Narty w Szwajcarii – bogactwo ofert dla miłośników sportów zimowych!

W kraju, w którym jest 356 ośrodków narciarskich, ponad 7000 tras zjazdowych i przeszło 1800 wyciągów, każdy fan narciarstwa i snowboardingu z pewnością znajdzie coś dla siebie. To na granicy francusko-szwajcarskiej znajduje się jeden z największych terenów narciarskich na świecie – Les portes du Soleil z 580 kilometrami tras zjazdowych. Potrzebujesz więcej zachęt? Znajdziesz je w naszym artykule o wyjeździe na narty do Szwajcarii!

grafika

Ubezpieczenie narciarskie w Szwajcarii – o tym pamiętaj!

Wyjazd na narty zawsze wiąże się z ryzykiem. Bez względu na to jak wysokie masz umiejętności, chwila nieuwagi Twojej lub innej osoby na stoku może skończyć się wypadkiem bądź kontuzją. Dlatego zawsze warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które zawiera rozszerzenia dedykowane narciarzom. Na jakie elementy należy koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Szwajcaria to drogi kraj, więc ceny wizyty lekarskiej i koszty akcji ratowniczej w górach będą wysokie. Wybierz więc ubezpieczenie turystyczne, którego suma ubezpieczenia kosztów leczenia jest wyższa niż 30 000 euro (przy założeniu, że masz EKUZ). Dodatkowo assistance zawarty w wariancie ubezpieczenia powinien zawierać opłacenie kosztów akcji ratunkowej w górach, a także usługę zorganizowania i opłacenia kosztów pobytu osoby towarzyszącej lub opieki dla dzieci!

Ubezpieczyciele oferują rozszerzenie polisy o uprawianie sportów zimowych, a także o sporty wysokiego ryzyka. Na tę pierwszą opcję koniecznie musisz się zdecydować, a drugą wybierz tylko wtedy, kiedy planujesz jeździć poza wyznaczonymi trasami zjazdowymi lub uprawiać ryzykowny sport. Co się do nich zalicza? Szczegółowa lista dyscyplin znajduje się zawsze w OWU i różni się w zależności od towarzystwa, dlatego pamiętaj, żeby zawsze ją dokładnie sprawdzić. Najczęściej wśród dyscyplin zimowych, których uprawianie wymaga dodatkowego rozszerzenia ochrony, znajdują się m.in.:

 • jazda na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami,
 • airboarding,
 • snake gliss,
 • snowtrikke,
 • snowscooting,
 • żużel na lodzie,
 • snowboarding wysokogórski,
 • skoki i ewolucje snowboardowe,
 • skoki i loty narciarskie,
 • skialpinizm.

Pamiętaj także, że w skład pakietu ubezpieczenia narciarskiego wchodzi również OC w życiu prywatnym i OC sportowe, oraz NNW podróżne. Wybierając się na narty, warto zadbać także o ubezpieczenie bagażu z rozszerzeniem obejmującym ubezpieczenie sprzętu sportowego, na wypadek jego zgubienia, uszkodzenia lub kradzieży.

A i ile to wszystko kosztuje? Okazuje się, że koszty polisy dla narciarzy, choć wyższe od ceny ubezpieczenia nieobejmującego uprawiania sportu, wcale nie są bardzo wygórowane. W porównaniu do kosztów, jakie musiałbyś ponieść w razie wypadku w szwajcarskich górach, mówimy wręcz o śmiesznie niskich kwotach. Sprawdźmy je na przykładzie jednego dorosłego turysty, pary podróżnych oraz 4-osobowej rodziny, którzy wybierają się do Szwajcarii na tydzień z zamiarem spędzenia go na szusowaniu po stokach.

FirmaZakres ochronyCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29,40 zł58,80 zł105,84 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
62,27 zł124,55 zł209,32 zł
SIGNAL IDUNAKL: 40 000 euro,
NNW: 15 000 zł,
OC: 30 000 euro,
Bagaż: 1000 zł
66,17 zł132,34 zł243,52 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
98,00 zł197,00 zł374,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
115,00 zł230,00 zł433,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (8.02.2024).

Narty do Szwajcarii – pięknie, wysoko i drogo

Szwajcaria to kraj alpejski. Już to powinno dać do myślenia w kontekście zimowego wyjazdu na narty. Duża część kraju, przede wszystkim ta południowa i zachodnia, leży w Alpach. To w Szwajcarii możemy zobaczyć, a nawet w pobliżu niego jeździć na nartach, jeden z najbardziej znanych szczytów na świecie – Matterhorn. Niektóre trasy narciarskie w tym kraju biegną powyżej 3000 m n.p.m. (Rysy mają 2501 m)! Inne ciągną się pomiędzy dziesiątkami szczytów, oferując turystom niezapomniane wrażenia sportowe i estetyczne.

Niestety Szwajcaria jest jednym z najbogatszych, a co za tym też idzie, najdroższych krajów na świecie. Jeśli więc planujesz wyjazd do tego kraju na narty, to wcześniej przygotuj się na spory wydatek. Choć trzeba przyznać, że ceny w poszczególnych kurortach różnią się znacznie od siebie – w końcu nie trzeba od razu jechać do słynnego St. Moritz! 

Szwajcaria ma wiele do zaoferowania. Poza bogactwem tras o różnym poziomie trudności, wokół których działa sprawna i nowoczesna infrastruktura, warto zobaczyć także tamtejsze miasta – Genewę, Zurich, Berno czy Sion. Jest to o tyle łatwe, ponieważ kraj ten ma niewielką powierzchnię. Dodatkowo wygodnie i szybko można dotrzeć ze Szwajcarii do Francji, Włoch, Niemiec czy Austrii.

Największe ośrodki narciarskie w Szwajcarii – od Les Portes du Soleil do St. Moritz!

Przygotowaliśmy zestawienie największych terenów narciarskich w Szwajcarii. Pominęliśmy w nim jedynie Ischgl-Samnaun, ponieważ w większości znajdował się on w austriackim Tyrolu. Trzeba jednak przyznać, że największy teren narciarski – Les Portes du Soleil – również tylko w części znajduje się w kraju Helwetów.  

najlepsze kurorty narciarskie w szwajcarii

Les Portes du Soleil 

Między jeziorem Genewskim a górą Mont Blanc, najwyższym szczytem Europy, leży jeden z największych na świecie terenów narciarskich. Les Portes du Soleil działa od ponad 50 lat i kusi turystów bogactwem i różnorodnością tras – prawie 600 km! W jego skład wchodzi 13 ośrodków narciarskich po stronie Francuskiej i Szwajcarskiej. Do tych drugich zalicza się Champéry, Champoussin, Les Crosets, Morgins, i Torgon. Turyści kupujący skipass w jednym z nich mogą swobodnie korzystać z tras po obu stronach granicy!

W Les Portes du Soleil, co można przetłumaczyć jako “Drzwi słońca” każdy miłośnik sportów zimowych znajdzie coś dla siebie. Na całym obszarze znajduje się 310 km łatwych tras narciarskich, 210 km tych dla bardziej zaawansowanych i aż 60 km trudnych, wymagających dużych umiejętności.

W miejscowościach leżących na obszarze Les Portes du Soleil bez problemów można wypożyczyć sprzęt narciarski, a także zapisać się na naukę jazdy na nartach lub snowboardzie (zarówno dla dorosłych, jak i dzieci). Dotarcie na szczyty stoków ułatwia aż 165 wyciągów, wśród których są 2 kolejki linowe, 9 kolejek gondolowych, 72 wyciągi krzesełkowe i 73 orczyki. 

Sezon25.11.2023 – 21.04.2024
Długość tras zjazdowych580 km
Wyciągi165
Przewyższenia1269 m (985-2254 m)
Źródło: skiresort.info.

Przed wyjazdem warto przyjrzeć się kosztom takiej podróży, ponieważ Szwajcaria należy do jednych z najdroższych krajów na świecie. Ceny podane poniżej dotyczą miejscowości Champéry i pełnią funkcję orientacyjną.

Przykładowe ceny:

Skipass (1 dzień)1-dniowy dla osoby dorosłej – 71,00 CHF;
6-dniowy dla osoby dorosłej – 355,00 CHF;
1-dniowy dla rodziny (2+2) – 204,00 CHF
Nauki jazdy dla dzieci (Champéry)od 50 CHF
Nauka jazdy dla dorosłych (Champéry)od 50 CHF
Wypożyczenie sprzętu (Champéry) od 36 CHF
Źródło: skiresort.info.

4 Vallées 

Ten drugi pod względem wielkości obszar narciarski w Szwajcarii leży w kantonie Valais/Wallis w południowej części kraju. W jego skład wchodzą miejscowości Verbier, La Tzoumaz, Nendaz, Veysonnaz, Bruson i Thyon. 4 Vallées oferuje aż 412 km tras zjazdowych oraz przewyższenia sięgające ponad 2500 metrów. Blisko 50% stoków ma średniozaawansowany stopień trudności, a ponad 100 km jest trudnych. 

Jedną z najtrudniejszych tras zjazdowych jest ta prowadząca przez Col des Gentianes do stacji Tortin. Pasjonaci sportów zimowych znajdą w regionie także świetne warunki do uprawiania zjazdów poza wyznaczonymi trasami. Rozbudowana infrastruktura i bogata oferta noclegowa, liczne wypożyczalnie sprzętu i możliwość zrobienia kursów dla początkujących narciarzy nie pozostawia wątpliwości, że jest to jeden z najlepszych terenów narciarskich w Szwajcarii. 

Sezon17.11.2023 – 14.04.2024
Długość tras zjazdowych412 km
Wyciągi67
Przewyższenia2509 m (821-3330 m)
Źródło: skiresort.info.

Poniższe przykłady cen są jedynie orientacyjne. Z bogatej oferty różnych firm wybrano te najtańsze. Zależnie od miejsca i długości kursu jazdy na nartach cena będzie inna. 

Przykładowe ceny:

Skipass (1 dzień)dorośli – 82 CHF
młodzież – 70 CHF
dzieci – 41 CHF
Nauki jazdy dla dzieci (Verbier)od 59 CHF
Nauka jazdy dla dorosłych (Verbier)od 70 CHF
Wypożyczenie sprzętu (Verbier)od 38 CHF
Źródło: skiresort.info.

Zermatt, Breuil-Cervinia, Valtournenche-Matterhorn

Tym razem przenosimy się na granicę szwajcarsko-włoską. To tutaj leży trzeci pod względem wielkości obszar narciarski w Szwajcarii (wraz z częścią po stronie Włoch). Rzecz jasna najbardziej charakterystycznym punktem tego regionu jest wyjątkowa strzelista góra Matterhorn (Monte Cervino). W regionie tym wyznaczono 322 km tras zjazdowych, z czego 23% przeznaczona jest dla początkujących narciarzy, 69% dla średniozaawansowanych, a 8% dla doświadczonych.    

Turyści mają do dyspozycji 52 wyciągi (zaliczamy do nich wszystkie środki umożliwiające wjazd do góry) w tym jedną kolejkę naziemną, 8 kolejek linowych i 10 kolejek gondolowych. To o tyle ważne, że w regionie tym ośrodki narciarskie położone są najwyżej w Europie – prawie 4000 m n.p.m. Dodatkowo urokowi tras dodają liczne szczyty górskie i piękny krajobraz alpejski. 

Sezoncały rok
Długość tras zjazdowych322 km
Wyciągi51
Przewyższenia2337 m (1562-3899 m)
Źródło: skiresort.info.

W miejscowości Zermatt po stronie Szwajcarskiej najniższe ceny nauki jazdy są wyższe niż we wcześniej przedstawionych regionach. Pamiętajmy, że są to jedynie ceny poglądowe i mogą się one zmieniać wraz z okresem sezonu. 

Przykładowe ceny:

Skipass (1 dzień)dorośli – 103 CHF
młodzież – 87 CHF
dzieci – 52 CHF
Nauki jazdy dla dzieci (Zermatt)od 61 CHF
Nauka jazdy dla dorosłych (Zermatt)od 72 CHF
Wypożyczenie sprzętu (Zermatt)od 53 CHF
Źródło: skiresort.info

Arosa-Lenzerheide

Obszar narciarski Arosa-Lenzerheide leży we wschodniej Szwajcarii w kantonie Gryzonia. Narciarze mogą skorzystać z 225 km tras zjazdowych, których aż 49% (110 km) ma łatwy stopień trudności, 39% średniozaawansowany, a 12% trudny. Korzystanie z atrakcji regionu ułatwiają 43 wyciągi, w tym 4 kolejki linowe, 4 kolejki gondolowe i 18 wyciągów krzesełkowych. 

Obszar Arosa-Lenzerheide to świetne miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów zimowych – od narciarstwa i snowboardingu, poprzez wycieczki górskie, a kończąc na wyzwaniach we freestylu.  

Sezon02.12.2023 – 14.04.2024
Długość tras zjazdowych225 km
Wyciągi43
Przewyższenia1636 m (1229-2865 m)
Źródło: skiresort.info.

Orientacyjne ceny nauki jazdy na nartach oraz wypożyczenia sprzętu narciarskiego sprawdziliśmy w jednym z punków w miejscowości Arosa. Koszt nauki dotyczy jednej godziny, ale można wykupić również cały dzień z instruktorem. 

Przykładowe ceny:

Skipass (1 dzień)dorośli – 89 CHF
młodzież – 59 CHF
dzieci – 29 CHF
Nauki jazdy dla dzieci (Arosa)od 62 CHF
Nauka jazdy dla dorosłych (Arosa)od 90 CHF
Wypożyczenie sprzętu (Arosa)od 36 CHF
Źródło: skiresort.info

Laax-Flims-Falera

Ten region narciarski leży w Gryzonii. W jego skład wchodzą kurorty narciarskie Laax, Flims i Falera. Łączna długość tras przygotowanych dla miłośników narciarstwa i snowboardu wynosi 188 km. To świetne miejsce dla początkujących miłośników sportów zimowych, ponieważ aż 88 km tras zjazdowych ma poziom niebieski (łatwy). Natomiast 81 km to trasy czerwone, czyli o średnim poziomie trudności.

Na obszarze Laax-Flims-Falera znajduje się 28 wyciągów, w tym 3 kolejki linowe, 8 kolejek gondolowych, 9 wyciągów krzesełkowych i 8 orczyków. Dodatkowo w tamtejszych snowparkach wielbiciele freestylu znajdą liczne tory z przeszkodami. 

Sezon04.11.2023 – 14.2024
Długość tras zjazdowych188 km
Wyciągi28
Przewyższenia1918 m (1100-3018 m)
Źródło: skiresort.info.

Przyjrzyjmy się jeszcze orientacyjnym cenom w regionie Laax-Flims-Falera. Przypominamy, że są to najtańsze oferty ze strony skiresort.info. 

Przykładowe ceny:

Skipass (1 dzień)dorośli – 90 CHF
młodzież – 60,50 CHF
dzieci – 31,50 CHF
Nauki jazdy dla dzieciod 87 CHF
Nauka jazdy dla dorosłychod 93 CHF
Wypożyczenie sprzętu (Flims)od 26,37 CHF
Źródło: skiresort.info

St. Moritz – Corviglia

To jeden z najbardziej znanych i luksusowych, a co za tym idzie, najdroższych regionów narciarskich w Szwajcarii. Podobnie, jak poprzednie dwa wymienione wcześniej tereny, leży on w kantonie Gryzonia. W regionie turyści mają do dyspozycji 155 km tras zjazdowych – 42 km łatwych, 79 km o średnim poziomie trudności i 34 km trudnych. 

Zabawę ułatwiają 23 wyciągi, w tym 2 kolejki linowe, 12 wyciągów krzesełkowych i 3 orczyki. Pewni swoich umiejętności narciarze mogą skorzystać z trasy olimpijskiej albo zmierzyć czas przejazdu na trasie nr 7. W St. Moritz, a także innych pobliskich kurortach, bez problemu wypożyczymy sprzęt narciarski oraz zapiszemy się na kurs jazdy na nartach.

Sezon25.11.2023 – 07.04.2024
Długość tras zjazdowych155 km
Wyciągi23
Przewyższenia1302 m (1720-3022 m)
Źródło: skiresort.info.

Ze względu na swoją popularność i prestiż region ten jest drogi. Podane poniżej ceny są wyłącznie orientacyjne i mogą różnić się w poszczególnych częściach sezonu narciarskiego. 

Przykładowe ceny:

Skipass (1 dzień)dorośli – 77 CHF
młodzież – 51 CHF
dzieci – 26 CHF
Nauki jazdy dla dzieci (St. Moritz)od 54 CHF
Nauka jazdy dla dorosłych (St. Moritz)od 90 CHF
Wypożyczenie sprzętu (St. Moritz)od 44 CHF
Źródło: skiresort.info, https://www.alpinresorts.com/en/ski-rental/switzerland/graubuenden/st-moritz.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Szwajcarii na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz kosmicznych rachunków za leczenie złamanej nogi po upadku na nartach w szwajcarskich Alpach. Leczenie w tym kraju jest bardzo drogie. Doba w szpitalu może kosztować nawet 800 franków.
 • Otrzymasz odszkodowanie za uszkodzone podczas jazdy narty. Pamiętaj o wykupieniu rozszerzenia dla narciarzy.
 • Pomogą Ci ratownicy, jeśli zgubisz się podczas szusowania poza szlakiem i nie będziesz w stanie samodzielnie wrócić. Pamiętaj o wykupieniu odpowiedniego rozszerzenia dla osób uprawiających sport poza trasą.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

FAQ – najważniejsze pytania o narty w Szwajcarii

Czy muszę wykupywać ubezpieczenie narciarskie na narty w Szwajcarii?
Czy w Szwajcarii jest rozbudowana infrastruktura narciarska?
Które ośrodki narciarskie w Szwajcarii są największe?
PODSUMOWANIE
 • W Szwajcarii jest 356 ośrodków narciarskich, które oferują turystom tysiące kilometrów tras zjazdowych.
 • Stoki w Szwajcarii mają rozbudowaną infrastrukturę i są dobrze przygotowane.
 • Największym terenem narciarskim jest Les Portes du Soleil.
 • Do największych terenów narciarskich należy także 4 Vallées, Arosa-Lenzerheide czy słynne St. Moritz – Corviglia.
 • Przed wyjazdem na narty warto kupić ubezpieczenie narciarskie.
Źródła:
 • https://www.skiresort.info/ski-resorts/switzerland/
 • https://www.alpinresorts.com/en/ski-rental/switzerland/
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!