Jak ubezpieczyć dom lub mieszkanie od wybuchu gazu?

Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, wybuch gazu spowodował w 2023 roku aż 18 katastrof budowlanych, co czyni go trzecią najczęściej spotykaną przyczyną tego rodzaju zdarzeń w Polsce po pożarach i silnych wiatrach. Nawet jeśli eksplozja nie zniszczy nieruchomości doszczętnie, szkody przez nią wyrządzone mogą być ogromne, dlatego warto wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu. Z artykułu dowiesz się, jak działa polisa mieszkaniowa w odniesieniu do wybuchu gazu i ile zapłacisz za taką ochronę.

ubezpieczenie po wybuchu gazu
Najważniejsze informacje:
  • Wybuch gazu to zdarzenie losowe, które zalicza się do standardowych ryzyk objętych ochroną ubezpieczenia nieruchomości.
  • Standardowe ubezpieczenie chroni na wypadek wybuchu gazu mury i elementy stałe nieruchomości. Ubezpieczenie ruchomości domowych jest dodatkowo płatne.
  • Dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa, która może się przydać po wybuchu gazu w mieszkaniu to m.in. Assistance Domowe i OC w życiu prywatnym.
  • Aby otrzymać odszkodowanie po wybuchu gazu, należy powiadomić odpowiednie służby oraz zgłosić szkodę ubezpieczycielowi.
  • Ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania po wybuchu gazu, jeśli np. nieruchomość nie miała ważnego przeglądu instalacji gazowej.

Wybuch, eksplozja, implozja – co oznaczają te pojęcia?

Chociaż wybuch gazu to jedno ze zdarzeń losowych, które są uwzględnione w ochronie gwarantowanej w ramach ubezpieczenia mieszkania lub domu, przeglądając dokumenty Ogólnych Warunków Ubezpieczeń, możesz nie spotkać się z takim hasłem. Ubezpieczyciele wpisują bowiem tego rodzaju ryzyko w szerszą kategorię zdarzeń, która występuje zwykle pod pojęciem “wybuchu” lub “eksplozji”. Te natomiast są definiowane w zbliżony sposób przez wszystkie towarzystwa. Dla przykładu:

Eksplozja – gwałtowna zmiana stanu równowagi układu z jednoczesnym wyzwoleniem się gazów, pyłów lub pary, wywołanym ich właściwością rozprzestrzeniania się; w odniesieniu do naczyń ciśnieniowych i innych tego rodzaju zbiorników warunkiem uznania szkody za spowodowaną eksplozją jest, aby ściany tych naczyń i zbiorników uległy rozdarciu w takich rozmiarach, iż wskutek ujścia gazów, pyłów, pary lub cieczy nastąpiło nagłe wyrównanie ciśnień; za spowodowane eksplozją uważa się też szkody powstałe wskutek implozji, polegające na uszkodzeniu zbiornika lub aparatu próżniowego ciśnieniem zewnętrznym.

§ 3 pkt 78c OWU “Twoje miejsce” UNIQA

W powyższej definicji uwzględnione zostało również pojęcie “implozji”, które w niektórych przypadkach może być również definiowane osobno. Tak jest m.in. w OWU Generali:

Implozja – nagłe zapadanie się materii w zamkniętym obszarze (zapadanie się ścianek naczynia) pod wpływem panującego w nim podciśnienia.

§ 4 pkt 30 OWU “Generali, z myślą o domu i rodzinie”

Niezależnie od rozwiązań stosowanych przez danego ubezpieczyciela, warto zawsze pamiętać o tym, że eksplozja (wybuch) i implozja to pokrewne ryzyka, które są często uwzględniane łącznie w ubezpieczeniu nieruchomości wśród różnych rodzajów zdarzeń losowych.

Przykład

Tragiczny w skutkach wybuch gazu w nieruchomości miał miejsce pod koniec 2024 roku w Cieszynie, gdzie w wyniku eksplozji doszło do zawalenia się całej kamienicy i uszkodzenia sąsiadujących z nią budynków. W zdarzeniu zginęły dwie osoby.

Jakie ubezpieczenie na wypadek wybuchu gazu?

Jak już wspomnieliśmy, wybuch gazu to ryzyko, które jest uwzględniane w polisie dla domu i mieszkania wśród tzw. zdarzeń losowych. Należą do nich również m.in. pożar, zalanie, uderzenie pioruna czy trzęsienie pioruna, a łączy je wszystkie to, że najczęściej wliczają się do standardowego zakresu ochrony ubezpieczeniowej, która w podstawowym wariancie obejmuje mury (elementy konstrukcyjne) oraz stałe elementy nieruchomości.

Czy tego rodzaju ochrona będzie jednak wystarczająca na wypadek wybuchu gazu? W zależności do siły eksplozji, szkody mogą objąć ściany, sufity czy dach, częstym skutkiem są także wybite szyby w oknach czy uszkodzone drzwi i futryny. To jednak nie wszystko. Trudno wszak zakładać, że wybuch gazu ominie inne rodzaje wyposażenia domu czy mieszkania, w tym te niezamontowane na stałe. Dlatego właśnie ochrona ubezpieczeniowa powinna zostać rozszerzona również o ruchomości domowe.

Poza tym możesz w zależności od oferty danego ubezpieczyciela ochroną od zdarzeń losowych (w tym wybuchu gazu) możesz objąć również m.in.:

  • pomieszczenia przynależne,
  • budynki gospodarcze,
  • garaż wolnostojący,
  • elementy posesji,
  • budowle (tzw. małej architektury),
  • przedmioty wartościowe,
  • domek letniskowy.

Ekspert Mubi radzi:

Wybuch gazu to zdarzenie, które może w jednej chwili pozbawić właściciela domu czy mieszkania całego jego majątku, dlatego bardzo ważne jest, żeby odszkodowanie wypłacone z polisy pokrywało wszystkie szkody. O wysokości rekompensaty będzie decydować suma ubezpieczenia, którą wyznacza przy zakupie polisy sam ubezpieczony osobno dla murów, elementów stałych i ruchomości domowych. Suma ta powinna w jak największym stopniu odpowiadać rzeczywistej wartości ubezpieczonego mienia. Wybór zbyt niskiej kwoty sprawi, że otrzymane odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie szkód, z kolei zawyżenie sumy ubezpieczenia podniesie składkę i nie będzie skutkować wypłatą wyższej rekompensaty po szkodzie.

Wybuch gazu a dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa

W ramach polisy mieszkaniowej ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu w wyniku wybuchu gazu właścicielowi nieruchomości odszkodowanie odpowiadające wysokości poniesionych przez niego strat. Dzięki takiemu wsparciu możliwa będzie np. odbudowa budynku lub przeprowadzenie niezbędnego remontu w domu czy mieszkaniu. Czy to jednak wszystko, na co może liczyć ubezpieczony?

Polisa ubezpieczenia domu lub mieszkania może zawierać również dodatkową ochronę, która okaże się przydatna po szkodzie polegającej na wybuchu gazu. Za dodatkową opłatą właściciel nieruchomości może wykupić m.in.:

  • Assistance Domowe, które będzie obejmować np. lokal zastępczy na czas odbudowy lub remontu mieszkania, transport mienia ubezpieczonego do bezpiecznego miejsca i jego ochronę, poszukiwanie przyczyn szkody, czy wsparcie psychologiczne dla ubezpieczonego i jego bliskich,
  • OC w życiu prywatnym, z którego zostaną pokryte straty innych osób poszkodowanych w wyniku wypadku, jeśli doszło do niego z naszej winy (np. w razie wybuchu gazu w kamienicy czy bloku, który spowoduje duże zniszczenia w wielu mieszkaniach).
CZY WIESZ, ŻE …

Rodzaj i zakres świadczeń dostępnych w ramach pakietu Home Assistance może się różnić w poszczególnych firmach, a nawet pomiędzy wariantami ochrony dostępnymi u jednego ubezpieczyciela.

Wybuch gazu a odszkodowanie – co robić po zdarzeniu?

Po wybuchu gazu w domu lub mieszkaniu ubezpieczony musi podjąć pewne obowiązkowe kroki, dzięki którym będzie mógł skutecznie ubiegać się o wypłatę należnego mu odszkodowania z polisy ubezpieczenia nieruchomości. Co do nich należy?

  1. Zahamowanie zwiększania się rozmiaru szkód – o ile jest to możliwe przy zachowaniu reguł bezpieczeństwa.
  2. Powiadomienie odpowiednich służb i uzyskanie protokołu z ich interwencji – chodzi przede wszystkim o straż pożarną, a także policję, czy pogotowie gazowe i energetyczne.
  3. Powiadomienie ubezpieczyciela o zdarzeniu – należy to zrobić w wyznaczony przez ubezpieczyciela sposób, najlepiej niezwłocznie po zdarzeniu, a koniecznie w terminie określonym w OWU.
  4. Zgromadzenie dokumentów niezbędnych do likwidacji szkody – może chodzić m.in. o wykaz uszkodzonego lub zniszczonego mienia, protokoły techniczne itp.
  5. Dopuszczenie do oględzin miejsca zdarzenia przez rzeczoznawcę – w przypadku szkód o dużych rozmiarach ubezpieczyciel z pewnością wyznaczy profesjonalnego rzeczoznawcę, który oceni ich rozmiar i dokona wyceny wysokości należnego odszkodowania.

Od zgłoszenia szkody ubezpieczyciel ma 30 dni na jej rozpatrzenie i wypłatę odszkodowania. W razie wątpliwości termin ten może przedłużyć się o dodatkowe 14 dni. Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ubezpieczyciela lub zaproponowaną przez niego kwotą odszkodowania, masz prawo się od niej odwołać.

UWAGA!

Przekroczenie terminu na zgłoszenie szkody wyznaczonego przez ubezpieczyciela może skutkować odmową wypłaty odszkodowania.

Czy zawsze należy się odszkodowanie po wybuchu gazu?

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela to wskazane konkretnie w OWU okoliczności, w razie wystąpienia których ubezpieczonemu nie będzie przysługiwać ochrona mimo posiadania polisy mieszkaniowej. Do wyłączeń może niestety dojść również w przypadku szkody polegającej na wybuchu gazu. Ubezpieczyciel może odmówić w takiej sytuacji odszkodowania, jeśli np.:

  • nieruchomość nie miała ważnego przeglądu instalacji gazowej,
  • w nieruchomości znajdowała się wadliwa lub nieodpowiednia instalacja gazowa,
  • szkoda została wyrządzona celowo przez ubezpieczonego lub innego lokatora,
  • w nieruchomości były przechowywane środki pirotechniczne i materiały wybuchowe,
  • doszło do wybuchu butli z gazem w samochodzie znajdującym się w garażu lub na przydomowym podjeździe,
  • szkoda powstała w związku z prowadzoną przez ubezpieczonego działalnością gospodarczą.
UWAGA!

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, instalacje gazowe w nieruchomości podlegają obowiązkowej kontroli technicznej co najmniej raz do roku.

Przykładowe ceny ubezpieczenia nieruchomości od wybuchu gazu

Ponieważ wybuch gazu jest zdarzeniem losowym, które obejmuje podstawowa ochrona ubezpieczenia domu i mieszkania, polisa zapewniająca ochronę na taki wypadek nie musi być rozbudowana i może być stosunkowo tania. Cena będzie jednak zależeć w głównej mierze od:

  • wartości ubezpieczonego mienia (nieruchomości, elementów stałych i ruchomości domowych),
  • lokalizacji domu lub mieszkania,
  • metrażu nieruchomości,
  • zakresu ochrony dodatkowej.

Dla zobrazowania kosztów wykonaliśmy obliczenia w kalkulatorach kilku wybranych firm ubezpieczeniowych. Kalkulacje zostały przeprowadzone dla dwóch nieruchomości:

  • mieszkania o powierzchni 42 m2 położonego na środkowym piętrze bloku w Łodzi (wartość nieruchomości: 350 000 zł, wartość ruchomości: 30 000 zł),
  • domu o powierzchni 112 m2 położonego w Zduńskiej Woli (wartość nieruchomości: 700 000 zł, wartość ruchomości: 60 000 zł).

Polisy obejmują w każdym przypadku ochronę na wypadek zdarzeń losowych (w tym wybuchu gazu), a także wybrane i wskazane w tabeli rozszerzenia.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena polisy dla mieszkaniaCena polisy dla domu
UNIQAOgień i zdarzenia losowe,
kradzież z włamaniem,
szyby i elementy szklane,
przepięcia,
poszukiwanie przyczyny szkody,
Assistance Domowy,
OC w życiu prywatnym.
308 zł709 zł
LINK4Pożar i inne zdarzenia losowe,
powódź,
OC w życiu prywatnym,
Dom Assistance.
341 zł676 zł
mtu24.plOgień i zdarzenia losowe,
kradzież,
OC w życiu prywatnym,
Home Assistance.
380 zł800 zł
GeneraliOgień,
naturalne zdarzenia,
zalanie,
kradzież,
wandalizm,
assistance,
OC w życiu prywatnym.
406 zł923 zł
Źródło: kalkulatory na stronach ubezpieczycieli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie nieruchomości od wybuchu gazu

Czy wybuch gazu jest dodatkowo płatny w polisie mieszkaniowej?
Czy po wybuchu gazu ubezpieczyciel zapewnia lokal tymczasowy?
Czy dostanę odszkodowanie, jeśli mieszkanie nie ma ważnego przeglądu gazowego?
Źródła:
  • https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/attachment/analiza_katastrof_budowlanych_2023.pdf
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC