Ubezpieczenie OC samochodu obywatela Ukrainy. Gdzie kupić w Polsce?

Jesteś obywatelem Ukrainy i przebywasz w Polsce tymczasowo lub na stałe? Jeśli masz samochód lub motocykl, musisz mieć ważne ubezpieczenie OC, aby legalnie poruszać się nim po polskich drogach. Dowiedz się, jak zawrzeć polisę w Polsce. Kiedy wystarczy Zielona Karta, a kiedy niezbędne jest ubezpieczenie graniczne?

zmiany w prawie o ruchu drogowym

Obowiązkowe ubezpieczenie OC w Polsce

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (w skrócie: OC) jest wymagane od właścicieli pojazdów mechanicznych. Reguluje je Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Art. 34. 1. Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
2. Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą podczas i w związku z:
1) wsiadaniem do pojazdu mechanicznego lub wysiadaniem z niego;
2) bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu mechanicznego;
3) zatrzymaniem lub postojem pojazdu mechanicznego.

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych

OC komunikacyjne chroni więc posiadacza przed odpowiedzialnością za szkody materialne lub osobowe, powstałe w ruchu pojazdów, do których zaliczają się: samochody, ciągniki rolnicze, motorowery, przyczepy, pojazdy wolnobieżne, historyczne czy przeznaczone do jazd testowych.

Szczegółowe informacje, np. jak działa obowiązkowe ubezpieczenie w Polsce, znajdziesz w artykule: Ubezpieczenie OC samochodu.

Czy ukraińskie OC obowiązuje w Polsce?

Od wybuchu wojny do Polski przyjeżdża jeszcze więcej obywateli Ukrainy niż przedtem. Jak podaje Straż Graniczna, od 24 lutego 2022 r., czyli od początku rosyjskiej agresji, do 8 lutego 2024 polsko-ukraińską granicę przekroczyło ponad 18,8 milionów Ukraińców, wśród nich głównie kobiety i dzieci. W kierunku przeciwnym odprawiono w tym czasie ponad 16,9 milionów obywateli Ukrainy. Z ostatnich danych wynika, że gęstość ruchu granicznego wraca do normy. Jak podaje Straż Graniczna, 9 lutego 2024 roku mundurowi odprawili 19,7 tys. osób, z czego ponad 17 w kierunku wyjazdowym.

Niektórzy z przyjezdnych mają wykupione OC w ojczyźnie. W takiej sytuacji, aby legalnie poruszać się po polskich drogach, wystarczy Zielona Karta. Jest to certyfikat potwierdzający zawarcie polisy z ukraińskim ubezpieczycielem, który w razie kolizji lub wypadku pokryje powstałe szkody.

Dokument wydaje towarzystwo, w którym obywatel Ukrainy ma wykupioną polisę. Obowiązuje w terminie od 15 dni do nawet roku (12 miesięcy). Uzyskanie certyfikatu wymaga działania z wyprzedzeniem, gdyż jego przygotowanie może zająć towarzystwu trochę czasu (nawet 2-3 tygodnie). Wygląda tak samo we wszystkich krajach będących członkami systemu i wydawana jest w języku narodowym z tłumaczeniem na angielski lub francuski.

Jak nabyć graniczne OC dla ukraińskiego auta?

Ważne, ukraińskie OC dopiero w połączeniu z Zieloną Kartą zwalnia z konieczności wykupienia dodatkowego ubezpieczenia w Polsce. Jeśli kierowca nie uzyskał certyfikatu na czas, musi nabyć OC graniczne. Może to zrobić w momencie przekraczania granicy (w jednym z punktów na przejściu granicznym), online lub przez infolinię.

Od momentu rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę krótkoterminowe ubezpieczenie graniczne OC dla ukraińskich obywateli jest dostępne bezpłatnie. Obecnie 4 polskie towarzystwa zapewniają przybyszom zza wschodniej granicy OC na 30 dni bez żadnych opłat. 

Firmy, które oferują bezpłatne OC graniczne dla uchodźców z Ukrainy:

  • Allianz – specjalna infolinia pod nr tel.: +48 22 564 06 61,
  • ERGO Hestia – specjalna infolinia pod nr tel.: +48 58 766 34 04, 
  • PZU – specjalna infolinia pod nr tel.: +48 22 505 15 63,
  • Warta – specjalna infolinia pod nr tel.: +48 814 607 900.

Darmową polisę otrzymują właściciele samochodów zarejestrowanych w Ukrainie. Można ją uzyskać na przejściu granicznym lub u jednego z przedstawicieli towarzystwa na terenie całego kraju. Ubezpieczyciele oferują pełne wsparcie informacyjne, włącznie z poradami prawnymi i psychologicznymi (dla beneficjentów grupowego ubezpieczenia zdrowotnego i na życie w Allianz).

Więcej o wsparciu dla osób uciekających z Ukrainy przed wojną przeczytasz w artykule: Ubezpieczyciele pomagają uchodźcom z Ukrainy – bezpłatne OC komunikacyjne dla Ukraińców uciekających przed wojną.

Gdzie kierowca z Ukrainy kupi ubezpieczenie OC w Polsce?

Po upływie ważności krótkoterminowego OC granicznego (ważnego 30 dni), kierowca z Ukrainy musi pamiętać o zawarciu kolejnej polisy. Czasowe ubezpieczenie wygaśnie z końcem trwania pierwotnej umowy i nie przedłuży się automatycznie. Obywatel Ukrainy, aby dalej miał możliwość legalnego poruszania się po polskich drogach autem, musi zawrzeć kolejną polisę na miesiąc lub od razu wykupić całoroczne OC u jednego z polskich ubezpieczycieli. 12-miesięczna polisa opłaca się bardziej niż krótka.

Kalkulator OC Mubi pozwala wybrać spośród 18 towarzystw dostępnych na polskim rynku ubezpieczeń. Wystarczy podać kilka danych pojazdu i właściciela, aby uzyskać najtańszą ofertę. Dane do płatności i dokumenty polisowe są niezwłocznie kierowane na adres mailowy.

Ekspert Mubi radzi:

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC w Polsce reguluje ustawa. Jest więc taki sam w każdym towarzystwie. Decydująca jest więc cena. Wysokość składki może zależeć od wielu czynników, jak parametry auta, historia ubezpieczenia czy zniżki. Warto upewnić się, co dokładnie wchodzi w zakres ubezpieczenia, gdyż może się okazać, że za niewielką dopłatą będzie on znacznie szerszy. Obywatelom Ukrainy szczególnie polecam oferty z bezpłatną Zieloną Kartą – przyda się w ojczyźnie, rozszerzone o assistance z holowaniem w Europie.

Co grozi za jazdę bez OC i Zielonej Karty w Polsce?

Brak obowiązkowego ubezpieczenia jest w Polsce surowo karany. Nawet 1 dzień przerwy w OC samochodu osobowego zagrożony jest karą finansową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) w wysokości 1700 zł (1720 zł od 01.07.2024), a im dłuższy okres bez ubezpieczenia, tym ta suma jest wyższa – maksymalnie nawet 8480 zł (8600 zł od 01.07.2024) za ponad 14 dni przerwy. Właściciel będzie musiał pokryć również wyrządzone w wyniku kolizji lub wypadku szkody z własnej kieszeni, a także opłacić leczenie lub rehabilitację rannych czy dożywotnią rentę w przypadku rodziny ofiar śmiertelnych.

Co jeszcze grozi za brak ważnego OC w Polsce, dowiesz się z poradnika: Czym grozi przerwa w ubezpieczeniu OC?.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia auta z Ukrainy w Polsce

Jakie ubezpieczenie jest niezbędne przy wjeździe do Polski?
Czy ukraińska polisa jest honorowana w Polsce?
Kiedy przyda się Zielona Karta lub potwierdzenie zawarcia polisy?
Gdzie można kupić polskie ubezpieczenie graniczne?
Czym różni się ubezpieczenie graniczne od standardowej polisy OC?
PODSUMOWANIE
  • Kierowca z Ukrainy, wjeżdżając do Polski, musi mieć Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne. Jako uchodźca może je uzyskać bezpłatnie na 30 dni.
  • Zieloną Kartę trzeba wyrobić z wyprzedzeniem, przed wyjazdem z ojczyzny. Ubezpieczenie graniczne można nabyć na przejściu granicznym lub już na miejscu w kraju.
  • Ukraińskie OC jest ważne w Polsce tylko razem z Zieloną Kartą. Trzeba ją uzyskać od macierzystego towarzystwa ubezpieczeniowego przed wyjazdem z ojczyzny.
  • Po upływie krótkoterminowego ubezpieczenia granicznego, ważnego zazwyczaj 30 dni, warto zakupić polisę całoroczną. 12-miesięczna ochrona pozwala na dobranie dodatków, jak choćby Zielona Karta.
Źródła:
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf
  • https://twitter.com/Straz_Graniczna
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC