Czy można kupić OC przed przerejestrowaniem samochodu?

Większość samochodów, które posiadają polscy kierowcy, nie pochodzi z salonów dealerskich, ale są to tak zwane zakupy z drugiej ręki. W takich sytuacjach ubezpieczenie OC pojazdu przechodzi automatycznie na nowego właściciela samochodu. Jakie prawa i obowiązki w związku z tym ma nabywca?

przerejestrowanie samochodu

Przede wszystkim należy pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne musi posiadać każdy pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym. Brak takiej polisy dla auta związany jest z wysokimi karami, nawet do 8480 zł dla właściciela pojazdu osobowego! Z tego tytułu niezwykle istotne jest posiadanie OC przez cały okres, gdy auto jest w naszym posiadaniu.

Co grozi kierowcy, który nie zachowa ciągłości ochrony ubezpieczeniowej?

Za brak OC nawet przez jeden dzień UFG może naliczyć niemałe kary. Jeśli instytucja Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przeprowadzi kontrolę, podczas której wyjdzie na jaw brak OC, właściciel nieubezpieczonego samochodu otrzyma grzywnę, której wysokość zależy od rodzaju pojazdu, którym jeździ oraz od czasu trwania przerwy w ochronie. Najniższe kary dotyczą posiadaczy motocykli, motorowerów i innych pojazdów niż osobówki i ciężarówki. W ich przypadku kara za brak OC to:

 • 280 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi maksymalnie 3 dni – od 1 lipca 290 ,
 • 710 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi od 4 do 14 dni – od 1 lipca 720,
 • 1410 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi więcej niż 14 dni – od 1 lipca 1430.

Dużo więcej płacą właściciele samochodów osobowych, bo:

 • 1700 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi maksymalnie 3 dni – od 1 lipca 1720,
 • 4240 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi od 4 do 14 dni – od 1 lipca 4300,
 • 8480 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi więcej niż 14 dni – od 1 lipca 8600.

Najwyższe kary są nakładane na osoby jeżdżące autobusami i samochodami ciężarowymi:

 • 2550 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi maksymalnie 3 dni – od 1 lipca 2580,
 • 6360 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi od 4 do 14 dni – od 1 lipca 6450,
 • 12 730 zł, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosi więcej niż 14 dni – od 1 lipca 12 900.
grafika

Kupiłeś auto i co dalej?

Towarzystwo ubezpieczeniowe, przygotowując polisę dla swojego potencjalnego klienta, oblicza wysokość składki na podstawie danych dotyczących samego pojazdu, jak również jednego lub kilku właścicieli czy kierowców samochodu. Z tego powodu bardzo ważne dla ubezpieczyciela jest to, kto prowadzi auto. O zmianie właściciela pojazdu sprzedający powinien zawiadomić zakład ubezpieczeniowy w terminie maksymalnie 14 dni od daty podpisania umowy.

CZY WIESZ, ŻE …

Pojazdy mechaniczne mogą być chronione przez rozmaite ubezpieczenia, nie tylko przez obowiązkowe OC. W przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych, takich jak autocasco, assistance lub ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, po zmianie właściciela nie można dalej z nich korzystać. Takie ubezpieczenia wygasają w momencie sprzedania pojazdu.

Czy musisz dopłacać do obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zbywcy samochodu?

W momencie zakupu nabywca otrzymuje nie tylko sam pojazd, ale również przypisane do niego obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Kupujący ma w takim momencie dwie możliwe ścieżki do wyboru – może zdecydować się na pozostanie na dotychczasowych warunkach u aktualnego ubezpieczyciela (czyli wystawcy bieżącej polisy) lub wypowiedzieć umowę.

W tym pierwszym przypadku ubezpieczyciel ma możliwość, ale nie obowiązek, przeliczyć dotychczasową składkę. Dzieje się tak dlatego, że dotychczasowy właściciel samochodu mógł mieć wiele zniżek, na przykład ze względu na lata bezszkodowej jazdy, a kolejny nabywca może być nowym, młodym i niedoświadczonym kierowcą, a co za tym idzie, jego polisa z natury rzeczy obarczona jest wysokimi opłatami. Należy mieć również na uwadze, że nawet w momencie, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie przeliczy składki automatycznie lub w ciągu miesiąca czy dwóch od otrzymania informacji o nabyciu pojazdu przez kupującego, może to zrobić aż do ostatniego dnia obowiązywania polisy. Nabywca może uniknąć takiej sytuacji, jeśli dodatkowo zapyta ubezpieczyciela, czy konieczne jest przeliczenie składki.

W większości zakładów ubezpieczeniowych takich jak: LINK4, You Can Drive, mtu24.pl, Benefia czy Wiener wystarczy odesłać skan dowodu rejestracyjnego pojazdu, a towarzystwo ubezpieczeniowe uaktualni w swoich bazach informację o bieżącym właścicielu samochodu.

Może się zatem okazać, że warto zakupić nową polisę w innym zakładzie ubezpieczeniowym, a jej koszt będzie podobny lub niewiele wyższy, ale czas trwania ochrony będzie wynosił pełne 12 miesięcy. Jeśli chcemy samochód ubezpieczyć jeszcze przed przerejestrowaniem, to oczywiście możemy to zrobić. U ubezpieczyciela podajemy wtedy numer VIN i aktualny numer rejestracyjny pojazdu, a po zmianie tablic jesteśmy zobowiązani do przekazania nowych danych firmie wystawiającej polisę.

Polisa poprzedniego właściciela nie przedłuży się automatycznie!

Niemniej istotnym elementem dotyczącym OC jest kwestia automatycznego przedłużenia się polisy. Ubezpieczenie otrzymane wraz z zakupem pojazdu jest jednym z bardzo niewielu przypadków, gdy nie przedłuża się ono automatycznie. Zwyczajowo w momencie, gdy posiadamy obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne i nie wypowiemy umowy towarzystwu ubezpieczeniowemu, otrzymamy od niego list z kolejnym wyliczeniem składki na następny rok. Wyjątkiem od tej reguły jest właśnie zakończenie polisy po poprzednim właścicielu.

Musimy bardzo uważnie zweryfikować, do kiedy ważne jest OC, tak aby nie mieć choćby jednego dnia przerwy w ubezpieczeniu samochodu, ponieważ nawet i taka sytuacja wiąże się z otrzymaniem grzywny. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie musi bowiem wzywać nas na kontrolę. Dzięki specjalnemu systemowi informatycznemu i wiadomościom przekazywanym od zakładów ubezpieczeniowych automatycznie weryfikuje on osoby, które nie mają ciągłości w OC.

Dodatkowo, jeśli w czasie, gdy nie posiadamy ważnego OC, weźmiemy udział w wypadku lub kolizji, UFG oczywiście wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej, ale może zgłosić się do nas z tak zwanym regresem ubezpieczeniowym. Regres ubezpieczeniowy oznacza, że właściciel pojazdu będzie musiał z własnej kieszeni oddać całą sumę wypłaconą ofierze zdarzenia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie mówimy tu wyłącznie o kwestiach związanych z uszkodzeniem pojazdów, ale również o szkodach na osobie, czyli na przykład wieloletniej rehabilitacji, a nawet rentach.

Kiedy jeszcze umowa OC nie odnowi się automatycznie?

OC otrzymane od poprzedniego właściciela pojazdu nie jest jedynym, które nie odnawia się automatycznie po końcowym terminie ochrony. Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wygaśnie z końcem umowy również, gdy:

 • jest ubezpieczeniem krótkoterminowym,
 • ubezpieczony zalega ze spłatą rat.

Co dzieje się z ubezpieczeniem w przypadku przerejestrowania auta?

Jeśli kupiłeś auto i chcesz kontynuować polisę po poprzednim właścicielu, jak najbardziej masz taką możliwość nawet po przerejestrowaniu samochodu. Pamiętaj jednak o tym, żeby poinformować towarzystwo o ewentualnej zmianie tablic rejestracyjnych. Firma może także dokonać rekalkulacji składki, czyli przeliczyć ubezpieczenie na nowo i żądać dopłaty. Wówczas możesz zapłacić kwotę zaproponowaną przez towarzystwo lub zrezygnować z ubezpieczenia i kupić nową ochronę.

Jak kupić polisę przed przerejestrowaniem samochodu?

Jeśli nie chcesz kontynuować ubezpieczenia po poprzednim właścicielu lub polisa, którą przejąłeś, ma krótki termin ważności i nie zdążysz przerejestrować auta przed jej zakończeniem, możesz kupić ubezpieczenie jeszcze zanim dopełnisz formalności w wydziale komunikacji. Istotnym dokumentem będzie wówczas umowa kupna-sprzedaży. Na ubezpieczeniu będą już widniały Twoje dane jako nabywcy oraz aktualny numer rejestracyjny. Jeśli po przerejestrowaniu samochodu zmienią się tablice rejestracyjne Twojego samochodu, poinformuj towarzystwo o nowym numerze.

CZY WIESZ, ŻE …

Od 31 stycznia 2022 roku nie ma obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych po zakupie auta. Dotyczy to również sytuacji, kiedy poprzedni właściciel był mieszkańcem innego powiatu. Dzięki temu pozostawiając poprzedni numer rejestracyjny, nabywca samochodu może zaoszczędzić 80 zł.

PODSUMOWANIE
 • Brak OC wiąże się z otrzymaniem wysokiej kary od UFG. Właściciele samochodów osobowych płacą nawet 8480 zł grzywny za nieposiadanie ważnego ubezpieczenia obowiązkowego.
 • Z polisy OC dotychczasowego właściciela zawsze możesz zrezygnować, ale pamiętaj, aby na jej miejsce kupić nową.
 • Za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada bardzo wysokie kary.
 • Pozostając pod ochroną ubezpieczyciela zbywcy pojazdu, musisz liczyć się z możliwością przeliczenia składki ubezpieczeniowej.
 • Jeśli nowy właściciel samochodu zmieni tablice rejestracyjne, jego obowiązkiem jest poinformowanie ubezpieczyciela o nowych numerach.
 • Nabywca nie ma obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych na nowe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup OC przed przerejestrowaniem auta

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia używanego samochodu?
Chcę zmienić ubezpieczyciela, ale nie przerejestrowałem jeszcze samochodu. Co robić?
Kupiłem używane auto, któremu skończyło się OC. Czy grozi mi kara?

Trudne pojęcia:

Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
kupiłem samochód. Zawarłem umowę z TU i opłaciłem polisę. Teraz samochod został juz po dokonaniu ubezpieczenia przerejestrowany. Co mam zrobić ? Samochód ten sam, właścicie lten sam, tylko samochód ma inny numer rejestracyjny
Zmianę numeru rejestracyjnego pojazdu należy zgłosić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym zostało wykupione OC. Wiele firm ubezpieczeniowych umożliwia zgłoszenie zmiany danych w polisie przez internet. Po zmianie numeru rejestracyjnego konieczna może być jednak wizyta w oddziale.
avatar autora komentarza
Co w sytuacji, gdy kupię auto, nie przerejestruję go (nie ma takiego obowiązku), a polisa OC się skończy. Czy kolejną muszę zawrzeć na poprzedniego właściciela (boa auto wciąż na niego zarejestrowane)?
avatar autora komentarza
Dzień dobry a co jeżeli kupię samochód wykupie już nowe ubezpieczenie ale nie orzerejstruje samochodu a w między czasie mam szkodę

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC