Ubezpieczenie Simsona – na Mubi OC od 107 zł!

Ten niemiecki producent motocykli i motorowerów zakończył działalność w 2003 roku. Jednak dalej na polskich drogach można spotkać modele tej marki, takie jak skuter Simson SR50 czy motorower S53. Ile trzeba zapłacić za ich OC? Czy można kupić na nie pakiety z dodatkowymi ubezpieczeniami? Sprawdziliśmy to!

Skuter Simson

OC Simsona – średnie ceny z ostatnich miesięcy

We wrześniu 2023 roku motocykliści, którzy szukali OC w porównywarce Mubi, otrzymywali oferty ubezpieczenia w średniej cenie 370 zł. To o ponad 340 zł mniej, niż w tym samym okresie trzeba było przeznaczyć na ubezpieczenie samochodu. A ile trzeba było zapłacić za OC Simsona w ostatnim czasie?

MiesiącCena
Kwiecień 2023499 zł
Maj 2023633 zł
Czerwiec 2023609 zł
Lipiec 2023921 zł
Sierpień 2023928 zł
Wrzesień 2023350 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

Powiedzieć, że średnie ceny OC Simsona wahały się w ciągu ostatnich miesięcy, to tak, jakby nic nie powiedzieć. W sierpniu ubezpieczenie jednośladu tej niemieckiej marki kosztowało średnio aż 928 zł, co było najwyższą ceną w ciągu ostatniego półrocza. Jednak zaledwie miesiąc później OC Simsona było o prawie 600 zł tańsze (350 zł)! Skąd takie różnice w cenach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej?

Na średnie ceny OC Simsona miały decydujący wpływ dwa czynniki. Po pierwsze, to niewielka popularność tej marki (w końcu od dawna nie powstają jej nowe motocykle). Mniej kalkulacji, to większe ryzyko, że niewielka grupa osób bardzo wpłynie na średnią cenę. Po drugie, to wiek i historia ubezpieczenia motocyklistów, którzy szukali OC. Dlaczego?

Motorower lub skuter jest dobrym początkiem na rozpoczęcie przygody z jednośladami. Po drugie można się nimi poruszać bez prawa jazdy lub z prawem jazdy kategorii AM. Często takie osoby nie ubezpieczały wcześniej pojazdów lub robiły to od niedawna, co podnosi średnią cenę OC, ponieważ nie mają one wypracowanych zniżek i potwierdzonej historii ubezpieczenia.

Top 10 najniższych cen OC Simsona – od 107 zł za motorower Simson S 53

Mimo wahających się cen OC Simsona, co miesiąc można znaleźć przykłady motocyklistów, którym udało się znaleźć tanie ubezpieczenie. Wrześniowy rekordzista z Nowego Tomyśla mógł ubezpieczyć Simsona S 53 za jedyne 107 zł. W top 10 tylko trzy ceny OC motorowerów i skuterów tej niemieckiej marki były powyżej 200 zł!

Top 10 najtańszych OC Simsonów z września 2023 roku:

MotocyklWłaścicielCena ubezpieczenia OC
Simson S 53, motorower55-letni mężczyzna z Nowego Tomyśla107 zł
Simson SR 50 CE, skuter72-letni mężczyzna z Giżycka107 zł
Simson S 53, motorower61-letni mężczyzna z Ropczyc108 zł
Simson S 53, motorower48-letni mężczyzna z Piątku108 zł
Simson SR 50/1 B, skuter48-letni mężczyzna z powiatu gryfińskiego108 zł
Simson S 53, motorower38-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego109 zł
Simson 50 S, skuter32-letni mężczyzna z Biskupca110 zł
Simson S 53, motorower51-letni mężczyzna z powiatu ropczycko-sędziszowskiego111 zł
Simson SR 50/1 C, skuter25-letni mężczyzna z powiatu żagańskiego112 zł
Simson AWO 425 S, skuter31-letni mężczyzna z Będzina121 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

Zdecydowana większość kierowców, która znalazła najtańsze OC Simsona, mieszkała w niewielkich miejscowościach. W dziesiątce nie było nikogo z miasta wojewódzkiego. Dodatkowo zaledwie jeden z właścicieli Simsonów miał mniej niż 30 lat, więc osoby te nie należały do grupy najmłodszych kierowców. Dlaczego to takie ważne?

Statystyki policji dotyczące wypadków wskazują, że osoby w wieku 18-25 lat częściej są sprawcami zdarzeń drogowych. Przekłada się to na wyższe ceny OC, ponieważ ryzyko spowodowania szkody jest u nich wysokie. Dodatkowo młodzi kierowcy często nie mają wypracowanych zniżek ubezpieczeniowych, a więc nie mogą liczyć na preferencyjne ceny OC. 

Motorower i skuter marki Simson – średnie ceny OC

We wrześniu 2023 roku za OC motoroweru (wszystkie marki) trzeba było średnio zapłacić 543 zł. Natomiast skuter można było ubezpieczyć za 446 zł. Jak na tym tle wypadły Simsony?

Rodzaj motocykla marki SimsonŚrednia cena OC we wrześniuNajniższa cena OC we wrześniu
Motorower256 zł107 zł
Skuter407 zł107 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

Koszt ubezpieczenia motoroweru Simson (256 ) okazał się znacznie niższy od średniej ceny OC dla jednośladów tego typu innych marek. W przypadku skuterów, średnie koszty są już bardziej zbliżone (407 zł).

Pakiet OC + ubezpieczenia dodatkowe – ceny dla Simsona

Na koniec postanowiliśmy sprawdzić ceny pakietów OC + ubezpieczenia dodatkowe. Naszą przykładową motocyklistką została pani Zofia z powiatu wrocławskiego. Ta 55-letnia kobieta ma prawo jazdy kategorii A od 2008 roku oraz od ponad 10 lat ubezpiecza pojazdy. W tym czasie jeździła bezpiecznie i nie spowodowała żadnej szkody. 

Pani Zofia szuka pakietu ubezpieczeń na swojego Simsona SR z 1996 roku, który ma przejechane 68 tys. km. W ciągu najbliższych 12 miesięcy zamierza ona przejechać mniej niż 5 tys. km. 

Ceny pakietów OC + dodatkowe ubezpieczenia dla skutera Simson SR 50/1-B o pojemności silnika 50 cm³ (ceny zaokrąglono):

UbezpieczycielZakresCena pakietu
UNIQAOC + Assistance122 zł
UNIQAOC + NNW + Assistance171 zł
BeesafeOC + NNW258 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance310 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (30.10.2023).

Pakiety ubezpieczeń zaproponowały pani Zofii dwie firmy. Ma ona do wyboru opcję z OC + Assistance w UNIQA, OC + NNW w Beesafe lub pakiet OC + NNW + Assistance w obydwu towarzystwach. Ceny zaczynają się już od 122 zł. Na skuter nie pojawiła się oferta wykupienia autocasco, choćby dlatego, że ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczenia tak starych maszyn –  znajdziemy informacje na ten temat w OWU autocasco.

Sprawdźmy teraz, ile za podobne pakiety musiałaby zapłacić Pani Zofia, gdyby chciała ubezpieczyć motorower Simson S 53!

Ceny pakietów OC + ubezpieczenia dodatkowe na motorower Simson S 53 B o pojemności silnika 50 cm³ (ceny zaokrąglono): 

UbezpieczycielZakresCena pakietu
UNIQAOC + Assistance122 zł
UNIQAOC + NNW + Assistance171 zł
BeesafeOC + NNW258 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance310 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (30.10.2023).

Ceny pakietu na motorower Simsona były takie same jak te na skuter. To niewielkie maszyny o bardzo małych silnikach (50 cm³). Za dodatkowe ubezpieczenia NNW i assistance pani Zofia zapłaciłaby kilkadziesiąt złotych!

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie Simsona

Dlaczego ubezpieczenie OC motorowerów jest droższe niż skuterów?
Które typy motocykli można najtaniej ubezpieczyć?
PODSUMOWANIE
  • Średnia cena OC motorowerów i skuterów Simson we wrześniu na Mubi to 350 zł.
  • Najtańsze OC na Simsona S 53 kosztowało 107 zł.
  • Ubezpieczenie skutera Simson było średnio droższe od ubezpieczenia motoroweru.
  • Zarówno dla skutera, jak i motoroweru marki Simson można kupić OC wraz z ubezpieczeniami dodatkowymi.

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC