Samochód uszkodzony w sylwestra – co robić i jak dostać odszkodowanie?

Podczas sylwestra pojazdy zaparkowane na ulicach narażone są na uszkodzenia spowodowane przez środki pirotechniczne czy celowe działanie wandali. Na drugi dzień po zabawie może okazać się, że auto ma uszkodzoną karoserię lub szybę. Co w takiej sytuacji powinien zrobić właściciel pojazdu? Z jakiego ubezpieczenia możemy zgłosić szkodę?

samochód uszkodzony w trakcie sylwestra a odszkodowanie

Uszkodzenia pojazdu w sylwestrową noc – co może się zdarzyć?

Co roku tuż przed sylwestrem wybucha dyskusja na temat puszczania fajerwerków i odpalania petard. W ich kontekście mówi się o komforcie zwierząt (strachu oraz stresem przed wystrzałami) czy zagrożeniach dla ludzi. W końcu w każdy nowy rok pojawiają się w mediach informacje o obrażeniach spowodowanych przez wybuchające w rękach materiały pirotechniczne.

W wyniku hucznego obchodzenia sylwestra poszkodowani mogą być także właściciele samochodów, zwłaszcza ci, którzy parkują pojazdy na zatłoczonych miejskich ulicach. Oczywiście większość świętujących odpala fajerwerki w parkach lub skwerach. Jednak zawsze może zdarzyć się ktoś zbyt mocno świętujący, który nie zwraca uwagi na bezpieczeństwo.

Podczas sylwestrowej zabawy materiały pirotechniczne najczęściej uszkadzają karoserię lub szyby – w szczególności tę przednią. Na szczęście rzadko dochodzi do przypadkowego podpalenia samochodu, choć przy wyjątkowym pechu i splocie kilku czynników może dojść do takiego zdarzenia.

W sylwestra nie możemy zapomnieć także o wandalach, czyli osobach, które celowo uszkadzają zaparkowane pojazdy. Pod wpływem alkoholu niektórzy wyładowują swoje energię, wyrywając lusterka, rzucając butelkami w auta czy nawet celowo zarysowując kluczami karoserię.

CZY WIESZ, ŻE …

Za zniszczenie mienia ruchomego Kodeks karny przewiduje pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5 lub w wypadkach mniejszej wagi grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Ubezpieczenie samochodu w sylwestra – nie tylko AC!

Auto podczas sylwestrowej nocy może zostać uszkodzone przez fajerwerki i petardy, a także w wyniku celowego działania osoby lub osób (wandalizm). We wszystkich tych przypadkach nie możemy liczyć na ochronę OC, ponieważ ubezpieczenie to działa, gdy to my spowodujemy szkodę osobom trzecim. Dlatego powinniśmy spojrzeć na dwa dodatkowe ubezpieczenia:

W przypadku, gdy posiadamy obie ochrony i doszło do uszkodzenia szyby, warto zgłosisz szkodę z tej ubezpieczenia szyb. Dzięki temu unikniemy wzrostu składki w związku z likwidacją szkody z autocasco.

Samochód uszkodzony w sylwestra – co teraz?

Minął sylwester i nowy rok, a my musimy wracać do pracy i codziennych obowiązków. Wychodzimy z domu, podchodzimy do samochodu i okazuje się, że został on uszkodzony w sylwestra – wyobraźmy sobie, że przednia szyba jest pęknięta, a na masce i wokół auta leżą kawałki butelki po szampanie. Jakie powinny być nasze dalsze kroki?

Uszkodzenia auta oraz okoliczności wskazują, że mogło dojść do wandalizmu, czyli celowego działania osób trzecich. Ubezpieczyciele wskazują, że powinniśmy w takiej sytuacji powiadomić o zdarzeniu policję – najszybciej, jak jest to możliwe.

W dalszej kolejności musimy skontaktować się z ubezpieczycielem we wskazanym w OWU czasie i w określony sposób – telefonicznie czy poprzez internetowy formularz. Pamiętajmy, że ubezpieczyciele wprost określają czas, jaki mamy na zgłoszenie szkody – najlepiej zrobić to niezwłocznie, choć Generali daje na to nawet 7 dni.Następnie powinniśmy wykonać zdjęcia uszkodzeń i, w naszym przykładowym przypadku, pobliża auta wraz z kawałkami rozbitego szkła. Obecnie, gdy każdy z nas ma smartfona, przygotowanie dokumentacji fotograficznej zajmie kilka minut.

Warunki ubezpieczenia AC a szkoda w sylwestrową noc – na co zwrócić uwagę?

Każdy ubezpieczyciel przygotowuje OWU, czyli dokument, w którym zamieszcza najważniejsze informacje o warunkach ubezpieczenia. Rzecz jasna, najlepiej się z nim zapoznać przed wyborem AC. Jednak jeśli już mamy autocasco, to w kontekście odszkodowania w związku z uszkodzeniem samochodu w noc sylwestrową powinniśmy sprawdzić:

  • wariant autocasco, który posiadamy – AC Mini zazwyczaj nie obejmuje ochroną szkód częściowych, a jedynie całkowite, więc w przypadku uszkodzenia pojazdu nie otrzymamy z takiej polisy odszkodowania;
  • czy oprócz AC, mamy także ubezpieczenie szyb – jeśli w sylwestra doszło do uszkodzenia szyby, to taką szkodę o wiele lepiej zgłosić z dodatkowego ubezpieczenia szyb, by nie stracić zniżek z autocasco;
  • udział własny i minimalną wartość szkody – może okazać się, że uszkodzenia są tak niewielkie, że ich naprawa będzie kosztować mniej, niż wynosi franszyza integralna (minimalna wartość szkody) lub kwotowa franszyza redukcyjna (udział własny), więc nie będzie sensu zgłaszania szkody;
  • inne warunki ubezpieczenia AC – w tym sposób likwidacji szkody, czy jest gotówkowy (kosztorysowy) czy bezgotówkowy (warsztatowy), amortyzację czy wybór części do naprawy.

Jeśli nie posiadamy ubezpieczenia AC, to możemy domagać się odszkodowania za zniszczone auto od sprawców – oczywiście ustalenie ich będzie bardzo trudne, ale może okazać się, że na ulicy czy parkingu był monitoring i policji uda się ustalić, kto uszkodził nasz pojazd.

Pełne AC – cena i warunki ochrony

Aby ubezpieczenie autocasco pokryło koszty naprawy uszkodzeń powstałych podczas nocy sylwestrowej, powinno być ono w pełnym wariancie. AC Mini zazwyczaj chroni w przypadku szkody całkowitej czy kradzieży. Dlatego sprawdziliśmy ceny ubezpieczenia autocasco w wersji pełnej na Mazdę 6 z 2017 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 1998 cm³.

Auto (przebieg 123 tys. km) parkowane jest na ulicy w Poznaniu. Właścicielem Mazdy jest 42-letni Paweł, który posiada prawo jazdy od 20 lat, ubezpiecza auta od co najmniej 10 i nie miał w tym czasie szkód. Paweł jest ojcem 12-letniego Jaśka i 6-letniej Matyldy.

UbezpieczycielWarunki ubezpieczenia ACCena pakietu ubezpieczeń
UNIQA Sposób likwidacji szkody – kosztorys;
Naprawa – części zamienne;
udział własny – szkody wypadkowe 1 000 zł;
amortyzacji części – 65%;
minimalna wysokość szkody – 0 zł;
suma ubezpieczenia – 63 300 zł
1 129 zł
Wiener Sposób likwidacji szkody – kosztorys;
Naprawa – części zamienne;
udział własny – szkody wypadkowe 1 000 zł;
kradzież – 1 000 zł;
amortyzacji części – 0%;
minimalna wysokość szkody – 500 zł;
suma ubezpieczenia – 59 220 zł
1 447 zł
Trasti Sposób likwidacji szkody – kosztorys;
Naprawa – części zamienne;
udział własny – szkody wypadkowe 0 zł;
amortyzacji części – 0%;
minimalna wysokość szkody – 0 zł;
suma ubezpieczenia – 60 100 zł
1 512 zł
Beesafe Sposób likwidacji szkody – warsztat;
Naprawa – części zamienne;
udział własny – szkody wypadkowe 500 zł;
kradzież – 500 zł;
amortyzacji części – 0%;
minimalna wysokość szkody – 500 zł;
suma ubezpieczenia – 59 600 zł
2 102 zł
LINK4 Sposób likwidacji szkody – kosztorys;
Naprawa – części zamienne;
udział własny – szkody wypadkowe 500 zł;
kradzież – 0 zł;
amortyzacji części – 0%;
minimalna wysokość szkody – 0 zł;
suma ubezpieczenia – 63 800 zł
2 295 zł
Benefia Sposób likwidacji szkody – kosztorys;
Naprawa – części zamienne;
udział własny – szkody wypadkowe 0%;
kradzież – 0%;
amortyzacji części – 0%;
minimalna wysokość szkody – 500 zł;
suma ubezpieczenia – 63 100 zł
2 648 zł
Źródło: porównywarka ubezpieczeń Mubi [04.03.2024].

Powyższe przykładowe oferty pakietów OC + AC oferują ten sam sposób likwidacji szkody, czyli kosztorys. Różnią się jednak udziałem własnym, minimalną wartością szkody, a także amortyzacją części.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o uszkodzenia samochodu w sylwestra

Z jakie ubezpieczenia mogę otrzymać odszkodowanie za uszkodzone auto w sylwestra?
Co zrobić, gdy zauważę uszkodzenia auta po sylwestrze?
Ile mam czasu na zgłoszenie ubezpieczycielowi szkody z ubezpieczenia AC?
PODSUMOWANIE
  • W sylwestra samochód może zostać uszkodzony przez fajerwerki i petardy, a także przez wandali.
  • W zależności od uszkodzeń szkodę można zgłosić z AC lub ubezpieczenia szyb.
  • Gdy dojdzie do uszkodzenia auta w sylwestra, a my podejrzewamy celowe zniszczenia, to powinniśmy niezwłocznie zawiadomić policję, zgłosić jak najszybciej szkodę ubezpieczycielowi i wykonać zdjęcia pojazdu.
  • Przy wyborze AC należy zwrócić przede wszystkim uwagę na wariant ochrony (zakres ochrony), udział własny, minimalną wartość szkody oraz inne warunki.
  • W porównywarce Mubi zapoznasz się ze szczegółami oferty pakietów OC + AC.
Źródła:
  • https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-karny-16798683/art-288
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC