Akcja “Masz moc na hejt” – UNIQA przeciwko cyberprzemocy wobec dzieci!
Ubezpieczyciel UNIQA oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema połączyły siły, by wspólnie przeciwdziałać hejtowi w Internecie. Celem akcji jest edukowanie, wsparcie ofiar i zapobieganie cyberprzemocy, która dotyka najmłodszych. Warsztaty, wideoporady i ubezpieczenie NNW szkolne z ochroną na wypadek hejtu w Internecie to tylko niektóre elementy akcji “Masz moc na hejt”!
Na początku rozwoju Internetu uważano go za cudowny wynalazek, który zdemokratyzuje świat i pozwoli każdemu na swobodne wypowiadanie się. Niestety z biegiem lat okazało się, że nieograniczona wolność w sieci jest źródłem nie tylko innowacji, otwartości i kreatywności, ale także nienawiści, szantażu i poniżania. Obecnie coraz głośniej mówi się o hejcie w Internecie. Akcja UNIQA “Masz moc na hejt” jest kolejnym głosem sprzeciwu wobec cyberprzemocy!
Jaki jest cel akcji “Masz moc na hejt?
Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o prześladowaniach, gnębieniu i poniżaniu w Internecie. Zjawiska te są szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, które nie potrafią bronić się przed falami nienawiści czy przestępstwami w cyberprzestrzeni. Dlatego ubezpieczyciel Uniqa połączył siły z Instytutem Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, by wspólnie zmierzyć się z problem cyberprzemocy wobec dzieci.
Zadaniem akcji “Masz moc na hejt” jest edukacja uczniów, rodziców i nauczycieli, a także pomoc dzieciom dotkniętym przemocą w sieci. Dodatkowo Uniqa dostosowała produkt NNW Szkolne do realiów dzisiejszego świata o możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o ubezpieczenie na wypadek hejtu w Internecie.
Edukacja, wsparcie i pomoc
Ważnym elementem akcji “Masz moc na hejt” jest edukacja. Dzieci dotknięte cyberprzemocą często ukrywają przed rodzicami i nauczycielami to, co ich spotkało, lub nie potrafią tego opisać. Rodzice i nauczyciele również nie potrafią ocenić, czy dziecko nie padło ofiarą cyberprzemocy. Dlatego w ramach akcji UNIQA i Instytutu Lema organizowane są warsztaty w szkołach dla uczniów, nauczycieli i rodziców – szkoły można zgłaszać do 10 lipca 2022 roku na stronie www.maszmocnahejt.uniqa.pl.
Na stronie https://fundacjauniqa.pl/ osoby zainteresowane znajdą wideoporady przygotowane przez psychologa, które są odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania związane z hejtem w Internecie.
W ramach akcji “Masz moc na hejt” stworzono także scenariusze lekcji dotyczących hejtu, raport, przewodnik i informacje, jak cyberprzemoc traktowana jest przez prawo.
NNW szkolne z ochroną przed hejtem
Aktywność UNIQA w przeciwdziałaniu hejtowi ma nie tylko wymiar edukacyjny i teoretyczny, ale także praktyczny. Ubezpieczyciel oferuje NNW szkolne w 4 wariantach, do których za 25 złotych można dokupić ubezpieczenie na wypadek hejtu w Internecie. W jego ramach Uniqa oferuje:
- pomoc prawną, w celu ochrony interesów poszkodowanego,
- pokrycie kosztów adwokata, radcy prawnego, biegłego, rzeczoznawcy lub postępowania sądowego,
- organizację i opłacenie specjalisty IT, którego zadaniem będzie usunięcie lub blokada udostępniania negatywnych bądź bezprawnych treści na temat dziecka,
- pokrycie kosztów psychologa – telekonsultacji i 10 wizyt w stacjonarnej placówce.
Całkowitą sumę ubezpieczenia od hejtu w ramach NNW szkolnego to 15 tys. złotych.
Dołącz do dyskusji