Najlepsze ubezpieczenie turystyczne – na co zwracać uwagę, by takie znaleźć?

Świadomość ubezpieczeniowa wśród Polaków jest z roku na rok coraz większa. Do regularnie kupowanych polis samochodowych i na życie dołączają kolejne, w tym ubezpieczenia podróżne. Jakiego rodzaju ochrony potrzebujesz na wyjazd i czym się kierować, wybierając polisę turystyczną?

Ubezpieczenie turystyczne, czyli obowiązek na każdy wyjazd

Krajowa lub zagraniczna. Dwutygodniowa lub weekendowa. Na wypoczynek połączony ze zwiedzaniem lub aktywne spędzanie czasu. Podróże mogą być bardzo różne, ale wszystkie łączy to, że można i należy się na nie ubezpieczyć. W końcu urlop jest od tego, by się zrelaksować – z polisą turystyczną możesz zyskać pełen komfort, nie martwiąc się żadnym nieprzewidzianym wypadkiem.

A do takiego może niestety dojść zawsze i wszędzie, również w czasie podróży, co jest szczególnie kłopotliwe i związane z wieloma wydatkami. Ubezpieczenie turystyczne może Cię przed nimi ochronić, pokrywając koszty leczenia czy gwarantując odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku. A to tylko w podstawowej wersji ochrony, którą można rozszerzyć m.in. o ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym.

Rynek polis turystycznych oferuje dziś mnóstwo możliwości, pozwalając dopasować ochronę do potrzeb konkretnego klienta. Nie musisz zatem przepłacać za polisę, która nie będzie Ci potrzebna. Wiedząc, jakiego rodzaju ochrony będziesz potrzebował, możesz uzyskać ją nawet za kilka złotych za dzień ubezpieczenia, co w porównaniu z ewentualnymi wydatkami w razie wypadku jest śmieszną kwotą. Jak zatem wybrać polisę na wyjazd, która będzie dla Ciebie idealna?

Przeczytaj też: Co obejmuje OC w życiu prywatnym w ramach ubezpieczenia turystycznego?

Dobre ubezpieczenie turystyczne – KL i NNW to podstawa

Ubezpieczenie turystyczne to oczywiście rodzaj ochrony, którą możesz nabyć dobrowolnie, wybierając taki jej zakres i dodatki do polisy, jakie sobie życzysz. Są jednak elementy, które stanowią podstawę każdej polisy podróżnej i to od nich należy zacząć.

Mowa rzecz jasna o ubezpieczeniu kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które zabezpieczą Cię finansowo w razie problemów zdrowotnych podczas wyjazdu. A jest to o tyle istotne, że wypadek lub choroba w trakcie urlopu może naprawdę słono kosztować, zwłaszcza jeśli dojdzie do tego za granicą. Leczenie szpitalne, transport medyczny, akcja ratunkowa, itp. – bez ubezpieczenia będziesz musiał sfinansować wszystko sam, licząc się z wydatkiem rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zamiast ryzykować tym, że z urlopu przywieziesz zamiast pięknych wspomnień potworne długi, lepiej jest się po prostu ubezpieczyć, wybierając ochronę z odpowiednią sumą ubezpieczenia. Tę należy dopasować do celu podróży, pamiętając, że koszty leczenia w różnych krajach mogą być kompletnie inne.

 • W przypadku wyjazdu do krajów Unii Europejskiej zaleca się, by suma ubezpieczenia wynosiła minimum 20 000 euro.
 • W przypadku podróży poza Europę, zwłaszcza do krajów wysokorozwiniętych, w których opieka medyczna jest droga, suma ubezpieczenia powinna wynosić co najmniej 50 000 euro.
UWAGA!

Bezpłatna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może uzupełnić, ale nie zastąpić ubezpieczenie turystyczne, ponieważ pomoc w ramach EKUZ jest ograniczona do podstawowej opieki w ramach publicznej służby zdrowia. Więcej w artykule: „EKUZ a ubezpieczenie turystyczne”.

Suma NNW wpływa na wysokość odszkodowania w razie wypadku

NNW to drugi obok kosztów leczenia element każdego standardowego pakietu ochronnego na czas wyjazdu. W jego przypadku również możesz wybrać gwarantowaną sumę ubezpieczenia, ale jest ona zazwyczaj niższa od KL – najmniejsze kwoty zaczynają się już od 5000 zł.

Decyzja należy do Ciebie, ale pamiętaj, że wyższa suma gwarantowana zwiększa koszt polisy w minimalnym stopniu, za to może znacząco podnieść kwotę odszkodowania. To otrzymasz w razie wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu, a jego wysokość będzie odpowiadać procentowi uszkodzenia ciała.

Przeczytaj też: Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla rodziny?

Od czego zależy wybór zakresu ochrony ubezpieczenia turystycznego?

Jak w przypadku większości innych ubezpieczeń (poza OC samochodowym), duże znaczenie dla ceny polisy ma zakres gwarantowanej przez nią ochrony. W ubezpieczeniu turystycznym powinien on być uzależniony przede wszystkim od sposobu, w jakim zamierzasz spędzać czas podczas wyjazdu.

Jeśli wybierasz się po prostu na tradycyjny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem i niewielką, rekreacyjną aktywnością fizyczną, standardowy pakiet ubezpieczenia będzie dla Ciebie w zupełności wystarczający. Koszty leczenia, NNW i pomoc assistance (np. całodobowy dostęp do telefonicznej infolinii) to ochrona, przy której można się już czuć bezpiecznie.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku wyjazdu połączonego z aktywnościami, które ubezpieczyciel uznaje za szczególnie ryzykowne lub narażające na odniesienie kontuzji. Każde towarzystwo definiuje je nieco inaczej, klasyfikując osobno sporty podwyższonego ryzyka czy ekstremalne i zaliczając do nich różnego rodzaju dyscypliny. Dlatego przed kupnem polisy trzeba zapoznać się z OWU i upewnić, że uprawiany przez Ciebie sport jest objęty ochroną ubezpieczeniową.

UWAGA!

Osobną kategorię stanowi ubezpieczenie narciarskie, o którym konieczne powinni pamiętać turyści wybierający się na zimowy urlop.

Dodatki do polisy turystycznej – które wybrać?

O ile koszty leczenia i NNW stanowią podstawę każdej polisy ubezpieczenia turystycznego, o tyle wszelkiego rodzaju dodatkowego ochrony są w pełni zależne od Twoich potrzeb. Pamiętaj, że droższa polisa wcale nie musi być lepsza. Niekiedy kupując zupełnie zbędne w Twoim przypadku rozszerzenia, w gruncie rzeczy nie zwiększasz własnej ochrony, a tylko niepotrzebnie przepłacasz.

Wybór ubezpieczenia turystycznego powinieneś zatem poprzedzić analizą sytuacji swojej i innych ubezpieczonych wraz z Tobą. Jakiego rodzaju ochrony będziecie potrzebować podczas wyjazdu? Czy jesteście na coś szczególnie narażeni? Czy zabieracie ze sobą kosztowny sprzęt? Od odpowiedzi na te i inne pytania trzeba uzależnić wybór rozszerzeń polisy. Co m.in. oferują ubezpieczyciele?

 • OC w życiu prywatnym – dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie trzeciej, której wyrządzisz nieumyślną szkodę na osobie lub mieniu. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią sumę gwarancyjną OC, która pokryje całkowity koszt zasądzonego odszkodowania.
 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – zapewnia odszkodowanie w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży bagażu czy drogiego sprzętu. Możliwe jest także rozszerzenie na wypadek zgubienia bagażu przez linie lotnicze.
 • Klauzula alkoholowa – bycie pod wpływem alkoholu podczas wypadku to jedno z najczęstszych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dzięki zawarciu w polisie dodatkowej klauzuli zagwarantujesz sobie wypłatę odszkodowania i pokrycie kosztów leczenia nawet w sytuacji, gdy doznasz uszczerbku na zdrowiu po wypiciu kilku drinków.
 • Klauzula chorób przewlekłych – pamiętaj, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia w sytuacji, gdy podczas wyjazdu dojdzie do pogorszenia Twojego stanu zdrowia w związku z trwałym schorzeniem. Aby temu zapobiec musisz wykupić dodatkowe rozszerzenie polisy.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Dodatki do polisy turystycznej – o jaką ochronę możesz rozszerzyć ubezpieczenie podróżne?

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od różnych czynników

W przeciwieństwie choćby do ubezpieczenia OC samochodu, przy zakupie polisy turystycznej cena nie gra aż tak wielkiej roli. Oczywiście wciąż trzeba na nią patrzeć, ale jednak zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy mówimy o kosztach wynoszących nie kilkaset, lecz kilkadziesiąt złotych, a tak najczęściej jest z ochroną w podróży.

Co nie znaczy, że ceny ubezpieczenia podróżnego nie są zróżnicowane. Już wszystko to, o czym była mowa do tej pory, a więc sumy ubezpieczenia, zakres ochrony czy dodatki do polisy wpływają istotnie na jej koszt, a to nie wszystko. Co jeszcze kształtuje cenę ubezpieczenia turystycznego?

 • Czas trwania ochrony – im dłuższy, tym droższa polisa, ale jeśli chodzi o koszt pojedynczego dnia ubezpieczenia, to ten jest zawsze nieco wyższy w przypadku krótszych polis.
 • Liczba ubezpieczonych – im więcej osób objętych ochroną ubezpieczeniową, tym wyższa cena polisy. Samotny turysta za ochronę podczas weekendowego wyjazdu może zapłacić nawet kilka złotych.
 • Wiek ubezpieczonych – najmłodsi ubezpieczeni (do 25. roku życia) mogą liczyć na zniżki, z kolei osoby starsze (powyżej 65 lat) mogą spodziewać się większych kosztów ochrony.
 • Cel podróży – ubezpieczyciele zazwyczaj wyróżniają trzy kierunki wyjazdów: Polskę, Europę i świat. Ubezpieczenie krajowe jest z nich najtańsze, ponieważ nie musi zawierać kosztów leczenia. Wyjazd do europejskiego kraju jest z kolei mniej kosztowny w ubezpieczeniu niż wyprawa poza stary kontynent.
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie turystyczne można wykupić na podróż krajową lub zagraniczną na dowolny okres czasu.
 • Najważniejszymi elementami standardowej polisy turystycznej są ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW. Kupując polisę trzeba pamiętać o wybraniu odpowiedniej sumy ubezpieczenia.
 • Zakres ubezpieczenia turystycznego trzeba rozszerzyć, jeśli wybieramy się na wyjazd połączony z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.
 • Dodatkiem do polisy może być także m.in. OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu lub klauzula alkoholowa.
 • Cena polisy podróżnej zależy m.in. od wybranej sumy ubezpieczenia, zakresu i czasu trwania ochrony, celu podróży oraz liczby i wieku ubezpieczonych.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Studiował prawo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od kilku lat doskonali swoje umiejętności w pracy redaktorskiej. Od dłuższego czasu związany z branżą kulturalną, chętnie nabywa jednak nowych doświadczeń, by dzielić się nimi z czytelnikami za pomocą jasnych i przystępnych tekstów.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!