Ubezpieczyciele pomagają uchodźcom z Ukrainy – bezpłatne OC komunikacyjne dla Ukraińców uciekających przed wojną
Od początku 2022 roku do Polski przybyły setki tysięcy uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Ukraińcy, którzy uciekają przed wojną, potrzebują różnorakiego wsparcia, na które w Polsce bezapelacyjnie mogą liczyć. Od pierwszego dnia działań zbrojnych, które mają miejsce w Ukrainie, Polacy gromadzą dary dla uciekających stamtąd osób, wpłacają pieniądze na prowadzone dla nich zbiórki czy zapraszają uchodźców pod swój dach. W pomoc obywatelom Ukrainy angażują się też instytucje i prywatne firmy – również ubezpieczyciele.
W tym artykule przeczytasz:
Ukraińcy przyjeżdżają do Polski autobusami, pociągami czy nawet przekraczają granicę pieszo, ale wielu przyjeżdża także samochodami, które muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC.
W tak trudnej sytuacji, jaką jest konieczność ucieczki z kraju przed wojną, uchodźcy mogliby mieć problem z wypłaceniem odszkodowania z własnej kieszeni, jeśli doszłoby do wypadku drogowego za granicą ich państwa. Ubezpieczyciele zdają sobie z tego sprawę i biorąc pod uwagę trudne położenie ukraińskich kierowców przybyłych w pośpiechu do Polski po 24 lutego 2022 roku, oferują bezpłatne 30-dniowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Które towarzystwa wydają bezpłatne ubezpieczenie OC na 30 dni?
Kierowcy spoza Unii Europejskiej, którzy przyjeżdżają do Polski samochodami zarejestrowanymi za naszą granicą, muszą posiadać albo Zieloną Kartę, albo ubezpieczenie graniczne. Uchodźcy, którzy nie posiadają Zielonej Karty, mogą otrzymać bezpłatnie ubezpieczenie graniczne na 30 dni od kilku ubezpieczycieli działających w Polsce. Taką polisę oferują m.in. Allianz, ERGO Hestia i PZU. Można je otrzymać albo przy granicy polsko-ukraińskiej, albo kontaktując się z konsultantem danej firmy.
osoby, których samochód jest zarejestrowany w Ukrainie i potrzebują ubezpieczenia OC, mogą uzyskać je w PZU, dzwoniąc pod numer 22 505 15 63 (konsultanci mówią w języku ukraińskim) lub zamawiając połączenie poprzez formularz dostępny na stronie ubezpieczyciela.
Wystawia bezpłatną 30-dniową polisę OC komunikacyjnego, które obowiązuje nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej. Polisę krótkoterminową można uzyskać przy granicy polsko-ukraińskiej, a także w punktach obsługi Allianz i u agentów ubezpieczeniowych współpracujących z tym ubezpieczycielem.
Uchodźcy, którzy przyjechali do Polski, uciekając przed wojną w Ukrainie, mogą otrzymać bezpłatne OC krótkoterminowe (na 30 dni), dzwoniąc pod numer +48 58 766 34 04. Konsultanci mówią po polsku oraz ukraińsku.
W akcje pomocowe w związku z sytuacją w Ukrainie włącza się także TUW (Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych), które zaoferowało wydanie Zielonej Karty za symboliczną złotówkę dla pojazdów wszystkich tych instytucji i organizacji, które są zaangażowane w pomoc w Ukrainie (np. służby ratownicze).
Pomoc ubezpieczycieli dotyczy nie tylko ubezpieczeń komunikacyjnych
Wspomniane wyżej Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych postanowiło również rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową w ramach NNW szkolnego dla dzieci z Ukrainy objętych pakietem Bezpieczna Szkoła.
Allianz z kolei oferuje pomoc prawną i psychologiczną dla klientów pochodzenia ukraińskiego, którzy są ubezpieczeni w tym towarzystwie w ramach ubezpieczenia grupowego Allianz Rodzina oraz Allianz Opieka Zdrowotna. Mogą oni uzyskać pomoc pod numerem telefonu +22 564 06 61 między godziną 8:00 a 20:00.
Działania pomocowe ubezpieczycieli nie kończą się jednak na tych wymienionych wyżej. Wiele towarzystw wspiera także finansowo lokalne, ogólnopolskie i międzynarodowe organizacje, które prowadzą działania humanitarne związane z wojną za naszą wschodnią granicą.
Warta ustanowiła fundusz w wysokości 10 mln zł przeznaczony na potrzeby osób dotkniętych wojną, oraz fundusz w wysokości 1 mln zł na wsparcie pracowniczych inicjatyw, których celem jest pomoc dla uchodźców z Ukrainy.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC uchodźców z Ukrainy
Tak, o ile kierowca z Ukrainy wraz z nim posiada ważną Zieloną Kartę. W przeciwnym razie polisa kupiona w Ukrainie nie obowiązuje w Polsce, a właściciel pojazdu ma obowiązek nabyć ubezpieczenie graniczne.
Niektóre firmy ubezpieczeniowe, m.in. PZU i ERGO Hestia, oferują bezpłatne ubezpieczenie graniczne dla uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną. Taka polisa jest ważna przez 30 dni i można ją otrzymać np. u przedstawiciela ubezpieczyciela na granicy lub kontaktując się z nim telefonicznie.
Ubezpieczenie graniczne jest ważne przez 30 dni. Po tym okresie kierowca korzystający z takiej ochrony, który nadal przebywa w Polsce, ma obowiązek nabyć całoroczne ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie naraża się na wysokie grzywny oraz ryzyko poniesienia kosztów wszystkich szkód, jeśli spowoduje wypadek lub kolizję drogową.
Dołącz do dyskusji