Renowacja samochodu a wyrejestrowanie, ubezpieczenie i przegląd

Temat obowiązkowego ubezpieczenia OC dla nieużywanych pojazdów wraca jak bumerang. O ile w przypadku korzystania z auta na co dzień konieczność posiadania tej polisy jest całkowicie uzasadniona, to kierowcy mają wątpliwości, co do zasadności obowiązku wykupowania OC, gdy auto stoi nieużywane w garażu, np. z powodu niesprawności. Niektóre pojazdy mogą zostać wyrejestrowane czasowo, inne jak na razie nie. W 2022 roku pojawiła się jednak opcja dla kierowców, którzy nie mogą korzystać z auta, ponieważ zostało ono oddane do długotrwałej renowacji. Czy właściciel naprawianego auta musi posiadać polisę OC?

renowacja samochodu

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu na razie tylko dla niektórych maszyn

Według zapisu art. 78a ust. 2 ustawy Prawo o Ruchu drogowym czasowe wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe tylko w przypadku:

 • autobusów;
 • ciągników samochodowych;
 • pojazdów specjalnych;
 • samochodów ciężarowych i przyczep o wadze od 3,5 t;
 • samochodów osobowych w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji

Wycofanie to może mieć miejsce tylko w sytuacji, gdy uszkodzeniu uległy istotne elementy konstrukcyjne pojazdu i konieczna jest ich naprawa, która będzie długotrwała. Czas takiego wyrejestrowania w związku z renowacją pojazdu może trwać od 2 do 24 miesięcy z możliwością przedłużenia tego czasu do 48 miesięcy (w przypadku autobusów, ciągników, pojazdów specjalnych i samochodów ciężarowych) lub od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu (w przypadku samochodów osobowych).

Czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego 2024

Renowacja samochodów osobowych przez długi czas nie upoważniała ich właścicieli do czasowego wyrejestrowania pojazdów na czas naprawy. W 2020 roku wprowadzono jednak do ustawy Prawo o ruchu drogowym zapis, że do grupy pojazdów, które mogą zostać wyrejestrowane na czas długotrwałej naprawy, dołączą także osobówki. Możliwość czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu nie weszła jednak w życie od razu. Stało się to możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich rozwiązań technicznych – finalnie wspomniane przepisy weszły w życie dopiero 31 stycznia 2022 roku.

Dzisiaj już wiadomo, że samochody osobowe można czasowo wyrejestrować na nieco innych zasadach niż pojazdy ciężarowe, autobusy i inne. Chodzi o ramy czasowe, bo te ustalono na 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego terminu. Kolejnego wyrejestrowania czasowego będzie można dokonać dopiero po 3 latach od poprzedniej przerwy w użytkowaniu pojazdu spowodowanej oddaniem auta do renowacji.

Renowacja pojazdu a wyrejestrowanie – jakich formalności należy dopełnić, aby czasowo wycofać pojazd z ruchu?

Właścicieli samochodów, które uległy poważnym uszkodzeniom i muszą zostać poddane renowacji, czeka wizyta w urzędzie. Konieczne będzie bowiem złożenie wniosku o czasowe wyrejestrowanie pojazdu i oddanie dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych do depozytu. Oprócz tego właściciele samochodów osobowych, które mają zostać wyrejestrowane na kilka miesięcy z powodu konieczności naprawy, będą musieli złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, w którym potwierdzą, że istotne elementy konstrukcyjne auta zostały uszkodzone, w związku z czym pojazd wymaga renowacji.

Podczas wizyty w urzędzie trzeba mieć także ze sobą do okazania: dowód osobisty, dowód własności pojazdu (np. umowę), kartę pojazdu (o ile została wydana dla tego samochodu), a także potwierdzenie wniesienia opłat.

Przeczytaj też: Zgubiona karta pojazdu – jak postępować?

Niestety, czasowe wyrejestrowanie pojazdu nie jest bezpłatne. Maksymalny koszt, jaki czeka osoby chcące wycofać pojazd z ruchu w związku z jego renowacją, to 150 zł. Za pierwsze 2 miesiące trzeba zapłacić 80 zł. W zależności od czasu trwania przerwy w użytkowaniu pojazdu, koszt ten będzie wzrastał o:

 • 4 zł za każdy miesiąc (3-12 miesięcy),
 • 2 zł za każdy miesiąc (13-24 miesięcy),
 • 0,25 zł za każdy miesiąc (25-48 miesięcy).

Renowacja samochodu a ubezpieczenie – czy właściciel pojazdu wycofanego z ruchu tymczasowo musi mieć OC?

OC komunikacyjne jest ubezpieczeniem obowiązkowym i musi je posiadać nawet osoba, której samochód czeka długotrwała renowacja. Właściciele pojazdów, którzy decydują się na czasowe wycofanie ich z ruchu w celu oddania do naprawy, tak czy inaczej muszą mieć wykupione ubezpieczenie OC. Nawet nieużywany pojazd, który stoi na podjeździe może bowiem stoczyć się i spowodować szkodę, wjeżdżając w inny pojazd, budynek, ogrodzenie, a nawet potrącając przechodzącego w pobliżu człowieka. Ochrona jest więc niezbędna.

Pocieszające jest jednak to, że za okres czasowego wyrejestrowania pojazdu właściciel wycofanego z ruchu auta zapłaci symboliczną składkę. Prawo bowiem zobowiązuje ubezpieczycieli do obniżenia składki ubezpieczeniowej za czas wyrejestrowania o minimum 95%.

Renowacja samochodu a przegląd – jakie obowiązki ma właściciel auta, które przeszło renowację?

Żeby pojazd po renowacji mógł wyjechać na ulicę i dalej służyć kierowcy, musi zostać ponownie zarejestrowany. A żeby rejestracja doszła do skutku, konieczne jest poddanie auta badaniu technicznemu, które stwierdzi, czy pojazd po reperacji jest bezpieczny, aby mógł zostać na nowo dopuszczony do ruchu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wycofanie samochodu z ruchu ze względu na renowację

Kiedy będzie można czasowo wyrejestrować samochód osobowy?
Czy za czasowe wycofanie auta z ruchu trzeba zapłacić?
Czy po czasowym wyrejestrowaniu pojazdu można będzie wypowiedzieć ubezpieczenie OC?
PODSUMOWANIE
 • Przepisy Kodeksu drogowego przewidują czasowe wyrejestrowanie pojazdu w przypadku autobusów, ciągników rolniczych, pojazdów ciężarowych z przyczepą o dmc od 3,5 t oraz pojazdów specjalnych.
 • Od 31 stycznia 2022 roku możliwe jest także czasowe wycofanie z ruchu samochodów osobowych.
 • Pojazdy można wycofać z ruchu tylko w związku z koniecznością ich renowacji.
 • Żeby czasowo wyrejestrować samochód, niezbędne będzie złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie wraz z oświadczeniem o konieczności naprawy pojazdu (w przypadku samochodów osobowych). Trzeba będzie też oddać dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne do depozytu.
 • Samochód, który jest poddawany renowacji, nadal musi mieć ubezpieczenie OC, jednak składka za okres czasowego wyrejestrowania powinna zostać zmniejszona przynajmniej o 95%.
 • Po wykonaniu renowacji samochodu trzeba poddać go badaniom technicznym, które potwierdzą lub zaprzeczą, że pojazd może ponownie zostać dopuszczony do ruchu.
Źródła:
 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC