Okres świąteczno-noworoczny bardziej wypadkowym. Jak przetrwać bożonarodzeniowe podróże?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Ich nieodłącznym elementem są wyjazdy na zakupy, bo przecież trzeba kupić wszystko, co potrzebne na kolację wigilijną, prezenty i sporo innych rzeczy. W czasie świąt wiele osób wyjeżdża do rodziny. Można zatem spodziewać się sporego ruchu na drogach. A ten sprzyja stłuczkom i wypadkom.

Dlatego jeszcze zanim świętowanie rozpocznie się na dobre, warto zaplanować podróże i zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Jak przygotować się do bożonarodzeniowych wyjazdów? Co pomoże bezpiecznie przebyć trasy w tym świąteczno-noworocznym czasie?

Wypadkowość w czasie świąteczno-noworocznym wzrasta

Przed Bożym Narodzeniem Polacy robią duże zakupy, jeżdżąc od jednej galerii handlowej do drugiej, a w czasie świąt i sylwestra wyjeżdżają do krewnych. Ruch na drogach jest w tym czasie zazwyczaj wzmożony. Większa liczba samochodów i pośpiech sprzyjają stłuczkom, a tych pod koniec roku rzeczywiście jest więcej.

Według doniesień Policji, która w 2018 roku prowadziła w czasie świąt akcję Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie (podsumowanie świątecznego weekendu opublikowano na www.policja.pl) w okresie świątecznym doszło wówczas do 443 wypadków drogowych. Ich wynikiem było 36 ofiar oraz 541 rannych uczestników ruchu drogowego. Zdarzenia, do których doszło w czasie zeszłorocznych świąt stanowią 1,4% wszystkich wypadków z 2018 roku. Wcale nie jest to mała liczba.

Akcję w czasie świąt prowadziły również Komendy Wojewódzkie Policji, m.in. w Opolu, Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim i Katowicach. Jednostki te podsumowały działania prowadzone w ciągu 6 świątecznych dni.

KWPLiczba wypadków drogowychLiczba ofiarLiczba rannych
Opole8010
Olsztyn15117
Gorzów Wielkopolski11311
Katowice38439
Źródło: Strona internetowa Komendy Głównej Policji (www.policja.pl) oraz serwisy poszczególnych Komend Wojewódzkich Policji.

Dodatkowo przez 3 świąteczne dni akcję prowadziła policja we Wrocławiu i Lublinie, gdzie zanotowano odpowiednio 12 i 5 wypadków drogowych, 1 i 0 ofiar śmiertelnych oraz 19 i 7 rannych osób.

Oprócz wypadków w niektórych miejscowościach zanotowano niegroźne kolizje oraz zatrzymano kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. W województwie warmińsko-mazurskim doszło do 349 kolizji z powodu oblodzenia na drodze, w województwie śląskim miało miejsce aż 912 stłuczek, a w opolskiem – 22 niegroźnych zdarzeń. Policja odnotowała też sporo przypadków prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu:

 • 60 nietrzeźwych kierowców w województwie warmińsko-mazurskim,
 • 124 pijanych kierowców na Śląsku,
 • 48 osób pod wpływem alkoholu w świętokrzyskiem,
 • 24 osoby w województwie lubuskim,
 • 28 nietrzeźwych na Opolszczyźnie,
 • 27 nietrzeźwych kierowców na Dolnym Śląsku,
 • 29 pijanych osób za kierownicą w województwie lubelskim.

Policja będzie kontrolowała kierowców również podczas świąt w 2019 roku

Komenda Główna Policji na stronie internetowej ogłosiła, że i w tym roku na drogach pojawi się więcej patroli drogówki, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących. Zarówno w czasie świąt, jak i podczas przedświątecznego szału policjanci będą prowadzili kontrole drogowe, sprawdzając prędkość nadjeżdżających pojazdów, trzeźwość kierowców i stan techniczny samochodów. Warto przygotować się na weryfikację przez funkcjonariusza, wożąc ze sobą niezbędne dokumenty, w tym prawo jazdy i polisę, która potwierdza wykupienie ubezpieczenia OC. Patroli należy spodziewać się zwłaszcza na wylotówkach i w miejscach niebezpiecznych, w których często dochodzi do kolizji i wypadków.

Prewencja przede wszystkim, czyli jakie rady dla kierowców ma policja?

Jak co roku policja zostawia dla kierowców kilka rad, które mogą pomóc im ustrzec się przed stłuczkami lub bardziej brzemiennymi w skutkach wypadkami i innymi stratami. Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko szkody?

 • Nawet, jeśli nie ma za oknem śniegu, a mróz nie szczypie w policzki, warto zadbać o odpowiednie ogumienie i wymienić je na zimowe, jeśli auto jeszcze jeździ na letnim.
miniaturka wpisu
Opony wielosezonowe, a może zimowe i letnie? Co wybrać, aby nie zbankrutować i być bezpiecznym na drodze?

Wielkimi krokami wkraczamy w sezon zimowy. Już za chwilę z jesiennych przymrozków przejdziemy w temeperatury na minusie. W takich chwilach wielu polskich kierowców zaczyna poważnie rozważać kwestie zakupu opon zimowych.

Przejdź do artykułu
 • Przy dłuższej podróży niezbędne jest robienie przerw, aby kierowca mógł odpocząć. Jeśli to możliwe, kierowca powinien mieć zmiennika, który pomoże, gdy przyjdzie znużenie.
 • Nie można zapominać o dokumentach. O ile dowód rejestracyjny i polisę OC od 1 października 2018 roku można zostawić w domu, gdy podróż odbędzie się na terenie Polski, to z pewnością dokumenty te przydadzą się podczas wyjazdu za granicę. Bez względu na cel podróży trzeba mieć ze sobą prawo jazdy i dowód osobisty. Jazda bez prawa jazdy grozi wysokim mandatem.
 • Nadal jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest nadmierna prędkość, dlatego przede wszystkim od święta koniecznie trzeba przestrzegać ograniczeń.
 • Na bezpieczeństwo podróżujących duży wpływ ma pogoda, dlatego odpowiednie przygotowanie samochodu do warunków atmosferycznych to podstawa. Poza właściwym ogumieniem warto zadbać o zimowy płyn do spryskiwaczy czy zabranie łańcuchów na koła i skrobaczek do szyb.
 • Kategorycznie należy odstawić alkohol przed wyruszeniem w trasę. Wielu kierowców nadal wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, a nawet najmniejsza ilość procentów może zaburzyć koncentrację i sprowadzić zagrożenie na kierującego, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Oprócz bezpieczeństwa podczas jazdy warto pomyśleć o spokoju właściciela auta i dobru samochodu. Ten nawet w święta jest zdany na łaskę i niełaskę złodziejaszków, dlatego trzeba pamiętać o zamykaniu auta nawet, gdy użytkownicy oddalają się od niego tylko na chwilę. Wszelkie torby i bagaże najlepiej przełożyć do bagażnika, aby nie kusiły złoczyńców, a wartościowe przedmioty najlepiej zabierać ze sobą.

Szkoda na samochodzie i osobie podczas świąt – jak zabezpieczyć się na wypadek strat

Na niektóre zdarzenia zwyczajnie nie ma się wpływu. Czasem nawet właściwie przygotowany do drogi samochód, przepisowa prędkość i odpowiednie zabezpieczenie pojazdu podczas postoju nie uchronią przed wypadkiem czy kradzieżą. Warto wziąć pod uwagę taki tok wydarzeń i jeszcze przed świątecznymi wyjazdami odpowiednio się zabezpieczyć.

Ubezpieczenie samochodu nie uchroni przed niechcianym zdarzeniem, ale pozwoli zrekompensować stratę i zabezpieczyć przed wydatkami, których w święta i tak jest sporo. Poza ubezpieczeniem chroniącym odpowiedzialność cywilną kierowcy warto zainwestować również w:

 • autocasco, dzięki któremu ubezpieczyciel pomoże naprawić samochód, który ucierpiał w wypadku spowodowanym przez ubezpieczonego w jego ramach,
 • assistance, które będzie wsparciem, gdy pęknie opona, rozładuje się akumulator (a o to zimą nietrudno) lub dojdzie do stłuczki, która unieruchomi pojazd. Wówczas ubezpieczyciel zorganizuje potrzebną pomoc, np. naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie czy transport zastępczy),
 • NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które zrekompensuje ból i cierpienie, jeśli w zdarzeniu ucierpi ubezpieczony kierowca i pasażerowie.
PODSUMOWANIE
 • W okresie świąteczno-noworocznym liczba wypadków drogowych rośnie.
 • Przyczyną zdarzeń są niesprzyjające warunki atmosferyczne, nadmierna prędkość, a często także spożyty przed podróżą przez kierowcę alkohol.
 • Policja radzi, aby przed wyjazdem m.in. sprawdzić stan techniczny pojazdu, zadbać o potrzebne dokumenty, wypocząć i unikać alkoholu.
 • Jeśli w czasie świąt dojdzie do kolizji lub kradzieży samochodu, straty zrekompensuje ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego, wykupionego przez kierowcę.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
Nie jeździć najlepiej! JA to w święta boję się wyjechać chociażby z tego względu że o miejsce parkingowe trudno, czasem to zmuszony byłem parkować pół kilometra od domu!!
avatar autora komentarza
ludzie to przed świętami jak potłuczeni jeżdżą do tych galerii... 2 dni bez dostępu do sklepów a zapasów trzeba zrobić tyle jakby wojna się szykowała. potem ten pośpiech i wypadki. ja tam do świąt to się już tydzień wcześniej przygotowałam a nie bezpośrednio przed