Jak miejsce parkowania wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Miejsce parkowania wpływa na bezpieczeństwo samochodu. Nic dziwnego, że ubezpieczyciele zwracają uwagę na to, gdzie pozostawiamy nasze auto. Sprawdź, jaki wpływ na cenę OC + AC ma miejsce parkowania!

Od czego zależy cena OC + AC?

Kalkulacja składek ubezpieczeniowych oparta jest na oszacowaniu ryzyka. Ubezpieczyciele uwzględniają parametry samochodu, dane kierowcy oraz informacje na temat sposobu użytkowania pojazdu i na ich podstawie oceniają ryzyko wystąpienia szkody. Jeśli ryzyko okazuje się niewielkie, koszty ubezpieczenia zmaleją. Natomiast wzrost ryzyka oznacza zwiększenie wysokości składki ubezpieczeniowej.

Ocena ryzyka nieco inaczej wygląda w przypadku OC i AC. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej odpowiada za pokrycie szkód, które wyrządzimy innym. Tymczasem dobrowolne AC służy rozszerzeniu ochrony o szkody na własnym pojeździe. Więcej o dodatkowej ochronie przeczytasz w artykule pod tytułem “5 sytuacji, w których przydaje się autocasco”.

Ubezpieczyciele zwracają uwagę, nie tylko na to, czy za kierownicą zasiada doświadczony kierowca oraz czy pojazd pozwala na rozwinięcie dużych prędkości, co wpływa na ryzyko spowodowania stłuczki. W przypadku pakietu OC + AC znaczenie ma także miejsce parkowania.

Przykład

Wyobraźmy sobie, że parkujemy samochód przy pochyłej ulicy pod blokiem, w którym mieszkamy. Zostawianie auta w takiej lokalizacji grozi nie tylko stoczeniem się pojazdu i uderzeniem w znajdujące się nieopodal drzewo lub znak drogowy, ale też – co gorsza – w inny przejeżdżający lub zaparkowany obok samochód. Do naszego auta pozostawionego pod gołym niebem dostęp ma właściwie każdy. Wandal bez problemu może więc wybić szybę lub przebić oponę, ułatwione zadanie ma również złodziej. Pojazd jest też narażony na działanie gradu czy spadających gałęzi. Auto będzie dużo bardziej bezpieczne, jeśli zaparkujemy je w indywidualnym garażu.

Wpływ miejsca parkowania na cenę OC + AC

Ubezpieczenie autocasco, w zależności od zakresu, może chronić nas przed skutkami kradzieży, wandalizmu czy załamania pogody. Zazwyczaj AC obejmuje również szkody parkingowe, a więc na przykład zarysowanie samochodu przez inny pojazd. Ubezpieczyciel musi więc ocenić stopień, w jakim auto narażone jest na wspomniane zagrożenia.

szkoda parkingowa
Szkoda parkingowa – co zrobić? Porady prawnika dla poszkodowanych i sprawców

Szkoda parkingowa może spotkać każdego – jako sprawcę lub poszkodowanego. Jak się zachować, gdy zarysujesz komuś auto lub będziesz poszkodowany? Sprawdź!

Czytaj dalej

Nieprzypadkowo towarzystwo ubezpieczeniowe jest zainteresowane tym, gdzie parkujemy nasz samochód. Miejsce parkowania istotnie wpływa na ryzyko kradzieży czy uszkodzenia pojazdu. Na podstawie informacji na temat miejsca parkowania ubezpieczyciel ocenia, jakie zagrożenia czyhają na nasze auto i na tej podstawie oblicza składkę ubezpieczenia. Zależność jest prosta – im bezpieczniejsza lokalizacja, tym tańsze OC + AC. Czy potwierdzają ją dane porównywarki Mubi?

Miejsce parkowania samochoduŚrednia cena pakietu OC + AC
Indywidualny garaż1 303 zł
Ogrodzony teren posesji1 377 zł
Inne miejsce niestrzeżone1 400 zł
Ulica1 420 zł
Wspólny garaż1 471 zł
Parking strzeżony1 519 zł
Statystyki porównywarki OC/AC na mubi.pl (sierpień 2022)

Wyniki uzyskane przez użytkowników porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl w sierpniu 2022 roku okazały się zaskakujące. Wprawdzie zgodnie z przewidywaniami, ubezpieczyciele za najmniej narażone na działania warunków atmosferycznych, wandalizm i kradzież, uznali samochody parkowane w indywidualnych garażach, ale już kolejne pozycje nie są tak oczywiste.

Okazuje się choćby, że najwyższe składki ubezpieczenia OC + AC płacą kierowcy parkujący we wspólnych garażach oraz na parkingach strzeżonych. Nieco mniejsze koszty ponoszą właściciele aut pozostawianych na ulicy lub w innych miejscach niestrzeżonych. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na to, że na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływ ma znacznie więcej czynników i to one mogą decydować o takich wynikach. Wciąż jednak jest to nieoczekiwany rezultat.

Sprawdźmy teraz, jak to wygląda na konkretnym przykładzie. Ile za pełen pakiet ubezpieczeń zapłaciłby 31-letni Antoni z Wrocławia, który jeździ Oplem Zafirą z 2010 roku (benzyna, 1,6 l), gdyby parkował auto w różnych miejscach.

Miejsce parkowania auta UbezpieczycielCena najtańszego pakietu OC + AC + NNW + Assistance
W indywidualnym garażuUNIQA1 186 zł
Na ogrodzonym terenie posesjiUNIQA1 053 zł
Na parkingu strzeżonymUNIQA1 086 zł
Na ulicyUNIQA1 238 zł
We wspólnym garażuUNIQA1 182 zł
Źródło: porównywarka ubezpieczeń Mubi (27.09.2022)

Ekspert Mubi radzi:

Przy parkowaniu należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pojazdu. Nie chodzi tylko o zakup urządzeń przeciwkradzieżowych. Mimo wykupienia ubezpieczenia AC, można nie otrzymać odszkodowania, jeśli zostawi się auto np. na wzniesieniu, nie zaciągnąwszy w nim hamulca ręcznego, co będzie przyczyną uszkodzenia pojazdu. Takie zachowanie jest zwykle uwzględnione w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczycieli jako objaw rażącego niedbalstwa kierowcy.

Gdzie parkować, aby ubezpieczenie było tańsze?

Najwyższe ryzyko kradzieży lub uszkodzenia wiąże się z parkowaniem na ulicy. W takim miejscu samochód jest najbardziej narażony na niekorzystne sytuacje. Auto pozostawione na chodniku wystawione jest między innymi na zmianę warunków atmosferycznych, działania wandali czy nieostrożność innych kierowców. Zostawianie auta na ulicy okazuje się również jednym z najdroższych rozwiązań, obok parkowania we wspólnym garażu i na parkingu strzeżonym.

Cena OC + AC będzie mniejsza, gdy za miejsce parkowania wybierzemy ogrodzony teren posesji, a tym bardziej, jeśli zaparkujemy w indywidualnym garażu. Trzeba oczywiście pamiętać, że nawet tam auto powinno zostać we właściwy sposób zabezpieczone.

Ponadto istnieją sposoby, aby zmniejszyć ryzyko szkody związane z miejscem parkowania, a zarazem obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu. Bezpieczeństwo parkowania pojazdu w nocy zwiększą zabezpieczenia, takie jak autoalarm, immobilizer, blokada skrzyni biegów czy monitoring GPS. Ich zastosowanie pozwoli nie tylko na nieco spokojniejszy sen, lecz również tańsze OC i AC.

Pamiętaj również, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo niechętnie obejmują dodatkową ochroną samochody bez jakiegokolwiek zabezpieczenia elektronicznego. Natomiast w przypadku droższych modeli ubezpieczyciel może wymagać przynajmniej dwóch zabezpieczeń antywłamaniowych.

Sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu jest również odpowiedni dobór ochrony. Warto zastanowić się nad zakresem autocasco. Czy faktycznie potrzebujemy ochrony przed skutkami uszkodzenia auta, np. przez wandala, jeśli parkujemy samochód wyłącznie w indywidualnym, zamykanym garażu? Dobrym pomysłem wydaje się zatem dostosowanie zakresu ochrony do miejsca parkowania pojazdu. O minicasco, czyli AC ograniczonym do podstawowej ochrony, więcej przeczytasz tutaj.

PODSUMOWANIE
  • Kalkulacja składek ubezpieczeniowych oparta jest na ocenie ryzyka.
  • Miejsce parkowania wpływa na ryzyko kradzieży czy uszkodzenia pojazdu. Dlatego towarzystwa biorą pod uwagę to, gdzie zostawiamy pojazd.
  • Cena ubezpieczenia będzie mniejsza, gdy zamiast na ulicy, samochód pozostawimy w bezpieczniejszym miejscu – na przykład w indywidualnym garażu.
  • Stosując zabezpieczenia (m.in. autoalarm, immobilizer, blokadę skrzyni biegów czy monitoring GPS) zwiększamy bezpieczeństwo zaparkowanego pojazdu, a jednocześnie obniżamy składkę OC + AC.

FAQ – najczęstsze pytania o wpływ miejsca parkowania pojazdu na cenę ubezpieczenia

Czy minicasco zapewni ochronę na wypadek uszkodzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi, gdy pojazd jest zaparkowany na ulicy?

Oczywiście. Zarówno pełne autocasco, jak i AC mini pozwolą uzyskać pieniądze, gdy auto zaparkowane przy drodze zostanie zniszczone przez siły przyrody, np. grad, silną ulewę, spadające gałęzie, wichurę.

W jakim miejscu parkować pojazd, aby zminimalizować składkę ubezpieczeniową?

Wydaje się, że samochód najbardziej bezpieczny będzie w indywidualnym garażu, gdzie nie dosięgną go działania sił przyrody, jak grad, wiatr i deszcz, a jednocześnie złodzieje i wandale będą mieli utrudnione zadanie, aby dostać się do środka.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Ja to bym nie umiał parkować byle gdzie, juz tylu znajomych miało później zarysowania... Teraz stawiam pod blokiem a i tak zostawiam sobie włączony rejestrator z TrueCama żeby pilnowało czy ktoś coś tam nie śmignął.
avatar autora komentarza
A ja się właśnie dowiedziałem, że też ma wpływ sposób parkowania w garażu. Czy prawdą jest, że jak zaparkuję przodem to po spaleniu mogą mi nie wypłacić odzszkodowania?
W garażu można parkować przodem i tyłem, więc nie ma to wpływu na wypłatę odszkodowania. Inną kwestią pozostaje zaparkowanie samochodu z instalacją gazową w garażu, gdzie jest to zabronione przez zarządcę.