Bośnia i Hercegowina – przewodnik dla kierowców

Chociaż często odwiedzana przez turystów z Polski, Bośnia i Hercegowina jest zwykle tylko krajem tranzytowym podczas podróży do sąsiedniej Chorwacji lub Czarnogóry i jeszcze dalej na południe Europy. Sama może jednak stanowić atrakcyjny kierunek wakacyjnych wojaży, zwłaszcza jeśli podróżujemy samochodem, który umożliwia dostanie się do wielu ciekawych, choć trudno dostępnych miejsc. Sprawdźmy, co musi wiedzieć kierowca przed wyjazdem do Bośni i Hercegowiny!

grafika

Bośnia i Hercegowina – przepisy wjazdowe i wymagane dokumenty

Bośnia i Hercegowina to jeden z tych europejskich krajów, które w pełni zniosły wszelkie obostrzenia dotyczące wjazdu na swoje terytorium w związku z pandemią koronawirusa. Przekraczając bośniacką granicę, nie trzeba okazywać:

 • certyfikatu zaszczepienia na COVID-19,
 • negatywnego wyniku testu na COVID-19,
 • zaświadczenia poświadczającego przejście zachorowania na COVID-19.

Dotyczy to wszystkich podróżujących bez względu na ich status zdrowotny, a więc zarówno osoby zaszczepione, jak też niezaszczepionych i ozdrowieńców. Oczywiście jeśli posiadasz Unijny Certyfikat COVID, warto go jednak mieć przy sobie w czasie podróży – może się przydać np. podczas wizyty lekarskiej.

Oprócz ograniczeń wjazdowych zniesione zostały także obostrzenia obowiązujące podczas pobytu w Bośni i Hercegowinie. Nie ma obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach publicznych czy środkach komunikacji publicznej. Zakrywanie ust i nosa jest wymagane jedynie w ośrodkach zdrowia i innych instytucjach medycznych.

CZY WIESZ, ŻE …

Żadne ograniczenia wjazdowe nie obowiązują również w sąsiadujących z Bośnią i Hercegowiną krajach – Chorwacji, Serbii i Czarnogórze – a także w Czechach, na Słowacji i Węgrzech, przez które prowadzi trasa z Polski na Bałkany. Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jakie dokumenty są potrzebne w Bośni i Hercegowinie?

Chociaż Bośnia i Hercegowina nie należy do Unii Europejskiej i Strefy Schengen, polscy obywatele mogą tam podróżować na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Pobyt do 90 dni odbywa się bez wizy.

Kierowcy muszą mieć w Bośni i Hercegowinie prawo jazdy (honorowany jest polski dokument, nie trzeba wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy), dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. W przypadku tego ostatniego wystarczy polska polisa ubezpieczeniowa.

UWAGA!

W Bośni i Hercegowinie nie jest wymagana Zielona Karta ani ubezpieczenie graniczne!

podróż z Warszawy do Sarajewa - infografika

Samochodem do Bośni i Hercegowiny – trasa, opłaty, stan dróg

Największym wyzwaniem czekającym na kierowcę wybierającego się z Polski do Bośni i Hercegowiny jest zdecydowanie dzieląca obydwa kraje odległość. W najlepszym przypadku trzeba się liczyć z ponad 10-godzinną podróżą, a w zależności od miejsca wyjazdu może się ona jeszcze wydłużyć o kilka godzin.

Odległość do Sarajewa z wybranych polskich miast:

 • Kraków – 1163 km, ok. 12 godzin;
 • Wrocław – 1232 km, ok. 13 godzin;
 • Warszawa – 1369 km, ok. 14 godzin;
 • Poznań – 1420 km, ok. 14 godzin;
 • Szczecin – 1531 km, ok. 16 godzin;
 • Białystok – 1568 km, ok. 16 godzin;
 • Gdańsk – 1592 km, ok. 16 godzin.

O ile więc nie podróżujesz z południa Polski lub nie masz kierowcy na zmianę, musisz się liczyć z tym, że bez noclegu po drodze się nie obejdzie. Dobra wiadomość jest taka, że trasa przez Czechy, Słowację i Węgry jest raczej dobrej jakości, mimo że nie prowadzi w całości przez autostrady. Trzeba natomiast pamiętać, że korzystanie z dróg we wszystkich tych krajach jest płatne.

UWAGA!

Najtańsza 10-dniowa winieta dla samochodu osobowego kosztuje ok. 73 zł na Węgrzech, 52 zł na Słowacji i 52 zł w Czechach (ceny wg kursów walut z dnia 23.02.2024).

Opłaty drogowe w Bośni i Hercegowinie

A jak to wygląda w Bośni i Hercegowinie? Drogi są oznakowane i utrzymane w dobrym stanie, zwłaszcza między większymi miastami. Górski charakter kraju przekłada się na wiele wąskich dróg i tuneli (często nieoświetlonych), dlatego ważne jest dopasowanie prędkości do warunków jazdy.

Sieć dróg szybkiego ruchu w Bośni jest bardzo niewielka, licząc w sumie kilkadziesiąt kilometrów przy granicach bośniacko-chorwackich i w okolicach Sarajewa. Opłaty pobierane są tylko na kilku krótkich odcinkach trasy A1 na bramkach, a cena zależy od przejechanego dystansu, nie przekraczając kilkunastu złotych. Opłatę można wnieść zarówno w euro, jak i w bośniackiej marce zamiennej (KM).

OdcinekDystansOpłata dla samochodu osobowego
Svilaj – Odžak8 km1,20 KM (ok. 2,64 zł)
Sarajevo Sjever – Zenica Jug51 km6 KM (ok. 13,21 zł)
Sarajevo Zapad – Tarčin16 km2,50 KM (ok. 5,51 zł)
Međugorje – Ljubuški6 km1,20 KM (ok. 2,64 zł)
Ceny za portalem tolls.eu i według kursu walut z dnia 23.02.2024.

Ceny paliwa w Bośni i Hercegowinie

Sieć stacji benzynowych w Bośni jest rozwinięta słabiej niż w Polsce. Zaleca się korzystanie ze stacji sprawdzonych dystrybutorów, m.in. Energopetrol, INA czy OMV. Ceny za litr wynoszą (dane za portalem globalpetrolprices.com na dzień 19.02.2024):

 • benzyna – 3,04 KM (6,70 zł),
 • diesel – 2,64 KM (5,81 zł),
 • LPG – 1,30 KM (2,86 zł).

Ograniczenia prędkości i inne przepisy drogowe w Bośni i Hercegowinie

Przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Bośni i Hercegowinie nie różnią się szczególnie od tych obowiązujących w Polsce. Kierowcy, wbrew obiegowej opinii, jeżdżą raczej przepisowo, na co wpływ ma na pewno to, że bardzo częsty widok stanowią patrole policji wyłapujące zwłaszcza osoby przekraczające prędkość.

Ograniczenia prędkości w Bośni i Hercegowinie

Jakich limitów prędkości trzeba się zatem trzymać, podróżując po Bośni i Hercegowinie? Ograniczenia wynoszą:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym,
 • 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
 • 100 km/h na drogach ekspresowych,
 • 130 km/h na autostradach.
UWAGA!

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest w Bośni i Hercegowinie karane mandatami w wysokości od ok. 120 zł (przekroczenie o 10-20 km/h) do nawet 2400 zł (przekroczenie o ponad 30 km/h).

O czym ponadto musi pamiętać kierowca w Bośni i Hercegowinie?

 1. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należy tylko trójkąt ostrzegawczy, ale warto mieć również apteczkę, gaśnicę, komplet zapasowych żarówek i kamizelkę odblaskową.
 2. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy to 0,3 promila.
 3. Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe na przednich i tylnych fotelach.
 4. Dzieci poniżej 5 lat muszą być przewożone w fotelikach, a poniżej 12 lat nie mogą zajmować siedzenia pasażera.
 5. Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.
 6. Używanie antyradarów i systemów ostrzegania o radarach jest zabronione.
 7. Używanie opon zimowych jest obowiązkowe w okresie od 15 listopada do 1 kwietnia.
 8. Używanie telefonów komórkowych podczas jazdy jest dozwolone tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego.
 9. Nocowanie “na dziko” w samochodzie jest dozwolone.
CZY WIESZ, ŻE …

W Bośni i Hercegowinie można spotkać czerwone tabliczki z napisem “PAZI MINE”, które ostrzegają o pozostałych po wojnie nierozbrojonych minach. Nie wszystkie niebezpieczne miejsca są oznaczone, dlatego w razie postoju przy drodze należy unikać wchodzenia do lasów i na pobocza.

bośnia i hercegowina - ważne numery telefonów

Ubezpieczenie samochodu za granicę

Wiesz już, czego możesz się spodziewać, podróżując samochodem po Bośni i Hercegowinie, ale to przecież nie oznacza, że będziesz w stanie wszystko przewidzieć. Wręcz przeciwnie, różnego rodzaju nieszczęścia i niefortunne wypadki zdarzają się często w najgorszym możliwym momencie. Przebywanie w obcym kraju zdecydowanie się do takich zalicza, dlatego tak ważne jest właściwe ubezpieczenie samochodu na taką podróż.

Ubezpieczenie OC

Mamy nadzieję, że nie trzeba Ci przypominać o obowiązkowym zawsze i wszędzie ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dzięki któremu ubezpieczyciel pokryje straty poszkodowanego w razie spowodowania przez Ciebie wypadku. W Bośni i Hercegowinie nie potrzebujesz już Zielonej Karty, więc wystarczy, że weźmiesz ze sobą polską polisę. Pamiętaj, że najtańsze OC znajdziesz dzięki kalkulatorowi na mubi.pl.

Ubezpieczenie AC

A co jeśli to Twój samochód ulegnie uszkodzeniu w wyniku kolizji lub wypadku z Twojej winy? Jeżeli nie wykupisz wcześniej polisy gwarantującej dodatkową ochronę, będziesz niestety zdany tylko na siebie. Kupując ubezpieczenie AC, możesz zagwarantować sobie wsparcie finansowe ze strony ubezpieczyciela w razie różnego rodzaju zdarzeń. W zależności od zakresu ochrony otrzymasz odszkodowanie m.in. jeśli Twój samochód:

 • zostanie uszkodzony w wypadku lub kolizji,
 • zostanie uszkodzony w wyniku działania sił przyrody,
 • zostanie uszkodzony przez nieznanego sprawcę,
 • zostanie skradziony,
 • ulegnie szkodzie całkowitej.

Ekspert Mubi radzi:

Kupując autocasco na zagraniczny wyjazd, pamiętaj w pierwszej kolejności o sprawdzeniu zasięgu terytorialnego. Ochrona działająca tylko w Polsce nic Ci nie da. Następnie zdecyduj, jakiego rodzaju polisa Cię interesuje – mini AC będzie obejmować tylko wybrane szkody, standardowa wersja ubezpieczenia zapewni ochronę na wypadek wszystkich szkód nazwanych, a autocasco w wersji all risks obejmuje każdą sytuację poza wyłączeniami wymienionymi w polisie. Na koniec dopasuj warunki ubezpieczenia, w tym m.in. zasady naprawy szkody czy wysokość udziału własnego. Pamiętaj, że niższa cena polisy wiąże się zwykle z mniejszym odszkodowaniem w razie szkody.

Ubezpieczenie assistance

O ile autocasco zapewni Ci rekompensatę finansową za szkodę, to żeby otrzymać pomoc ubezpieczyciela zaraz po zdarzeniu, będziesz potrzebować ubezpieczenia assistance. W jego ramach towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują cały szereg usług, począwszy od pomocy technicznej na miejscu zdarzenia, przez organizację holowania auta do warsztatu i wynajem samochodu zastępczego, po wsparcie prawne, pomoc tłumacza i infolinię 24/7. Zakres i limity dostępnych usług zależą od wybranego wariantu polisy.

Ubezpieczenie NNW

Wybierając ochronę NNW dla kierowcy i pasażerów, zapewnisz sobie i podróżującym z Tobą osobom wsparcie finansowe w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Wysokość rekompensaty będzie zależeć od wybranej sumy ubezpieczenia i stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczyciel może pokryć m.in. koszty leczenia, hospitalizacji i rehabilitacji, ale także niezdolności do pracy czy konieczności przekwalifikowania po wypadku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Bośni i Hercegowiny

Czy przed wyjazdem do Bośni i Hercegowiny trzeba wykonać test na COVID-19?
Czy w Bośni i Hercegowinie trzeba mieć winietę?
Czy jadąc do Bośni i Hercegowiny, trzeba się ubezpieczyć?
PODSUMOWANIE
 • Bośnia i Hercegowina zniosła wszystkie obostrzenia wjazdowe związane z epidemią COVID-19.
 • Podróżować do Bośni można na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
 • W Bośni i Hercegowinie nie jest potrzebna Zielona Karta.
 • Korzystanie z bośniackich dróg jest bezpłatne – wyjątkiem jest kilka odcinków autostrad, na których opłaty za przejazd dokonuje się na bramkach.
 • Limity prędkości w Bośni i Hercegowinie wynoszą 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym, 100 km/h na drogach ekspresowych i 130 km/h na autostradach.
 • Limit alkoholu we krwi kierowcy w Bośni i Hercegowinie wynosi 0,3 promila.
 • Na podróż samochodem do Bośni i Hercegowiny warto wykupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne (np. AC, assistance), a także polisę turystyczną.

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Przestalibyście w końcu pisać o kowidzie, jakby to było wciąż nie wiadomo co. Z tego powodu tylko 1 gwiazdka.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!