Czy można kupić OC przed przerejestrowaniem samochodu?

Większość samochodów, które posiadają polscy kierowcy, nie pochodzi z salonów dealerskich, ale są to tak zwane zakupy z drugiej ręki. W takich sytuacjach ubezpieczenie OC pojazdu przechodzi automatycznie na nowego właściciela samochodu. Jakie prawa i obowiązki w związku z tym ma nabywca?

Przede wszystkim należy pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne musi posiadać każdy pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym. Brak takiej polisy dla auta związany jest z wysokimi karami, nawet do 5600 zł, dla właściciela pojazdu osobowego! Z tego tytułu niezwykle istotne jest posiadanie OC przez cały okres, gdy auto jest w naszym posiadaniu.

Co grozi kierowcy, który nie zachowa ciągłości ochrony ubezpieczeniowej?

Za brak OC nawet przez jeden dzień UFG może naliczyć niemałe kary. Jeśli instytucja Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przeprowadzi kontrolę, podczas której wyjdzie na jaw brak OC, właściciel nieubezpieczonego samochodu otrzyma karę, której wysokość zależy od rodzaju pojazdu, którym jeździ, oraz od czasu trwania przerwy w ochronie. Najniższe kary dotyczą posiadaczy motocykli, motorowerów i innych pojazdów niż osobówki i ciężarówki. W ich przypadku kara za brak OC to:

 • 190 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi maksymalnie 3 dni,
 • 470 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi od 4 do 14 dni,
 • 930 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi więcej niż 14 dni.

Dużo więcej płacą właściciele samochodów osobowych, bo:

 • 1120 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi maksymalnie 3 dni,
 • 2800 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi od 4 do 14 dni,
 • 5600 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi więcej niż 14 dni.

Najwyższe kary są nakładane na osoby jeżdżące autobusami i samochodami ciężarowymi:

 • 1680 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi maksymalnie 3 dni,
 • 4200 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi od 4 do 14 dni,
 • 8400 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi więcej niż 14 dni.
kary za brak oc

Kupiłeś auto i co dalej?

Towarzystwo ubezpieczeniowe, przygotowując polisę dla swojego potencjalnego klienta, oblicza wysokość składki na podstawie danych dotyczących samego pojazdu, jak również jednego lub kilku właścicieli czy kierowców samochodu. Z tego powodu bardzo ważne jest dla ubezpieczyciela, aby dokładnie wiedzieć, kto prowadzi auto. O zmianie właściciela pojazdu powinien zawiadomić zakład ubezpieczeniowy sprzedający w maksymalnym terminie 14 dni od podpisania umowy.

CZY WIESZ, ŻE …

Pojazdy mechaniczne mogą być chronione przez rozmaite ubezpieczenia, nie tylko przez obowiązkowe OC. W wypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych, takich jak autocasco, assistance lub ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, w większości przypadków nie można liczyć na to, że po zmianie właściciela będzie można dalej z nich korzystać. Takie ubezpieczenia wygasają w momencie sprzedania pojazdu.

Czy musisz dopłacać do obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zbywcy samochodu?

W momencie zakupu nabywca otrzymuje nie tylko sam pojazd, ale również przypisane do niego obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Nabywca ma w takim momencie dwie możliwe ścieżki do wyboru – może zdecydować się na pozostanie na dotychczasowych warunkach u aktualnego ubezpieczyciela (czyli wystawcy bieżącej polisy) lub wypowiedzieć umowę.

W tym pierwszym przypadku ubezpieczyciel ma możliwość, ale nie obowiązek, przeliczyć dotychczasową składkę. Dzieje się tak dlatego, że dotychczasowy właściciel samochodu mógł mieć wiele zniżek, na przykład ze względu na lata bezszkodowej jazdy, a kolejny nabywca może być nowym młodym i niedoświadczonym kierowcą, a co za tym idzie, jego polisa z natury rzeczy obarczona jest wysokimi opłatami. Należy mieć również na uwadze, że nawet w momencie, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie przeliczy składki automatycznie lub w ciągu miesiąca czy dwóch od otrzymania informacji o nabyciu pojazdu przez kupującego, może to zrobić aż do ostatniego dnia obowiązywania polisy. Nabywca może uniknąć takiej sytuacji, jeśli dodatkowo zapyta ubezpieczyciela, czy konieczne jest przeliczenie składki.

W większości zakładów ubezpieczeniowych takich jak: LINK4, You Can Drive, mtu24.pl, Aviva, Benefia czy Wiener wystarczy odesłać skan dowodu rejestracyjnego pojazdu, a towarzystwo ubezpieczeniowe uaktualni w swoich bazach informację o bieżącym właścicielu samochodu. W Generali i Proamie zazwyczaj rekalkulacje składek nie są wyższe niż 15-20%.

Może się zatem okazać, że warto zakupić nową polisę w innym zakładzie ubezpieczeniowym, a jej koszt będzie podobny lub niewiele wyższy, ale czas trwania ochrony będzie wynosił pełne 12 miesięcy. Jeśli chcemy samochód ubezpieczyć jeszcze przed przerejestrowaniem, to oczywiście możemy to zrobić. U ubezpieczyciela podajemy wtedy numer VIN pojazdu, a po uaktualnieniu danych pojazdu jesteśmy zobowiązani do przekazania tych danych firmie wystawiającej polisę.

Polisa poprzedniego właściciela nie przedłuży się automatycznie!

Niemniej istotnym elementem dotyczącym OC jest kwestia automatycznego przedłużenia się polisy. Ubezpieczenie otrzymane wraz z zakupem pojazdu jest jednym z bardzo niewielu przypadków, gdy nie przedłuża się ono automatycznie. Zwyczajowo w momencie, gdy posiadamy obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne i nie wypowiemy umowy towarzystwu ubezpieczeniowemu, otrzymamy od niego list z kolejnym wyliczeniem składki na następny rok. Wyjątkiem od tej reguły jest właśnie zakończenie polisy po poprzednim właścicielu.

Musimy bardzo uważnie zweryfikować, do kiedy ważne jest OC, tak aby nie mieć choćby jednego dnia przerwy w ubezpieczeniu samochodu, ponieważ nawet i taka sytuacja wiąże się z otrzymaniem grzywny. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie musi bowiem wzywać nas na kontrolę. Dzięki specjalnemu systemowi informatycznemu i wiadomościom przekazywanym od zakładów ubezpieczeniowych automatycznie weryfikuje on osoby, które nie mają ciągłości w OC.

Dodatkowo, jeśli w czasie, gdy nie posiadamy ważnego OC, weźmiemy udział w wypadku lub kolizji, ubezpieczyciel oczywiście wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej, ale może zgłosić się do nas z tak zwanym regresem ubezpieczeniowym. Regres ubezpieczeniowy oznacza, że właściciel pojazdu będzie musiał z własnej kieszeni oddać całą sumę wypłaconą ofierze zdarzenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie mówimy tu wyłącznie o kwestiach związanych z uszkodzeniem pojazdów, ale również o szkodach na osobie, czyli na przykład wieloletniej rehabilitacji, a nawet rentach.

Kiedy jeszcze umowa OC nie odnowi się automatycznie?

OC otrzymane od poprzedniego właściciela pojazdu nie jest jedynym, które nie odnawia się automatycznie po końcowym terminie ochrony. Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wygaśnie z końcem umowy również, gdy:

 • jest ubezpieczeniem krótkoterminowym,
 • ubezpieczony zalega ze spłatą rat.
PODSUMOWANIE
 • Brak OC wiąże się z otrzymaniem wysokiej kary od UFG. Właściciele samochodów osobowych płacą nawet 5600 zł grzywny za nieposiadanie ważnego ubezpieczenia obowiązkowego.
 • Z polisy OC dotychczasowego właściciela zawsze możesz zrezygnować, ale pamiętaj, aby na jej miejsce kupić nową.
 • Za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada bardzo wysokie kary.
 • Pozostając pod ochroną ubezpieczyciela zbywcy pojazdu, musisz liczyć się z możliwością przeliczenia składki ubezpieczeniowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup OC przed przerejestrowaniem auta

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia używanego samochodu?

Wraz ze sprzedażą auta na nabywcę przechodzi również dotychczasowa polisa OC samochodu. Nie ma on obowiązku jej zatrzymywać – może w każdym momencie wypowiedzieć umowę, zawierając nową w innym towarzystwie. W razie pozostania przy aktualnym ubezpieczycielu trzeba się jednak liczyć z możliwością rekalkulacji składki, a tym samym obowiązkiem dopłaty określonej kwoty.

Chcę zmienić ubezpieczyciela, ale nie przerejestrowałem jeszcze samochodu. Co robić?

W przypadku, gdy po zakupie używanego auta zechcesz zmienić firmę ubezpieczeniową, w której ten ma OC, nie musisz czekać na przerejestrowanie auta. Ubezpieczycielowi do wystawienia polisy wystarczy, że podasz numer VIN pojazdu – dane z dowodu rejestracyjnego możesz uzupełnić po załatwieniu formalności w urzędzie.

Kupiłem używane auto, któremu skończyło się OC. Czy grozi mi kara?

Tak! Pamiętaj, że OC po poprzednim właścicielu nie przedłuża się automatycznie. Nabywca samochodu musi sam zadbać o podpisanie nowej umowy, w przeciwnym razie grozi mu kara za brak OC, która już za 1 dzień przerwy w ochronie wynosi 1120 zł, a potem jeszcze wzrasta. Za brak OC w okresie trwającym powyżej 14 dni trzeba zapłacić aż 5600 zł!

zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę
93,33
Loading...

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
kupiłem samochód. Zawarłem umowę z TU i opłaciłem polisę. Teraz samochod został juz po dokonaniu ubezpieczenia przerejestrowany. Co mam zrobić ? Samochód ten sam, właścicie lten sam, tylko samochód ma inny numer rejestracyjny
Zmianę numeru rejestracyjnego pojazdu należy zgłosić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym zostało wykupione OC. Wiele firm ubezpieczeniowych umożliwia zgłoszenie zmiany danych w polisie przez internet. Po zmianie numeru rejestracyjnego konieczna może być jednak wizyta w oddziale.
avatar autora komentarza
Co w sytuacji, gdy kupię auto, nie przerejestruję go (nie ma takiego obowiązku), a polisa OC się skończy. Czy kolejną muszę zawrzeć na poprzedniego właściciela (boa auto wciąż na niego zarejestrowane)?