W co zaopatrzyć wakacyjną apteczkę – lista rzeczy, które mogą Ci się przydać!
Odpowiednie przygotowanie do zagranicznego wyjazdu jest bardzo ważne. Stanowi gwarancję bezpiecznej i udanej podróży. W apteczkę powinien wyposażyć się każdy turysta. Nawet jeśli na co dzień tryskasz zdrowiem i energią, na wakacyjnym wyjeździe również może dopaść Cię choroba. Inny kraj, odmienny klimat czy nawet chwila nieuwagi i lekkomyślność po alkoholu mogą przysporzyć Ci problemów.
W artykule przeczytasz:
- Jak przygotować się do pakowania apteczki?
- O czym należy pamiętać przed podróżą?
- Co powinna zawierać Twoja apteczka?
- Co warto dodatkowo umieścić w apteczce?
- Jak przewozić apteczkę podczas lotu samolotem?
- Jak przewozić sprzęt medyczny podczas lotu samolotem?
- Jak wygląda wykupienie leków na receptę za granicą?
Jak przygotować się do spakowania apteczki?
Odpowiednia organizacja to klucz do sukcesu. Dzięki niej łatwiej przejdziesz etap pakowania, a przede wszystkim weźmiesz wszystko, co może okazać się potrzebne. Żadna sytuacja nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, bo będziesz przygotowany na każdą ewentualność.
Na początek przemyśl każdy element swojego wyjazdu. To najistotniejsza część przygotowań. Pozwoli Ci to szybko i sprawnie określić, czego wymaga Twoja podróż. Warto zrobić to w formie listy. Najpierw tej, która dotyczy specyfiki wyjazdu, a potem obejmującej to, co musisz i możesz zabrać.
Na początku określ:
- dokładny kierunek podróży i ewentualnie przez jakie kraje będziesz przejeżdżał,
- jakim środkiem transportu będziesz podróżował,
- jaki jest cel Twojej podróży,
- czy jedziesz sam, z dorosłymi, czy z dziećmi,
- jak długo będzie trwała Twoja wycieczka,
- jaki klimat panuje w miejscu, do którego wyruszasz,
- czy cierpisz na jakieś choroby, np. przewlekłe, czy dotykają Cię często przeziębienia sezonowe, jak często chorujesz i na co,
- czy region, do którego wyruszasz, zagrożony jest występowaniem typowych dla tego miejsca chorób (jeśli kierunkiem Twojej podróży są rejony tropikalne, udaj się do lekarza, który doradzi Ci, co musisz ze sobą zabrać i ewentualnie jakie szczepienia wykonać),
- jak wygląda opieka zdrowotna w danym kraju oraz dostęp do lekarzy, lekarstw czy aptek,
- jakie ubezpieczenie turystyczne posiadasz lub planujesz kupić.
Określenie powyższych aspektów pozwoli Ci na jak najlepsze przygotowanie się do podróży. Każdy rodzaj wyjazdu, jego kierunek, cel czy nawet środek transportu, z którego będziesz korzystał, wymagają zupełnie innego rodzaju organizacji.
Warto także zapoznać się z informacjami dla podróżujących, które przygotowuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dane zawarte na rządowej stronie są na bieżąco aktualizowane. Dotyczą wjazdu i pobytu na terenie danego kraju, ubezpieczenia, zdrowia, cła, przepisów prawnych i obyczajów.
O czym należy pamiętać przed podróżą?
Przede wszystkim sprawdź terminy ważności wszystkich lekarstw. Musisz pamiętać także o lekach, które przyjmujesz na stałe lub np. w przypadku zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. Ważne jest także, abyś spakował odpowiednią ilość dawek. Najlepiej także zapasowych, na wypadek gdyby Twoja podróż się przedłużyła. Weź ze sobą ulotki dołączone do leków, dyspozycję od lekarza oraz ewentualną dokumentację medyczną. Może Ci się przydać, gdy z powodu zaostrzenia choroby, na którą cierpisz, trafisz do szpitala lub gdy skontrolują Cię służby graniczne. Wówczas będziesz mógł potwierdzić, po co przewozisz dane leki. Możesz także wziąć ze sobą przetłumaczone na język angielski zaświadczenie od lekarza, w którym będą opisane zalecenia i rodzaj potrzebnej pomocy. Jeśli planujesz kupić jakieś leki na miejscu, weź ze sobą receptę.
Pamiętaj, że jeśli cierpisz na jakieś choroby, schorzenia i przyjmujesz leki na stałe, zanim zaplanujesz wyjazd skonsultuj to ze swoim lekarzem!
Bardzo ważne jest także to, abyś sprawdził, czy kraj, do którego wyruszasz, akceptuje leki, które zażywasz i ewentualnie w jakich ilościach. Każde państwo rządzi się swoimi prawami. W niektórych regionach posiadanie pewnych lekarstw jest zabronione. Może się to skończyć wysoką grzywną lub w najgorszym przypadku nawet więzieniem.
Istotną kwestią jest ubezpieczenie turystyczne. Warto je zakupić, aby mieć gwarancję pomocy, w sytuacji gdy ulegniesz wypadkowi lub zachorujesz. Polisa na wyjazd to zazwyczaj koszt kilku złotych dziennie. Zapewnia ona pokrycie kosztów leczenia, wizyt lekarskich, hospitalizacji czy nawet transportu medycznego do Polski. Wariantów ochrony jest naprawdę wiele. Możesz także wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest bezpłatna. Działa w krajach członkowskich UE oraz EFTA. Nie powinieneś natomiast bazować tylko na tym dokumencie, ponieważ ochrona ta działa na zasadach, którymi jest objęta służba zdrowia w danym kraju. Oznacza to, że nie wszędzie uzyskasz tę samą pomoc, co w Polsce. Ponadto EKUZ nie obejmuje transportu medycznego do kraju. Warto zatem kupić dodatkowo polisę turystyczną.
Co powinna zawierać Twoja apteczka?
Jeśli określiłeś i przemyślałeś już wszystkie ważne aspekty swojego wyjazdu, przejdź do sporządzenia listy, która będzie dotyczyła konkretnych produktów i tego, co planujesz spakować.
Zawartość apteczki to kwestia indywidualna, która powinna być odzwierciedleniem odpowiedzi na pytania z listy, którą widziałeś powyżej. Do podstawowych leków, które warto spakować do każdej wakacyjnej apteczki, należą te na:
- przeziębienie,
- gorączkę,
- zapalenie,
- ból,
- ukąszenia owadów (odstraszające oraz po ugryzieniu),
- alergię, uczulenie,
- urazy,
- zatrucia (wymioty, biegunkę),
- zaparcia,
- chorobę lokomocyjną,
- poparzenia słoneczne.
Co warto dodatkowo umieścić w apteczce?
Są elementy, które także warto umieścić w swoim bagażu, choć nie przychodzą one na myśl jako pierwsze. Zdarza się jednak, że w niektórych sytuacjach okazują się niezwykle potrzebne.
Apteczkę warto doposażyć w:
- kremy do opalania z filtrem ochronnym,
- opatrunki (plastry, bandaże) i wodę utlenioną,
- termometr,
- elektrolity,
- leki na kaszel,
- leki na ból gardła,
- ciśnieniomierz,
- żel antybakteryjny,
- rękawiczki,
- ustnik do sztucznego oddychania,
- żele rozgrzewające i inne preparaty dotyczące np. bólu pleców.
Jeśli lecisz samolotem, na pokład nie zabieraj ze sobą nożyczek. Zabronione jest posiadanie wszelkich ostrych przedmiotów.
Jak przewozić apteczkę podczas lotu samolotem?
Przewożenie leków samolotem nie jest zabronione. Należy jednak spełnić pewne wymogi. Najlepiej zapoznać się z zasadami danej linii lotniczej.
Przede wszystkim lekarstwa muszą być odpowiednio przewożone. Najlepiej, jeśli będą w oryginalnych opakowaniach. W innym przypadku możesz nie przejść kontroli. Jeżeli posiadasz leki na receptę, weź ze sobą zaświadczenie od lekarza (najlepiej w języku angielskim). Na takim dokumencie powinna znaleźć się nazwa leku oraz jego dawkowanie.
Lekarstwa pakuj do bagażu podręcznego. Zmniejszysz przede wszystkim ryzyko ich utraty. Ponadto w luku bagażowym często panują dość niskie temperatury. Może to mieć niekorzystny wpływ na niektóre z nich. Nie przesadzaj także z ilością leków. Zwykle można brać ich tyle, żeby wystarczyły na czas wyjazdu.
Zapakowane leki najlepiej przewozić w przezroczystej kosmetyczce. Ułatwi to kontrolę. Wszelkie syropy i płyny powinny być zapakowane w butelki o pojemności nie większej niż 100 ml. Jeśli lek przekracza tę objętość lub łączna ilość płynów wynosi więcej niż 1 l, musisz posiadać zaświadczenie lekarskie, które potwierdza konieczność stosowania leku podczas podróży.
Jak przewozić sprzęt medyczny podczas lotu samolotem?
Jeśli ze względu na swoją chorobę lub schorzenie musisz zabrać ze sobą np. inhalator, strzykawkę lub glukometr, konieczne jest posiadanie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Tak samo jak w przypadku lekarstw, sprzęt medyczny również możesz przewozić w bagażu podręcznym. Jeśli posiadasz akcesoria większych rozmiarów, podczas podróży muszą one znajdować się w luku bagażowym.
Kwestia ta natomiast jest indywidualna. Każda linia lotnicza posiada inne regulacje. Zapoznaj się więc z dokładnymi wytycznymi danego przewoźnika, zanim wyruszysz w podróż.
Jak wygląda wykupienie leków na receptę za granicą?
Jeśli planujesz zrealizować receptę za granicą, musisz posiadać jej wersję transgraniczną, czyli papierową. Taki dokument honorowany jest w krajach członkowskich UE oraz EFTA. Nie ma możliwości wykupienia leków z e-recepty pochodzącej z Polski.
Recepta transgraniczna musi zawierać:
- imię i nazwisko oraz datę urodzenia pacjenta,
- imię i nazwisko, tytuł zawodowy oraz dane kontaktowe lekarza wystawiającego receptę,
- adres miejsca, w którym wystawiono receptę, np. przychodni, z adnotacją “Polska”,
- międzynarodową nazwę leku,
- postać, moc, ilość leku,
- informacje dotyczące dawkowania,
- datę wystawienia,
- podpis lekarza.
Wykupienie leków nie wszędzie jednak jest takie proste. Odbywa się to zgodnie z prawem, które obowiązuje w danym kraju, w zakresie realizacji recept.
W Polsce termin na realizację recepty to 30 dni. Nie w każdy kraju natomiast jest on taki sam. W niektórych państwach czas na wykupienie leków to 14 dni.
Lekarstwa kupowane za granicą są pełnopłatne. Po powrocie do Polski możesz zwrócić się do NFZ z wnioskiem o refundację zrealizowanej recepty.
Musisz mieć także na uwadze to, że nazwa leku w obcym kraju może być inna. Najlepszym rozwiązaniem będzie recepta, która posiada bardzo ogólną nazwę preparatu. Dzięki temu farmaceuta będzie wiedział, jaki lek Ci wydać.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o apteczkę na zagraniczny wyjazd
Przewożenie sprzętu medycznego podczas lotu samolotem jest możliwe. Musisz posiadać wówczas odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Mniejsze rzeczy, takie jak inhalator, możesz umieścić w bagażu podręcznym, a większe gabaryty, np. wózek inwalidzki, musi znajdować się w luku bagażowym.
Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, warto wziąć dokument, który potwierdza ich posiadanie. Na pewno ułatwi to przejście kontroli granicznej. Zaświadczenie lekarskie powinno posiadać nazwę leku oraz jego dawkowanie. Najlepiej, jeśli jest przetłumaczone na język angielski.
Wykupienie recepty za granicą jest możliwe tylko wtedy, gdy posiadasz dokument transgraniczny, czyli wersję papierową. Taką receptę możesz zrealizować w każdym kraju członkowskim UE oraz EFTA. Pamiętaj jednak, że odbywa się to na zasadach panujących w danym państwie.
- To, co powinno znaleźć się w apteczce na wyjazd, zależy od wielu kwestii. Ważny jest między innymi kierunek podróży, panujący tam klimat, a także schorzenia czy choroby, na które cierpisz.
- Podstawowe leki, które powinna posiadać każda apteczka turystyczna, to między innymi te przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, od poparzenia słonecznego, alergii, choroby lokomocyjnej czy zatrucia.
- Przed wyjazdem zapoznaj się z tym, czy na teren danego kraju możesz wwieźć konkretny lek i ewentualnie w jakich ilościach. Nie każdy kraj podchodzi w ten sam sposób do leczenia i kwestii lekarstw. W innym przypadku możesz zupełnie nieświadomie narazić się na karę grzywny lub nawet więzienie.
- Jeśli planujesz podróż samolotem, zapoznaj się z wytycznymi danej linii lotniczej. Lekarstwa powinny być odpowiednio zapakowane i prawidłowo przewożone. Najlepiej będzie, jeśli umieścisz je w bagażu podręcznym.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji