Przebieg samochodu a jego wiek – czy duża liczba na liczniku musi oznaczać, że pojazd jest stary?

Wydawać by się mogło, że tylko leciwe samochody mają duże, a nawet wielkie przebiegi. Zdarzają się jednak kilkuletnie pojazdy, których liczniki pokazują setki tysięcy kilometrów. Z drugiej strony po drogach jeżdżą stare zadbane auta, których stan sprawia, że de facto ich realny wiek jest niższy, niż ten wpisany w dowodzie rejestracyjnym.

średni przebieg samochodu

Młodsze a starsze auto – wiek to nie wszystko!

Intuicyjnie wydaje się, że auto z młodszego rocznika będzie zawsze w lepszym stanie niż to ze starszego. Oczywiście w wielu przypadkach tak właśnie będzie. Jednak w tej kwestii dobrze sprawdzi się popularne powiedzenie, że wiek to tylko liczba i może wprowadzić w błąd.

Wprawdzie na podstawie rocznika samochodu można z jakimś prawdopodobieństwem określić jego stan, ale będzie to tylko przypuszczenie – w końcu nawet kilkuletni samochód może być mocno wyeksploatowany, a stare auto być zadbane i w doskonałej kondycji.

CZY WIESZ, ŻE …

Średni roczny przebieg samochodów w Holandii to 29 851 km, a w Polsce 17 925 km.

Prosta zależność, że im młodszy wiek samochodu, tym mniejszy przebieg, może okazać się błędna. Wystarczy, że auto było firmowe czy jeździł nim przedstawiciel handlowy – w końcu pojazdy takie są maksymalnie eksploatowane. Podobnie jak auta używane w korporacjach transportowych, którymi rotacyjnie jeździe kilku kierowców przez całą lub prawie całą dobę.

Z drugiej strony można trafić na ofertę sprzedaży leciwego samochodu, który ma bardzo mały przebieg, był od nowości w posiadaniu jednej osoby, która dbała o niego i prawidłowo go użytkowała. Z pewnością taki pojazd będzie młodszy, niż wskazuje na to jego rocznik, a jego zakup może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Żywotność samochodu – od czego zależy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, to, jaki jest rzeczywisty wiek pojazdu, zależy nie tylko od jego roku produkcji, ale także od jego przebiegu. Sama liczba nabitych kilometrów to dalej nie wszystko. Ważny są także sposób użytkowania i prawidłowa eksploatacja auta. O czym więc należy pamiętać w kontekście korzystania z samochodu, by jego rzeczywisty wiek był młodszy od tego wpisanego w roku produkcji? Ważne jest, by:

  • przeprowadzać coroczny przegląd stanu technicznego auta;
  • regularnie kontrolować stan płynów eksploatacyjnych, w tym oleju;
  • sprawdzać stan ciśnienie i stan opon;
  • wymieniać filtry;
  • kontrolować stan karoserii i lakieru;
  • mieć prawidłową technikę jazdy (np. nie piłować silnika).

Prawidłowa eksploatacja samochodu pozwala na przejechanie nim setek tysięcy kilometrów. Oczywiście przy takich przebiegach poszczególne elementy pojazdu będą się zużywać i trzeba będzie je regularnie wymieniać. Producenci określają, po jakim przebiegu należy wymienić konkretną część auta – np. rozrząd co 90-120 tys. km. 

jak przedłużyć życie samochodu
CZY WIESZ, ŻE …

Mieszkaniec Nowego Jorku Irv Gordon przejechał swoim Volvo P1800 z 1966 roku aż 4 800 000 km, a licznik pojazdu zatrzymał się na 5 100 000 km!

W naszym poradniku Które części samochodu są najbardziej awaryjne znajdziesz zestawiania z raportów TÜV i ADAC dotyczące awarii pojazdów w Niemczech.

Wiek samochodów a przebieg – im starszy, tym więcej na liczniku

Nie będzie żadną tajemnicą, że starsze samochody mają większy przebieg. Potwierdzają to także statystyki z naszej porównywarki Mubi. Na podstawie kalkulacji ze stycznia przygotowaliśmy zestawienie wieku samochodów i ich średniego przebiegu. Oto wyniki:

Wiek samochodówŚredni przebieg
do 5 lat69 tys. km
6-10 lat154 tys. km
11-15 lat211 tys. km
16-20 lat252 tys. km
powyżej 20 lat272 tys. km
Źródło: Kalkulacje w porównywarce Mubi.

Zdecydowanie średnio najmniej przejechanych kilometrów mają samochody do 5 lat. Natomiast średni przebieg aut najstarszych powyżej 20 lat nie jest dużo wyższy od tych nieco młodszych z przedziału 15-20 lat. 

Przebieg samochodu – ile mają na liczniku rekordziści?

Wiemy już, ile średnio na liczniku mają samochody z różnych przedziałów wiekowych. A teraz sprawdźmy, ile lat mają pojazdy, których kierowcy wykręcili największą liczbę przejechanych kilometrów.

Top 10 samochodów z największym przebiegiem

Marka i modelRocznikPrzebiegCena OC
FS Lublin Żuk1991999 tys. km332 zł
Volkswagen Golf1986999 tys. km349 zł
Kia Cee’d2012999 tys. km421 zł
Fiat 5002018999 tys. km506 zł
Volkswagen Transporter1998999 tys. km629 zł
Mercedes-Benz Sprinter2002999 tys. km736 zł
Mazda 3231996999 tys. km848 zł
Renault Laguna2003999 tys. km877 zł
Citroen C3 Picasso2011999 tys. km912 zł
Volkswagen LT1999999 tys. km986 zł
Źródło: Na podstawie kalkulacji w porównywarce Mubi.

W zestawieniu najstarszym autem jest FS Lublin Żuk z 1991 roku, który ma przejechane 999 tys. km. Z kolei najmłodszy pojazd to Fiat 500 z 2018 roku również z 999 tys. km na liczniku. Natomiast średni wiek wszystkich aut to około 22 lat. Warto więc sprawdzić, czy przejechanie, zaokrąglijmy 1 000 000 kilometrów, przez 22 lat to duże osiągnięcie?

Wydaje się, że nie! Aby osiągnąć taki wynik, trzeba średnio pokonywać rocznie ok. 45 454 km. Oczywiście jest to dużo więcej, niż 17 925 km, które statystycznie pokonuje samochód w Polsce, ale to tylko około 125 km dziennie! Dla osoby dojeżdżającej autem do pracy, nie mówiąc już o firmowych pojazdach, nie jest to wygórowany wynik.

CZY WIESZ, ŻE …

Różnice w cenach ubezpieczenia OC samochodów o różnym przebiegu wynikają z innych czynników dotyczących kierowców i ich pojazdów. Więcej o zależności między przebiegiem a ceną ubezpieczenia OC przeczytasz w artykule “Przebieg samochodu a OC – czy stan licznika wpływa na cenę ubezpieczenia?”.

Z ciekawości sprawdziliśmy także, czy wśród samochodów z najmłodszych roczników znalazły się pojazdy, które przejechały bardzo dużo kilometrów. Okazało się, że tak! Na przykład jeden z kierowców szukał ubezpieczenia Skody Kodiaq z 2018 roku, która miała na liczniku aż 990 tys. km, a inny dla Mazdy CX-5 z 2019 roku z przebiegiem 980 tys. km.

Top 5 najmłodszych samochodów z największym przebiegiem

Marka i modelRocznikPrzebiegCena OC
Volvo XC402019965 tys. km527 zł
Mercedes-Benz CLA2019950 tys. km713 zł
Mercedes-Benz CLA2019940 tys. km1 033 zł
Skoda Octavia2019940 tys. km883 zł
BMW Seria 32020930 tys. km844 zł
Źródło: Na podstawie kalkulacji w porównywarce Mubi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przebieg samochodu, jego wiek i stan

Co wpływa na starzenie się auta?
Czy to możliwe, by samochód miał przejechane 1 milion kilometrów?
Czy starsze auta mają większy przebieg?
PODSUMOWANIE
  • Zazwyczaj im starsze jest auto, tym ma większy przebieg.
  • Jednak już kilkuletnie auta firmowe i wykorzystywane zawodowo mogą mieć bardzo dużo przejechanych kilometrów.
  • Na stan samochodu wpływa nie tylko jego przebieg, ale także sposób eksploatacji.
  • Aby auto mimo dużego przebiegu było w dobrym stanie, należy wykonywać regularne jego przeglądy, kontrolować i wymieniać płyny eksploatacyjne, części i filtry.
  • Samochody osobowe o rekordowych przebiegach mają miliony kilometrów na licznikach.
Źródła:
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Car_longevity
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC