Ubezpieczyciele pomagają uchodźcom z Ukrainy – bezpłatne OC komunikacyjne dla Ukraińców uciekających przed wojną

Od początku 2022 roku do Polski przybyły setki tysięcy uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Ukraińcy, którzy uciekają przed wojną, potrzebują różnorakiego wsparcia, na które w Polsce bezapelacyjnie mogą liczyć. Od pierwszego dnia działań zbrojnych, które mają miejsce w Ukrainie, Polacy gromadzą dary dla uciekających stamtąd osób, wpłacają pieniądze na prowadzone dla nich zbiórki czy zapraszają uchodźców pod swój dach. W pomoc obywatelom Ukrainy angażują się też instytucje i prywatne firmy – również ubezpieczyciele.

grafika

Ukraińcy przyjeżdżają do Polski autobusami, pociągami czy nawet przekraczają granicę pieszo, ale wielu przyjeżdża także samochodami, które mimo wszystko muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC. W tak trudnej sytuacji, jaką jest konieczność ucieczki z kraju przed wojną, uchodźcy mogliby mieć problem z wypłaceniem odszkodowania z własnej kieszeni, jeśli doszłoby do wypadku drogowego za granicą ich państwa. Ubezpieczyciele zdają sobie z tego sprawę i biorąc pod uwagę trudne położenie ukraińskich kierowców przybyłych w pośpiechu do Polski po 24 lutego 2022 roku, oferują bezpłatne 30-dniowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Które towarzystwa wydają bezpłatne ubezpieczenie OC na 30 dni?

Kierowcy spoza Unii Europejskiej, którzy przyjeżdżają do Polski samochodami zarejestrowanymi za naszą granicą, muszą posiadać albo Zieloną Kartę, albo ubezpieczenie graniczne. Uchodźcy, którzy nie posiadają Zielonej Karty, mogą otrzymać bezpłatnie ubezpieczenie graniczne na 30 dni od kilku ubezpieczycieli działających w Polsce. Taką pomoc zaoferowały do tej pory cztery towarzystwa. Można je otrzymać albo przy granicy polsko-ukraińskiej, albo kontaktując się z konsultantem danej firmy.

logo pzu
PZU

osoby, których samochód jest zarejestrowany w Ukrainie i potrzebują ubezpieczenia OC, mogą uzyskać je w PZU, dzwoniąc pod numer 22 505 15 63 (konsultanci mówią w języku ukraińskim) lub zamawiając połączenie poprzez formularz dostępny na stronie ubezpieczyciela.

Warta logo
Warta

Aby otrzymać bezpłatne ubezpieczenie OC komunikacyjne na 30 dni, należy skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela, dzwoniąc pod numer +48 814 607 900. Infolinia działa od poniedziałku do piątku między godziną 8:00 a 20:00 oraz w soboty między godziną 8:00 a 16:00.

allianz
Allianz

Wystawia bezpłatną 30-dniową polisę OC komunikacyjnego, które obowiązuje nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej. Polisę krótkoterminową można uzyskać przy granicy polsko-ukraińskiej, a także w punktach obsługi Allianz i u agentów ubezpieczeniowych współpracujących z tym ubezpieczycielem.

logo ergohestia
ERGO Hestia

Uchodźcy, którzy przyjechali do Polski, uciekając przed wojną w Ukrainie, mogą otrzymać bezpłatne OC krótkoterminowe (na 30 dni), dzwoniąc pod numer +48 58 766 34 04. Konsultanci mówią po polsku oraz ukraińsku.

W akcje pomocowe w związku z sytuacją w Ukrainie włącza się także TUW (Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych), które zaoferowało wydanie Zielonej Karty za symboliczną złotówkę dla pojazdów wszystkich tych instytucji i organizacji, które są zaangażowane w pomoc w Ukrainie (np. służby ratownicze).

Pomoc ubezpieczycieli dotyczy nie tylko ubezpieczeń komunikacyjnych

Wspomniane wyżej Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych postanowiło również rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową w ramach NNW szkolnego dla dzieci z Ukrainy objętych pakietem Bezpieczna Szkoła.

Allianz z kolei oferuje pomoc prawną i psychologiczną dla klientów pochodzenia ukraińskiego, którzy są ubezpieczeni w tym towarzystwie w ramach ubezpieczenia grupowego Allianz Rodzina oraz Allianz Opieka Zdrowotna. Mogą oni uzyskać pomoc pod numerem telefonu +22 564 06 61 między godziną 8:00 a 20:00.

Działania pomocowe ubezpieczycieli skierowane zarówno do uchodźców z Ukrainy, jak i do tych, którzy zostali w Ukrainie, nie kończą się jednak na tych wymienionych wyżej. Wiele towarzystw wspiera także finansowo lokalne, ogólnopolskie i międzynarodowe organizacje, które prowadzą działania humanitarne związane z wojną za naszą wschodnią granicą.

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC