Jak uzyskać dowody w przypadku uszkodzenia samochodu przez nieznanego sprawcę?

Zostawiłeś swoje auto na osiedlowym parkingu i po powrocie zauważyłeś, że Twój zderzak jest porysowany, a lusterko urwane? Jeśli sprawca uszkodzenia zostawił kartkę ze swoim numerem telefonu, możesz być spokojny. Co jednak, jeśli uciekł on z miejsca zdarzenia? Jak uzyskać dowody uszkodzenia? Co może służyć jako dowód? Czy potrzebna jest do tego policja?

zarysowany samochod

Co robić, jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia?

Wróciłeś ze sklepu z koszykiem pełnym zakupów i zauważyłeś, że Twój pojazd ma wgniecione drzwi? Jeśli sprawca nie zostawił do siebie kontaktu, sytuacja nie wygląda najlepiej. Znalezienie sprawcy zdarzenia może być trudne. Nie jest to jednak niemożliwe. Ważne jest zebranie dowodów, które pomogą w identyfikacji winnego.

Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim wezwij policję. Funkcjonariusze z pewnością będą chcieli dowiedzieć się od Ciebie:

 • kiedy zaparkowałeś swój pojazd,
 • jak długo Twoje auto przebywało w miejscu zdarzenia,
 • jakie pojazdy stały obok Twojego auta.

Policja zabezpieczy ślady, nagrania z monitoringu, przesłucha świadków i przeprowadzi analizę zdarzenia. Wówczas jest szansa, że funkcjonariusze trafią na trop dotyczący sprawcy. 

Oprócz wezwania policji powinieneś także:

 • zrobić zdjęcia uszkodzonych elementów i okolic pojazdu,
 • sprawdzić, czy w okolicy są kamery monitoringu,
 • poszukać świadków zdarzenia i poprosić ich o dane kontaktowe.

Co grozi sprawcy za ucieczkę z miejsca zdarzenia?

Według prawa sprawca kolizji czy wypadku nie powinien oddalać się z miejsca zdarzenia. Jeśli pozostanie w miejscu wystąpienia szkody lub zostawi pokrzywdzonemu swoje dane kontaktowe, ma szansę na polubowne załatwienie sprawy bez udziału policji. Jeżeli natomiast sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, naraża się na wyższy wymiar kary

Jeśli w zdarzeniu uczestniczy więcej niż jedna osoba, za ucieczkę sprawcy z miejsca zdarzenia grozi mandat w wysokości od 1500 do 3000 zł. Kara ta nakładana jest na podstawie artykułu 86 kodeksu wykroczeń za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drodze publicznej, w strefie ruchu lub w strefie zamieszkania. W przypadku szkód parkingowych, gdzie nie ma osób poszkodowanych, winowajca naraża się na grzywnę. Zgodnie z artykułem 97 kodeksu wykroczeń wynosi ona od 20 do 3000 zł.

Ponadto sprawca musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi w związku z ubezpieczeniem. W takiej sytuacji zostaje on objęty tak zwanym regresem ubezpieczeniowym. Reguluje to artykuł 43 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Co może służyć jako dowód w przypadku uszkodzenia pojazdu przez nieznanego sprawcę?

Jeśli sprawca szkody zbiegł z miejsca zdarzenia, najistotniejsze jest zebranie odpowiednich dowodów. Pozwolą one na identyfikację winnego i wymierzenie mu kary. Jak zebrać dowody? Od czego zacząć? 

Monitoring

Rozejrzyj się i sprawdź, czy w okolicy są kamery monitoringu, np. przy okolicznych skrzyżowaniach, sklepach lub blokach mieszkalnych. Nagranie to najlepszy dowód, który pomaga w schwytaniu sprawcy. Dzięki niemu masz duże szanse na to, że uda się ustalić twarz winnego, tablice rejestracyjne jego pojazdu lub chociażby świadków zdarzenia. 

Możesz skorzystać także z nagrań zarejestrowanych przez kamerę samochodową. Świadek zdarzenia, który przejeżdżał obok Twojego auta mógł nagrać zaistniałą sytuacją. To samo dotyczy wideorejestratora zlokalizowanego w Twoim pojeździe. Na rynku dostępne są kamery samochodowe, które reagują na wstrząsy spowodowane uderzeniem i wówczas rejestrują obraz. Jeśli posiadasz takie urządzenie, obraz nagrany w chwili zdarzenia również będzie stanowił dowód w sprawie.

Świadkowie zdarzenia

Kolejnym mocnym i rzeczowym dowodem są zeznania świadków zdarzenia. Ich punkt widzenia i zapamiętane szczegóły stanowią cenne informacje, co często pomaga w dotarciu do sprawcy. Jeśli nie uda Ci się odnaleźć świadków zdarzenia, skorzystaj z grup funkcjonujących na portalach społecznościowych. Stworzony przez Ciebie post z opisem zdarzenia i zdjęciami z pewnością trafi do większego grona osób, być może do świadków.

Zdjęcia

Z uwagi na to, że obtarcia czy wgniecenia, w szczególności te powstałe na parkingach, są dość częstym zjawiskiem, wielu kierowców fotografuje swój pojazd jeszcze przed wystąpieniem uszkodzeń. Co to znaczy? Właściciel robi zdjęcie miejsca postoju swojego auta i stojących obok pojazdów. Dzięki temu dokumentuje stan, w jakim pozostawił swój samochód, posiada dokładną godzinę przyjazdu oraz ma informacje na temat sąsiadujących aut. 

Czy w przypadku uszkodzenia auta przez nieznanego sprawcę UFG wypłaca odszkodowanie?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się wypłatą roszczeń z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych. Co w sytuacji, kiedy nie uda się odnaleźć sprawcy zdarzenia? Wówczas UFG wypłaca odszkodowanie za szkody:

 • w mieniu (jeśli u uczestnika zdarzenia nastąpił rozstrój zdrowia trwający dłuższy niż 14 dni, naruszenie czynności narządów ciała lub śmierć),
 • osobowe.

Przeczytaj też: Odszkodowanie z OC – sprawca nieznany. Zasady wypłacania świadczeń przez UFG

Jeśli żadne z powyższych zdarzeń nie mają miejsca, a sprawca uszkodzeń pozostanie nieznany, nie możesz niestety liczyć na odszkodowanie od UFG. W tej sytuacji jedynym wsparciem finansowym będzie likwidacja szkody z ubezpieczenia autocasco. Nie oznacza to jednak, że stracisz wypracowane przez lata zniżki. Wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wyrównuje szkodę. Reguluje to artykuł 106 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Sprawca zdarzenia, który zbiegł z miejsca kolizji lub wypadku, traci ochronę ubezpieczeniową. Jeśli zostanie on schwytany, UFG lub firma ubezpieczeniowa wypłaci pokrzywdzonemu odszkodowanie, a winny zostanie objęty regresem ubezpieczeniowym. Jest to zwrot kosztów poniesionych przez towarzystwo lub UFG na rzecz odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu.

Jak uzyskać odszkodowanie od UFG?

Poszkodowany, który chce uzyskać odszkodowanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, musi zgłosić się do dowolnego towarzystwa. Firma ustali odpowiedzialność cywilną sprawcy zdarzenia i rozmiar szkody. Przekaże tę informację do UFG, który wypłaci należne odszkodowanie. 

UFG ma 30 dni na wypłatę świadczenia pokrzywdzonemu, licząc od dnia otrzymania dokumentacji od ubezpieczyciela. Jeśli wyjaśnienie okoliczności zaistniałego zdarzenia wymaga więcej czasu, poszkodowany otrzyma część zadośćuczynienia. Pozostała kwota zostanie mu wypłacona w terminie 14 dni od momentu rozwiązania sprawy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o uszkodzenie samochodu przez nieznanego sprawcę

Czy należy wezwać policję, jeśli nieznany sprawca uszkodził pojazd?
Czy UFG wypłaca odszkodowanie, jeśli sprawca uszkodzenia jest nieznany?
Jakie dowody pozwolą na schwytanie sprawcy uszkodzenia pojazdu?
PODSUMOWANIE
 • Jeśli Twój pojazd uszkodził nieznany sprawca, zadzwoń po policję. Oprócz tego wykonaj zdjęcia powstałych szkód, zabezpiecz nagrania z monitoringu i poproś o pomoc świadków zdarzenia.
 • Jeżeli nie uda się uzyskać dowodów, które pomogą ustalić sprawcę zdarzenia, istnieją małe szanse na schwytanie winnego.
 • Sprawca uszkodzeń, który uciekł z miejsca zdarzenia, naraża się na mandat w wysokości od 1500 do 3000 zł, jeśli w kolizji uczestniczy więcej niż jedna osoba. W przypadku szkód parkingowych kara wynosi od 20 do 3000 zł.
 • Jeśli otrzymasz odszkodowanie od UFG, sprawca zdarzenia zostanie objęty tak zwanym regresem ubezpieczeniowym. Będzie wówczas zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez UFG.
 • UFG wypłaci Ci odszkodowanie w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów przez ubezpieczyciela. Jeśli wyjaśnienie zaistniałych okoliczności wymaga więcej czasu, UFG wypłaci Ci bezsporną część świadczenia. Pozostałą kwotę otrzymasz w terminie 14 dni od wyjaśnienia sprawy.

Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC