Najlepsze ubezpieczenie turystyczne – na co zwracać uwagę, by takie znaleźć?

Świadomość ubezpieczeniowa wśród Polaków jest z roku na rok coraz większa. Do regularnie kupowanych polis samochodowych i na życie dołączają kolejne, w tym ubezpieczenia podróżne. Jakiego rodzaju ochrony potrzebujesz na wyjazd i czym się kierować, wybierając polisę turystyczną?

Ubezpieczenie turystyczne, czyli obowiązek na każdy wyjazd

Krajowa lub zagraniczna. Dwutygodniowa lub weekendowa. Na wypoczynek połączony ze zwiedzaniem lub aktywne spędzanie czasu. Podróże mogą być bardzo różne, ale wszystkie łączy to, że można i należy się na nie ubezpieczyć. W końcu urlop jest od tego, by się zrelaksować – z polisą turystyczną możesz zyskać pełen komfort, nie martwiąc się żadnym nieprzewidzianym wypadkiem.

A do takiego może niestety dojść zawsze i wszędzie, również w czasie podróży, co jest szczególnie kłopotliwe i związane z wieloma wydatkami. Ubezpieczenie turystyczne może Cię przed nimi ochronić, pokrywając koszty leczenia czy gwarantując odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku. A to tylko w podstawowej wersji ochrony, którą można rozszerzyć m.in. o ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym.

Ekspert Mubi radzi:

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje, to nie wahaj się przy zakupie ubezpieczenia turystycznego. To Ty sam wybierasz jego zakres i czas obowiązywania ochrony. Pamiętaj jednak, że lepiej zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej, by zwiększyć sumę ubezpieczenia czy rozszerzyć zakres ochrony. W niektórych krajach koszty leczenia mogą być bardzo wysokie, więc nie ma sensu oszczędzać 30 czy 50 zł, gdy wybierasz się na wycieczkę za tysiące złotych. Zwróć także uwagę na okres karencji ubezpieczenia – najczęściej wynosi on 3 dni.

Rynek polis turystycznych oferuje dziś mnóstwo możliwości, pozwalając dopasować ochronę do potrzeb konkretnego klienta. Nie musisz zatem przepłacać za polisę, która nie będzie Ci potrzebna. Wiedząc, jakiego rodzaju ochrony będziesz potrzebował, możesz uzyskać ją nawet za kilka złotych za dzień ubezpieczenia, co w porównaniu z ewentualnymi wydatkami w razie wypadku jest śmieszną kwotą. Jak zatem wybrać polisę na wyjazd, która będzie dla Ciebie idealna?

Przeczytaj też: Co obejmuje OC w życiu prywatnym w ramach ubezpieczenia turystycznego?

Dobre ubezpieczenie turystyczne – KL i NNW to podstawa

Ubezpieczenie turystyczne to oczywiście rodzaj ochrony, którą możesz nabyć dobrowolnie, wybierając taki jej zakres i dodatki do polisy podróżnej, jakie sobie życzysz. Są jednak elementy, które stanowią podstawę każdej polisy podróżnej i to od nich należy zacząć.

Mowa rzecz jasna o ubezpieczeniu kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) w ubezpieczeniu turystycznym, które zabezpieczą Cię finansowo w razie problemów zdrowotnych podczas wyjazdu. A jest to o tyle istotne, że wypadek lub choroba w trakcie urlopu może naprawdę słono kosztować, zwłaszcza jeśli dojdzie do tego za granicą. Leczenie szpitalne, transport medyczny, akcja ratunkowa, itp. – bez ubezpieczenia będziesz musiał sfinansować wszystko sam, licząc się z wydatkiem rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zamiast ryzykować tym, że z urlopu przywieziesz zamiast pięknych wspomnień potworne długi, lepiej jest się po prostu ubezpieczyć, wybierając ochronę z odpowiednią sumą ubezpieczenia. Tę należy dopasować do celu podróży, pamiętając, że koszty leczenia w różnych krajach mogą być kompletnie inne.

 • W przypadku wyjazdu do krajów Unii Europejskiej zaleca się, by suma ubezpieczenia wynosiła minimum 20 000 euro.
 • W przypadku podróży poza Europę, zwłaszcza do krajów wysokorozwiniętych, w których opieka medyczna jest droga, suma ubezpieczenia powinna wynosić co najmniej 50 000 euro.

Najtańsze ubezpieczenia turystyczne w podstawowym zakresie kosztują od kilku złotych za dzień ochrony. Warto jednak zwrócić uwagę na warunki ochrony w różnych towarzystwach. Przykładowo AXA Partners oferuje polisę turystyczną złożoną z ubezpieczenia kosztów leczenia do 200 000 zł oraz NNW z sumą do 20 000 zł za 32 zł, natomiast Proama w podobnej cenie oferuje samo pokrycie kosztów leczenia do kwoty 100 000 zł.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy turystycznejZakres ochrony
SIGNAL IDUNA21 złKL: 88 670 zł,
NNW: 15 000 zł
mtu24.pl22 złKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
UNIQA26 złKL: 221 675 zł,
NNW: 11 083 zł
You Can Drive29 złKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
AXA Partners32 złKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
Proama33 złKL: 100 000 zł.
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (23.06.2023).

W kalkulacji założono, że ubezpieczenie będzie obowiązywało przez tydzień na terenie Włoch, a ochroną zostanie objęta 23-letnia turystka bez chorób przewlekłych.

UWAGA!

Bezpłatna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może uzupełnić, ale nie zastąpić ubezpieczenie turystyczne, ponieważ pomoc w ramach EKUZ jest ograniczona do podstawowej opieki w ramach publicznej służby zdrowia danego kraju. Więcej w artykule: „EKUZ a ubezpieczenie turystyczne”.

Suma NNW wpływa na wysokość odszkodowania w razie wypadku

NNW to drugi obok kosztów leczenia element każdego standardowego pakietu ochronnego na czas wyjazdu. W jego przypadku również możesz wybrać gwarantowaną sumę ubezpieczenia, ale jest ona zazwyczaj niższa od KL – najmniejsze kwoty zaczynają się już od 5000 zł.

Decyzja należy do Ciebie, ale pamiętaj, że wyższa suma gwarantowana zwiększa koszt polisy w minimalnym stopniu, za to może znacząco podnieść kwotę odszkodowania. To otrzymasz w razie wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu, a jego wysokość będzie odpowiadać procentowi uszkodzenia ciała.

Przeczytaj też: Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla rodziny?

Od czego zależy wybór zakresu ochrony ubezpieczenia turystycznego?

Jak w przypadku większości innych ubezpieczeń (poza OC samochodowym), duże znaczenie dla ceny polisy ma zakres gwarantowanej przez nią ochrony. W ubezpieczeniu turystycznym powinien on być uzależniony przede wszystkim od sposobu, w jaki zamierzasz spędzać czas podczas wyjazdu.

Jeśli wybierasz się po prostu na tradycyjny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem i niewielką, rekreacyjną aktywnością fizyczną, standardowy pakiet ubezpieczenia będzie dla Ciebie w zupełności wystarczający. Koszty leczenia, NNW i pomoc assistance (np. całodobowy dostęp do telefonicznej infolinii) to ochrona, przy której można się już czuć bezpiecznie.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku wyjazdu połączonego z aktywnościami, które ubezpieczyciel uznaje za szczególnie ryzykowne lub narażające na odniesienie kontuzji. Każde towarzystwo definiuje je nieco inaczej, klasyfikując osobno sporty podwyższonego ryzyka czy ekstremalne i zaliczając do nich różnego rodzaju dyscypliny. Dlatego przed kupnem polisy trzeba zapoznać się z OWU i upewnić, że uprawiany przez Ciebie sport jest objęty ochroną ubezpieczeniową.

UWAGA!

Osobną kategorię stanowi ubezpieczenie narciarskie, o którym konieczne powinni pamiętać turyści wybierający się na zimowy urlop.

Dodatki do polisy turystycznej – które wybrać?

O ile koszty leczenia i NNW stanowią podstawę każdej polisy ubezpieczenia turystycznego, o tyle wszelkiego rodzaju dodatki do ochrony są w pełni zależne od Twoich potrzeb. Pamiętaj, że droższa polisa wcale nie musi być lepsza. Niekiedy kupując zupełnie zbędne w Twoim przypadku rozszerzenia, w gruncie rzeczy nie zwiększasz własnej ochrony, a tylko niepotrzebnie przepłacasz.

Wybór ubezpieczenia turystycznego powinieneś zatem poprzedzić analizą sytuacji swojej i innych ubezpieczonych wraz z Tobą. Jakiego rodzaju ochrony będziecie potrzebować podczas wyjazdu? Czy jesteście na coś szczególnie narażeni? Czy zabieracie ze sobą kosztowny sprzęt? Od odpowiedzi na te i inne pytania trzeba uzależnić wybór rozszerzeń polisy. Co m.in. oferują ubezpieczyciele?

 • OC w życiu prywatnym – dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie trzeciej, której wyrządzisz nieumyślną szkodę na osobie lub mieniu. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią sumę gwarancyjną OC, która pokryje całkowity koszt zasądzonego odszkodowania.
 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – zapewnia odszkodowanie w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży bagażu czy drogiego sprzętu. Możliwe jest także rozszerzenie na wypadek zgubienia bagażu przez linie lotnicze.
 • Klauzula alkoholowa – bycie pod wpływem alkoholu podczas wypadku to jedno z najczęstszych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dzięki zawarciu w polisie dodatkowej klauzuli zagwarantujesz sobie wypłatę odszkodowania i pokrycie kosztów leczenia nawet w sytuacji, gdy doznasz uszczerbku na zdrowiu po wypiciu kilku drinków.
 • Klauzula chorób przewlekłych – pamiętaj, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia w sytuacji, gdy podczas wyjazdu dojdzie do pogorszenia Twojego stanu zdrowia w związku z trwałym schorzeniem. Aby temu zapobiec, musisz wykupić dodatkowe rozszerzenie polisy.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Dodatki do polisy turystycznej – o jaką ochronę możesz rozszerzyć ubezpieczenie podróżne?

dodatkowe klauzule w ubezpieczeniu turystycznym

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od różnych czynników

W przeciwieństwie choćby do ubezpieczenia OC samochodu, przy zakupie polisy turystycznej cena nie gra aż tak wielkiej roli. Oczywiście wciąż trzeba na nią patrzeć, ale jednak zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy mówimy o kosztach wynoszących nie kilkaset, lecz co najwyżej kilkadziesiąt złotych, a tak najczęściej jest z ochroną w podróży.

Co nie znaczy, że ceny ubezpieczenia podróżnego nie są zróżnicowane. Już wszystko to, o czym była mowa do tej pory, a więc sumy ubezpieczenia, zakres ochrony czy dodatki do polisy wpływają istotnie na jej koszt, a to nie wszystko. Co jeszcze kształtuje cenę ubezpieczenia turystycznego?

 • Czas trwania ochrony – im dłuższy, tym droższa polisa, ale jeśli chodzi o koszt pojedynczego dnia ubezpieczenia, to ten jest zawsze nieco wyższy w przypadku krótszych polis.
 • Liczba ubezpieczonych – im więcej osób objętych ochroną ubezpieczeniową, tym wyższa cena polisy. Samotny turysta za ochronę podczas weekendowego wyjazdu może zapłacić nawet kilka złotych.
 • Wiek ubezpieczonych – najmłodsi ubezpieczeni (do 25. roku życia) mogą liczyć na zniżki, z kolei osoby starsze (powyżej 65 lat) mogą spodziewać się większych kosztów ochrony.
 • Cel podróży – ubezpieczyciele zazwyczaj wyróżniają trzy kierunki wyjazdów: Polskę, Europę i świat. Ubezpieczenie krajowe jest z nich najtańsze, ponieważ nie musi zawierać kosztów leczenia. Wyjazd do europejskiego kraju jest z kolei mniej kosztowny w ubezpieczeniu niż wyprawa poza Stary Kontynent.

Przeczytaj też: Limity i ograniczenia w ubezpieczeniu turystycznym

Firma ubezpieczeniowaLiczba ubezpieczonychCel wyjazduCzas wyjazduCena polisy
SIGNAL IDUNA1 osobaGrecja7 dni21 zł
Proama2 osobyWielka Brytania3 dni23 zł
mtu24.pl4 osobyEgipt10 dni128 zł
AXA Partners3 osobyJaponia8 dni128 zł
UNIQA1 osobaStany Zjednoczone14 dni174 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (23.06.2023). Warunki ubezpieczenia w każdej firmie jak w poprzednim przykładzie.

Ubezpieczenie turystyczne kosztuje zaledwie kilka złotych dziennie!

Jak już wiesz, koszt ubezpieczenia turystycznego może być bardzo różny w zależności od wielu czynników. A ile kosztuje polisa zawierająca optymalną sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, OC w życiu prywatnym, NNW i ubezpieczenie bagażu? Sprawdźmy to, korzystając z kalkulatorów dostępnych na stronach wybranych ubezpieczycieli i obliczając koszty ochrony tygodniowych wakacji dla jednej dorosłej osoby w europejskim kraju. Ze wszystkich możliwych wariantów ubezpieczenia za każdym razem wybieraliśmy środkowy.

UbezpieczycielCena polisyZakres ubezpieczenia
mtu24.pl37 złKL – 150 000 zł,
NNW – 30 000 zł,
OC – 50 000 zł,
Bagaż – 2000 zł
SIGNAL IDUNA40 złKL – 177 340 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 133 005 zł,
Bagaż – 1000 zł
You Can Drive44 złKL – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł,
Bagaż – 2000 zł
UNIQA50 złKL – 443 350 zł,
NNW – 17 734 zł,
OC – 221 675 zł,
Bagaż – 1773 zł
Generali52 złKL – 300 000 zł,
NNW – 40 000 zł,
OC – 50 000 zł,
Bagaż – 1000 zł
AXA Partners62 złKL – 600 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (23.06.2023).

Najtańsze ubezpieczenie tygodniowego wyjazdu turystycznego można mieć już za 37 zł, co daje koszt ok. 5,28 zł za dzień ochrony! Twój portfel nawet nie odczuje takiego wydatku, a Ty będziesz miał spokojną głowę podczas wakacji – chyba warto w to zainwestować, prawda?

Oczywiście jest jeszcze druga strona medalu – tania polisa gwarantuje wszak ochronę w ograniczonym zakresie, więc może się okazać, że nie pokryje ona wszystkich kosztów, jakie przyjdzie Ci ponieść po wypadku za granicą. Może więc warto wydać nieco więcej i zagwarantować sobie pełne bezpieczeństwo finansowe? Spokojnie, wcale nie trzeba dopłacać dużo! Przykładowo, za 12 zł więcej w Towarzystwie Ubezpieczeń Generali otrzymasz ubezpieczenie kosztów leczenia na sumę aż 500 000 zł, NNW na sumę 40 000 zł i OC w życiu prywatnym na 100 000 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne

Czy ubezpieczenie zagranicznego wyjazdu jest obowiązkowe?

Nie, ale żaden rozsądnie myślący turysta nie powinien o nim zapominać. Podczas wakacji może wszak dojść do różnego rodzaju wypadków, a koszt niezbędnej wówczas pomocy za granicą będzie z pewnością zdecydowanie wyższy niż w Polsce. Aby nie wrócić z urlopu z wielotysięcznymi długami, warto więc wybrać polisę, która pokryje koszty leczenia, zapewni odszkodowanie z NNW czy ochronę OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie turystyczne łatwo sprawdzisz przez nasz kalkulator.

Mam już kartę EKUZ, czy potrzebuję też ubezpieczenia turystycznego?

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego to bardzo dobry pomysł, ale musisz przy tym pamiętać, że zapewnia ona ochronę wyłącznie w ramach publicznej służby zdrowia danego kraju. Mając ją, i tak będziesz więc musiał ponieść niektóre koszty opieki medycznej, nie obejmie ona także leczenia prywatnego czy akcji ratunkowych. W ubezpieczeniu turystycznym nie ma takich ograniczeń, dlatego dobrze dopełnia się ono z EKUZ.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Standardowa wersja ubezpieczenia turystycznego zapewnia pokrycie kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW, a często również OC w życiu prywatnym. Ponadto ubezpieczyciele oferują m.in. ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, ochronę podczas uprawiania sportów amatorskich, zimowych, wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Możliwe jest także wykupienie rozszerzeń, np. klauzuli alkoholowej lub ubezpieczenia na wypadek zaostrzenia się choroby przewlekłej.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie turystyczne można wykupić na podróż krajową lub zagraniczną na dowolny okres czasu.
 • Najważniejszymi elementami standardowej polisy turystycznej są ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW. Kupując polisę, trzeba pamiętać o wybraniu odpowiedniej sumy ubezpieczenia.
 • Zakres ubezpieczenia turystycznego trzeba rozszerzyć, jeśli wybieramy się na wyjazd połączony z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.
 • Dodatkiem do polisy może być także m.in. OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu lub klauzula alkoholowa.
 • Cena polisy podróżnej zależy m.in. od wybranej sumy ubezpieczenia, zakresu i czasu trwania ochrony, celu podróży oraz liczby i wieku ubezpieczonych.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
34,67
Loading...

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Które ubezpieczenie chroni bagaż przed uszkodzeniem? To zawsze ubezpieczyciel ceduje na linię lotniczą.
avatar autora komentarza
Wiele towarzystw klauzulę alkoholową, jak również choroby przewlekle ma już w cenie podstawowej. Czy preferowana w tym miejscu Axa, także ma w podstawie, czy trzeba dodatkowo za te rozszerzenia zapłacić?
Zdarzenia pod wpływem alkoholu są objęte ochroną w każdym pakiecie ubezpieczenia podróżnego AXA Partners. Ochrona dotycząca chorób przewlekłych zależy od wybranego wariantu polisy. Polecamy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi, gdzie można łatwo sprawdzić zakres ochrony oferowany przez wybraną firmę.

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!