Jak miejsce parkowania wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Miejsce parkowania wpływa na bezpieczeństwo samochodu. Nic dziwnego, że ubezpieczyciele zwracają uwagę na to, gdzie pozostawiamy nasze auto. Sprawdź, jaki wpływ na cenę OC + AC ma miejsce parkowania!

Od czego zależy cena OC + AC?

Kalkulacja składek ubezpieczeniowych oparta jest na oszacowaniu ryzyka. Ubezpieczyciele uwzględniają parametry samochodu, dane kierowcy oraz informacje na temat sposobu użytkowania pojazdu i na ich podstawie oceniają ryzyko wystąpienia szkody. Jeśli ryzyko okazuje się niewielkie, koszty ubezpieczenia zmaleją. Natomiast wzrost ryzyka oznacza zwiększenie wysokości składki ubezpieczeniowej.

Ocena ryzyka nieco inaczej wygląda w przypadku OC i AC. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej odpowiada za pokrycie szkód, które wyrządzimy innym. Tymczasem dobrowolne AC służy rozszerzeniu ochrony o szkody na własnym pojeździe. Więcej o dodatkowej ochronie przeczytasz w artykule pod tytułem “5 sytuacji, w których przydaje się autocasco”.

Ubezpieczyciele zwracają uwagę, nie tylko na to, czy za kierownicą zasiada doświadczony kierowca oraz czy pojazd pozwala na rozwinięcie dużych prędkości, co wpływa na ryzyko spowodowania stłuczki. W przypadku pakietu OC + AC znaczenie ma także miejsce parkowania.

Wpływ miejsca parkowania na cenę OC + AC

Ubezpieczenie autocasco, w zależności od zakresu, może chronić nas przed skutkami kradzieży, wandalizmu czy załamania pogody. Zazwyczaj AC obejmuje również szkody parkingowe, a więc na przykład zarysowanie samochodu przez inny pojazd. Ubezpieczyciel musi więc ocenić stopień, w jakim auto narażone jest na wspomniane zagrożenia.

miniaturka wpisu
Szkoda parkingowa – co zrobić? Porady prawnika dla poszkodowanych i sprawców

Jak uporać się z problem w razie szkody parkingowej? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź

Przejdź do artykułu

Nieprzypadkowo, towarzystwo ubezpieczeniowe jest zainteresowane tym, gdzie parkujemy nasz samochód. Miejsce parkowania wydatnie wpływa na ryzyko kradzieży czy uszkodzenia pojazdu. Na podstawie informacji na temat miejsca parkowania, ubezpieczyciel ocenia, jakie zagrożenia czyhają na nasze auto i na tej podstawie oblicza składkę ubezpieczenia. Zależność jest prosta – im bezpieczniejsza lokalizacja, tym tańsze OC + AC.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Gdzie parkować, aby ubezpieczenie było tańsze?

Najwyższe ryzyko kradzieży lub uszkodzenie wiąże się z parkowaniem na ulicy. W takim miejscu samochód jest najbardziej narażony na niekorzystne sytuacje. Auto pozostawione na chodniku wystawione jest między innymi na zmianę warunków atmosferycznych, działania wandali czy nieostrożność innych kierowców. Zostawianie auta na ulicy okazuje się zarazem rozwiązaniem najdroższym.

Cena OC + AC będzie mniejsza, gdy za miejsce parkowania wybierzemy wspólny garaż lub teren posesji, a tym bardziej, jeśli zaparkujemy w indywidualnym garażu czy na parkingu strzeżonym. Zasada wydaje się prosta: im bardziej zabezpieczymy nasz samochód, tym tańsze OC i AC zaoferuje nam towarzystwo ubezpieczeniowe.

Są jednak sposoby, aby zmniejszyć ryzyko szkody związane z miejscem parkowania, a zarazem obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu. Bezpieczeństwo parkowania pojazdu w nocy zwiększą zabezpieczenia, takie jak autoalarm, immobilizer, blokada skrzyni biegów czy monitoring GPS. Ich zastosowanie pozwoli nie tylko na nieco spokojniejszy sen, lecz również tańsze OC i AC.

Ponadto, istnieją towarzystwa ubezpieczeniowe, które niechętnie obejmują dodatkową ochroną samochody bez jakiegokolwiek zabezpieczenia elektronicznego. Natomiast w przypadku droższych modeli, ubezpieczyciel może wymagać przynajmniej dwóch zabezpieczeń antywłamaniowych.

Sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu jest również odpowiedni dobór ochrony. Warto zastanowić się nad zakresem autocasco. Czy faktycznie potrzebujemy ochrony przed skutkami załamania pogody, jeśli parkujemy samochód wyłącznie w garażu? Dobrym pomysłem wydaje się zatem dostosowanie zakresu ochrony do miejsca parkowania pojazdu. O minicasco, czyli AC ograniczonym do podstawowej ochrony, więcej przeczytasz tutaj.

PODSUMOWANIE
  • Kalkulacja składek ubezpieczeniowych oparta jest na ocenie ryzyka.
  • Miejsce parkowania wpływa na ryzyko kradzieży czy uszkodzenia pojazdu. Dlatego towarzystwa biorą pod uwagę to, gdzie zostawiamy pojazd.
  • Cena ubezpieczenia będzie mniejsza, gdy zamiast na ulicy, samochód pozostawimy w bezpieczniejszym miejscu – na przykład na terenie posesji, w indywidualnym lub wspólnym garażu czy na parkingu strzeżonym.
  • Stosując zabezpieczenia elektroniczne (między innymi autoalarm, immobilizer, blokada skrzyni biegów czy monitoring GPS) zwiększamy bezpieczeństwo zaparkowanego pojazdu, a jednocześnie obniżamy składkę OC + AC.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!