Taryfikator mandatów 2020 – ile kierowcy zapłacą za przewinienia?

Przekroczenie prędkości, jazda pod wpływem alkoholu czy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – nie ulega wątpliwości, że są to przewinienia, które powinny i rzeczywiście podlegają karom. Funkcjonariusze nie są pobłażliwi wobec kierowców, którzy dopuszczają się wykroczeń na drodze. Z jakimi sankcjami muszą liczyć się osoby korzystające z pojazdów, które naruszyły prawo? I jakie zasady opłacania mandatów będą obowiązywały w 2020 roku?

Jakie zmiany w przepisach dla kierowców zaplanowano na 2020 rok?

Już w zeszłym roku można było spotkać się z zapowiedziami zmian na polskich drogach. W listopadzie i grudniu 2019 roku weszły w życie nowe reguły dotyczące formowania korytarzy życia i jazdy na suwak, a także przeprowadzania kontroli drogowych. Nowe przepisy obowiązujące kierowców w 2020 roku będą dotyczyły m.in. pojawienia się na ulicach nowych tablic rejestracyjnych – w zielonym kolorze – dla samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem.

Czy zmieni się także taryfikator mandatów dla kierowców?

Taryfikator mandatów dla kierowców – ile zapłacą kierowcy i za co? Wysokości mandatów za przykładowe przewinienia

Jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach od lat jest nadmierna prędkość. Kierowcy jeżdżą zbyt szybko, a do utraty panowania nad pojazdem nie trzeba wiele. Wystarczy kamień lub dziura w jezdni, aby stracić panowanie nad kierownicą i wjechać w drzewo, do rowu lub zderzyć się z samochodem nadjeżdżającym z naprzeciwka. Nic zatem dziwnego, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest surowo karane, a wysokość mandatów za zbyt szybką jazdę zależy od tego, ile kilometrów na liczniku miał nieodpowiedzialny kierowca.

 • Przekroczenie prędkości o mniej niż 10 km/h – max. 50 zł.
 • Przekroczenie prędkości o więcej niż 10 km/h i mniej niż 20 km/h – min. 50 zł max. 100 zł.
 • Przekroczenie prędkości o więcej niż 20 km/h i mniej niż 30 km/h – min. 100 zł max. 200 zł.
 • Przekroczenie prędkości o więcej niż 30km/h i mniej niż 40 km/h – min. 200 zł max. 300 zł.
 • Przekroczenie prędkości o więcej niż 40 km/h i mniej niż 50 km/h – min. 300 zł max. 400 zł.
 • Przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h – min. 400 zł max. 500 zł.

Przed dotkliwymi skutkami zdrowotnymi, a nawet przed śmiercią mogą uchronić pasy bezpieczeństwa. Każdy pasażer powinien mieć je zapięte podczas podróżowania samochodem. Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa to przede wszystkim zagrożenie uszkodzeniem ciała, ale także ryzyko otrzymania mandatu w wysokości 100 zł.

Podczas jazdy nie tylko od zapiętych pasów zależy bezpieczeństwo pasażerów. Dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, powinny podróżować w foteliku. Przewożenie dziecka bez fotelika lub przewożenie go w foteliku w nieprawidłowy sposób może zakończyć się otrzymaniem mandatu w wysokości 150 zł.

Szybka jazda, brak zapiętych pasów czy fotelika dziecięcego same w sobie są w stanie narazić podróżujących na niebezpieczeństwo podczas wypadku czy gwałtownego hamowania. Ryzyko zwiększa rozkojarzenie kierowcy, chociażby przychodzącymi SMS-ami. Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest kategorycznie zabronione, a za złamanie zakazu grozi 200 zł mandatu.

Nie bez znaczenia na drodze jest także kultura jazdy. Przestrzeganie zasad, ale także ułatwianie poruszania się po drodze innym uczestnikom ruchu i zwyczajna uprzejmość są pożądane. Za niewłaściwe zachowanie także można otrzymać karę w wysokości:

 • 300 zł za nieustąpienie pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu,
 • 200 zł za niewłaściwe sygnalizowanie manewru.

Mandaty są wystawiane także za niewłaściwe zaparkowanie samochodu. I nie chodzi tu tylko o pozostawienie auta w niewłaściwym miejscu, np. na zakazie parkowania, ale także o zajmowanie więcej niż jednego miejsca na parkingu. Krzywo postawiony samochód, który utrudnia wjechanie na sąsiedni pas innemu kierowcy grozi utratą 150 zł z portfela.

W 2020 roku wysokość kar, jakie mogą otrzymać kierowcy za niestosowanie się do przepisów, będzie podobna do tych, które obowiązywały w 2019 roku.,

Ile czasu ukarani będą mieli na zapłacenie mandatu?

Do końca kwietnia 2019 roku kierowcy ukarani mandatem mieli zaledwie 7 dni na uiszczenie należności. Już od maja ubiegłego roku czas ten jest jednak dłuższy – wynosi 14 dni.

W jaki sposób można zapłacić otrzymany mandat?

Jednym z najbardziej znanych sposobów uregulowania należności za otrzymany na drodze mandat jest udanie się na pocztę i dokonanie przelewu gotówki. Dużo wygodniejszym sposobem jest jednak płatność przez internet. Przelewu można dokonać za pośrednictwem swojego konta bankowego.

Czy zmianie ulegną kary za brak ubezpieczenia OC?

Jedną z kar, jakich mogą spodziewać się zapominalscy kierowcy, jest ta za brak aktualnej polisy OC. Jeśli kierowca nie wykupił ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną (jest ono obowiązkowe dla posiadaczy samochodów), a poprzednia polisa zdążyła już wygasnąć, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo nałożyć karę za brak OC.

Wysokość takiej kary zależy od rodzaju nieubezpieczonego pojazdu, długości przerwy w ochronie, a także od minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku. Mając na uwadze wzrost tzw. minimalnej krajowej w 2020 roku do 2600 zł, trzeba spodziewać się wzrostu kar nakładanych na kierowców bez ważnego OC.

Jak wzrosły kary za brak OC samochodu osobowego w 2020 roku? W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło w Polsce 2250 zł. W związku z tym właściciel osobówki, który nie wykupił nowego ubezpieczenia, a poprzednie straciło ważność, musiał dotychczas zapłacić 900 zł za brak ochrony do 3 dni, 2250 zł za nieposiadanie ubezpieczenia w okresie od 4 do 14 dni oraz 4500 zł, gdy przerwa w ochronie OC trwała dłużej niż 14 dni.

W 2020 roku kary te wzrosły do 1040 zł w przypadku przerwy do 3 dni, 2600 zł, gdy przerwa trwała od 4 do 14 dni oraz 5200 zł za jazdę nieubezpieczonym samochodem osobowym dłużej niż 14 dni.

UWAGA!

Kara za brak OC może zostać nałożona również na właściciela nieużywanego samochodu. Gdy auto jest zarejestrowane, musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie nawet wówczas, gdy stoi nieużywane w garażu.

Ile wynoszą kary za brak OC w 2020 roku?

kary za brak OC 2020
PODSUMOWANIE
 • W 2020 roku na polskich drogach pojawią się samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi (samochody elektryczne i samochody napędzane wodorem).
 • Taryfikator mandatów w 2020 roku nie ulegnie zmianie w porównaniu z rokiem ubiegłym.
 • Na zapłacenie mandatu kierowcy będą mieli 14 dni.
 • Mandat można zapłacić na poczcie lub przez internet.
 • Wraz ze wzrostem minimalnego krajowego wynagrodzenia w 2020 roku wzrosną również kary za brak OC.
 • Właściciele samochodów osobowych otrzymają 1040 zł kary za brak OC do 3 dni, 2600 zł kary za przerwę w ubezpieczeniu, która trwa od 4 do 14 dni oraz 5200 zł, jeśli przerwa w ubezpieczeniu obowiązkowym trwała dłużej niż 14 dni.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!