Ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta – co warto wiedzieć?

Wszystkie zarejestrowane samochody muszą być ubezpieczone. A co z tymi bez tablic i dowodu rejestracyjnego? W jakich sytuacjach można zostać właścicielem takiego auta? Czy trzeba je ubezpieczyć? Czy to w ogóle jest możliwe? Szukamy dziś odpowiedzi na te pytania!

ubezpieczenie oc niezarejestrowanego samochodu

Czy wszystkie samochody muszą być zarejestrowane?

Zacznijmy od lekko filozoficznego pytania – po co nam samochód? Nie będziemy w tym artykule rozważać sensu jego posiadania, choć pewnie mieszkając w centrum dużego miasta, można bez problemu bez niego żyć. Chodzi raczej o przyczynę celową – w jakim celu chcemy mieć samochód?

W zdecydowanej większości przypadków chodzi o to, by nim jeździć. Aby to robić zgodnie z prawem, trzeba auto zarejestrować. Wprost wskazuje na to art. 71 Kodeksu drogowego:

1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.
2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Tak więc wszystkie samochody – także większość pojazdów samochodowych poza tymi specjalnymi i niektórymi przyczepami – muszą być zarejestrowane, by można było nimi poruszać się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania i strefach ruchu. Za prowadzenie pojazdu niedopuszczonego do ruchu grozi kara aresztu, ograniczenie wolności lub grzywna nie niższa niż 1 500 zł (art. 94 Kodeksu wykroczeń).

Czy więc może się zdarzyć, że ktoś będzie właścicielem samochodu, który jednocześnie nie jest zarejestrowany? Tak, choć jest to stan czasowy i zdarza się praktycznie tylko w dwóch przypadkach:

 • sprowadzenia wyrejestrowanego samochód z zagranicy na lawecie, ponieważ w macierzystym kraju został on wyrejestrowany;
 • kupna nowego samochodu w salonie.

Od 1 stycznia 2024 roku jest 30 dni na rejestrację samochodu kupionego prywatnie. Jeśli tego nie zrobimy, otrzymamy karę administracyjną w wysokości 250 zł. Oczywiście po kupnie samochodu z salonu również musimy go zarejestrować – od 4 czerwca 2021 roku możemy upoważnić salon do przeprowadzenia tej procedury!

Wyrejestrowanie pojazdu – czy to możliwe?

W Polsce nie możemy ot tak sobie wyrejestrować samochodu. Nie mówimy tutaj o czasowym wycofaniu z ruchu, bo to jest coś innego. Przepisy prawa, a dokładnie art. 79 ust. 1. Prawa o ruchu drogowym wskazuje, że możemy wyrejestrować pojazd, gdy:

 • przekażemy go do stacji demontażu pojazdów,
 • został on skradziony,
 • wywieziemy go za granicę (zostanie tam sprzedany lub zarejestrowany),
 • został zniszczony za granicą (kasacja),
 • został utracony (np. powódź, pożar),
 • został wycofany z obrotu.

Co ważniejsze, po wyrejestrowaniu pojazdu, nie możemy go potem zarejestrować. Wyjątkiem są pojazdy:

 • odzyskane po kradzieży,
 • ciągniki i przyczepy rolnicze,
 • zabytkowe,
 • wywiezione oraz zbyte za granicą,
 • starsze niż 25 lat oraz uznane przez rzeczoznawcę za unikat lub mające wyjątkowe znaczenie w historii motoryzacji,
 • automatycznie wyrejestrowane z dniem 10 czerwca 2024 roku po co najmniej 10 latach bez ważnych badań technicznych, umowy OC.

Tak więc, sytuacje, w których możemy być posiadaczami niezarejestrowanego pojazdu, są wyjątkowe i zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku: Kiedy nastąpi automatyczne wyrejestrowanie pojazdu w 2024?.

kiedy można wyrejestrować samochód

Niezarejestrowane auto – czy trzeba ubezpieczyć?

Teraz musimy zajrzeć do kolejnej ustawy. W Polsce przepisy prawa dotyczące ubezpieczeń znajdziemy w Kodeksie cywilnym oraz w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. To właśnie ten drugi akt prawny będzie nas szczególnie interesował. Znajdziemy w nim art. 23, który mówi:

1. Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.

art. 23 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

Kolejny przepis wskazuje:

2. Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych stosuje się także do posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, przed jego rejestracją oraz do posiadacza lub kierującego pojazdem historycznym albo pojazdem wolnobieżnym, od chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu.

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Fundusz Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Dlaczego powyższy przepis wspomina o obowiązku posiadania ubezpieczenia OC przed rejestracją? Chodzi o sytuację, w której chcielibyśmy niezarejestrowanym autem gdzieś pojechać. Oczywiście nie możemy tego zrobić. Dodatkowo otrzymamy karę z UFG za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 

W którym więc momencie musimy ubezpieczyć samochód? Wskazuje na to art. 29.1. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:

Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych: 1) najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów historycznych i pojazdów do jazd testowych, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu; […].

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Fundusz Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Pojazd musi zostać ubezpieczony w dniu rejestracji lub w chwili wprowadzenia do ruchu. Ponieważ i tak nie możemy zgodnie z prawem jeździć po drogach niezarejestrowanym samochodem, więc nie musimy ubezpieczać niezarejestrowanego auta – specyficzna sytuacja dotyczy tylko wolnobieżnych pojazdów rolniczych.

Ubezpieczenie niezarejestrowanego samochodu – czy można to zrobić?

Wiemy, że zarejestrowany samochód musimy ubezpieczyć. Oprócz obowiązkowe ubezpieczenia OC możemy kupić także autocasco, NNW czy assistance. Automatycznie rodzi się pytanie, czy jeśli auto nie ma tablic i dowodu rejestracyjnego, to czy ubezpieczyciele umożliwią nam rejestrację?

Okazuje się, że tak. Możliwe jest wykupienie ubezpieczenia samochodu na numer VIN. Oczywiście dotyczy to wyjątkowej sytuacji, a w praktyce auta nowego, które zostało kupione w salonie samochodowym. Wtedy w umowie ubezpieczenia znajdzie się numer VIN, ponieważ nie będziemy mieli numeru rejestracyjnego.

Musimy jednak pamiętać, że po zarejestrowaniu pojazdu samochodu musimy zgłosić ubezpieczycielowi, który przygotuje aneks do umowy z numerem rejestracyjnym auta. W praktyce nowe samochody z salonu ubezpiecza się w dniu ich rejestracji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kupno ubezpieczenia OC niezarejestrowanego auta

Czy można poruszać się po drogach niezarejestrowanym samochodem?
Czy mogę w dowolnej chwili wyrejestrować swój samochód?
Czy trzeba ubezpieczyć auto, które nie jest zarejestrowane?
PODSUMOWANIE
 • Aby pojazd został dopuszczony do ruchu, musi być zarejestrowany, a więc posiadać tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny.
 • Poruszanie się niezarejestrowanym pojazdem to wykroczenie, które zagrożone jest karą aresztu, ograniczeniu wolności lub grzywny nie niższej niż 1 500 zł.
 • Sprowadzenie auta wyrejestrowanego z zagranicy lub kupno nowego w salonie to sytuacje, w których można być czasowo właścicielem niezarejestrowanego pojazdu.
 • W Polsce istnieje kilka przypadków, kiedy można wyrejestrować swój samochód.
 • Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony.
 • Ubezpieczenie OC samochodu trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
 • Tylko nowe niezarejestrowane auto można ubezpieczyć.
Źródła:
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf
 • https://www.gov.pl/static/mi_arch/2-Rejestracjapojazdow.html
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC