Okres świąteczno-noworoczny bardziej wypadkowym. Jak przetrwać podróże?

Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia są wyjazdy na zakupy, bo przecież trzeba kupić wszystko, co potrzebne na kolację wigilijną, prezenty i sporo innych rzeczy. W czasie świąt wiele osób wyjeżdża do rodziny. Można zatem spodziewać się sporego ruchu na drogach. A ten sprzyja stłuczkom i wypadkom.

wyjazd na święta

Dlatego zanim świętowanie rozpocznie się na dobre, warto zaplanować podróże i zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Jak przygotować się do bożonarodzeniowych wyjazdów? Co pomoże bezpiecznie przebyć trasy w tym świąteczno-noworocznym czasie?

Wypadkowość w czasie świąteczno-noworocznym wzrasta

Przed Bożym Narodzeniem Polacy robią duże zakupy, jeżdżąc od jednej galerii handlowej do drugiej, a w czasie świąt i sylwestra wyjeżdżają do krewnych. Ruch na drogach jest w tym czasie zazwyczaj wzmożony. Większa liczba samochodów i pośpiech sprzyjają stłuczkom, a tych pod koniec roku rzeczywiście jest więcej.

Według doniesień Policji, w trakcie 5 świątecznych dni w 2023 roku (od piątku 22 grudnia do wtorku 26 grudnia) na polskich drogach doszło do 206 wypadków, w których zginęło 21 osób, a 230 zostały rannych. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła liczba wszystkich zdarzeń (o 50), zabitych (o 8) i rannych (o 47).

RokLiczba wypadków w okresie świątecznymLiczba zabitychLiczba rannych
202320621230
202215613183
20211104140
202012233136
201925328323
Dane na podstawie statystyk policyjnych.

Z danych wynika, że święta w 2023 roku były najtragiczniejsze pod względem wypadków drogowych od czterech lat. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że świąteczny weekend w 2019 roku był dłuższy (6 dni), a w kolejnych latach trwał krócej (4 dni w 2020, 3 dni w 2021, 4 dni w 2022). Dodatkowo na statystyki z pewnością miał wpływ mniejszy ruch spowodowany obostrzeniami pandemicznymi.

Do największej liczby wypadków w okresie świątecznym w 2023 roku doszło w piątek 22 grudnia (83), jednak zginęła w nich tylko jedna osoba. Znacznie bardziej tragiczne w skutkach były sobota 23 grudnia (8 zabitych) oraz niedziela 24 grudnia (6 zabitych). Najmniej wypadków odnotowano w poniedziałek 25 grudnia.

Niestety nie maleje liczba osób, które wsiadają za kierownicę po alkoholu. W 2023 odnotowano pod tym względem kolejny wzrost – zatrzymano 897 nietrzeźwych kierujących, czyli o 83 osoby więcej niż przed rokiem.

A jak to wyglądało w poszczególnych regionach Polski? Statystyki wypadkowe dotyczące okresu świątecznego opublikowały m.in. Komendy Wojewódzkie Policji w Krakowie, Rzeszowie, Łodzi i Warszawie. Wszystkie te dane dotyczą 5 świątecznych dni w 2023 roku.

KWPLiczba wypadków drogowychLiczba rannychLiczba ofiarLiczba nietrzeźwych kierowców
Łódź11225
Rzeszów1213025
Warszawa1514344
Kraków1617050
Dane na podstawie statystyk policyjnych.

Prewencja przede wszystkim, czyli jakie rady dla kierowców ma policja?

Rady dotyczące bezpieczeństwa na drogach są zawsze aktualne. Poniższa lista z pewnością pomoże kierowcom ustrzec się przed stłuczkami lub bardziej brzemiennymi w skutkach wypadkami i innymi stratami. Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko szkody?

 • Nawet jeśli nie ma za oknem śniegu, a mróz nie szczypie w policzki, warto zadbać o odpowiednie ogumienie i wymienić je na zimowe, jeśli auto jeszcze jeździ na letnim.
Opony wielosezonowe, a może zimowe i letnie? Co wybrać?

Jakie zalety ma oznaczanie opon zimowych? Jakie opony wybrać? Jak sprawdzić oznaczenie opon? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się!

Czytaj dalej
 • Przy dłuższej podróży niezbędne jest robienie przerw, aby kierowca mógł odpocząć. Jeśli to możliwe, kierowca powinien mieć zmiennika, który pomoże, gdy przyjdzie znużenie.
 • Nie można zapominać o dokumentach. O ile większość można już zostawić w domu, gdy podróż odbędzie się na terenie Polski, to z pewnością dokumenty, jak dowód rejestracyjny, prawo jazdy czy polisa OC, przydadzą się podczas wyjazdu za granicę.
 • Nadal jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest nadmierna prędkość, dlatego przede wszystkim nie tylko od święta koniecznie trzeba przestrzegać ograniczeń.
 • Na bezpieczeństwo podróżujących duży wpływ ma pogoda, dlatego odpowiednie przygotowanie samochodu do warunków atmosferycznych to podstawa. Poza właściwym ogumieniem warto zadbać o zimowy płyn do spryskiwaczy czy zabranie łańcuchów na koła i skrobaczek do szyb.
 • Kategorycznie należy odstawić alkohol przed wyruszeniem w trasę. Wielu kierowców nadal wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, a nawet najmniejsza ilość procentów może zaburzyć koncentrację i sprowadzić zagrożenie na kierującego, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Oprócz bezpieczeństwa podczas jazdy warto pomyśleć o spokoju właściciela auta i dobru samochodu. Ten nawet w święta jest zdany na łaskę i niełaskę złodziejaszków, dlatego trzeba pamiętać o zamykaniu auta nawet, gdy użytkownicy oddalają się od niego tylko na chwilę. Wszelkie torby i bagaże najlepiej przełożyć do bagażnika, aby nie kusiły złoczyńców, a wartościowe przedmioty najlepiej zabierać ze sobą.

Szkoda na samochodzie i osobie podczas świąt – jak zabezpieczyć się na wypadek strat

Na niektóre zdarzenia zwyczajnie nie ma się wpływu. Czasem nawet właściwie przygotowany do drogi samochód, przepisowa prędkość i odpowiednie zabezpieczenie pojazdu podczas postoju nie uchronią przed wypadkiem czy kradzieżą. Warto wziąć pod uwagę taki tok wydarzeń i jeszcze przed świątecznymi wyjazdami odpowiednio się zabezpieczyć.

Ubezpieczenie samochodu nie uchroni przed niechcianym zdarzeniem, ale pozwoli zrekompensować stratę i zabezpieczyć przed wydatkami, których w święta i tak jest sporo. Poza ubezpieczeniem chroniącym odpowiedzialność cywilną kierowcy warto zainwestować również w:

 • autocasco, dzięki któremu ubezpieczyciel pomoże naprawić samochód, który ucierpiał w wypadku spowodowanym przez ubezpieczonego,
 • assistance, które będzie wsparciem, gdy pęknie opona, rozładuje się akumulator (o to zimą nietrudno) lub dojdzie do stłuczki, która unieruchomi pojazd. Wówczas ubezpieczyciel zorganizuje potrzebną pomoc, np. naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie czy transport zastępczy),
 • NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które zrekompensuje ból i cierpienie, jeśli w zdarzeniu ucierpi ubezpieczony kierowca i pasażerowie.
PODSUMOWANIE
 • W okresie świąteczno-noworocznym liczba wypadków drogowych rośnie.
 • Przyczyną zdarzeń są niesprzyjające warunki atmosferyczne, nadmierna prędkość, a często także spożyty przed podróżą przez kierowcę alkohol.
 • Policja radzi, aby przed wyjazdem m.in. sprawdzić stan techniczny pojazdu, zadbać o potrzebne dokumenty, wypocząć i unikać alkoholu.
 • Jeśli w czasie świąt dojdzie do kolizji lub kradzieży samochodu, straty zrekompensuje ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego, wykupionego przez kierowcę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wypadki w okresie świąteczno-noworocznym

Czy w okresie świątecznym dochodzi do większej liczby wypadków?
Czy podczas świąt jest więcej patroli policyjnych?
Jak się przygotować do jazdy w okresie świąteczno-noworocznym?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Nie jeździć najlepiej! JA to w święta boję się wyjechać chociażby z tego względu że o miejsce parkingowe trudno, czasem to zmuszony byłem parkować pół kilometra od domu!!
avatar autora komentarza
ludzie to przed świętami jak potłuczeni jeżdżą do tych galerii... 2 dni bez dostępu do sklepów a zapasów trzeba zrobić tyle jakby wojna się szykowała. potem ten pośpiech i wypadki. ja tam do świąt to się już tydzień wcześniej przygotowałam a nie bezpośrednio przed

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC