Allianz – kalkulator OC. Jak działa?

Oprócz zakupu ubezpieczenia w porównywarce ubezpieczeń możliwe jest także skorzystanie z kalkulatora na stronie konkretnego ubezpieczyciela. Jednym z takich narzędzi do wyszukiwania i zakupu polisy komunikacyjnej jest kalkulator Towarzystwa Ubezpieczeń Allianz. Jak go używać? Jakich pytań należy się spodziewać? Ile kosztuje ubezpieczenie kupowane za jego pośrednictwem?

kalkulator allianz - auto

W jaki sposób wypełniać formularz kalkulatora Allianz?

W kalkulatorze ubezpieczeń Allianz znajdują się właściwie tylko pytania o ubezpieczany samochód oraz dane właściciela. Formularz jest krótki i przejrzysty. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jego wypełnienie jest banalnie proste. Większość pytań wymaga od użytkownika tylko wybrania odpowiedniej opcji spośród tych, które proponuje ubezpieczyciel.

Dodatkowym ułatwieniem są podpowiedzi i wyjaśnienia przy tych pytaniach, które wymagają doprecyzowania. Każde pole, które wymaga udzielenia odpowiedzi, jest wyróżnione i opatrzone ikoną ułatwiającą zrozumienie. 

grafika

Po podaniu numeru rejestracyjnego kalkulator uzupełnia podstawowe informacje o pojeździe. Następnie trzeba podać stan licznika i cel używania samochodu. 

grafika

Jakich pytań można się spodziewać, korzystając z kalkulatora towarzystwa Allianz?

Dane pojazdu, który ma zostać objęty ochroną ubezpieczeniową

Formularz kalkulatora na stronie Towarzystwa Ubezpieczeń Allianz rozpoczyna pytaniem o numer rejestracyjny pojazdu. Jak informuje ubezpieczyciel, informacja ta jest potrzebna do weryfikacji historii ubezpieczeniowej w bazie UFG. Nie jest to jednak pytanie obowiązkowe. Jeśli kierowca nie chce lub nie ma możliwości wpisania numeru rejestracyjnego pojazdu, bo przykładowo nie zarejestrował jeszcze auta na siebie, może pominąć udzielanie odpowiedzi, wybierając opcję poniżej: Pojazd nie jest jeszcze zarejestrowany.

W kolejnym pytaniu przychodzi czas na charakterystykę pojazdu, który ma zostać objęty ubezpieczeniem. W jednej rubryce ubezpieczający wybiera spośród propozycji:

 • numer VIN,
 • markę pojazdu,
 • rok produkcji,
 • model,
 • typ paliwa,
 • pojemność silnika,
 • wersję samochodu.

Kalkulator automatycznie wyświetla wszystkie dostępne dane, biorąc pod uwagę wcześniej udzieloną odpowiedź, tzn., gdy kierowca wybierze markę, kalkulator automatycznie dopasuje dostępne w przypadku tego samochodu roczniki, a następnie do marki i rocznika dopasuje występujące rodzaje paliwa.

W następnej kolejności formularz Allianz wymaga odpowiedzi na pytania o samochód:

 • data pierwszej rejestracji,
 • stan licznika,
 • cel użytkowania,
 • import pojazdu.

W pytaniu o cel użytkowania pojazdu wybiera się spośród kilku odpowiedzi. Allianz oferuje ubezpieczenie samochodów używanych w zwykły sposób, a także tych będących taksówkami, rekwizytami czy pojazdami demonstracyjnymi. Ubezpieczyciel ten pozwala także na ubezpieczenie aut biorących udział w rajdach, jazdach próbnych, nauce jazdy czy transportu towarów niebezpiecznych. Jednak po wyborze niestandardowego celu użytkowania pojazdu użytkownika czeka kontakt z doradcą.

grafika

Dane właściciela pojazdu

Oczywiście, aby otrzymać ofertę ubezpieczenia, trzeba także podać swoje dane:

 • PESEL kierowcy,
 • dane kierowcy (imię i nazwisko),
 • kod pocztowy miejsca, w którym najczęściej parkowany jest samochód obejmowany ochroną ubezpieczeniową,
 • rok uzyskania prawa jazdy,
 • planowany start ubezpieczenia,
 • pytanie o innych właścicieli i kierowców samochodu.

Ekspert Mubi radzi:

Podanie personaliów jest niezbędne do wyliczenia składki, dlatego trzeba wpisać dane osobowe właściciela pojazdu już na tym etapie korzystania z kalkulatora Allianz. Nie ma możliwości pominięcia pytania o imię, nazwisko czy numer PESEL przy wypełnianiu formularza.

Po odpowiedzi na wskazane pytania na ekranie pojawia się informacja o skalkulowanym ubezpieczeniu. Użytkownik może wybrać samo OC lub pakiet ubezpieczeń. Dodatkowo w prosty sposób może zapoznać się z warunki ochrony oraz zdecydować o płatności jednorazowej lub w dwóch ratach. 

CZY WIESZ, ŻE …

Klikając “Szczegóły pakietu i OWU” kierowca może zapoznać się z rodzajami oferowanych pakietów. Allianz oferuje 4 ich rodzaje: Komfort, Plus, Ekstra i Max. Zapewniają one różną ochronę autocasco, NNW i Assistance.

W sekcji “Podsumowanie”, czyli po wyborze konkretnego pakietu ubezpieczeń, użytkownik musi podać dodatkowe dane kontaktowe:

 • dokładną nazwę miejscowości,
 • adres zamieszkania,
 • numer telefonu,
 • adres e-mail.

Podane wcześniej imię i nazwisko jest automatycznie wpisane przez kalkulator.

Dane kontaktowe

Ubezpieczyciel informuje, że podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest dobrowolne. Wiąże się to bowiem ze zgodą na otrzymywanie od ubezpieczyciela informacji marketingowych. Ale nie jest to jedyny cel poznania danych kontaktowych. Na adres mailowy ubezpieczyciel wyśle wyniki kalkulacji, dzięki czemu będzie można wrócić do wyboru ubezpieczenia nieco później. Numer telefonu przyda się z kolei, gdy użytkownik kalkulatora będzie potrzebował pomocy lub informacji.

grafika

Na koniec zostaje jeszcze udzielenie zgody, jeśli ubezpieczający chce otrzymywać informacje marketingowe. Zaznaczanie pola ze zgodą nie jest jednak obowiązkowe.

Jakie rodzaje ochrony samochodu oferuje Allianz?

W każdym z pakietów Allianz proponuje OC, które, jak wiemy, jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli samochodów. Oprócz tego w pakiecie można otrzymać:

Ile kosztuje ubezpieczenie komunikacyjne w kalkulatorze Allianz?

W drugim kroku korzystania z kalkulatora Allianz przedstawiona jest oferta ubezpieczenia. 

grafika

Przeanalizujmy ją na przykładzie.

Sprawdźmy, jaką wycenę otrzymałby od Allianz 39-letni mieszkaniec Wrocławia, który ma prawo jazdy od 2005 roku, a od roku jeździ Citroenem Berlingo III z 2020 roku. Stan licznika samochodu to 50 000 km, a planowany przebieg w ciągu roku określono na 5-10 tys. km. Pojazd jest parkowany we wspólnym garażu podziemnym. Nasz bohater przewozi autem rocznego synka.

Kierowca ten wybrał najtańszy wariant o najwęższym zakresie ochrony. W jego ramach Allianz zaproponowało mu OC, NNW, assistance w wersji podstawowej (z możliwością rozszerzenia do Assistance Max) oraz infolinię prawną – to pakiet Mój Samochód Komfort.

Jeśli kierowca zdecydowałby się na rozłożenie płatności na dwie raty, to pierwsza z nich wyniosłaby 946 zł, a całkowita płatność 1889 zł. Jest też możliwość zakupu samego ubezpieczenia OC bez żadnych dodatków. Cena wyniesie wówczas 1629 zł (1874 zł w dwóch ratach).

Jakie zalety ma kalkulator ubezpieczeń Allianz?

 • Niewiele pytań.
 • Możliwość zakupu ubezpieczenia na samochód, który jeszcze nie jest zarejestrowany w Polsce.
 • Nie ma konieczności wpisywania danych kontaktowych i wyrażania zgody na kontakt.
 • Podpowiedzi, które umieszczono przy poszczególnych pytaniach, znacznie ułatwiają ich odpowiednie zrozumienie.
 • Ubezpieczający nie musi pamiętać o spowodowanych szkodach.
 • Możliwość sprawdzenia dokładnego zakresu ochrony.
 • Możliwość wyboru pakietu i dopasowania zakresu ochrony do własnych potrzeb.
 • Allianz umożliwia opłacenie składki w ratach.
 • Po opuszczeniu strony kalkulatora nie trzeba od nowa uzupełniać formularza (wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, a ubezpieczyciel przywróci udzielone ostatnio odpowiedzi).

Dodatkowe pytania o kalkulator Allianz

Czy za korzystanie z kalkulatora Allianz trzeba płacić?
Czy Allianz wymaga wpisania danych osobowych lub kontaktowych?
Czy w kalkulatorze Allianz można kupić ubezpieczenia dobrowolne, rezygnując z OC?
Czy w kalkulatorze Allianz można kupić ubezpieczenie starego samochodu?
Czy kalkulator Allianz pyta o spowodowane szkody i wypracowane zniżki?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC