Czy można kupić ubezpieczenie narciarskie już za granicą?

Planujesz już zimowy urlop na nartach? Pamiętaj nie tylko o przygotowaniu sprzętu i odzieży narciarskiej, ale też o odpowiednim ubezpieczeniu, bez którego nie powinieneś wybierać się na stok. Co jednak jeśli w natłoku spraw po prostu o nim zapomnisz? To jeszcze nie tragedia – polisę można dokupić w dowolnym momencie, ale wiążą się z tym pewne ograniczenia.

karencja w ubezpieczeniu narciarskim

Ubezpieczenie narciarskie – obowiązek przed zimowym urlopem!

Ubezpieczenie narciarskie to nic innego jak rodzaj polisy turystycznej przeznaczonej dla miłośników sportów zimowych. W jej ramach ubezpieczony gwarantuje sobie wsparcie ubezpieczyciela m.in. po wypadku na stoku, ale nie tylko. Ochroną może być objęty np. również sprzęt sportowy czy ryzyko odwołania wyjazdu lub noclegu.

Chociaż zakup ochrony dla narciarzy i snowboardzistów nie jest obowiązkowy, zdecydowanie powinien o tym pamiętać każdy turysta zamierzający aktywnie spędzić zimowy wypoczynek. Dlaczego? Ponieważ sporty zimowe zapewniają nie tylko wiele emocji, ale są też obarczone wysokim ryzykiem odniesienia kontuzji. Wypadki na stokach narciarskich to praktycznie codzienność  – upadek czy kolizja mogą przydarzyć się każdemu, a konsekwencje tego w postaci złamań, skręceń, urazów mięśniowych i innych mogą okazać się zarówno bolesne, jak i kosztowne.

CZY WIESZ, ŻE …

Według danych TOPR ponad połowa wypadków na stokach narciarskich wiąże się z urazami kończyn dolnych, a 35% z urazami kończyn górnych.

Polisa dla narciarzy chroni właśnie przed finansowymi konsekwencjami takich przykrych zdarzeń, zapewniając pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, które za granicą mogą być wyjątkowo wysokie. Warto mieć to na uwadze, wybierając sumę ubezpieczenia! Pamiętaj, że zbyt niska może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków, a wówczas różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni!

Nie zapomnij też o innych elementach polisy, która może zawierać m.in. ubezpieczenie NNW, z którego otrzymasz odszkodowanie po doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu, czy ubezpieczenie OC sportowe, dzięki któremu ubezpieczyciel zajmie się szkodami osobowymi i rzeczowymi, jakie możesz spowodować u innego narciarza, np. zderzając się z nim na stoku. Zalet tego rodzaju ubezpieczenia jest oczywiście więcej – wszystko zależy od wybranego wariantu i możliwych rozszerzeń do polisy.

Ubezpieczenie narciarskie – koszt to tylko kilka złotych za dzień!

A czy zakup takiego ubezpieczenia się opłaca? Jak najbardziej tak! Wystarczy zerknąć na jego koszty i zestawić je z ewentualnymi wydatkami w razie wypadku na stoku za granicą, które mogą być liczone nawet w tysiącach euro. Koszt zakupu polisy, która może pokryć tego rodzaju wydatki, jest nieporównywalnie niższy.

Sprawdźmy to zresztą na przykładzie dorosłego turysty, który wybiera się na tygodniowy urlop we francuskie Alpy, gdzie zamierza szusować na nartach po tamtejszych stokach. Ile zapłaci za standardowe ubezpieczenie narciarskie?

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisyCena polisy za dzień ochrony
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29,40 zł4,20 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
32 zł4,53 zł
SIGNAL IDUNAKL: 20 000 euro,
NNW: 15 000 zł
35,69 zł5,10 zł
ProamaKL: 100 000 zł62 zł8,86 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
95 zł13,57 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (20.02.2024).

Polisa dla narciarzy – kiedy kupić?

Każdy rozsądny narciarz zdaje zatem sobie doskonale sprawę z tego, że wybieranie się na stok bez polisy jest bardzo mało odpowiedzialne. Dlatego właśnie o zakup ubezpieczenia narciarskiego powinno się zadbać przed wyjazdem na zimowy urlop. Zdecydowanie nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, gdy mając wiele spraw na głowie, możemy o czymś po prostu zapomnieć. Co jednak, jeśli już dojdzie do takiej sytuacji?

Dobra wiadomość jest taka, że nie ma tragedii. Ubezpieczenie narciarskie można kupić dosłownie w każdej chwili, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu i już w kilka chwil polisa może być Twoja. Rzecz jednak w tym, że samo posiadanie ubezpieczenia nie musi wiązać się z byciem objętym ochroną. W grę wchodzi bowiem karencja ubezpieczeniowa. Co to takiego?

Przykład

Marcin wyjechał na narty za granicę, zapominając przed wyjazdem o kupnie ubezpieczenia. Przypomniał sobie o tym już w ośrodku narciarskim i nie zwlekając, od razu skorzystał z możliwości zakupu polisy online. Następnie udał się na stok i pech chciał, że już przy jednym z pierwszych zjazdów upadł tak niefortunnie, że skręcił kostkę. Po uzyskaniu pomocy w szpitalu został mu wystawiony rachunek opiewający na kilkaset euro. Marcin nie przejmował się tym, chwaląc się w duchu, że w odpowiedniej chwili przypomniał sobie o polisie. Dopiero zgłaszając szkodę ubezpieczycielowi przyszło mu do głowy, że warto zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, z których dowiedział się, że okres karencji wynosi 24 godziny od zakupu polisy – ponieważ do wypadku na stoku doszło wcześniej, Marcin musiał pokryć wszystkie koszty z własnej kieszeni.

Jak można wywnioskować z powyższego przykładu, karencja oznacza okres od zakupu polisy do momentu startu gwarantowanej przez nią ochrony. W zależności od firmy ubezpieczeniowej może on wynosić od kilku godzin do kilku dni, a jest wprowadzany w celu uniknięcia prób wyłudzenia odszkodowań przez nieuczciwych klientów. 

Z artykułu “Czy można kupić ubezpieczenie turystyczne w trakcie wakacji?” można się dowiedzieć, że okres karencji różni się też np. od tego, czy ubezpieczony przebywa w Polsce, czy za granicą. Nas interesuje, ile wynosi karencja w ubezpieczeniu narciarskim kupowanym za granicą. Okresy jej obowiązywania u poszczególnych ubezpieczycieli wskazujemy w tabeli.

Firma ubezpieczeniowaKiedy zaczyna się ochrona ubezpieczeniowa?
AXA Partnersbrak karencji
Europa Ubezpieczenia2 dni po opłaceniu składki
Generalibrak karencji
mtu24.plnastępnego dnia po opłaceniu składki
Proamabrak karencji
PZUnastępnego dnia po opłaceniu składki
SIGNAL IDUNA3 dni po opłaceniu składki
Wartanastępnego dnia po opłaceniu składki
Wiener3 dni po opłaceniu składki
You Can Drivenastępnego dnia po opłaceniu składki
Opracowanie własne. Informacje na podstawie OWU firm ubezpieczeniowych (20.02.2024).

Jak widać, warunki rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej są różne w poszczególnych firmach. Trzeba więc być wyjątkowo czujnym przy kupowaniu polisy już w trakcie zagranicznego wyjazdu. Może się bowiem okazać, że np. kupując 20 stycznia polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym, które stosuje 3-dniową karencję, na okres od 21 do 25 stycznia, będziesz de facto ubezpieczony tylko przez 2 ostatnie dni pobytu! Wcześniej ryzyko poniesienia kosztów w razie wypadku będzie spoczywać wyłącznie na Tobie!

Ubezpieczenie narciarskie – jak kupić za granicą?

Powyższe informacje na temat okresu karencji pokazują, że błędem byłoby rzucić się na pierwszą znalezioną ofertę ubezpieczenia, gdy tylko przypomnisz sobie, że potrzebujesz polisy. Zwłaszcza że dziś jej zakup nie stanowi żadnego problemu – wystarczy, że skorzystasz z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online. Jak to zrobić? To bardzo proste!

Wystarczy wypełnić prosty formularz, w którym wpisuje się kierunek i długość podróży, liczbę oraz wiek podróżnych, a także cel podróży. Możliwe jest wybranie kilku różnych opcji, np. wypoczynku i zwiedzania, jazdy na nartach i snowboardzie, czy uprawiania sportów ekstremalnych. Następnie wystarczy poczekać kilkanaście sekund na wyświetlenie się listy dostępnych ofert i wybranie spośród nich tej, która najbardziej nam pasuje. Teraz już tylko zakup i płatność online – wszystkie dokumenty trafią od razu na Twojego maila. Całość może potrwać zaledwie kilka minut!

Ekspert Mubi radzi:

Wybierając się za granicę, wielu podróżnych wyrabia dostępne bezpłatnie w oddziałach NFZ karty EKUZ. Bardzo słusznie, bo Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to podstawowa forma opieki ubezpieczeniowej podczas zagranicznej podróży. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ma ona bardzo ograniczone działanie, dlatego zdając się podczas wyjazdu tylko na nią, można się mocno przeliczyć. EKUZ gwarantuje bowiem pomoc publicznej służby zdrowia danego kraju w zakresie, jaki obowiązuje dla jego mieszkańców. Nie obejmuje zatem choćby leczenia prywatnego czy ratownictwa górskiego, a wiele podstawowych usług może być dodatkowo płatnych. Ubezpieczenie turystyczne nie ma takich ograniczeń – zakres wyznacza w nim tylko suma ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup ubezpieczenia narciarskiego za granicą

Kiedy powinno się kupić ubezpieczenie przed wyjazdem na narty za granicę?
Ile wynosi okres karencji w ubezpieczeniu narciarskim?
Czy ubezpieczenie narciarskie jest obowiązkowe?
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie narciarskie zapewnia ochronę po wypadku na stoku w postaci m.in. pokrycia kosztów leczenia i ratownictwa.
  • Polisę dla narciarzy warto kupić odpowiednio wcześniej przed planowanym wyjazdem na urlop, aby uniknąć okresu karencji.
  • Karencja w ubezpieczeniu narciarskim oznacza okres od zakupu polisy do momentu, w którym zaczyna działać gwarantowana przez nią ochrona.
  • Karencja w ubezpieczeniu narciarskim może być różna w zależności od ubezpieczyciela. Niektóre firmy w ogóle jej nie uwzględniają, w innych może z kolei wynosić od kilku godzin do kilku dni po opłaceniu składki ubezpieczeniowej.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!