradzie. Jak należy się zachować?

 • Zapewnij bezpieczeństwo w miejscu zdarzenia,
 • postaraj się o zmniejszenie szkód i ich rozmiarów,
 • zgłoś szkodę niezwłocznie, czyli 24 godziny od dowiedzenia się o zdarzeniu,
 • udziel informacji i wyjaśnień dotyczących szkody.

Podobnie jak w przypadku autocasco, niedopełnienie obowiązków może skutkować zmniejszeniem odszkodowania. Pamiętaj więc, że w Twoim interesie jest zgłoszenie szkody jak najszybciej po jej zaistnieniu. Dzięki temu otrzymasz szybciej odszkodowania oraz cały proces oceny zajścia przebiegnie sprawniej. 

Przeczytaj też: Kalkulator OC Benefia. Sprawdźmy, jak działa!

PODSUMOWANIE
 • Szkodę do Benefii możesz zgłosić telefonicznie lub wypełniając formularz na stronie ubezpieczyciela.
 • Infolinia telefoniczna Benefii czynna jest od poniedziałku do soboty od 8.00 do 18.00 z wyjątkiem świąt.
 • Na zgłoszenie szkody z polisy OC sprawcy masz 3 lata. Jednak najlepiej zrobić to jak najszybciej.
 • Likwidacja szkody trwa do 30 dni, choć w wyjątkowych sytuacjach może się przedłużyć.
 • Szkodę z autocasco w Benefii powinieneś zgłosić niezwłocznie, najpóźniej 5 dni od dowiedzenia się o niej.
 • Kradzież należy zgłosić do 2 dni.
 • Zdarzenie assistance należy zgłosić niezwłocznie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zgłoszenie szkody w Benefii

Co zrobić przed zgłoszeniem się po odszkodowanie?
Kiedy trzeba zgłosić w Benefii szkodę z OC, a kiedy z AC?
Kiedy otrzymam odszkodowanie z Benefii?
Źródła:
 • https://benefia.pl/
 • https://mubi.pl/dokumenty/owu-benefia-od-04.03.2023.pdf
 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK:
  https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC