Ubezpieczenie Simsona – na Mubi OC od 124 zł!

Ten niemiecki producent motocykli i motorowerów zakończył działalność w 2003 roku. Jednak dalej na polskich drogach można spotkać modele tej marki, takie jak skuter Simson SR50 czy motorower S53. Ile trzeba zapłacić za ich OC? Czy można kupić na nie pakiety z dodatkowymi ubezpieczeniami? Sprawdziliśmy to!

OC Simsona – średnie ceny z ostatnich miesięcy

W lipcu 2021 roku motocykliści, którzy szukali OC w porównywarce Mubi, otrzymywali oferty ubezpieczenia w średniej cenie 611 zł. Z kolei w czerwcu było to 599 zł. W obu miesiącach średnie wysokości składek na jednoślady okazały się niższe niż na samochody. A ile trzeba było zapłacić za OC Simsona w ostatnim czasie?

simson - średnie OC

Powiedzieć, że średnie ceny OC Simsona wahały się w ostatnich miesiącach, to tak, jakby nic nie powiedzieć. W kwietniu można było ubezpieczyć jednoślad tej niemieckiej marki średnio za 462 zł. Natomiast już w czerwcu za 1041 zł, a w lipcu za 766 zł. Skąd takie różnice w cenach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej?

Na średnie ceny OC Simsona miały decydujący wpływ dwa czynniki. Po pierwsze, to niewielka popularność tej marki (w końcu od dawna nie powstają jej nowe motocykle). Mniej kalkulacji, to większe ryzyko, że niewielka grupa osób bardzo wpłynie na średnią cenę. Po drugie, to właśnie wiek i historia ubezpieczenia motocyklistów, którzy szukali OC. Dlaczego?

Motorower lub skuter jest dobrym początkiem na rozpoczęcie przygody z jednośladami. Po drugie można się nimi poruszać bez prawa jazdy lub z prawem jazdy kategorii AM. Często takie osoby nie ubezpieczały wcześniej pojazdów lub robiły to od niedawna, co podnosi średnią cenę OC, ponieważ nie mają oni wypracowanych zniżek i potwierdzonej historii ubezpieczenia.

Top 10 najniższych cen OC Simsona – od 124 zł za motorower S 53 B

Mimo wahających się cen OC Simsona i dość wysokiej średniej w lipcu (766 zł), części motocyklistów udało się znaleźć tanie ubezpieczenie. Rekordzista z Gogolina mógł ubezpieczyć Simsona S 53 B za jedyne 124 zł. W Top 10 wszystkie ceny OC motorowerów i skuterów tej niemieckiej marki były poniżej 200 zł!

Top 10 najtańszych OC Simsonów z lipca 2021 roku:

Marka, model, pojemność silnika, rodzaj motocyklaWiek, płeć i miejsce zamieszkania właścicielaCena ubezpieczenia OC
Simson S 53 B, motorower41-letni mężczyzna z Gogolina124 zł
Simson AWO 425 S, skuter46-letni mężczyzna z powiatu chrzanowskiego127 zł
Simson SR 50/1 CE, skuter45-letni mężczyzna z powiatu starogardzkiego132 zł
Simson S 53 E, motorower52-letnia kobieta z powiatu koszalińskiego143 zł
Simson S 53, motorower51-letni mężczyzna z powiatu wielickiego147 zł
Simson S 53, motorower32-letni mężczyzna z powiatu przeworskiego152 zł
Simson SR 50/1 C, skuter45-letni mężczyzna z powiatu poznańskiego159 zł
Simson S 53 CX, motorower35-letni mężczyzna z Bielsku-Białej163 zł
Simson SR 50/1 CE, skuter65-letni mężczyzna z powiatu olkuskiego169 zł
Simson SR 50/1 B, skuter39-letni mężczyzna z Andrychowa176 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w lipcu 2021 rok w porównywarce Mubi.

Zdecydowana większość kierowców, która znalazła bardzo tanie OC Simsona, mieszkała w niewielkich miejscowościach. Tylko jedna osoba była z większego miasta (Bielsko-Biała). Dodatkowo wszyscy właściciele Simsonów mieli więcej niż 30 lat, więc nie należeli do grupy najmłodszych osób. Dlaczego to takie ważne?

Statystyki policji dotyczące wypadków wskazują, że osoby w wieku 18-25 lat częściej są sprawcami zdarzeń drogowych. Przekłada się to na wyższe ceny OC, ponieważ ryzyko spowodowania szkody jest u nich wysokie. Dodatkowo młodzi kierowcy często nie mają wypracowanych zniżek ubezpieczeniowch. 

Motorower i skuter marki Simson – średnie ceny OC

W lipcu 2021 roku za OC motoroweru (wszystkie marki) trzeba było średnio zapłacić 728 zł. Natomiast skuter można było ubezpieczyć za 548 zł. Jak na tym tle wypadły Simsony?

Rodzaj motocykla marki SimsonŚrednia cena OC w lipcuNajniższa cena OC w lipcu
skuter529 zł127 zł
motorower1014 zł124 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w lipcu 2021 rok w porównywarce Mubi.

Skuter Simson można było ubezpieczyć nieco taniej niż maszyny tego typu innych marek. Z kolei ceny OC motorowerów Simson były wyższe od średniej o 286 zł.

Pakiet OC + ubezpieczenia dodatkowe – ceny dla Simsona

Na koniec postanowiliśmy sprawdzić ceny pakietów OC + ubezpieczenia dodatkowe. Naszą przykładową motocyklistką została Pani Zofia z powiatu wrocławskiego. Ta 55-letnia kobieta ma prawo jazdy kategorii A od 2008 roku oraz od ponad 10 lat ubezpiecza pojazdy. W tym czasie jeździła bezpiecznie i nie spowodowała żadnej szkody. 

Pani Zofia szuka pakietu ubezpieczeń na swojego Simsona SR z 1996 roku, który ma przejechane 68 tys. km. W ciągu najbliższych 12 miesięcy zamierza ona przejechać mniej niż 5 tys. km. 

Ceny pakietów OC + dodatkowe ubezpieczenia dla motoroweru Simson SR 50/1-M GAMMA o pojemności silnika 50 cm³ (ceny zaokrąglono):

UbezpieczycielZakresCena pakietu
BeesafeOC + NNW150 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance189 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 26.08.2021.

Tylko Beesafe zaproponował Pani Zofii pakiet ubezpieczeń. Ma ona do wyboru opcję z OC + NNW za 150 zł lub pakiet z dodatkowym NNW i Assistance za 189 zł. To bardzo niskie ceny. Na motorower nie pojawiła się oferta wykupienia autocasco, choćby dlatego, że ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczenia tak starych maszyn –  znajdziemy informacje na ten temat w OWU autocasco. 

Sprawdźmy teraz, ile za podobne pakiety musiałaby zapłacić Pani Zofia, gdyby chciała ubezpieczyć skuter Simson SR 50!

Ceny pakietów OC + ubezpieczenia dodatkowe na skuter Simson SR 50/1 XC o pojemności silnika 50 cm³ (ceny zaokrąglono): 

UbezpieczycielZakresCena pakietu
BeesafeOC +NNW150 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance189 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 26.08.2021.

Ceny pakietu na skuter Simsona były takie same jak te na motorower. To niewielkie maszyny o bardzo małych silnikach (50 cm³). Za dodatkowe ubezpieczenia NNW i Assistance Pani Zofia zapłaciłaby kilkadziesiąt złotych!

Dlaczego ubezpieczenie OC motorowerów jest droższe niż skuterów?
Wpływ na cenę OC ma wiele czynników. W tym konkretnym przypadku znaczenia nie ma pojemność silnika (są podobne), ale dane osób, które szukały ubezpieczenia. Motorowerami często jeżdżą kierowcy, którzy nie ubezpieczali wcześniej pojazdów lub są bardzo młodzi, co podnosi średnią cenę OC.
Które typy motocykli można najtaniej ubezpieczyć?
Dane porównywarki Mubi wskazują, że najtaniej można ubezpieczyć motocykle turystyczne i choppery/cruisery. Z kolei najdroższe średnie OC kierowcy znajdowali na motocykle sportowe, motorowery i motocykle szosowe o pojemności silnika do 250 cm³.
PODSUMOWANIE
  • Średnia cena OC motorowerów i skuterów Simson w lipcu na Mubi to 766 zł.
  • Najtańsze OC na Simsona S53 kosztowało 124 zł.
  • Ubezpieczenie skutera Simsona było dużo tańsze niż motoroweru.
  • Beesafe zaoferował pakiet OC + NN + Assistance za 189 zł na motorower i skuter Simsona.

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!