Ubezpieczenie do Ugandy – już od 5 zł/dzień! [PRZEWODNIK TURYSTYCZNY]

Wyprawa na Czarny Ląd to wyjazd marzeń niejednego podróżnika! Dawne Królestwo Bugandy przyciąga turystów z całego świat pięknem naturalnego krajobrazu. Uganda oferuje idealne warunki do podziwiania widoków w trakcie safari lub raftingu. Sprawdź, jak odpowiednio przygotować się na wyjazd do Afryki!

jezioro wiktorii

Jak zorganizować podróż do Ugandy? Jaką polisę zabrać ze sobą? Czy wiza jest potrzebna? Czy trzeba mieć książeczkę szczepień oraz jakie szczepienia trzeba wykonać? Wszystko to, co musisz wiedzieć przed wylotem do Afryki, znajdziesz w niniejszym poradniku!

Podróż do Ugandy – jak dostać się do Afryki?

Planowanie wyjazdu do odległego kraju na innym kontynencie warto zacząć od ustalenia, jak zamierzasz tam dotrzeć. W przypadku Ugandy, jak również innych państw afrykańskich – lepiej postawić na sprawdzony i bezpieczny środek transportu, niż wybrać się w ryzykowny trip autostopem. Chcesz udać się do Ugandy i zastanawiasz się, jak najlepiej przetransportować się do tego kraju?

Jak wygląda podróż z Polski do Ugandy samolotem?

Otóż, najszybszy sposób dostania się do Ugandy to pasażerskie linie lotnicze. Brak bezpośrednich połączeń nieco wydłuża podróż. Całość rejsu w jedną stronę zajmuje co najmniej 18,5 godzin (wylot z Krakowa z przesiadką w Amsterdamie), a w najgorszym wypadku nawet ponad 28 godzin (trasa z dodatkową przesiadką w Nairobi). Koszt biletu lotniczego to wydatek min. 4767 zł/os. w obie strony (linie KLM Cityhopper).

Wiza do Ugandy – czy jest wymagana od Polaków?

Aby legalnie wjechać i przebywać na terenie Ugandy, niezbędna jest odpowiednia wiza. Oprócz niej obcokrajowcy muszą posiadać paszport ważny przez kolejne pół roku od daty wjazdu. Przed dotarciem do tego afrykańskiego kraju, najlepiej z pewnym wyprzedzeniem złożyć wniosek o zezwolenie na wjazd w postaci e-wizy turystycznej. Wizę elektroniczną można uzyskać wygodnie, bez wychodzenia z domu za pośrednictwem internetowej aplikacji przez stronę systemu imigracyjnego. Koszt uzyskania wizy do Ugandy to wydatek 50 dolarów amerykańskich.

CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli zamierzasz wybrać się w objazdówkę po krajach Afryki Wschodniej, uzyskaj East African Tourist Visa (w cenie 100 USD) i podróżuj swobodnie przez okres 90 dni po obszarze: Kenii, Ugandy i Rwandy.

Znasz pozostałe państwa, do których Polacy muszą mieć pozwolenie na wjazd? Sprawdź: “Do jakich krajów nie wjedziesz bez wizy?”.

Republika Ugandy – skąd się wzięła? (rys historyczny)

Nazwa państwa wywodzi się od plemienia Buganda, które na południu dzisiejszego obszaru tworzyło niegdyś tradycyjne królestwo.

CZY WIESZ, ŻE …

Inne terytoria autonomiczne współtworzące Ugandę to: Ankole, Bunyoro, Busoga, Rwenzururu oraz Toro.

W XX w. Brytyjczycy na obszarze Ugandy wprowadzili protektorat.

CZY WIESZ, ŻE …

Formalnie rzecz biorąc, Uganda nigdy nie była kolonią brytyjską, gdyż zachowała większą niezależność niż obszary kolonialne. Protektorat Ugandy (ang. Uganda Protectorate) utrzymywał się w latach 1920–1962. Jego pozostałości można spotkać na każdym kroku, to m.in. ruch lewostronny i powszechna znajomość języka angielskiego.

Uganda ogłosiła niepodległość 9 października 1962 r., a rok później powstała republika konstytucyjna. Ugandyjska gospodarka jest dziś słabo rozwinięta, a Ugandyjczycy zajmują się głównie rolnictwem – uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Mieszkańcy borykają się z ubóstwem, brakiem w dostawach prądu i utrudnionym dostępem do wody. Obszar państwa podzielony jest na 4 regiony (Północny, Wschodni, Centralny i Zachodni) oraz na 134 dystrykty i samodzielne miasto stołeczne.

Szczepienia do Ugandy – najważniejsze informacje

Globtroterzy wybierający się na teren Ugandy, zastanawiają się, czy konieczna jest książeczka szczepień. Okazuje się, że wymóg szczepienia dotyczy tylko żółtej febry i polio. Zaświadczenie przyjęcia szczepionki przeciwko tym tropikalnym chorobom afrykańskim w postaci Międzynarodowej Książeczki Szczepień, muszą przedstawić dorośli przyjezdni z innych krajów (w przypadku polio również dzieci poniżej 5. roku życia). Brak dokumentu może wiązać się z odmową wpuszczenia na teren Ugandy.

UWAGA!

W sąsiedniej Demokratycznej Republice Konga, z którą Uganda dzieli najdłuższą granicę (877 km) znajduje się ognisko eboli! Aktualny poziom zagrożenia w związku z gorączką krwotoczną sprawdzisz na stronie WHO.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: “Jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem?”.

Polisa turystyczna na podróż do Afryki – co powinna obejmować?

Wyjeżdżając daleko od ojczyzny, na inny kontynent, warto zaopatrzyć się w pakiet ochronny na wypadek wystąpienia nagłej i nieprzewidzianej sytuacji. Ubezpieczenie podróżne do Ugandy jest w stanie zapewnić komfort i spokój podczas pobytu w tym kraju, gdyż daje świadomość uzyskania niezbędnej pomocy niezależnie od okoliczności.

UWAGA!

Zagraniczne polisy (turystyczne, zdrowotne czy komunikacyjne) nie są honorowane w Ugandzie przez miejscowe podmioty czy placówki zdrowia. Szpitale domagają się przeważnie natychmiastowego pokrycia środków za leczenie lub akcję ratunkową, a dochodzenie zwrotu wydatków od ubezpieczyciela pozostawiają posiadaczowi polisy lub jego bliskim.

Ile kosztuje ubezpieczenie podróżne do Ugandy?

Cena ubezpieczenia na podróż zagraniczną to kwestia indywidualna, uzależniona od wielu czynników. Wpływają na nią np. cechy osobowe (wiek, obecność chorób przewlekłych) czy form aktywności podejmowanych na wyjeździe (wypoczynek, praca lub sporty ekstremalne). Wysokość składki ustalana jest także na podstawie: kraju destynacji lub początkowego, liczby uczestników wyprawy czy dni spędzonych na wyjeździe.

Przykład

31-letni Kamil wybiera się w 10-dniową podróż do Ugandy. Planując wyjazd, uwzględnił zakup polisy turystycznej, którą zawsze nabywa przed wyjazdem. W celu otrzymania jak najlepszych warunków, odwiedził internetową porównywarkę ubezpieczeń Mubi. Oto najkorzystniejsze cenowo oferty, obejmujące prywatne OC, podróżne NNW ubezpieczenie bagażu i ochronę podczas sportu, jakie uzyskał od poszczególnych ubezpieczycieli:

TowarzystwoZakresCena
mtu24.plkoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
ub. bagażu: 2 000 zł
54 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
ub. bagażu: 1 000 zł
80 zł
Wiener koszty leczenia: 342 808 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 214 255 zł
ub. bagażu: 1000 zł
88 zł
Proamakoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
ub. bagażu: 2 000 zł
88 zł
SIGNAL IDUNA koszty leczenia: 171 404 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 128 553 zł
ub. bagażu: 1000 zł
101 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
ub. bagażu: 3 000 zł
128 zł
UNIQAkoszty leczenia: 1 250 000 zł
NNW: 75 000 zł
OC: 500 000 zł
ub. bagażu: 5 000 zł
193 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [kwiecień 2024].

Co zobaczyć, będąc w Ugandzie?

Musisz odwiedzić kilka miejsc, bez których wizyta w tym kraju nie będzie kompletna. Może ten afrykański kraj nie ma dostępu do morza, za to na jego obszarze znajduje się najwspanialsze z Wielkich Jezior Afrykańskich.

CIEKAWOSTKA

Jezioro Wiktorii o powierzchni 68,8 tys. km² jest największym zbiornik wodny w Afryce oraz najokazalszym jeziorem tropikalnym na całym świecie. Jego linia brzegowa jest silnie rozwinięta i przebiega przez trzy państwa: Kenię, Ugandę i Tanzanię. Na jeziorze są wyspy o łącznej powierzchni 6 tys. km² (największa z nich to Ukerewe). Na jeziorze prowadzona jest regularna żegluga, a miejscowa ludność specjalizuje się w rybołówstwie m.in. okonia nilowego.

Główne lotnisko Ugandy – międzynarodowy Port lotniczy Entebbe jest położone w pobliżu miasta o tej samej nazwie, w odległości ok. 35 km od stołecznej Kampali.

Uganda – atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić:

 • Kampala:
  • Ndere Cultural Centre – Narodowe Muzeum Ugandy,
  • Fort Lugard – muzeum kolonialne,
  • Independence Monument – postument niepodległości,
  • St Mary’s Cathedral Rubaga – katolicka katedra NMP,
  • Afriart Gallery – galeria sztuki afrykańskiej,
  • Aqua World Water Park Uganda – park wodny,
  • Wonder World Amusement Park – lunapark/park rozrywki,
  • Owino Market – targowisko,
  • Kabaka’s Lake – sztuczne jezioro,
  • Ggaba Beach – plaża,
  • Kasubi – wzgórze z grobowcem władców Bugandy,
 • Kapchorwa:
  • Sipi Falls – wodospady,
 • parki narodowe:
  • Murchison Falls National Park – wodospady,
  • Queen Elizabeth National Park – rezerwat biosfery
  • Kidepo National Park Uganda – góra Morungole,
  • Rwenzori Mountains National Park,
 • wulkany:
  • Mount Elgon,
  • Muhabura/Muhavura,
co zwiedzić w ugandzie
UWAGA!

Jak informuje polski MSZ, bezpieczeństwo turystów podczas pobytu w Ugandzie może być zagrożone. W tłocznych miejscach zgromadzeń publicznych i środkach transportu zbiorowego występuje podwyższone zagrożenie terrorystyczne – ryzyko ataków zbrojnych ze strony somalijskiej, radykalnej, islamistycznej organizacji Al-Shabaab!

Poznaj miejsca, do których lepiej się nie zapuszczać: “Najniebezpieczniejsze miejsca świata – podróż tam oznacza podniesione ryzyko!”.

Kiedy najlepiej wybrać się do Ugandy?

Uganda jest jednym z najwyżej położonych państw w Afryce na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej. Dominuje tam klimat równikowy, miejscami nawet półpustynny. W pogodzie występują 2 okresy suche: od grudnia do lutego oraz od lipca do sierpnia. Wtedy też panują najbardziej sprzyjające do przyjazdu warunki atmosferyczne. Odwrotnie niż na półkuli północnej, w czasie europejskiej zimy, temperatury w Ugandzie są najwyższe (przeważnie w okolicach 26°C). Warunki do kąpieli są również w drugim czasie suchym – średnia temperatura wody w lipcu jest najniższa w ciągu roku, ale nadal to przyjemne 24°C.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kwestie zdrowotne w Ugandzie

Jaki jest poziom opieki medycznej w Ugandzie?
Kiedy iść do lekarza przed wyjazdem do Ugandy?
Jak chronić się przed malarią w Ugandzie?
Co zabrać ze sobą do Ugandy?
PODSUMOWANIE
 • W podróż do Ugandy najlepiej wybrać się samolotem. W zależności od liczby przesiadek (1–2) lot trwa 18–28 godzin w jedną stronę, natomiast bilet kosztuje od blisko 4,8 tys. zł (tam i z powrotem).
 • Na wjazd do Ugandy potrzebna jest wiza i książeczka szczepień uzupełniona o szczepienie przeciwko żółtej febrze i polio. Cena e-wizy turystycznej to 50 USD.
 • W przypadku interwencji lekarz lub ratownika medycznego, ugandyjskie instytucje żądają od obcokrajowców zapłaty za niesioną pomoc. Polisa podróżna z ubezpieczeniem kosztów leczenia umożliwia, zwrot poniesionych kosztów.
 • Podstawowa ochrona na czas wyprawy do Ugandy zaczyna się już od 5,40 zł za dzień! Najwyższy zakres opieki obejmuje pokrycie kosztów leczenia do kwoty 40 milionów zł i straty do 1,5 miliona – kosztuje 24 zł/dzień.
 • Dogodne propozycje ubezpieczenia podróżnego do Ugandy znajdziesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń. Sprawdź i wybierz najlepszą opcję dla siebie dopasowaną do Twoich potrzeb!
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!